Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Nikitse View Post
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.
    Όσα αναφέρουν στο link που έβαλε πιο πάνω ο nz35 για την καταγγελία από εκπαιδευτικούς στην Αυστραλία είναι αληθινά και δείχνουν μία εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό που δεν διαφέρει καθόλου από την εικόνα στο εσωτερικό. Είναι πολύ κρίμα και φαίνεται ότι ειναι αλήθεια γιατί αναφέρθηκαν τα ίδια ακριβώς και από αλλους που ήρθαμε σε επικοινωνία.

    Comment


      Originally posted by kostaskavala View Post
      Όσα αναφέρουν στο link που έβαλε πιο πάνω ο nz35 για την καταγγελία από εκπαιδευτικούς στην Αυστραλία είναι αληθινά και δείχνουν μία εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό που δεν διαφέρει καθόλου από την εικόνα στο εσωτερικό. Είναι πολύ κρίμα και φαίνεται ότι ειναι αλήθεια γιατί αναφέρθηκαν τα ίδια ακριβώς και από αλλους που ήρθαμε σε επικοινωνία.
      Καλά, είναι απαράδεκτοι. Μα να αφήνουν απλήρωτους εργαζόμενους στην άλλη ακρη του κόσμου; Και πως τα καταφέρνουν οι άνθρωποι, μόνο με το μισθό της Ελλάδας; Μήπως τους βοηθά η Εκκλησία ή η κοινότητα; Γιατί είναι αδύνατο να τα βγάζουν πέρα με τις τιμές της Αυστραλίας.

      Comment


        Originally posted by radioactive View Post
        Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου την παρέα.
        Έχουμε αποφασίσει με την οικογένεια μου να μεταναστεύουμε στην Αυστραλία. Εγώ είμαι Ιατρικός Φυσικός (Medical Physicist ANZSCO 234914) και από ότι είδα μέσα στην λίστα των επαγγελμάτων που δίνουν πόντους στην Αυστραλία.
        Από ότι έχω καταλάβει
        1. θα χρειαστώ σίγουρα IELTS πάνω από 7, άρα θα πρέπει να δώσω εξετάσεις.
        2. Θα πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου (Πτυχίο, Μεταπτυχιακό και Διδακτορικό) στο Australasian College of Physical Scientists and Engineers in Medicine (ACPSEM). Εδώ προκύπτει η πρώτη ερώτηση πρέπει να έχουν σφραγίδα της Χάγης ή αρκεί η μετάφραση από το υπουργείο εξωτερικών?.
        3. Αφού γίνουν τα παραπάνω συμπληρώνω την EOI αίτηση στο imm.gov.au ώστε να μπορέσω να εκδώσω visa.

        Και μετά?
        Έχω δει διάφορα site ευρέσεως εργασίας όπου μπορώ να αιτηθώ για δουλεία.
        Αλλά μέσα από το EOI μπορώ να βρω δουλεία?


        Θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω εργασία στην Ελλάδα οπότε δεν με πιέζει ο χρόνος αλλά και θέλω να έχω βρει δουλεία πριν. Επίσης η γυναίκα μου έχει τον θείο της και την θεία της εκεί όπου μπορούν να μας καλέσουν και να μας φιλοξενήσουν και για 2 μήνες όπως μας είπαν.

        Ευχαριστώ πολυ
        Επειδη αλλαξε η κουβέντα το επαναφερω

        Comment


          Geia sas paidia kai xairetismata apo rodo! Tha ithela ta fwta sas sxetika me ena thema, ti metamasteysi mou kai tis kopelas mou sto sydney tis aystralias. Eixa paei prin apo 3 xronia stin australia me touristikh visa kai me filoksenousan kati prwta ksaderfia mou. Twra pou skeftomai na ksanapaw alla ayth th fora gia monima, exw idi 2 protaseis gia douleia! Eimai o Yannis, 28 xronwn ellinas kai sto epaggelma mageiras. Menw sti rodo. Ayth th stigmh exw douleia gia olo to xrono. Exw teleiwsei megalo iek stin athina me poly kalo vathmo, kai exw kales gnwseis gyrw apo artopoiia, zaxaroplastikh k poly kales gnwseis sti mageirikh. Ergazomai edw kai 10 xronia alla den einai 120 mhnes, dld exw kanei praktikh 5 mhnes stin arxi, meta sti thiteia mou sto strato ekana 10 mhnes san mageiras, kai meta douleva kapoies fores sezon kai kapoies se mi epoxiaka. Alla exw ensima se vathos 10 etwn. Ta agglika mou einai poly kala kai an kai mono an einai aparaitito mporw na vgalw to ielts to opoio me dyskolia mporw na vgalw me ena 6 i 7. I kopela mou exei teleiwsei aei san nipiagwgos kai ta agglika tis einai metria dld den mporei pros to parwn na vgalei to ielts. Epishs, logw katastasis tis elladas dn exei proyphresia sto antikeimeno tis. Einai 25 xronwn. Kai oi 2 eimaste sti lista me ta epithymita epaggelmata. Ta erwtimata mou einai ta eksis: 1) ti score pianoume sto point system tous ekastos, 2) me poia visa mporoume na fygoume estw gia 12 mines alla na exoume ti dynatotita na tin epekteinoume ekei dld mporoume na pame me kapoia working holiday i kati tetoio kai meta na tin kanoume skilled independent klp 3)einai kalytera na paw prwta egw na vrw douleia gia emena k gia ekeini kai meta na erthei ki ekeini 4)poso kostizoun oi epiloges se visa kai poia me symferei perissotero? 5)na apeythinthw se ena dikigoro edw ellada na analavei tin oli diadikasia? Yparxoun tetoioi dikhgoroi? Ayta, sas eyxaristw poly gia to xrono sas ek twn proterwn!!
          Y.G. Sto sydney exw enan theio mou me ti theia mou kai dyo ksaderfia, dld ta paidia tous (ta opoia me filoksenousan sta spitia tous).

          Comment


            Γράφετε Ελληνικά...Τα greeklish δεν επιτρέπονται...Ειναι στους κανόνες του patriotaki.net...
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by Petalouditsas87 View Post
              Geia sas paidia kai xairetismata apo rodo-------
              Δεν μπορείς σαν cook ,να ζητησεις skilled independent visa δλδ την 189.Αν ήσουν chef,τοτε θα μπορούσες.Σαν cook (ANZSCO 351411) ,μπορείς να ζητησεις την 190 που είναι βίζα με ποντους,αν καποια πολιτεια ζητα cooks.(Το να δουλεψει ,καποιος στην πολιτεια ,που τον εκανε nominated,ειναι ηθικη υποχρεωση κι οχι δεσμευτικη).Μπορείς και την 457 και 186 που είναι βίζες με σπονσορα εργοδότη και δεν είναι βίζες με ποντους.Δεν σου λεω για τις βιζες 489 και 187 (direct entry stream),γιατι εσυ στην πολη του Συδνευ θελεις να πας κι αυτες ειναι regional βιζες.Η δε πρωτη, θελει ειτε nomination απο πολιτεια,ειτε sponsored απο eligible relative που ζει σε designated areas.Η δε ,δευτερη ,σπονσορα εργοδοτη ,σε regional περιοχη.Ετσι,χωρίς το πλήρες βιογραφικό σου,δεν μπορεί να σου βγάλουμε τους ποντους που τυχόν μαζευεις και θα ηταν και επιπολαιο ,εφ οσον δεν ειμαστε ειδικοι.Δες το μονος σου,στο επισημο Αυστραλιανο κυβερνητικό site για μετανάστευση.Ειμαι διακοπες και απο κινητο και εχω καποιο θεμα και δεν μπορω να αντιγραψω link και δυσκολεύομαι να γραψω πολλα απο το κινητο.Κανε αναζητηση για border.gov.au skilled nominated visa subclass 190 και πηγαινε στην ενοτητα " Points test". Working holiday, που γραφεις ,δεν παίρνουν οι Ελληνες.Αυτή που θα μπορούν ,αν και όταν ετοιμαστεί ποτέ κι η Ελλάδα,θα είναι η Work & Holiday visa ,που όμως θέλει τουλαχιστον δυο χρόνια ανώτατων επιτυχών σπουδων(και όχι μονο...Εκτος υπηκόων ΗΠΑ). Δεν ασχολούνται μονο οι δικηγόροι ,με βίζες.Απλα κι οι δικηγόροι,αν θέλουν ,εγγράφονται σαν εγγεγραμμενοι πράκτορες μετανάστευσης( RMA) ,στον επισημο φορέα MARA. Ψάξε μόνος σου να βρεις πράκτορα ,αν θεωρεις οτι χρειαζεσαι και να εχεις υπ όψιν,οτι ο πράκτορας,μπορεί να είναι οπουδηποτε στην Αυστραλια .Και να εχεις υπ όψιν ,οτι εφ όσον δεν είστε παντρεμενοι,θα πρέπει να αποδειξετε 12 μηνες συμβίωσης σαν de facto , για να μπορεί να μπει κι ο σύντροφος στην αίτηση για βίζα.Οσο για το κοστος,είναι όλα γραμμένα στο border.gov.au .Το θέμα είναι να μπορεσεις να πάρεις βίζα .Το κοστος,έπεται,ως προς το ποια σε συμφέρει.Αγγλικα γνωρίζετε και μπορείς να δεις μόνος σου,ο,τι αφορα και την κοπελα σου και τις πιθανοτητες να ζητήσει αυτή βίζα και ποια ,ανάλογα αν το επάγγελμα είναι στην Sol ή την Csol.Το οτι δεν έχει προυπηρεσια ,ώστε να κανει αναγνώριση πτυχίου,για μεταναστευση,είναι θέμα που με ειδικό θα ηταν καλό να το συζητησεις ,ή να ρωτησετε στην αντιστοιχη Ενωση στην Αυστραλια,που αναγνωριζει το επαγγελμα της νηπιαγωγου.(Καθως και τα Αγγλικα που χρειαζεται και ποια άλλα βηματα ,πρεπει να κανει ,μετα ,για να εργαστει στον τομεα της εκπαιδευσης,αν πάρει βιζα.Παντως,έτσι κι αλλιως ,τα μέτρια Αγγλικά της,είναι θέμα...).Εμείς ειδικοί δεν είμαστε και δεν μπορούμε να κάνουμε τους ειδημονες..Και ο,τι κι αν σου λέμε,έτσι κι αλλιως ,πρεπει να τα τσεκαρεις στο επισημο Αυστραλιανο κυβερνητικό site ,ή να συμβουλευτεις Registered Migration Agent.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Κατ' αρχην σε ευχαριστω για την απαντηση, και συγνωμη για τα greeklish, δεν εχω διαβασει τους ορους... οσον αφορα το βαθμο μου μπορω με βεβαιωση εργοδοτη και συστατικη επιστολη να αποδειξω οτι ειμαι chef εδω και 2 χρονια. Αυτο μετραει? Αν υπολογισω την προυπηρεσια, την ηλικια, τη δουλεια μου και οτι το επαγγελμα της κοπελας μου που ειναι στη λιστα μαζευω χωρις το ielts 60 points... απ οτι βλεπω παντως 189 και 190 εχουν το ιδιο κοστος, για 2 ατομα 4000€ (!). Το ιδιωτικο ιεκ σαν τι μετραει στο εξωτερικο? Και ποσους ποντους μου δινει για το point system τους? Επισης, πως μπορω να αππδειξω τη defacto σχεση μου? Ειμαστε μαζι 3,5 χρονια αλλα δεν εχουμε λογαριασμο σε τραπεζα κοινο. Εχουμε μαζι φωτο, συγκατοικηση σε ενοικιο και βεβαιωσεις απο συγγενεις και φιλους...

                Comment


                  Καλησπερα σε ολους,μηπως μπορει καποιος να μου πει τι διαδικασιες χρειαζονται για να παρω το birth certificate απο Μελβουρνη;Αν υπαρχει κατι στα ελληνικα διοτι τα αγγλικα μας ειναι ολιγον πτωχα,ευχαριστω!!!

                  Comment


                    Originally posted by Kostas Pap View Post
                    Καλησπερα σε ολους,μηπως μπορει καποιος να μου πει τι διαδικασιες χρειαζονται για να παρω το birth certificate απο Μελβουρνη;Αν υπαρχει κατι στα ελληνικα διοτι τα αγγλικα μας ειναι ολιγον πτωχα,ευχαριστω!!!

                    Comment


                      [QUOTE=oinoi-mitsos;90144]https://assets.justice.vic.gov.au/bd...n_2015_web.pdf[/QUOTΑυτο δηλαδη το εκτυπωνω,το συμπληρωνω και το στελνω που;Την διαδικασια δεν γνωριζω καθολου,προσπαθω να επικοινωνησω με την πρεσβεια να παρω πληροφοριες και δεν μπορω.....

                      Comment


                        [QUOTE=Kostas Pap;90149]
                        Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                        https://assets.justice.vic.gov.au/bd...n_2015_web.pdf[/QUOTΑυτο δηλαδη το εκτυπωνω,το συμπληρωνω και το στελνω που;Την διαδικασια δεν γνωριζω καθολου,προσπαθω να επικοινωνησω με την πρεσβεια να παρω πληροφοριες και δεν μπορω.....
                        Στη σελίδα 4 της αίτησης αναφέρεται η διεύθυνση που μπορούν να σταλούν τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά. Υπάρχει και η επιλογή να κάνεις την αίτηση online https://online.justice.vic.gov.au/bd...e-applications αλλά και πάλι τα δικαιολογητικά πρέπει να σταλούν ταχυδρομικά. Θέλει ένα έγγραφο από κάθε λίστα και μην ξεχνάς πως πρέπει να μεταφραστούν τα έγγραφα που είναι στα ελληνικά.

                        Comment


                          Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει κάπου στο φόρουμ θέμα που να αναφέρει συγκεντρωτικά τι χαρτιά πρέπει να έχει κάποιος από Ελλάδα για όταν κατέβει Αυστραλία (για centerlink, medicare, tfn etc)? Ευχαριστώ.

                          Comment


                            Ευχαριστω πολυ,ξεκολλησα τωρα αρκετα,αηντε να κανω την αρχη και παλι ευχαριστω!!!

                            Comment


                              ευχαριστώ πολύ τους Vertigo, nz35, jimathens, Constantin, illyen, agoriani και μερικούς ακόμη που βοήθησαν πάρα πολύ με τις πληροφορίες τους. Αν όλα πάνε καλά, πετάμε για Μελβούρνη τον Γενάρη με την 403. Έυχομαι να συναντηθούμε να τα πούμε και από κοντά με όσο περισσότερους γίνεται είτε στην Ελλάδα είτε down under.
                              Καλη συνέχεια στην προσπάθειά σας....

                              Comment


                                Originally posted by kostaskavala View Post
                                ευχαριστώ πολύ τους Vertigo, nz35, jimathens, Constantin, illyen, agoriani και μερικούς ακόμη που βοήθησαν πάρα πολύ με τις πληροφορίες τους. Αν όλα πάνε καλά, πετάμε για Μελβούρνη τον Γενάρη με την 403. Έυχομαι να συναντηθούμε να τα πούμε και από κοντά με όσο περισσότερους γίνεται είτε στην Ελλάδα είτε down under.
                                Καλη συνέχεια στην προσπάθειά σας....
                                Kostaskavala, σας ευχομαι ολα να πανε οπως τα εχετε σχεδιασει για την καινουργια σας ζωη down under!Θα περιμενουμε και τη δικη σας ανταποκριση!

                                Comment

                                Working...
                                X