Announcement

Collapse
No announcement yet.

Λονδίνο. Σπίτι και οικονομικά.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Λονδίνο. Σπίτι και οικονομικά.

    Καλησπέρα. Έχω κλείσει tickets για Λονδίνο για τέλη Γενάρη. Με πολύ κόπο και πολλές χάλια μικροδουλειές έχω μαζέψει περίπου 5.000 Ευρώ συν περίπου 1500-2000 "δάνειο" απο οικογένεια. Έχω λοιπόν τις εξής 2 ερωτήσεις.

    1. Ποιός είναι ο οικονομικότερος τρόπος να κάνω Λίρες; Ξέρω (απο διάφορα posts εδώ) πως ξενοδοχεία και αεροδρόμια τα ξεχνάω. Που μπορώ να αλλάξω νόμισμα χωρίς να χάσω πολλά;

    2. Δεν έχω βρει δουλειά αλλά έχω κάποιες ιδέες και μερικές προτάσεις. Το ερώτημά μου είναι, μπορώ να νοικιάσω σπίτι (δωμάτιο προφανώς) χωρίς να έχω δουλειά; Στόχος μου είναι να μείνω κάπου μέχρι να βρω. Αλλά κοιτάω σε hostels και για ενα μήνα πάει σχεδόν όσο το ενοίκιο.

    Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

    #2
    Καλησπέρα,

    Φίλε και εγώ στην ίδια φάση είμαι. Φεύγω μέσα γενάρη για Manchester. Ρίξε μια ματιά στο Πρώτες κινήσεις με το Καλημέρα στη Μ.Βρετανία-συγκάτοικος ? και κοίτα επίσεις και τα υπόλοιπα θέματα...θα βρείς απαντήσεις στα ερωτήματα σου.
    Για συνάλλαγμα ξέρω στην τράπεζα της ελλάδος θα βρείς την καλύτερη ισοτιμία.

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Σκέφτηκα να κοιτάξω το θέμα που είπες αλλά είπα μήπως είναι ανούσιο αν δεν μπορώ καν χωρίς δουλεια. Θα το κοιτάξω λοιπόν. Σου εύχομαι καλή τύχη στο Manchester!

      Comment


        #4
        Γεια σου φιλε.

        Για ποιο λογο να τα μετατρεψεις σε λιρες? Σκοπευεις να κουβαλας μετρητα μαζι σου?
        Αν εχεις καμια ελληνικη VISA χρεωστικη καρτα τοτε ολες οι αγορες μπορουν να γινονται απο εκει. Ακομα και το μαναβικο της γειτονιας σου θα εχει τροπο για να πληρωνεις με καρτα. Οι αγορες με καρτα (χρεωστικη ειδικα!) εδω ειναι τροπος ζωης , ειναι η καθημερινοτητα.

        Αν θελεις να εχεις μετρητα μαζι σου, τοτε θα το κανεις απο ATM τραπεζων. Θα εχεις μια μικροσκοπικη χρεωση ειτε βγαλεις 1 λιρα ειτε 1000 λιρες. Αλλα αν δεν υπαρχει προσωπικος και σοβαρος λογος για να κουβαλας 5000 λιρες πανω σου καλυτερα να το αποφυγεις για ευνοητους λογους.


        Οσον αφορα την στεγη τωρα καλο ειναι να εχεις βρει δουλεια πρωτα, αλλα στο Λονδινο θα βρεις σιγουρα εδω και εκει κατι προσωρινο, ακομα και αμα δεν ειναι στον τομεα σου.
        Θα πρεπει να ξεκινησεις να ψαχνεις δουλεια με το που πατησεις το ποδι σου στο νησι!

        Comment


          #5
          Originally posted by unsc View Post
          Γεια σου φιλε.

          Για ποιο λογο να τα μετατρεψεις σε λιρες? Σκοπευεις να κουβαλας μετρητα μαζι σου?
          Αν εχεις καμια ελληνικη VISA χρεωστικη καρτα τοτε ολες οι αγορες μπορουν να γινονται απο εκει. Ακομα και το μαναβικο της γειτονιας σου θα εχει τροπο για να πληρωνεις με καρτα. Οι αγορες με καρτα (χρεωστικη ειδικα!) εδω ειναι τροπος ζωης , ειναι η καθημερινοτητα.

          Αν θελεις να εχεις μετρητα μαζι σου, τοτε θα το κανεις απο ATM τραπεζων. Θα εχεις μια μικροσκοπικη χρεωση ειτε βγαλεις 1 λιρα ειτε 1000 λιρες. Αλλα αν δεν υπαρχει προσωπικος και σοβαρος λογος για να κουβαλας 5000 λιρες πανω σου καλυτερα να το αποφυγεις για ευνοητους λογους.


          Οσον αφορα την στεγη τωρα καλο ειναι να εχεις βρει δουλεια πρωτα, αλλα στο Λονδινο θα βρεις σιγουρα εδω και εκει κατι προσωρινο, ακομα και αμα δεν ειναι στον τομεα σου.
          Θα πρεπει να ξεκινησεις να ψαχνεις δουλεια με το που πατησεις το ποδι σου στο νησι!
          Καλησπέρα φίλε. Αυτό με την χρεωστική δεν το ήξερα. Εχω λογαριασμό οπότε θα κάνω αυτό που λες. Τώρα για δουλειές περίπου 15 μέρες πριν φύγω θα αρχίσω να στέλνω με την διεύθυνση ενος φίλου. Ευχαριστώ για την απάντηση

          Comment


            #6
            Κοιτα, οταν με το καλο ερθεις στο νησι, θα πας σε μια τραπεζα ,θα ανοιξεις λογαριασμο (απαραιτητως!) και θα βγαλεις και μια τοπικη χρεωστικη. Οχι οτι με την ελληνικη θα εχεις θεμα, αλλα οπως καταλαβαινεις με την αγγλικη θα μπορεις να την διαχειριζεσαι πιο ευκολα απο εδω. Με τον καιρο θα απεξαρτηθεις απο την ελληνικη χρεωστικη και θα χρησιμοποιεις την αγγλικη.

            Τωρα για το θεμα δουλειας, επειδη οι σοβαρες εταιρειες πριν σου κανονισουν ραντεβου για συνεντευξη θα θελουν να σε καλεσουν και τηλεφωνο πρωτα για να δουνε.. αμα εισαι αληθινος, μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτη την υπηρεσια VoIP

            ( Local Phone Numbers meet VOIP and Hosted PBX with Unlimited Call Forwarding ) με 2,5 λιρες το μηνα , οπου οποιος θα σε παιρνει σε ενα συγκεκριμενο αγγλικο νουμερο θα χτυπαει το ελληνικο σου κινητο/σταθερο. Εκει απλα θα τους λες πως ειτε εισαι αγγλια ηδη (δε θα μπορουν να ξερουν πως εισαι ελλαδα!) ειτε πως εισαι ελλαδα/αλλη χωρα για διακοπες και θα επιστρεψεις συντομα σε 1-2 βδομαδες ή γενικα οποτε ειναι.

            Comment


              #7
              Επισης ξεκινησε να στελνεις βιογραφικα απο ΤΩΡΑ , για να δεις αμα θα παιρνεις απαντησεις. Μην το αφησεις τελευταια στιγμη.
              Μονο κερδισμενος θα βγεις, γιατι αμα σου απαντησουνε θα τους πεις πως εχει και μπλα μπλα μπορεις να ξεκινησεις απο γεναρη.

              Αμα δεν σου απαντανε καν ομως, τοτε κατι δε θα πηγαινει καλα με το βιογραφικο σου και πρεπει να το δεις αμεσσα.

              Comment

              Working...
              X