Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αρχή στο Εδιμβούργο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    γεια σου freeaway, ναι την κοπελα αυτη την βρηκα μεσω ενος γνωστου που του εχω εμπιστοσυνη.... μιλησα με την οικογενεια και ειναι ολα νορμαλ οσο νορμαλ μπορει να ειναι.... τι να σου πω; οταν παω, θα σου πω τι γινεται και πως ειναι.... παντως εγω εχω καλο προαισθημα...

    Comment


      #17
      Σήμερα κλείνω 2 ολόκληρους μήνες στο νησί! Και επειδή υποσχέθηκα πως θα ενημερώσω για την πορεία μου εδώ, νομίζω πως τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να το κάνω...

      Έφτασα Εδιμβούργο τον Δεκέμβριο, όπως το είχα προγραμματίσει, μόνο που 5 μέρες πρίν φύγω μου είπαν πως η Σκωτσέζικη οικογένεια που θα πήγαινα για δουλειά είχε βρει κάποιον άλλον και τελικά έμεινα με το εισιτήριο στο χέρι. Αποφάσισα όμως να μην κάνω πίσω με την ελπίδα πως θα βρω κάτι άλλο. Μια άλλη οικογένεια Ελληνική από Λονδίνο με βρήκε μέσω κάποιων βιογραφικών που είχα στείλει και μου είπαν πως θα ήθελαν να με γνωρίσουν από κοντά τον Ιανουάριο για να ξεκινήσω τον Φεβρουάριο. Έτσι σηκώθηκα έφυγα για Εδιμβούργο.

      Έκανα τα χαρτιά για το ταμείο ανεργίας στην Ελλάδα, αλλά μου είπαν από τον ΟΑΕΔ πως δεν μπορώ να μεταφέρω στο εξωτερικό και τους 6 μήνες, αλλά δικαιούμαι μόνο τους 3.... Από τους οποίους θα πρέπει κάθε 15 μέρες να πάω στο κοντινό job centre της περιοχής μου, να παρουσιάζομαι και εκείνοι θα στέλνουν στην Ελλάδα τα χαρτιά πως εγώ παρουσιάστηκα και συνεχίζω να είμαι χωρίς δουλειά για να βάζουν τα χρήματα από Ελλάδα... Έκανα και τα χαρτιά για το ΝΙΝ και στην συνέντευξη δεν με ρώτησαν απολύτως τίποτα.. Μόνο ένα τηλ πήραν στην Ελλάδα για να μάθουν αν χρωστάω, αν έχω καθαρό ποινικό μητρώο κτλ.. Και μάλιστα η κάρτα μου ήρθε σε 3 εβδομάδες..Βέβαια ξέρω περίπτωση που τους ήρθε σε 1,5 μήνα περίπου. Ίσως εγώ ήμουν πιο τυχερή....

      Το σπίτι που μου νοίκιασαν για 200 λίρες τον μήνα ήταν αρκετά καλό για Αγγλία, βέβαια το δωμάτιό μου ήταν 1χ1, υπερβολικά μικρό και για ένα μήνα συγκατοικούσα με ένα ποντίκι ( που είναι συνηθισμένο σε όλους στην Αγγλία) αλλά όχι για μένα... Αρχές Ιανουαρίου ήρθα Λονδίνο να γνωρίσω την οικογένεια και μου έκαναν καλή εντύπωση... Όμως δεν μου είχαν πει πως εδώ θα συγκατοικούσα με ένα σκυλί !!!!!! Το κατοικίδιο δεν το γλίτωνα όπου και να πήγαινα.. Έτσι τα μάζεψα τέλος Ιανουαρίου και ήρθα Λονδίνο. Παρουσιάστηκα στο τοπικό job centre και εκείνοι έστειλαν τα χαρτιά στο Εδιμβούργο και στην Ελλάδα για να μεταφέρουν το ταμείο στο Λονδίνο πλέον.

      Μπορεί κάποιος να πει πως όλα μου ήρθαν εύκολα και βολικά... Η δική μου απάντηση όμως είναι πως όλα ήταν δύσκολα. Πως μόνο τώρα μπορώ να καταλάβω το πως νιώθουν όσοι φεύγουν μακριά.. Τον Δεκέμβριο, πήρα την απόφαση να φύγω γιατί πίστευα πως μου άξιζε κάτι καλύτερο..Δεν υπολόγισα την ψυχολογική πίεση του να είσαι σε ένα ξένο μέρος μακριά από την οικογένειά σου, τους φίλους και την ζωή που είχες....

      Αυτοί οι 2 μήνες ήταν οι πιο δύσκολοι της ζωής μου. Αναγκάστηκα να κοιμάμαι με ένα ποντίκι, με μια συγκάτοικο με ψυχολογικά προβλήματα και μια καλόγρια,να έχω το άγχος του τι θα γίνει με την οικογένεια στο Λονδίνο, όλο το τρέξιμο με τα χαρτιά k τα ταξίδια πηγαιν'έλα Λονδίνο Εδιμβούργο... Πολλές φορές αναρωτιόμουν τί κάνω εγώ εδώ; Πολλές φορές έβαζα τα κλάματα γιατί ήθελα να βγω για έναν καφέ αλλά δεν είχα κανέναν... Μέχρι και πρίν μερικές μέρες ήμουν με το ένα πόδι στο αεροπλάνο για να γυρίσω πίσω...Μου λείπουν όλα από την προηγούμενη ζωή μου...Πλέον όμως μπορώ να πω πως τα έχω βάλει σε μια σειρά...Έχω πάρει απόφαση πως θα είμαι σ'αυτό το σπίτι, παρέα με την οικογένεια και το σκυλί μέχρι τέλος Ιουνίου. Παράλληλα ξεκίνησα και κάποια ιδιαίτερα μαθήματα και επιτέλους είμαι και στο στοιχείο της κανονικής μου δουλειάς.. Στα οποία μαθήματα πληρώνομαι με 40 λίρες την ώρα και είναι πολύ καλά λεφτά.. Γνώρισα άτομα επιτέλους και εδώ και λίγες μέρες και τον άντρα της ζωής μου.. Και σήμερα μου απάντησαν και από ένα Αγγλικό σχολείο πως με δέχονται να ξεκινήσω κάποιες ώρες εθελοντικά για να μπορέσω να πάρω την uk experience που χρειάζομαι για να μπορέσω να εργαστώ σε Αγγλικό σχολείο..Εξάλλου αυτός ήταν και πρωταρχικός μου στόχος!

      Αυτοί οι 2 μήνες ήταν οι πιο άσχημοι της ζωής μου... Δεν είχα βοήθεια απο πουθενά, αλλά τώρα που τα βλέπω πιο καθαρά, δεν το μετανιώνω που έφυγα... Η μετανάστευση είναι δύσκολη υπόθεση και ένας φίλος μου, μου είπε πως χρειάζεσαι 50% τύχη και 50% δουλειά για να τα καταφέρεις... Το σίγουρο είναι πως πρέπει να τα υπολογίσεις όλα πρίν κάνεις το βήμα, όσο περνάει βέβαια από το χέρι σου, γιατί κι εγώ υπολογισμένα τα είχα στην αρχή και αλλιώς μου βγήκαν στην πορεία...

      Θέλω να πιστεύω πως τέλος καλό, όλα καλά... Το Λονδίνο είναι μεν ακριβό στα ενοίκια και στην μετακίνηση, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι αρκετά βατό..Βέβαια η ζωή είναι απίστευτα γρήγορη με τρελούς ρυθμούς αλλά και δουλειά κάποιος μπορεί άνετα να βρει και με καλά '.. Το Εδιμβούργο είναι πολύ πιο φτηνό σε όλα... Και στα ενοίκια και στο σούπερ μάρκετ. Έβρισκα τιμές σε προιόντα ακόμα πιο φτηνά και από την Ελλάδα... Το Εδιμβούργο είναι μια εντελώς διαφορετική πόλη, ρομαντική, σου δίνει πολλές ευκαιρίες για εργασία και οι άνθρωποι είναι πραγματικά ευτυχισμένοι και με το χαμόγελο. Κάθε πρωί, τους έβλεπα και μου έφτιαχναν την μέρα.

      Από το καλοκαίρι και μετά θα ξαναφύγω Εδιμβούργο για μόνιμα πλέον. Εκεί θα παντρευτώ και θα ζήσω. Απλά θέλει μεγάλη προσοχή σ'αυτούς που εμπιστεύεστε!!!! Αυτό που συνειδητοποίησα ήταν πως ήμουν εγώ και μόνο εγώ και ο εαυτός μου και ή θα το έβαζα στα πόδια να γυρίσω πίσω, ή θα έμενα εδώ και θα το πάλευα... Αποφάσισα να μείνω και δεν μου βγήκε σε κακό.... Εύχομαι και η πορεία μου να συνεχίσει να είναι καλή....

      Comment


        #18
        Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου έτυχε με το μέλος του φόρουμ Αν κάποιος δεν μπορεί να βοηθήσει ή δεν θέλει, καλό είναι να μην πάιρνει άλλους στο λαιμό του.

        Comment


          #19
          Σε ευχαριστώ!!! Δεν πειράζει.... Λάθος επιλογές κάνουμε συνέχεια στην ζωή μας και πολλές φορές εμπιστευόμαστε άτομα που δεν αξίζουν.... Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.. Καλή καρδιά... Το αποτέλεσμα μετράει και τέλος καλό, όλα καλά...

          Comment


            #20
            Από το παραπάνω ποστ κατάλαβα ότι πριν από λίγες μέρες γνώρισες τον άντρα της ζωής σου και το καλοκαίρι θα πάτε Εδιμβούργο να παντρευτείτε. Καλά κατάλαβα ή κάτι έχω παρανοήσει?

            Comment


              #21
              Εσένα απ'όλα όσα έγραψα, αυτός είναι ο προβληματισμός σου?????????

              Comment


                #22
                Originally posted by larissa1976 View Post
                Εσένα απ'όλα όσα έγραψα, αυτός είναι ο προβληματισμός σου?????????
                Ναι, τα υπόλοιπα μου φάνηκαν λογικά. Αυτό μόνο με παραξένεψε.

                Comment


                  #23
                  larisa1976 ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας, σε τιμά αυτό.
                  Πολλοί, μόνο παίρνουν βοήθεια από το φόρουμ και εξαφανίζονται χωρίς να γράψουν ούτε μια γραμμή, πιθανό για να μην τους ματιάσουν (άλλη εξήγηση δεν υπάρχει)
                  Καλή συνέχεια και μην κολλάς σε άτομα. Delete και παρακάτω...

                  Comment


                    #24
                    Σε ευχαριστώ archer να είσαι καλά... Τα μάτια πρέπει να είναι πάντα ανοιχτά γιατί η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να χάνουμε χρόνο σε ανθρώπους που μας αποσυντονίζουν από τον στόχο μας και μας κάνουν κακό!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by alexandros89 View Post
                      Ναι, τα υπόλοιπα μου φάνηκαν λογικά. Αυτό μόνο με παραξένεψε.
                      Απαξιώ !!!!!

                      Comment


                        #26
                        Αγαπητή larissa1976 ευχαριστώ για την επιθυμία σου να μοιραστής την εμπειρία σου, ενημερώνοντας όλους και για τα κακώς κείμενα, δηλαδή όλα αυτά που μπορούν να συμβούν στο καθένα που παίρνει την απόφαση να πάει για δουλειά σε μια άλλη χώρα. Μακάρι όλοι όσοι τακτοποιούνται, μα και όλοι οι άλλοι που δε τα κατάφεραν να γράφουν δυο τρείς γραμμές για να ενημερώνουν. Μα δε το κάνουν όλοι . Βέβαια δε χρειάζεται, μα να σου θυμίσω φιλικά πως δεν είναι απαραίτητο να είσαι στο Εδιμβούργο η οποιαδήποτε άλλη πόλη του κόσμου για να σου συμβούν διάφορα πράγματα με ανθρώπους που υπόσχονται και μετά απλά ξεχνούν. Το ζούμε καθημερινά παντού. Δυστυχώς πρέπει να χρησιμοποιείτε κάπου κάπου και το delete μια και είναι και αυτό στη ζωή μας καθημερινά. Διάβασε και αυτές τις λέξεις:
                        Οι 199 λέξεις της Μέριλ Στριπ που συγκλόνισαν χωρίς να είναι δικές της. Χαίρομαι που τακτοποιείς τα πράγματα και κοιτάς μπροστά. Να είσαι πάντα καλά, εύχομαι ότι καλύτερο στη ζωή σου, με επιτυχίες, και αν βρίσκεις χρόνο γράφε κάποια νέα, φυσικά μόνο αν μπορείς και θέλεις.
                        Υ.Γ. Απλά αγνόησε εντελώς σχόλια που σε στενοχωρούν.

                        Comment


                          #27
                          Ευχαριστώ hoping.... Ότι κάνει ο καθένας το βρίσκει μπροστά του... Αυτό είναι κανόνας!!!!!!!!

                          Comment


                            #28
                            χαχα μακαρι να ειναι οπως τα λες larissa

                            Comment


                              #29
                              Έτσι ακριβώς είναι......

                              Comment


                                #30
                                Γράφεις οτι στο health care και στα care at home είναι σχετικά εύκολο να βρείς δουλεία και απο την ερευνα που έχω κάνει και εγω έτσι φαίνεται, ειδικά για το care at home. Μπορείς εσύ όμως να γραψείς σε παρακαλώ πως το διαπίστωσες.

                                Comment

                                Working...
                                X