Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μαγειρας στην Αγγλια,μεταναστευση σε λιγα μηνακια.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μαγειρας στην Αγγλια,μεταναστευση σε λιγα μηνακια.

    Καλημερα σε ολους σας.Καταρχην να σας ευχαριστησω για την πολυ καλη δουλεια που κανει το φορουμ αυτο σε ολους εμας που εχου αποφασισει η σκεφτομαστε να φυγουμε.Φοβερη ροη πληροφοριων συνεχεια μπραβο παιδια.Λοιπον μην μακρυγορω,15 ιανουαριου φευγω για το Στανστεντ με την ελπιδα να βρω δουλεια καπου σαν βοηθος η μαγειρας,εχω ψαξει πααααρα πολυ σε σαιτς με δουλειες και βλεπω οτι ακομα υπαρχει κινηση σε βοηθους και μαγειρες στο νησι.Η αποφαση δυσκολη αλλα αναποφεκτη.Δουλευω σαν σεκιουριτη 40 ωρες την εβδομαδα και παιρνω 550ευρω και η μνηστη μου ειναι αποφητη ΑΕΙ και δουλευει σε μια καφετερια 4 φορες την εβδομαδα για 25 ευρω μεροκαματο και τα παιρνει και χαρηστικα λες και μας κανει χαρη.....Θα με φιλοξενισει ενας πρωην συναδελφος μεχρι τις 28 φεβρουαριου στο Λονδινο μετα δεν μπορει αλλο γτ θα μεινει με την γυναικα του.Αν δεν εχω βρει δουλεια μεχρι τοτε θα βρω κανα δωματιακι για αρχη στο airbnb φτηνο στο μαντσεστερ.Εχω κοιταξει παρα πολυ και σαν kitchen assistant,cook,commis chef και βλεπω εχει δουλειες.Απο προυπηρεσια εχω σχετικα καλη μιας και η μαγειρικη δεν τελειωνει ποτε,δεν θα κοιταξω τοσο πολυ σε Λονδινο μιας και τα ενοικια ειναι απλησιαστα θα ψαχτω πιο πολυ σε μπερμινγχαμ,λιβερπουλ,μαντσεστερ και λιντς.Δεν με πειραζει το που θα κατσει η δουλεια αρκει να κατσει.Απο τις διαδικασιες που πρεπει να κανω τις ξερω απο το ΝΙΝΟ,λογαριασμο,αριθμο τηλεφωνου,ιατρικη περιθαλψη ολα χαρη στο πατριοτακι νετ.οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης και αν υπαρχει καποιος μαγειρας πανω να μου πει 2-3 πραγματακια καλο θα ηταν.
    1)εχω βρει 2-3 φιλανθρωπικους οργανισμους που προσφερουν γευματα σε αστεγους και απορους και σκεφτομαι να δηλωσω αμεσως μολις φτασω πανω να μαγειρευω κι εγω εθελοντικα στα γευματα,κατι τετοιο θα ηταν καλο για το βιογραφικο μου λετε για να φανει οτι κατι κανω στην Αγγλια η ειναι περιτο??????
    2)να κοιταξω για αρχη σαν βοηθος κουζινας(kitchen assistant)η σαν βοηθος κετερινγκ(catering assistant) μιας και η προυπηρεσια μου ειναι αρκετη για βοηθος η να κανω και αιτησεις για μαγειρας Γ η Β?
    3)ποια ειναι η κατασταση σε φαστ φουντ(mcdonalts,pizzahut κ.α)??θα κοιταξω και σε αυτα μιας και εχω προυπηρεσια σαν μαγειρας και εχω τελειωσει σχολη μαγειρικης ε δεν νομιζω να μην τους κανω για να φτιαχνω μπεργκερ.....
    4)θα βρω ενα μικρο δυαρακι να ανεβει και η γυναικα μου μολις βρω δουλεια θελω να ρωτησω ειναι οκ στις πολυκατοικιες δλδ σεβονται τις ωρες κοινης υσηχιας η ειναι οπως εδω στην αθηνα που σχεδον καθε μερα χτυπαω τα ντουβαρια για να βγαζουν το σκασμο????
    5)αν το ενοικιο για ενα δυαρακι στο μπερμινγχαμ ας πουμε ειναι 400 λιρες ποσο να υπολογιζω εξτρα τους φορους και τα λοιπα?ρευμα-νερο-τηλεφωνο κ.α γτ εχω ψιλομπερδετει.κοινοχρηστα υπαρχουν η οχι?
    6)αργοτερα θελω να παρω ενα αμαξακι γτ ειμαι λιγακι υποχονδριος και σιχαινομαι τα μμμ,ας πουμε ενα vauxhall corsa μικρο η αγορα του πολυ φτηνη,με τις ασφαλειες τι γινεται?
    Δεν ανεβαινω στην Αγγλια για να γινω πλουσιος ουτε εχω παραλογες απαιτησεις απλα θελω να δουλευω σωστα,να υπαρχει αξιοκρατια και να μπορεσω να κανω οικογενεια και να ζω σαν ανθρωπος χωρις να φοβαμαι αν θα εχω να ταισω το παιδιμου η ακομα χειροτερα αν θα μπορεσω να κανω εστω τον γαμο μου....χχααχαχαχα εκει φτασαμε......
    αυτα μην σας κουραζω αλλο παιδια οποιος μπορει να πει κατι θα βοηθησει.Ευχαριστω πολυ!!

    #2
    Μην κοιταξεις για kitchen assistant γιατι θα καταληξεις λαντζα. Κοιτα απευθειας για commis.
    Kαλη σκεψη ο εθελοντισμος που αναφερεις αλλα αν το κανεις για το βιογραφικο, αστο. Δεν χρειαζεται γιατι εχεις ηδη αρκετη προυπηρεσια.
    Για το τριτο ερωτημα σου, χαλαρα.
    Τα διαμερισματα ειναι ακριβα. Φανταζομαι θα βρεις ενα δωματιο με διπλο κρεβατι σε ενα σπιτι που θα το μοιραζεσαι με αλλους.
    Οι λογαριασμοι παντα παιζουν, αναλογως τι καταναλωνεις και που μενεις.
    Οι ασφαλειες ειναι πιο ακριβες απο τα αμαξια. Δραμα!
    Καλη τυχη και μην αγχωνεσαι

    Comment


      #3
      ευχαριστω chococaramel για την απαντηση,πιστευεις οτι με μισθο 18000λιρες τον χρονο εισαι οκ για λονδινο?εχω μια δουλεια στα υποψιν αλλα θελω στουντιο ολοδικο μου οχι σε σπιτι με συγκατοικους,καλητερα με αυτα τα χρηματα επαρχια λες?????

      Comment


        #4
        Αυτος ο μισθος ειναι μια χαρα για φυσιολογικη σπαταλη. Αλλα αμα θες να μεινεις μονος, τοτε ξεχνας το Λονδινο.

        Comment


          #5
          γνωμες για πολεις παιδια θα ηθελα αν ξερει καποιος....... birmingham,manchester,leeds,newcastle,liverpool,sh effield μιας και σε αυτες εχω δει πολλες αγγελιες για μαγειρες και ειναι σχετικ μεγαλες πολεις. κοιταω και εκτος λονδινου γτ ναι μεν στο λονδινο εχω πολλες ευκαιριες για δουλεια αλλα ειναι και απλισιαστα τα ενοικια σε σχεση με τις πολεις που αναφερω......ευχαριστω παιδια...ολα ετοιμα σιγα σιγα περασε ο καιρος για το ταξιδι μας.ευτυχως με περιμενουν να με φιλοξενισουν αμεσως μολις φτασω οποτε τα εξοδα λιγα για αρχη.

          Comment


            #6
            Γνωμη μου πηγαινε εθελοντης στα συσσιτια. Αλλιως θα χτυπησει σε καποιον σαν κινηση. Στη χειροτερη περιπτωση απλα θα το προσπερασει καποιος, στην καλυτερη μπορει και να σου αποφερει μια ευκαιρια.

            Comment


              #7
              καλησπερα σας,αργησα αλλα μπηκα να γραψω κι εγω.....15 ιανουαριου ημουν λονδινο φιοξενουμενος,αριθμο ασφαλισης εβγαλα σε 7 ημερες,σε 10 ημερες απο την αφιξη μου δουλευα ηδη σαν βοηθος μαγειρας σε ενα κετεριγκ αλλα δν ημουν ευχαριστημενος με 7 λιρες τν ωρα και 40 ωρες την εβδομαδα οποτε κοιταξα να φυγω εκτος λονδινου γτ ειναι απιστευτα ακριβο......ανεβασα λοιπον το βιογραφικο μου στο ιντιντ και σε 3 μερες εφυγα για μπερμινγκχαμ για πρωτος μαγειρας σε ενα ελληνικο εστιατοριο απο τα καλητερα της πολης.πλεον ειμαι 2 μηνες Αγγλια,παιρνω πολυ καλο μισθο σαν πρωτος μαγειρας,νοικιασα ενα σπιτι μονος μου και περιμενω και την οικογενεια σε λιγες μερες με 1 υπνοδωματιο,σαλονι,κουζινα και μπανιο στο 1 3το της τιμης του λονδινου και ολα βαινουν καλως.σε ενα μηνα αγοραζω και το αμαξακι μου και ολα καλα δοξα τον θεο.εχει μεγαλη ζητηση σε μαγειρους εδω πανω το καταλαβα αμεσως.καλη δυναμη σε ολους σας πατριωτες!!!

              Comment


                #8
                Bravo man, καλή συνέχεια!
                Το Μπέρμιχαμ σου άρεσε σαν πόλη;
                Αν θέλεις πες μας 2-3 πράγματα, για νυχτερινή ζωή, μετακινήσεις, ακρίβεια, εγκληματικότητα, ρατσισμό, κλπ

                Κι εγώ αρχίζω να ψάχνω για εκτός Λονδίνου, λόγω χαώδους διαφοράς τιμών, αλλά απ την άλλη το Λονδίνο είναι μοναδικό από άποψη διασκέδασης τις ελεύθερες ώρες και γενικά έχει άπειρα πράγματα να κάνει κανείς...

                Comment


                  #9
                  καλημερα φιλαρακι,κοιτα σαφως και δεν συγκρινεται με το Λονδινο το μπιρμνγκχαμ εχει συνολο 2 εκατομυρια κοσμο ενω το λονδινο τους δεκαπλασιους σχεδον αλλα εχει αλλα καλα οπως π.χ μετακινησεις....στο λονδινο εμενα ζωνη 2 και δουλευα ζωνη 6 και για τις μετακινησεις μου την εβδομαδα ηθελα 40,10 λιρες εισητηριο ενω εδω θελω 16,50.....μεγαλη διαφορα,επισεις τα ενοικια εδω εχουν τεραστια διαφορα για παραδειγμα στο λονδινο για 1 bedroom flat θες τουλαχιστον 800 λιρες ενω εδω πληρωνω 450 μαζι με νερο και ηλεκτρικο οποτε μενει το council tax,internet,tv licence συνολο στα 550 καθε μηνα περιπου ενω στο λονδινο θες τα διπλα.το κακο του μπιρμινγκχαμ ειναι οτι γενικα ειναι σκληρη πολη εχει αρκετη εγκληματικοτητα αλλα οκ αν δουλευεις και πηγαινεις σπιτι σου αποφευγοντασ τα κακοφημα μερη και τις παμπ αργα την νυχτα δν εχεις κατι να φοβασαι.απο ρατσιμο μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετοπισει κατι οι αγγλοι γενκα ειναι πολυ ενταξει αλλα υπαρχουν και αυτα αποτι εχω ακουσει αλλα ελαχιστες περιπτωσεις.νυχτερινη ζωη εδω στο μπερμι οκ δεν ειναι λονδινο αλλα εχει καλα μαγαζια για φαγητο και ποτο και την ελληνικη κοινοτητα που εχει καφενειο και ψησταρια αν και στην πλειοψηφια τους ειναι κυπριοι.το κεντρο εναι πολυ ομορφο εχει και απειρα μαγαζια να χαζεψεις και το νεο εμπορικο το bull ring ειναι φουλ απο κοσμο καθε μερα.αλλο κακο του μπερμι σε σχεση με το λονδινο ειναι οτι ειναι πολυ βρομικο γενικα εχει θεμα με τα σκουπιδια στους δρομους οταν πρωτοεφυγα και ηρθα εδω ειπα Χριστε μου που ηρθα ειναι σαν την αθηνα.......καμια σχεση το λονδινο με το μπερμι σε θεμα καθαριοτητας.αλλο κακο ειναι το οτι το μπερμινγκχαμ ειναι η δευτερη μεγαλυτερη πολη της Αγγλιας και δεν εχει νυχτερινα λεοφωρεια....ναι και ομως.....το λονδινο εχει το μαντσεστερ εχει το λιντς εχει εδω οχι,μονο ταξι αν θες να μετακινηθεις μετα τις 11 μισι.....απο αγορα εργασιας ειναι αρκετα δυνατη πολη εχει ζητηση σε μαγειρες,γιατρους,νοσηλευτες,οδηγους οι ανιδηκευτοι ισως τα βρουν λιγο σκουρα αλλα οκ ο επιμενων νικα.....αυτα απο μενα για τωρα οτι αλλο θελει να ρωτησει κανεις πλεον εχω ιντερνετ και θα μπαινω καθε μερα να λυσω καμια απορια και να γραφω τις εντυπωσεις μου.

                  Comment

                  Working...
                  X