Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλώς σας βρήκα, ας συστηθούμε!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλώς σας βρήκα, ας συστηθούμε!

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ, αν και πρόσφατο μέλος εδώ έχω ξενυχτίσει πολλές φορές μαζί σας ως αναγνώστης.

    Η αυξημένη συχνότητα των τελευταίων, σε συνδυασμό με την ανάγκη-επιθυμία βοήθειας στις δικές μου προσπάθειες αλλά και τη διάθεσή μου να μεταφέρω τις όποιες υπάρχουσες και μελλοντικές εμπειρίες μου προς ενημέρωση όσων βρίσκονται ή πρόκειται να βρεθούν στη θέση μου, μας φέρνουν λοιπόν εδώ.

    Μια μικρή ακτινογραφία μου:
    Αισίως λίγο πριν τα 29 μου, Μηχανολόγος Μηχανικός (απόφοιτος Πολυτεχνείου, ήτοι Diploma/M.Eng./Bsc+Msc, αυτό τελοσπάντων), κλέφτης για το κράτος (ένοχος ως ελεύθερος επαγγελματίας καθώς δούλευα με μπλοκάκι σε βιομηχανία), αναζητών εργασία πλέον από αρχές Ιουνίου (όταν και διακόπηκε απροειδοποίητα η συνεργασία με τη βιομηχανία όπου εργαζόμουν), με ενδιαφέρον να εργαστώ στη Γερμανία λόγω ειδικότητας και φίλων.

    Επίσης, αρραβωνιασμένος με πολύ καλό σκοπό ()και τη στήριξη της γυναίκας μου, που ενδιαφέρεται με την "έξοδό" μας να αναπτυχθεί περισσότερο αναζητώντας ένα αγγλόφωνο μεταπτυχιακό στον τομέα της (Ψυχολογία).

    Συμπλήρωμα-Μίνι ιστορικό:
    • Παρά το ξαφνικό της διακοπής συνεργασίας είχα ξεκινήσει αντίστοιχες αναζητήσεις για εργασία στο εξωτερικό από τις αρχές του έτους, με την ασφάλεια όμως της ύπαρξης εργασίας, κάτι που με έκανε πιο απαιτητικό-επιλεκτικό (αποδείχθηκε μέγα λάθος, καθώς ούτως ή άλλως δεν ήμουν ικανοποιημένος στην τελευταία δουλειά μου).
    • Τα Αγγλικά μου είναι εξαιρετικά, τα χρησιμοποιούσα και επαγγελματικά, ενώ τα Γερμανικά μου σχεδόν ανύπαρκτα (ξέρω, έχει καταντήσει σχεδόν κλισέ το θέμα), κάτι το οποίο ξεκίνησα και προσπαθώ να αλλάξω.
    • Η εμπειρία μου στη βιομηχανία ξεπερνά τα 4 χρόνια και στο μεγαλύτερο μέρος της εργαζόμουν ως Quality Inspector, δουλειά ενδιάμεσου επιπέδου, εν μέρει διαχειριστική αλλά αρκετά χρήσιμη ως εμπειρία, ειδικά για τα δυσμενή εδώ δεδομένα για τον κλάδο μας.
    • Μέχρι στιγμής έχω στείλει αρκετές αιτήσεις "από μακριά", είχα κάποιες συνεντεύξεις, αλλά ακόμη μόνο αρνητικές απαντήσεις. Λόγω δικής μου "ντρίπλας", έχω κάνει και μια συνέντευξη από κοντά, επισκεπτόμενος ένα φίλο στο Ανόβερο.
    • Αντιμετωπίζω την εύρεση εργασίας ως πλήρη απασχόληση, επενδύοντας εκεί συχνά πάνω από 8-9 ώρες ημερησίως. Από τη μια μπορεί να είναι ψυχοφθόρο καθώς ο καιρός περνάει, από την άλλη πάντα βρίσκω κάτι να βελτιώσω. Ως αποτέλεσμα, έχω δουλέψει και αρκετές ώρες επάνω σε βιογραφικό, cover letter, Xing και LinkedIn profile κλπ.


    Καθώς ο καιρός περνάει και αυτό δεν είναι υπέρ σου όταν έχεις ανάγκη τόσο την ανάπτυξη όσο και την επιβίωση πλέον, πιστεύω πως είναι καιρός να κάνω πιο δυναμικά-ενεργά πράγματα και να φτιάξω τον δρόμο, εάν αυτός δεν υπάρχει.

    Αναγνωρίζοντας το εμπόδιο της γλώσσας, σκέφτηκα να κυνηγήσω να κάνω κάτι που θα απαιτεί μηδαμινά έως βασικά Γερμανικά, να εγκατασταθώ επάνω, να ενταχθώ και να κάνω εντατικά μαθήματα εκεί (μαζί με το μάθημα της καθημερινότητας), ούτως ώστε να αποκτήσω ένα επίπεδο της γλώσσας άξιο λόγου και να μειώσω την απόστασή μου από τους μελλοντικούς εργοδότες, συνεχίζοντας παράλληλα να ψάχνω δουλειά στο αντικείμενό μου.

    Σχεδιάζω να ξεκινήσω να ψάχνω από το αγαπημένο Ανόβερο αρχές Σεπτέμβρη, να πάρω σβάρνα γραφεία, εταιρίες, μεσίτες και τυχόν επαφές από φίλους, κοκ.. Η επιλογή της περιοχής έχει να κάνει με την ύπαρξη εκεί πολύ καλού φίλου διατεθειμένου να με βοηθήσει/φιλοξενήσει/δηλώσει. Δεν έχω παραπάνω προσδοκίες από το να γίνει μια αρχή που να μπορεί να εξασφαλίζει ένα σπίτι για τους δυο μας, ενώ είμαι διατεθειμένος να κάνω ακόμη και minijobs παράλληλα εάν δεν αρκεί κάτι που μπορεί να βρω αρχικά. Κάτι παρόμοιο σε φάση αναζήτησης θα μπορούσα να κάνω επίσης σε Μόναχο, Στουτγκάρδη και Βερολίνο.


    Μόλις είδα πόσο έγραψα μέχρι τώρα, θα βάλω μια άνω τελεία. Καλώς σας βρήκα, θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις ή προτάσεις σας πάνω στα παραπάνω εισαγωγικά και σχέδιά μου.

    Τέλος, θα ήταν επίσης ιδιαίτερα ευπρόσδεκτες και προτάσεις αμιγώς σχετικές με την αγορά εργασίας για τους μηχανικούς ή/και feedbacks σχετικά με τα "έγγραφα αίτησης" μου, αν κανείς γνωρίζει και έχει διάθεση να βοηθήσει.


    Ο πολυλογάς φίλος σας,
    Θ.

    #2
    Καλησπέρα AthKall κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
    Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας

    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment

    Working...
    X