Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πράσινη κάρτα, δεύτερη προσπάθεια!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Zelda View Post
    Περίμενε να θυμηθώ.....

    στο πρώτο θα βάλεις το επώνυμο που έχεις στην ταυτότητά σου,
    στο δεύτερο, εαν γεννήθηκες και ζείς στην Ελλάδα απαντάς ναι.

    Προσοχή παιδιά στο τέλος της αίτησης σας βγάζει εναν τεράστιο αριθμό, κάντε τον εκτύπωση ή copy paste σε ενα έγγραφο του word, ή bleach screensaver!
    Εαν περάσετε χωρίς αυτόν δεν μπορείτε να προχωρήσετε, έτσι δεν είναι Άλεξ;; Που είσαι καλέ;;

    Καλή επιτυχία!
    Γεια και απο μενα.
    Δεν εμπαινα καθολου μεσα, τωρα ειδα το σχολια.

    Προτεινω στους συμμετεχοντες της κληρωσης να τσεκαρουν αυτα τα φορουμ εμενα με βοηθησαν πολυ σε ολη τη διαρκεια της διαδικασιας 2 χρονων γιατι ειχα κανει καποια λαθη και ευτυχως προλαβα να τα διορθωσω.

    Diversity Lottery Visas - VisaJourney

    https://www.facebook.com/BritSimonSays?fref=tshttp://britsimonsays.com/

    BritSimonSays.com ~ DV Lottery information and other stuff....
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    Comment


      #17
      Καλησπέρα και απο εμενα. Προσπαθώ και εγω να κανω την αιτηση παιδια αλλα συνεχεια μου βγαζει σφαλμα. "At least one data validation error occurred on this page. Please scroll down to see the specific error messages".

      Το θέμα είναι ότι δεν βρισκω πιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα. Κοιτάζω την φόρμα αλλα δεν βλέπω κάτι. Καμία ιδέα. Λέτε να φταίει το ότι δεν έχω Internet explorer?

      Ευχαριστώ εκ των προτερων.

      Comment


        #18
        Originally posted by axelpart View Post
        Καλησπέρα και απο εμενα. Προσπαθώ και εγω να κανω την αιτηση παιδια αλλα συνεχεια μου βγαζει σφαλμα. "At least one data validation error occurred on this page. Please scroll down to see the specific error messages".

        Το θέμα είναι ότι δεν βρισκω πιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα. Κοιτάζω την φόρμα αλλα δεν βλέπω κάτι. Καμία ιδέα. Λέτε να φταίει το ότι δεν έχω Internet explorer?

        Ευχαριστώ εκ των προτερων.
        Λογικα εχεις κανει καποιο λαθος στα πεδια. Κοιτα προσεκτικα ξανα τη φορμα. Δε νομιζω να παιζει ρολο ο εξπλορερ.
        instagram.com/anelixis_net/
        youtube.com/user/AlexGraphicd1

        Comment


          #19
          AlexGraphicD τελικά αυτό που είχα λάθος είναι ότι συμπλήρωνα το παρακάτω:

          Your country of eligibility will normally be the same as your country of birth.
          Your country of eligibility is NOT related to where you live.
          If you were born in a country that is not eligible for the DV program, please go to Explanation of Country of Eligibility to see if there is another option available in your case.

          Are you claiming eligibility based on the country where you were born?
          Yes No

          If not, you must enter the country from which you are claiming eligibility.

          Έβαζα δηλαδή στην ερωτηση πρίν yes και έπειτα έβαζα πάλι Greece το οποίο πρέπει να μείνει κενό σε αυτή την περίπτωση.

          Τώρα θέλω να τα κάνω και για την γυναικα μου και η απορία μου είναι το πτυχίο του Τ.Ε.Ι. ποιο απο τα παρακάτω είναι:

          Primary school only
          High School, no degree
          High School degree
          Vocational School
          Some University Courses
          University Degree
          Some Graduate Level Courses
          Master's Degree
          Some Doctorate Level Courses
          Doctorate Degree

          Comment


            #20
            Καποια επιλογη πανω απο το Vocational School πρεπει να ειναι.
            Εγω που εχω τελιωσει δημοσιο ΙΕΚ εβαλα Vocational School.
            Δεν ξερω να σου πω σιγουρα αν το ΤΕΙ μετρα σαν Vocational ή University.
            Λογικα το δευτερο αφου ειναι ανωτερο απο ΙΕΚ.
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #21
              Λίγο που κοίταξα πάντως το Τ.Ε.Ι. ανηκει στην τριτοβάθμεια σίγουρα και δεν είναι Vocational School. Δεν είναι όμως ξεκάθαρο αν το πτυχίο από το Τ.Ε.Ι. ανήκει στο University Degree. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ: Education in Greece - Tertiary Education.

              Η γνώμη μου είναι να επιλέξω το University Degree αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

              Comment


                #22
                Οποιο και να βαλεις απο τα δυο δεν θα εχεις προβλημα πιστευω. Αλλα αν θες να σαι σιγουρος βαλε Vocational αφου δεν ειναι σιγουρα πανεπιστημιο, ετσι κι αλλιως δεχονται Vocational σαν προυποθεση να βγαλεις βιζα. Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια μιας και εμενα το δεχτηκαν.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  #23
                  Παρα πολλη δυσκολο να κερδισεις.Απλος σας το λεω για να σας προσγειωσω.Απο το 2000 κανω αιτηση καθε χρονο στην λοταρια χωρις αποτελεσμα.Οι αιτησεις ολες ειναι γυρο στα 12 εκατομμυρια και επιλεγονται τυχαια 50 χιλιαδες.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by gppms View Post
                    Παρα πολλη δυσκολο να κερδισεις.Απλος σας το λεω για να σας προσγειωσω.Απο το 2000 κανω αιτηση καθε χρονο στην λοταρια χωρις αποτελεσμα.Οι αιτησεις ολες ειναι γυρο στα 12 εκατομμυρια και επιλεγονται τυχαια 50 χιλιαδες.
                    Το τυχαία πλέον δεν υφίσταται και τόσο, δες τις στατιστικές που έχω βάλει, δές το ποσοστό των Έλλήνων σε σύγκριση με το ποσοστό της Αλβανίας!

                    Annual Green Card Winner Stats

                    Έχουμε γνωρίσει αλβανούς που μας είπαν το μισό τους σόι είναι εκεί και υπόλοιποι κάνουν τις αιτήσεις κάθε χρόνο και οι περισσότεροι περνάνε!
                    Πως γίνεται αυτό ακόμη δεν το έχω καταλάβει.....
                    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                    Comment


                      #25
                      Το αναφερουν στην ιστοσελίδα της λοταριας πως αναλογικα την φτωχια -να το πω εν ταχυ- της χωρας, και αλλων παραγόντων αυξανονται τα ποσοστα.

                      Comment


                        #26
                        Επισησ Αλβανοι φτιαχνουν Ελληνικα χαρτια και διαβατηρια στην γειτονια που μενω είναι καποια που ο γιοσ της εχει φυγει Αμερική με Ελληνικο διαβατηρο ο ανηψιοσ της τον Μαιο φευγη για Αυστραλια με κανονικη βιζα αυτή εχει μεζονετα δυο διαμερίσματα και μαγαζια δικα της και από ότι καταλαβα υπαρχουν και αλλεσ παρομιεσ περιπτωσεισ αν κανουνε ομωσ παρανομιεσ σε αλλεσ χωρεσ μιασ και εχουν Ελληνικα χαρτια θα τα φορτοσουν στους Ελληνεσ εχουνε από ότι μου ειπε γνωστο της σε γραφειο που φτιαχνει χαρτια για μεταναστευση[ μεγαλη απατη]μα καλα πωσ την γλιτωνουν και εμεισ προσπαθουμε νομιμα και είναι απίστευτα δυσκολο εχω ακουση επισησ ότι Αλβανοι εχουν εξωτερικο κατι σαν γραφεια και κανονιζουν πλαστουσ γαμουσ για να μπορει καποιοσ να παρει ευκολα υπικοοτητα [ενοειτε ότι τα παιρνουνε χοντρα]

                        Comment


                          #27
                          Δεω ξερω τι να σας πω?Αυτο με τους αλβανους το εχω προσεξει και εγω οτι δινουν σε πολλους πρασινη καρτα.Παντος απ'οτι διαβασα αληθεια η ψεματα ειναι οτι ειναι τυχαια επιλογη απο το computer κατι που και εγω δεν το πιστευω για να πω την αληθεια.Απο το 2000 προσπαθω χωρις αποτελεσμα αλλα για να σας πω την αληθεια μονο φετος εκανα αιτηση μονος μου τις αλλες χρονιες επειδη δεν το ηξερα πληρωνα διαφορους στο ιντερνετ για να μου κανουν τα χαρτια.Δεν το ειχα ψαξει καλα.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by DiD666 View Post
                            Το αναφερουν στην ιστοσελίδα της λοταριας πως αναλογικα την φτωχια -να το πω εν ταχυ- της χωρας, και αλλων παραγόντων αυξανονται τα ποσοστα.
                            DID ναι,

                            Originally posted by gppms View Post
                            Δεω ξερω τι να σας πω?Αυτο με τους αλβανους το εχω προσεξει και εγω οτι δινουν σε πολλους πρασινη καρτα.Παντος απ'οτι διαβασα αληθεια η ψεματα ειναι οτι ειναι τυχαια επιλογη απο το computer κατι που και εγω δεν το πιστευω για να πω την αληθεια.Απο το 2000 προσπαθω χωρις αποτελεσμα αλλα για να σας πω την αληθεια μονο φετος εκανα αιτηση μονος μου τις αλλες χρονιες επειδη δεν το ηξερα πληρωνα διαφορους στο ιντερνετ για να μου κανουν τα χαρτια.Δεν το ειχα ψαξει καλα.
                            Ε, τελικά ίσως δεν είναι γραφτό να πάμε! Μας βλέπω με την μασελίτσα ακόμη να κάνουμε αιτήσεις χαχαχα!!
                            Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                            Comment


                              #29
                              Τωρα αντε να περιμενουμε μεχρι τον οκτωμβριο να ξανακανουμε την αιτηση μπας και ξανακοιμηθει ο θεος και επιλεχθω παλι για την βιζα..!!Ημουν και εγω ενας απο τους τυχερους για να αποκτησω την βιζα για το 2016..Μετα απο 6 μηνες τρεξιματος να μαζεψω χαρτια απο ολες τις μεριες για να τα εχω ολα ετοιμα για την συνεντευξη που με καλεσαν στην πρεσβεια της αθηνας και αφου εκαναν τα στραβα ματια που εχω τελειωσει τεχνικο επαγγελματικο λυκειο και το προσπερασαν ετσι εκρεμμουσε το χαρτι του ποινικου μητροου δικαστικης χρησης το οποιο σαν ελλαδισταν που ειμαστε καποιος απο το υπουργειο δικαιωσυνης εχασε την αιτηση και δεν ειχαν στα χερια τους το χαρτι και μου εδωσαν 30 μερες διωρια ωστε να τους το προσκομισει το υπουργειο και να ξαναπαω..και ετσι και πηγα βγαινει ο προξενος μιλαμε κανουμε αστεια και λεω απο μεσα μου εδω ειμαστε...!!!AMERICAN DREAM...!!!!βγαζει το χαρτακι και με ρωταει,,,,τι δικαστηριο ειχες το 2010????και εκει ειναι που μου κοπηκαν τα φτερα..!!και ετσι με εκοψαν απο 1 δικαστηριο που ενα τσογλανι εκλεψε 1 κρουασαν και 1 red bull απο ενα περιπτερο και επιασν εμενα και τον ξαδερφο που καθομασταν πιο διπλα στο παγκακι..
                              Και ειναι η στιγμη που καθεσαι και αναλογιζεσαι,ΠΟΣΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ΕΙΣΑΙ...!!!!

                              Comment


                                #30
                                Το δικαστηριο ομως θα συνεχισει να φαινεται και ας αθωοθηκες, ετσι δεν ειναι.?

                                Comment

                                Working...
                                X