Announcement

Collapse
No announcement yet.

Να τολμήσω σπουδές στην Σκωτία στα 25??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να τολμήσω σπουδές στην Σκωτία στα 25??

    καλημέρα, με λένε γιώργο είμαι 25 χρονών κ τα τελευταία χρόνια ζω χωρίς ελπίδες γτ όνειρα έχω πολλά (ακόμη μπορώ και ονειρεύομαι, ευτυχώς).
    Πριν αρκετά χρόνια μετά τις πανελλαδικές δεν πέρασα κάπου για μιση μονάδα -ήταν τότε με τα χρόνια της βάσης του 10-. Πήγα στρατό, μετά έκανα το λάθος να γραφτώ σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ για να κάνω το όνειρο μου που ήταν η δημοσιογραφία -το πτυχίο δεν το έχω πάρει ακόμη γτ χρωστάω κάποια χρήματα-, έκανα πρακτική στην Αθήνα και ένα ωραίο πρωινό γύρισα πίσω στο χωριό μου -είναι κωμόπολη πλέον-. Έκατσα ένα χρονό και δούλευα στο μαγαζί των γονιών μου, εκεί πήρα την απόφαση να ξεκινήσω σε ένα δημόσιο ΙΕΚ μαθήματα μαγειρικής γτ όπως μου έλεγαν αφού το έχω το θέμα γτ να μην το αξιοποιήσω.Για προσωπικούς λόγους δεν την συνέχισα -ξερετε πωε είναι αυτες οι σχολές στην επαρχία-!
    Πάντα ήθελα να φύγω στο εξωτερικό, αλλά είμαι ανιδείκευτος, οι μόνες δουλειές που έχω κάνει είναι σε περίπτερο,προποτζήδικο και ως δημοσιογράφος -πρακτική-. Για μάγειρας έχω ασχοληθεί σε μαγαζιά αλλά για λίγο σε γάμους κλπ κλπ.
    Θέλω να φύγω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Σκωτία, μπορώ στα 25 με ένα πτυχίο αγγλικών "Certificate of Competency in English (ECCE)" και απολυτήριο ενιαίου λυκείου "13,6" να το τολμήσω??
    Έχω φτάσει 25 η πόλη που θα μπορούσα να βρω δουλειά έχει φτάσει στα 38% ανεργία όταν η Ελλάδα είναι στο 40%!!!!!
    Το συζητάω με την κοπέλα μου και έιναι δίπλα μου σε ότι κ να κάνω με τους γονείς μου να μην καταλαβαίνουν κ να θέλουν να μαραζώσω εδώ!!! Σκέφτομαι την μετανάστευση στην Αγγλία όποια βοήθεια για το θέμα ή γενικά για τη ζωή θα μου είναι υπεραρκετή.

    Ευχαριστώ τους φίλους για τα πμ!!!

    #2
    Γειά σου. Καταρχήν πρέπει να δείς τα κριτήρια εισαγωγής στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο και μάθημα που σε ενδιαφέρει. Σε κάποια δέχονται και ελληνικό απολυτήριο αλλά συνήθως θέλουν υψηλούς βαθμούς. Αλλιώς μπορείς να κάνεις Α-levels, να πάς σε κάποιο κολλέγιο εκεί που σε προετοιμάζει για εισαγωγή σε πανεπιστήμιο ή να κάνεις foundation ένα χρόνο στο πανεπιστήμιο και μετά να σε δεχτούν για πτυχίο. Το θέμα είναι μπορείς να ανταποκριθείς οικονομικά? Φαντάζομαι ότι σκοπεύεις να εργαστείς παράλληλα. Καλό θα ήταν να πας εκεί να βρείς μια "σταθερή" δουλειά και να το σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις και αν βγαίνεις φυσικά. Επίσης υπολόγισε ότι το επίπεδο αγγλικών που ζητάνε είναι γύρω στο 5.5 ielts ή cambridge advance.

    Comment

    Working...
    X