Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η περιπτωση για Αγγλια!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η περιπτωση για Αγγλια!!!

    Καλησπερα παιδια,
    η περιπτωση μου ειναι οτι ειμαι Αλβανος με αδεια παραμονης στην Ελλαδα 5ετη β' γεννιας...
    Αγγλια για δουλεια μονο με βιζα μπορω να παω? και αν ναι ποσο θα μου κοστησει και τι θα χρειαστει να κανω?
    οχι περισσοτερο απο 6 μηνες!
    η αν μου στελνανε χαρτι απο Αγγλια οτι με θελουν για δουλεια τι θα χρειαζομουν?

    #2
    serafeim23 καλησπέρα.
    Ξέρεις ότι η αγγλία δεν είναι στο shengen. Η άδεια παραμονής που έχεις είναι ελληνική και ισχύει μόνο για την ελλάδα. Δεν δίνονται βίζες σε υπηκόους τρίτων χωρών για εργασία ούτε για άλλους λόγους π.χ. επίσκεψη, πλην σπουδών και μόνο υπό προυποθέσεις. Δεν τίθεται θέμα χρημάτων σε καμία φάση. Για το 6μηνο δεν κατάλαβα τι ενοείς. Δεν υπάρχει κανένας εργοδότης που να μπορεί να σου στείλει χαρτί. Για επί πλέον λεπτομέρειες μπορείς να πας μια βόλτα από την αγγλική πρεσβεία.

    Comment


      #3
      Φιλτατε/η kuli,
      Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου!!!
      Σε περιπτωση που εχω ελληνικη υπηκοοτητα? Μπορω να παω για δουλεια?

      Comment


        #4
        serafeim23
        Υπηκοότητα οποιουδήποτε κράτους ΕΕ σημαίνει παραμονή & εργασία σε οποιοδήποτε κράτος ΕΕ χωρίς όρους. Το ίδιο ισχύει και αν η συζυγος/ σύντροφός σου είναι από ΕΕ. Σου πρότεινα να πας από την πρεσβεία γιατί μπορεί να ανήκεις σε κάποια κατηγορία που με τη συζήτηση δεν είναι δυνατον να καταλάβει κανείς. Αλλά πρέπει να ξέρεις τι θα ζητήσεις. Μήπως άλλη χώρα π.χ. γερμανία θα σε βόλευε καλύτερα? Ψάξε το λίγο

        Comment


          #5
          Σε ευχαριστω πολυ, kuli!!
          Αγγλία εχω γνωστους ωπου εχω ετοιμη δουλεια!!! Γι αυτο διαλεξα Αγγλια!!

          Comment


            #6
            serafeim23
            Η ατυχία είναι ότι εδώ και δύο χρόνια έχουν σταματήσει οι ελληνοποιήσεις και δεν φαίνεται να ξαναρχίζουν στα επόμενα χρόνια

            Comment


              #7
              Αφου έχεις έτοιμη δουλειά, γιατί δεν ζητάς να σε σπονσοράρουν για να πας;

              Comment


                #8
                Originally posted by jpaokx View Post
                Αφου έχεις έτοιμη δουλειά, γιατί δεν ζητάς να σε σπονσοράρουν για να πας;
                το σπονσοράρισμα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Πρέπει η επιχείρηση να πληρεί κάποιες προυποθέσεις, αν το επαγγελμά δεν είναι στην λίστα με αυτά που υπάρχει έλλειψη υποχρεούτε να διαφημίσει την θέση πρώτα και αν δεν βρεθεί κανένας τότε μπορεί να ζητήσει να σπονσοράρει και να αποδείξει ότι το άτομο που θα σπονσοράρει έχει τα κατάλληλα προσόντα για την δουλειά κτλ

                Comment


                  #9
                  Αρα για Αγγλια μην το σκεφτομαι?:(
                  Δεν το ηξερα αυτο οτι πρεπει να πληρει καποιες προυποθεσεις.. :/

                  Comment


                    #10
                    serafeim23
                    Ολες οι χώρες που λειτουργούν σαν πόλος έλξης μεταναστών ή γενικά εργατικού δυναμικού εφαρμόζουν την ίδια ή παρόμοια πολιτική ως προς τις τρίτες χώρες. Θέλω να πω, ότι οι τυχόν προυποθέσεις δηλαδή τα τυπικά ή ουσιαστικά εμπόδια που θα βρεις μπροστά σου που σου κλείνουν την πόρτα της ΕΕ, δεν είναι τυχαία. Είναι το αποτέλεσμα μιας συγκροτημένης και πολύ έξυπνα μελετημένης πολιτικής που χρειάστηκε χρόνια για να πάρει την τελική της μορφή και έχει αντικειμενικό σκοπό να κλείσει την πόρτα της ΕΕ στους υπηκόους των τρίτων χωρών. Μπορεί η χώρα σου πρόσφατα να χαρακτηρίστηκε "υπό ένταξη" αλλά αυτό δεν αλλάζει τίποτα στο θέμα μας.
                    Παρ' όλα αυτά, δεν μπορείς να ρυθμίσεις τη ζωή σου και το μέλλον σου στηριζόμενος απλά σε μία συζήτηση που έκανες στο internet. Είναι δική σου ευθύνη να το ψάξεις όπως νομίζεις εσύ και να το προχωρήσεις όσο πάει.
                    Καλή επιτυχία

                    Comment


                      #11
                      kuli
                      εννοειται πως θα το ψαξω και παραεξω, απλα δεν νομιζω να τα λετε και τυχεα εδω μεσα!!!
                      Σας ευχαρσιτω παρα μα παρα πολυ για τις πληροφοριες σας... Να στε καλα και να συνεχιζεται να βοηθατε ετσι!!
                      Και παλι ευχαριστω πολυ!!

                      Comment

                      Working...
                      X