Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζευγάρι για Σκωτία...αξίζει τελικά?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ζευγάρι για Σκωτία...αξίζει τελικά?

    Καλησπέρα, εγώ και ο σύζυγός μου σκεφτόμαστε να πάμε Σκωτία.Στην Ελλάδα δεν έχουμε τίποτα να μας κρατάει, ούτε σπίτι δικό μας, ούτε σταθερές δουλειές.Εγώ είμαι αισθητικός από Δημόσιο ΙΕΚ και εργάζομαι εδώ και 2 χρόνια ως αισθητικός άκρων .Ο σύζυγος είναι security στην BRINKS στο αεροδρόμιο, με όλα τα απαραίτητα χαρτιά της εκπαίδευσης και έχει και αυτός χαρτί τεχνικού υπολογιστών από δημοσιο ΙΕΚ.
    Τα βασικά ερωτήματα μου είναι αυτά:.
    Τα διπλώματα μας μετράνε τίποτα στην Σκωτία?>
    Ειδικά για το θέμα security στο αεροδρόμιο πρέπει να ξαναπεράσει εκπαίδευση στην Αγγλία σύμφωνα με τα δικά τους πρότυπα και αν ναι τα έξοδα τα καλύπτει η εταιρεία?
    Μας αρέσει πιο πολύ για Σκωτία καθώς θέλουμε γενικά πιο ήρεμη ζωή και όχι να πάμε σε καμμία μεγάλη πόλη.
    Επίσης έχουμε 3 μικρά σκυλάκια. (7kg, 6kg, & 3kg).Τώρα νοικιάζουμε μονοκατοικία, θα βρούμε εκεί κάτι να ζήσουμε -φυσικά ας είναι και μικρό ή παλιό αρκεί να έχει ιδιωτικό κήπο-
    Τέλος εγώ μπορώ να βρώ πιο άμεσα δουλειά καθώς έχω άκρη να μπώ στο spa ξενοδοχείου, αλλά ανυσυχώ για τον σύζυγο, (αν θα βρεί γρήγορα δουλειά)
    Και ακόμα μια ερώτηση, αν θέλω να ανοίξω δικό μου beauty saloon οι διαδικασίες σαν ελληνίδα εκεί, θα είναι δύσκολες?-(μακρινό ονειρο ΑΝ ποτέ μαζευτεί το κεφάλαιο)- βοηθάει το κράτος?Γιατί στην Ελλάδα ζητάνε 4 χρόνια ένσυμα και πιστοποίηση και ένα σωρό χαρτιά...
    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δυστυχώς η κατάσταση δεν παλεύετε πλέον.
    Θα πεθάνουμε στην φτώχεια και στο ενοίκιο !!!

    #2
    Απ όσο ξέρω ο χώρος της αισθητικής στην Βρετανία δεν είναι regulated, μπορεί να ανοίξει ο καθένας κέντρο αισθητικής. Στον τομέα του security όμως για να εργαστεί κάποιος πρέπει να έχει SIA card. Information for Applicants

    Comment


      #3
      Originally posted by LostInTranslation View Post
      Απ όσο ξέρω ο χώρος της αισθητικής στην Βρετανία δεν είναι regulated, μπορεί να ανοίξει ο καθένας κέντρο αισθητικής. Στον τομέα του security όμως για να εργαστεί κάποιος πρέπει να έχει SIA card. Information for Applicants
      Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

      Comment


        #4
        Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι. Καλό θα είναι να περιμένετε και το δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία της Σκωτίας σε περίπου ένα μήνα μήπως αλλάξουν κάποια πράγματα που είναι πιο δεδομένα αυτή τη στιγμή.

        Comment


          #5
          Το αν αξιζει ή οχι ειναι κατι που αν δε το τολμησετε δε θα παρετε απαντηση απο αλλον. Σχετικα με το δημοψηφισμα παντως ακομα και αν βγει υπερ της ανεξαρτησιας η ψηφοφορια, δεν θα ξεκινησουν οι διαδικασιες αμεσα. Μια διετια, απο ο,τι διαβασμα θα περασει μεχρι να γινουν οι πρωτες κινησεις.

          Comment


            #6
            Απλά η αλήθεια είναι οτι είναι μεγάλη απόφαση.Ναι μεν δεν αφήνουμε τίποτα πίσω μας αν όντως φύγουμε, αλλά το "ταξίδι στο άγνωστο" κρύβει έναν φόβο !
            Και όλο σκέφτομαι μικρές χαζές λεπτομέρειες..όπως θα μπορέσω να μεταφέρω το αμάξι μας εκεί? Με 3 σκυλιά θα βρούμε σπίτι να μας δεχτεί? Και αν δεν πάνε καλά τα πράγματα εκεί άντε πάλι πίσω σύν οτι θα έχουμε χάσει και τις δουλειές μας εδώ.....
            Και δεν υπάρχει τίποτα στην άκρη, δυστυχώς πρέπει να μαζέψουμε όσα χρήματα μπορούμε και να τα ρισκάρουμε για να φύγουμε.
            Οπότε ή καθόμαστε Ελλάδα και μένουμε πάντα στο ενοίκιο ζώντας συμβατικά (τώρα ήμαστε 30 οκ, αλλά στα 70 μας αν ζούμε ποιός θα πληρώνει το ενοίκιο? μας βλέπω άστεγους), συν οτι μαζί και οι δύο βγάζουμε 1200 τον μήνα...οπότε με λογαριασμούς, φαγητό, ενοίκιο τα βγάζουμε τσίμα τσίμα.Ή την κάνουμε σε κάνα χρόνο που θα ήμαστε έτοιμοι και τα ρισκάρουμε όλα

            Comment


              #7
              Ενα ετος ειναι υπερ αρκετο για να προετοιμαστειτε και να εχετε καθαρη εικονα τι θα αντιμετωπισετε.
              Σαφως και να ρισκαρετε να φυγετε απο την χωρα, δεν το συζηταμε αυτο. Αφου εχεις και ακρη για μια γρηγορη προσληψη, τι καλυτερο? Καλη τυχη ευχομαι.

              Comment

              Working...
              X