Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση 2 φίλων στο Cambridge

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση 2 φίλων στο Cambridge

    Καλησπέρα παρέα!

    Ψάχνοντας πληροφορίες στο internet, βρέθηκα ευτυχώς στη σελίδα σας η οποία ομολογουμένως μου έδωσε ήδη πολλές χρήσιμες πληροφορίες.


    Τέλη Οκτωβρίου λέμε με έναν φίλο μου να ανέβουμε Αγγλία και συγκεκριμένα στο Cambridge (έχω ξαναπάει και μας άρεσε και στους 2 σαν περιοχή).

    Εγώ είμαι self-employed web developer εδώ και 5 χρόνια οπότε έχω φτάσει σε ένα σημείο να έχω κάποιο ικανοποιητικό εισόδημα για τα ελληνικά δεδομένα ( ~900 ευρώ/μήνα κατά μέσο όρο).

    Ο φιλαράκος έχει τελειώσει Οικονομικά στην Πάτρα και έχει κάνει και μεταπτυχιακό στην Οικονομική Ναυτιλία στο Κάρντιφ.

    Θεωρούμε δεδομένο ότι θα πρέπει να έχουμε στην άκρη περίπου 2000€ ο καθένας πριν ανέβουμε.

    Έχω έναν γνωστό που μένει Cambridge σε δικό του σπίτι οπότε ίσως μπορέσει να μας φιλοξενήσει για ένα πολύ μικρό διάστημα.


    Για την δική μου περίπτωση, βρήκα ότι ως sole trader για να κάνω έναρξη είναι αρκετά απλό. Οι εισφορές είναι πολύ μικρές για το εισόδημα που έχω οπότε όλα οκ αρχικά.

    Τα κλασσικά προβλήματα όμως που προκύπτουν είναι τα εξής:

    1. Πως θα βγάλουμε ΝΙΝ χωρίς διεύθυνση κατοικίας;

    2. Πως θα νοικιάσουμε σπίτι ( κοιτάμε γύρω στις 900 λίρες/ μήνα το πολύ, υπάρχουν αρκετά 2 bedroom σε αυτή την τιμή) χωρίς απόδειξη ότι εργαζόμαστε;

    3. Λογαριασμό θα ανοίξουμε στη Lloyd η οποία απ'ότι διαβάζω δεν θέλει χαρτούρες και poa.

    4. Πως θα βρει ο φίλος μου δουλειά αν δεν έχουμε τα (1) και (2); Μου φαίνεται ότι είναι λίγο κύκλος το πρόβλημα.


    Ό,τι συμβουλές έχετε να μας δώσετε φυσικά είναι περισσότερο από καλοδεχούμενες και σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

    #2
    Γειά σου.

    Σχετικά με τον ΝΙΝ δεν ξέρω γιατί είχα διεύθυνση κατοικίας. Αν και ίσως αν φιλοξενείστε μπορείτε να δώσετε να μπορείτε να δώσετε την διέυθυνση του φίλου σας.

    Για να νοικίασετε δικό σας σπίτι δεν παίζει χωρίς εγγυητή, δουλειά ή κάποια ενοίκια προκαταβολή. Για αυτό ψάξτε να βρείτε να νοικίασετε δωμάτια σε σπίτι με συγκατοίκους, όπου κάποιος άλλος δηλάδη θα έχει ήδη συμβόλαιο στο όνομα του.

    Comment

    Working...
    X