Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρώτες κινήσεις με το καλημέρα στην Βρετανία. - συγκάτοικος ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πρώτες κινήσεις με το καλημέρα στην Βρετανία. - συγκάτοικος ?

    Παιδιά καλησπέρα σε όλους !!

    Ήρθε και η δική μου ώρα για να βγώ εξωτερικό ακολουθώντας τα χνάρια πολλών συμπατριώτών μου καθώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δουλιές. Η υπομονή μου εξαντλείθηκε καθώς είμαι καιρό άνεργος.
    Τι πρέπει να κάνω με το που βρεθώ στην Μεγάλη βρετανία. Εκτός απο κάποιο δωμάτιο που πρέπει να νοικιάσω τι αλλο θα χρειαστεί να κάνω ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    vlad καλησπέρα,
    Αν θες ρίξε μια ματιά σε προηγούμενα post. Υπάρχουν λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με την ερώτησή σου.

    Comment


      #3
      για αρχη μην ερθεις στα τυφλα ψαχνοντας γενικα για "δουλειά", εκτος αμα εχεις χρονο και χρημα να διαθεσεις για αυτον τον σκοπο.

      κανε αυτες τις ερωτησεις πρωτα στον εαυτο σου και προσπαθησε να τις απαντησεις επισης στον εαυτο σου:

      σε τι τομεα θες να εργαστεις?
      τι μπορεις να κανεις?
      ποσο χρονων εισαι?
      πως τα πας με την γλωσσα?



      απο εκει και περα, ψαξε τα υπολοιπα θεματα στο φορουμ μολις εχεις κατι συγκεκριμενο στο νου σου.

      Comment


        #4
        Φίλε τα έχω σκεφτεί όλα τα παραπάνω..

        Τα αγγλικά μου είναι επιπέδου IELTS 7.0 General, οπότε δεν νομίζω να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την γλώσσα καθώς ήδη κάνω και κάποια μαθήματα για να τα φρεσκάρω. (35 χρονών είμαι και έχω βαρεθεί να βλέπω ελάχιστες αγγελίες για δουλειά και αυτές να ζητάνε μέχρι 30 ετών οι περισσότερες).
        Ήδη είχα ενδιαφέρον απο 2 recruiters για εργασία απο Αγγλία αλλα λόγω του ότι βρίσκομαι στην Ελλάδα δεν προχώρησε. Οπότε πρέπει να βρεθω Αγγλία.
        Για ένα 6μηνο+ μπορώ να μείνω. Πιστέυω πως κάπου θα σκαλώσω.

        Γνωρίζω οτι πρέπει να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό αλλα πέρα απο αυτό ? Πρέπει να δηλώσω μονιμότητα εκεί ? ΑΦΜ όπως έχουμε εμείς εδω κτλ....

        Comment


          #5
          να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου κατι, unsc

          τι εννοεις με τη φραση''φρεσκαρισμενο συμβολαιο για 1 μηνα''??

          Comment


            #6
            Συμβολαιο το οποιο το κανεις Online την ωρα που πληρωνεις online για το δωματιο.

            Το εκτυπωνεις μετα απο 2 λεπτα απο τον εκτυπωτη του σπιτιου σου ή παιρνεις μια κοπια απο το λογιστηριο/γραμματεια εκει.
            Ειτε μενεις με συμβολαιο 1 μερα ειτε 1 χρονο ειναι το ιδιο πραγμα, θεωρεισαι κατοικος βρετανιας.

            Comment


              #7
              να ρωτησω και γω κατι

              1. ποσο καλη ειναι η λυση να συγκατοικησεις με αλλους?
              εννοω αγνωστους, αν δεν εχεις δικους σου ανθρωπους εκει
              αξιζει? με την εννοια δεν ξερεις τι σοι ανθρωποι θα ειναι
              μην σε κλεψουν κτλ
              (σκεφτομαι ακραια, αλλα ποτε δεν ξερεις)

              2. πας να μεινεις προσωρινα καπου και μετα πας να κανεις τα καρτια σου για την ασφαλιση, τραπεζα κτλ
              καποια χαρτια στα στελνουν μετα σπιτι απ'οτι διαβασα
              αν στο μεταξυ εχεις μετακομοισει, τι γινεται?
              ή εστω οτι μετακομοιζεις αφου λαβεις τα χαρτια, υπαρχει προβλημα?
              αλλη διευθυνση θα εχουν τα χαρτια σου και ο φακελος σου, και αλλου θα μενεις πλεον

              Comment


                #8
                αα οκ καταλαβα

                ευχαριστω πολυ!!!

                Comment


                  #9
                  Κοιτα , το θεμα της συγκατοικησης ακουγεται λιγο περιεργα στην Ελλαδα. Ακομα δεν εχω καταλαβει τον λογο αλλα φανταζομαι ειναι καταλοιπα παλαιων συντηριτικων κοινωνιων τα οποια λογικα μεσα στην κριση θα εξαλειφθουνε.

                  Ειχα επισκεφτει την Αγγλια πριν απο 2 χρονια παλι για λιγο καιρο λογω μιας υποτροφιας. Αναγκαστικά εμεινα σε φοιτητικες εστιες οπου ειχα δικο μου δωματιο/μπανιο και κοινη κουζινα/σαλονακι με αλλα 3 ατομα (2 αντρες 1 γυναικα). Δεν ειχα ξανασυγκατοικησει ποτε με ατομα τα οποια δεν ειχα ξαναδει ποτε στη ζωη μου και στην αρχη ειναι λογικο να σου φαινεται καπως σαν ιδεα, αλλα στο εξωτερικο η συγκατοικηση περα απο κατι το φυσιολογικο τις περισσοτερες φορες ειναι αναγκη για οικονομικους λογους, ειδικα αμα εισαι κατω απο 30. Οσοι μπορουνε να την αποφυγουν το κανουν, αλλα κατα τα αλλα δεν ειναι δα και κατι το φοβερο.

                  Θα το απομυθοποιησεις μεσα στην πρωτη βδομαδα και ισως σου αρεσει κιολας που θα ακους και κανενα καλημερα την ωρα που θα φτιαχνεις το πρωινο σου. Συγκατοικηση δεν σημαινει ,οπως πολλοι απο Ελλαδα που με ρωτανε, πως θα μενεις στο ιδιο δωματιο με αλλα 6 ατομα με δυοροφα κρεβατια οπως στο "Τσικιτιτας" ή στον στρατο (για τους αντρες) στον οποιο συγκατοικεις με αλλα παντελως 60 αγνωστα ατομα για εναν ολοκληρο χρονο στο ιδιο δωματιο. (ωπ εκει ξεχναμε πως ειναι συγκατοικηση ε?).
                  Συγκατοικηση επισης δεν σημαινει ουτε πως θα εισαι φιλος και κολλητος με τα αλλα ατομα του σπιτιου , ουτε πως θα μαγειρευετε και θα τρωτε μαζι στο ιδιο τραπεζι καθως και αμα ειναι ατομα/ο του αλλου φυλλου δεν σημαινει πως θα ειστε ζευγαρι σε καμια περιπτωση. Το τελευταιο το εχω ακουσει απειρες φορες απο ατομα που με ρωτανε τι ειναι η συγκατοικηση! (Ο_ο)

                  Συγκατοικηση ειναι να εχεις τον προσωπικο σου χωρο (με κλειδι παρακαλω), το δωματιο σου δηλαδη και ισως και ενα ιδιωτικο ensuite μπανιο αμα εισαι τυχερη και να μοιραζεσαι τους κοινους χωρους οπως την εισοδο, ενα σαλονι, την κουζινα, το χωλ, αποθηκη κτλ με αλλα 2-3 ή και παραπανω ατομα. Εχω συγκατοικησει με καθε καρυδιας καρυδι εδω περα και οι μονες ασχημες εμπειριες που ειχα ηταν οταν ενα διαστημα για 1 μηνα εμενα με την ιδιοκτητρια στο ιδιο σπιτι (μαζι με την..κοπελα της) που τσακωθηκαμε πολυ ασχημα επειδη η γατα της προτιμουσε να κοιμοταν στο κρεβατι μου καθε βραδυ μαζι μου (εμπαινε απο το παραθυρο η ατιμη μεσα στο βραδυ!) και εκεινη ζηλευε. Τα περισσοτερα προβληματα γενικα που θα συναντησεις στην συγκατοικηση θα ειναι αμα μεσα στο ιδιο σπιτι μενει και ο ιδιοκτητης, και μπορεις να φανταστεις τους λογους: ειναι το σπιτι του και φοβαται μην του το "χαλασεις".

                  Αμα θες να γνωριζεις τι ειδους παστας ειναι τα αλλα ατομα, θα ρωτησεις τον ιδιοκτητη ή γενικα το agency πριν κλεισεις το σπιτι.
                  Σε ενα σπιτι που εμενα πριν καμποσους μηνες για λιγο καιρο η ιδιοκτητρια (μια απιστευτη ισπανιδα ολο χαρα που εμενε στον απο κατω οροφο σε ξεχωριστο σπιτι) μου ειπε πως μενουν 2 ησυχες ,κοντα στα 25, γαλλιδες δασκαλες γαλλικων που δουλευαν στο τοπικο σχολειο και ενας αγγλος τεχνικος υπολογιστων που ολη μερα καθοταν στον υπολογιστη του.
                  Καταλαβαινεις πως κατα 50% ειχα ηδη αποφασισει για το σπιτι και ας μην ειχα δει τα ατομα ακομα. Το αλλο 50% ηταν οταν ειδα το σπιτι. Μολις γνωρισα τα ατομα απο κοντα επιτελους ουτε καν κλειδωνα την πορτα/πραγματα μου και δεν ειχε κανεις μας ποτε κανενα προβλημα.

                  Εχεις καθε δικαιωμα να ρωτησεις ηλικιες , ειδικοτητες κτλ επειδη... θα ειναι το σπιτι σου που θα πληρωνεις καθε μηνα και πρεπει να ξερεις τι γινεται εκει μεσα! Ας πουμε αμα σου πουνε πως θα μενεις με φοιτητες καλυτερο να το αποφυγεις επειδη φοιτητες μπορει και να σημαινει πως καθε βραδυ θα γυρνανε σπιτι μεθυσμενοι, παρτυ μεσα στη βδομαδα, θα φερνουν ατομα στο σπιτι ,θα κανουν φασαρια, δε θα μπορεις να κοιμηθεις και να δουλεψεις μετα κτλ κτλ. Θα δεις πολλες αγγελιες να λενε "σπιτια μονο για φοιτητες" καθως και αλλες να λενε "μονο εργαζομενοι , απαγορευονται οι φοιτητες" , για αυτους τους λογους.




                  .

                  Τωρα οσον αφορα τη μετακομοιση και τα χαρτια, να φροντισεις να μεινεις σε ενα σπιτι τουλαχιστον 1-2 μηνες ωστε να λαβεις ολα τα καθυστερημενα χαρτια που θα φτασουν εκει για να μην εχεις θεμα. Ενα χαρτι τραπεζας μπορει να κανει 5 εργασιμες μερες να φτασει, ενα χαρτι απο την εφορια μπορει να κανει και 20 εργασιμες μερες (το πολυ). Και να χαθει χαρτι δεν υπαρχει προβλημα, απλα θα ξεκινησεις την διαδικασια απο την αρχη, αλλα ενταξει, δωσε στον εαυτο σου μια σταθερη διευθυνση για 1 μηνα τουλαχιστον και πες στον ιδιοκτητη σου πως αμα φυγεις και ερθει γραμμα για εσενα να στο στειλει ξερω γω στη νεα σου διευθυνση. Αυτα ειναι λεπτομερειες που λυνονται γρηγορα.

                  Comment


                    #10
                    Συμφωνώ. Το να μένεις με ξένα άτομα βέβαια δεν είναι το καλύτερο πόσο μάλλον με βρετανούς/νες που δεν γνωρίζεις τις συνήθειες τους και τον τρόπο ζωής αλλά στην ανάγκη τι να κάνεις..και εγώ έτσι σκέφτομαι να κάνω..συγκατοίκηση!
                    Βέβαια έχει τα θετικά και τα αρνητικά...
                    Θετικά..
                    -Χαμηλό ενοίκιο ( μπορείς να βρείς δωμάτιο απο 200 GBP το μήνα μέχρι όσο..εξαρτάται και η πόλη ε..) οπότε αν το badget σου είναι χαμηλό..είναι μια λύση και αν βρείς εργασία θα αποταμιέυεις αν είσαι οικονόμος !
                    -Μπορείς να μείνεις για όσο θέλεις ( απο 1 μήνα μεχρι όσο. ανάλογα τι θα συμφωνήσεις).
                    -Μπορούν να σε βοηθήσουν σε κάποια σου προβλήματα.
                    -Κάνεις γνωριμίες, ίσως και φιλίες..
                    Αρνητικά..
                    -Συγκατοίκηση με αγνώστους...με οτι αυτο μπορεί να σημαίνει..
                    -Τους τρώς στη μάπα ..και αυτοί τη δική σου !

                    ( Εγώ ψάχνω για δωμάτιο εδώ https://www.spareroom.co.uk/ )

                    Ευχαριστώ unsc για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές.

                    Comment


                      #11
                      καταλαβα..
                      ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

                      να ρωτησω και κατι αλλο...
                      ισως να ακουστει λιγο χαζο, αλλα οκ

                      για να κανουμε καποιες αιτησεις θα πρεπει να δωσουμε πτυχια, κτλ μεταφρασμενα
                      αν τα μεταφρασουμε 2-3 φορες το καθε χαρτι, μετα μπορουμε να δινουμε απλη φωτοτυπια της μεταφρασης??
                      τη δεχονται?
                      ή καθε φορα θα πρεπει να δινουμε γνησια μεταφραση?
                      γιατι αυτο ειναι σαφως πολυεξοδο και κουραστικο

                      Comment


                        #12
                        Παιδιά καλό θα ήταν να μην βγαίνουμε εκτός θεματολογίας.
                        Όποιος μπορεί.. ας δώσει πληροφορίες για τις πρώτες κινήσεις που πρέπει να γίνουν με τις έλευσή μας στη Μεγάλη Βρετανία. Τράπεζες, Αφμ όπως στην Ελλάδα, ιατρική περίθαλψη-ασφάλεια υγείας, κατοικίας - συγκατοίκηση (τι πρέπει να γνωρίζουμε) κτλ...

                        Comment


                          #13
                          αν λες για μενα, η προηγουμενη ερωτηση μου δεν νομιζω οτι με βγαζει εκτος θεματος
                          αντιθετως
                          ο καθενας θα πρεπει να ξερει τι παιζει με τις μεταφρασεις των δικαιολογητικων που θα πρεπει να προσκομισει στην τραπεζα, για το αφμ κτλ οπως λες
                          ετσι θεωρω τουλαχιστον

                          οποιος γνωριζει, ας μας ενημρωσει κι ολας καταλληλως

                          Comment

                          Working...
                          X