Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νεος βασικος μισθος Γερμανια 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νεος βασικος μισθος Γερμανια 2015

    Καλημερα σε ολους, διαβαζω το φορουμ αρκετο καιρο αλλα τωρα εγινα μελος. Ειμαι πολυ κοντα στο να μεταναστευσω στην Γερμανια τους επομενους μηνες. Προορισμος μου το Ντορτμουντ ή το Ντισελντορφ. Και στις 2 πολεις εχω συγγενεις κ φιλους οποτε θα εχω στεγη αμεσα και χωρις να με πιεζει ο χρονος να μεινω καπου μονος μου. Ειμαι 31 ετων ελευθερος κ χωρις παιδια. Στην Ελλαδα ειμαι ανεργος πανω απο 3 χρονια κ δεν εχω τιποτα να με κραταει εδω.
    Ειμαι ανειδικευτος και δεν γνωριζω ουτε την γερμανικη γλωσσα. Στα σχεδια μου ειναι να ξεκινησω εντατικα μαθηματα κατευθειαν κ μεσα στους επομενους 2-3 μηνες να ξεκινησω να ψαχνω για εργασια. Δεν πιεζομαι να ξεκινησω δουλεια αμεσα γι αυτο εχω την 'πολυτελεια' να ασχοληθω αποκλειστικα με την εκμαθηση της γλωσσας τους πρωτους μηνες.
    Διαβασα σε πολλα σαιτ οτι η γερμανια θα εχει επιτελους κι αυτη κατωτατο μισθο απο το 2015. Το γεγονος με χαροποιησε ιδιαιτερα μολις διαβασα το νουμερο των 1473€ μηνιαίως ή 8.5ευρω/ώρα. Μου φανηκε ενας πολυ ικανοποιητικος μισθος για μια απλη εργασια 8ωρη-5θήμερη. Ηθελα να ρωτησω για τη φορολογια, αληθευει οτι απο τα μικτα 1473€ αυτα που σου μενουν στον χερι καθαρα ειναι 1080€? Μου φαινεται ΠΟΛΥ μεγαλο το ποσο των 400€ "κρατησεων".
    Αν ισχυει αρχιζω κ ξανασκεφτομαι την ιδεα της μεταναστευσης αφου τα 1080 της γερμανιας συνυπολογιζοντας και το ακριβοτερο κοστος ζωης απο την Ελλαδα δεν ξερω αν αξιζει οντως αυτο το μεγαλο βημα...
    Ευχαριστω για τον χρονο σας

    #2
    τοσες περιπου ειναι οι κρατησεις, αλλα και τα μεικτα που ανεφερες παραπανω για ανειδικευτο και εργενη.
    βαλε και το νοικι για ενα δωματιο περιπου στα 600-700 ευρω και σε περισσευουν τα υπολοιπα για τα ψωνια , κτλ...

    Comment


      #3
      Δεν μπορω να καταλάβω ενα πράγμα,γιατι όλοι γενικεύουν τα εξοδα που εχει κάποιος στην Γερμανια την στιγμη που ειναι διαφορετικά σε κάθε κρατίδιο!
      700€ ενοίκιο για διαμέρισμα για ενα άτομο στην NRW? νομίζω πως ειναι παράλογο,στο Μόναχο,ίσως!
      Μπες στο immoscout.de και κοίταξε μόνος σου τις τιμές και φυσικα κοιτά και λιγο έξω απο την πόλη που σε ενδιαφέρει,σίγουρα θα βρεις διαμέρισμα με τα μισά χρήματα,και στην καθημερινότητα η Γερμανια ειναι πιο φθηνή απο την Ελλάδα,όπως πχ σούπερ μάρκετ.

      Comment

      Working...
      X