Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ετοιμάζω βαλίτσες και υπομονή

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ετοιμάζω βαλίτσες και υπομονή

    Καλησπέρα παιδιά.. Με τη σειρά μου κι εγώ σας γράφω το πρώτο μου θέμα και επίσης ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά γιατί δίνετε πολλές πληροφορίες από τις εμπειρίες σας.
    Όπως πολλοί, έτσι και εγώ, θέλω να φύγω, οι λόγοι γνωστοί, τα παράπονα πολλά και για να μην τα πολυλογώ.. Πιστεύω πως υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω αλλα και στηρίζω το "κάθε αρχή και δύσκολη".

    Όλα καλά ως εδώ, την απόφαση την έχω πάρει, τις οικονομίες μου τις έχω κάνει, "μου κάνανε και δώρο κάτι βαλίτσες" και είμαι έτοιμος να αναχωρήσω πριν τα Χριστούγεννα για το Βερολίνο λόγω πως εκεί υπάρχει κάποιος άνθρωπος που μπορεί να με βοηθήσει στα πρώτα βήματα με τις υπηρεσίες κτλ.. Γενικά με την γλώσσα τα πάω καλά γιατί ζούσα μέχρι τα 12 μου εκεί, αλλά ένα φρεσκάρισμα 6 μηνών συναναστροφής με Γερμανούς θα το χρειαστώ και αργότερα θέλω να πάρω και κάποια πιστοποίηση που στα γερμανικά (έστω Β2)..
    Ο βασικός λόγος που φεύγω είναι πως είμαι πτυχιούχος Μηχανολόγος Μηχανικός(ΤΕΙ) συγκεκριμένα και στα 26 μου χωρίς να χρονοτριβώ θα ήθελα να κάνω την αρχή μου στην Γερμανία.. Ακούω συνέχεια, "έχεις πτυχίο, έχεις πλεονεκτήματα, θα βρεις δουλειά και τα συναφή" , προσωπικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ εκτός τις πρακτικής μου άσκησης 6 μηνών.. Και σαφώς και δεν περιμένω να φάω με χρυσά κουτάλια ερχόμενος εκεί.. Σ'αυτό που θέλω να με διαφωτίσετε είναι το πως λειτουργούν τα πράγματα εκεί γύρω απο το πτυχίο.. Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορώ να το καταθέσω? να μου βρούνε δουλειά κάπου πάνω στον τομέα μου χωρίς να έχω προυπηρεσία?
    Σαν "πρακτική" ένα πράγμα κι ας είναι και για χαρτζιλίκι που λέει ο λόγος..
    Απο την άλλη είναι και το θέμα με το ενοίκιο, που έχω ακούσει πως είναι δύσκολο να σου νοικιάσουν σπίτι αν δεν έχεις 3 μήνες δουλέψει κάπου και ο μισθός σου δεν είναι 3 φορές πάνω απο το ενοίκιο (φοβιτσιαριδες οι Γερμανοί αν ισχύει)..

    Tja, αν καθίσω να γράφω θα μου έρθουν κι άλλες απορίες.. Ελπίζω να βρω άκρη γι'αυτά και με τι σειρά τους και οι άλλες..

    Ευχαριστώ που διαβάσατε κι εμένα..
    Να είστε όλοι καλά όπου και να'στε..

    #2
    Καλησπέρα και καλή αρχή λοιπόν και σε 'σένα ! Υπάρχει μια υπηρεσία η οποία βοηθάει τους νέους , πτυχιούχους , μετανάστες , μέχρι 27 ετών και ονομάζεται Jugendmigrationdienst , κλείνεις ραντεβού , σε ρωτάνε ένα δύο πράγματα τηλεφωνικά για τα πτυχία σου ώστε να έχουν λίγο χρόνο να προετοιμαστούν πριν το ραντεβού . Αν δεν τα καταφέρνεις καλά με τα Γερμανικά καλό θα ήταν να έχεις καλού κακού κάποιον μαζί σου . Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κουβαλήσεις όλα σου τα πτυχία εκεί , γλώσσες , υπολογιστές κτλ ..Στο δικό μου ραντεβού πάντως η υπάλληλος ήταν φοβερά εξυπηρετική , ελπίζω να βγάλεις κάποια άκρη . Τώρα όσον αφορά την ενοικίαση σπιτιού , εξαρτάται και που θα τύχεις , μπορεί ο σπιτονοικοκύρης σου να είναι "ψείρας" και να θέλει να τηρείς όλες τις προϋποθέσεις που γράφεις παραπάνω , μπορεί και όχι . Στο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να λάβεις πολλές διαφορετικές απαντήσεις . Ένα παράγοντας που δυστυχώς δεν μπορούμε να υπολογίσουμε είναι και ο παράγοντας τύχη !

    Comment

    Working...
    X