Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Petalouditsas87, o παρακατω συνδεσμος ειναι για την αναγνωριση πτυχιων εκπαιδευτικων, θα τσεκαρετε το assessment for migration
    Australian Institute for Teaching and School Leadership
    Επισης, ξερω οτι και αναγνωριση να εχεις κανει θα πρεπει να γραφτεις στην ενωση εκπαιδευτικων τησ περιοχης που θα δουλεψεις π.χ.Σιδνει, κατι που μπορει να σημαινει οτι θα πρεπει να κανεις επιπλεον εκπαιδευση/πρακτικη, (ειδικα αν δεν εχεις προϋπηρεσία, φανταζομαι) για να θεωρείσαι ικανος να διδαξεις σε ολα τα σχολεια της πολιτειας.

    Comment


      Originally posted by Nikitse View Post
      Kostaskavala, σας ευχομαι ολα να πανε οπως τα εχετε σχεδιασει για την καινουργια σας ζωη down under!Θα περιμενουμε και τη δικη σας ανταποκριση!
      σ ευχαριστούμε πολύ Nikitse, ευχομαι ότι καλύτερο και σε σένα. Φυσικά και θα γράψουμε την ανταπόκρισή μας όταν με το καλό ταξιδέψουμε το Γενάρη.

      Comment


        Originally posted by Nikitse View Post
        Καλημέρα Kostaskavala, λυσε μου σε παρακαλω μια απορια: αν κανει ο εκπαιδευτικος αιτηση για αποσπαση στο εξωτερικο, μπορει να αρνηθεί όταν βγουν οι αποσπασεις και παιρνουν μετα τον αμεσως επομενο από τον πινακα;Κι αν αρνηθεί, υπαρχουν κυρωσεις π.χ. να χανει την οργανικη του και να παραμενει στη διαθεση της Α/βαθμιας οπου ανηκει;
        Ψαχνω κι εγω πληροφοριες για το θεμα ων εκπαιδευτικων κι αν γνωρίζετε καπους ηδη εγκαταστημένους εκει, θα μπορουσες να μου δωσεις πληροφοριες; Κι εμενα με θορυβησε η επιστολή των απληρωτων εκπαιδευτικων εκει.
        Ριξε και μια ματια σ' αυτό:
        http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέ...-society-7129/
        Nkitse σ ευχαριστώ για το link που εστειλες,
        πληροφορηθήκαμε ότι ο εκπαιδευτικός τελικά δεν χάνει την οργανική του θέση. Να αρνηθεί κανείς μπορεί με αποκλεισμό για 2 χρόνια. Το ζήτημα είναι ότι 1 άτομο μόνο του, οικονομικά βγαίνει οριακά. Στο ζευγάρι πρέπει να δουλέψει και ο 2ος.

        Comment


          Originally posted by kostaskavala View Post
          Nkitse σ ευχαριστώ για το link που εστειλες,
          πληροφορηθήκαμε ότι ο εκπαιδευτικός τελικά δεν χάνει την οργανική του θέση. Να αρνηθεί κανείς μπορεί με αποκλεισμό για 2 χρόνια. Το ζήτημα είναι ότι 1 άτομο μόνο του, οικονομικά βγαίνει οριακά. Στο ζευγάρι πρέπει να δουλέψει και ο 2ος.
          A, ναι kostaskavala οτι πρεπει να δουλευουν και οι δυο το εχω εμπεδώσει καλα διαβαζοντας το πατριωτακι χαχαχα! Αν δεν ειστε και οι δυο εκπαιδευτικοι, απ' οσο ξερω, δικαιουται και ο μη εκπαιδευτικος σύζυγος βιζα εργασιας- διορθωσε με αν κανω λαθος.Παντως, επειδη ειστε ακριβως στην "κατηγορια μεταναστευσης" που με ενδιαφερει, θα περιμενω με αγωνια τη συνεχεια- κρατείστε ημερολόγιο!

          Comment


            Originally posted by Nikitse View Post
            A, ναι kostaskavala οτι πρεπει να δουλευουν και οι δυο το εχω εμπεδώσει καλα διαβαζοντας το πατριωτακι χαχαχα! Αν δεν ειστε και οι δυο εκπαιδευτικοι, απ' οσο ξερω, δικαιουται και ο μη εκπαιδευτικος σύζυγος βιζα εργασιας- διορθωσε με αν κανω λαθος.Παντως, επειδη ειστε ακριβως στην "κατηγορια μεταναστευσης" που με ενδιαφερει, θα περιμενω με αγωνια τη συνεχεια- κρατείστε ημερολόγιο!
            μεχρι στιγμής έτσι φαίνεται....δηλ ο σύζυγος μη εκπαιδευτικός έπαιρνε αδεια εργασίας. Αν δεν μας την δώσουν δεν θα ξεκινησουμε. Με την ευκαιρία που μου δίνεται θα γράψω μερικές ιδέες.
            Εως τώρα οι εντυπώσεις είναι αρνητικές. Το Ελλην κράτος έβγαλε την απόφαση απόσπασης και μετά σε αφήνει μόνο. Καμία ουσιαστική ενημέρωση και ελάχιστη βοήθεια. Στη διαδικασία έκδοσης βίζας όλα τα έξοδα τα καλύπτει κανείς μόνος του (μέχρι στιγμής έχουμε:ταξίδια στην Αθήνα για έκδοση υπηρεσιακών διαβατηρίων, μεταφράσεις από υπουργείο εξωτερικών, αγορά βίζας, έξοδα μετακόμισης κλπ)
            Επιπλέον, με την σύσταση του ΕΟΠΠΥ δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία ακόμη που να καλύπτει υγειονομικά τους αποσπασμένους στο εξωτερικό (παλιά επί ΟΠΑΔ υπήρχε). Απο το 2012 περιμένουν να εισπράξουν δαπάνες οι αποσπασμένοι. Όταν ψηφιστεί ο νόμος, πληροφορηθήκαμε ότι ο ΕΟΠΠΥ θα δίνει το 15% των ιατρικών δαπανών. Άρα θα πληρώνεις 1000 ευρώ και θα πάρεις πίσω 150, όταν, μετά από χρόνια...... Φαίνεται ότι η ιδιωτική ασφάλιση εκεί είναι μονόδρομος.
            Σε αδρές γραμμες, ενας φυσιολογικός, λογικός άνθρωπος δεν θα επέλεγε να πάει. Εμείς δεν σκεφτόμαστε με την λογική γιατί αλλιώς θα το μετανιώσουμε. Αισιοδοξούμε χωρίς λογική. Ο ενθουσιασμός μας είναι σαν αυτόν του μικρού παιδιού που χαίρεται χωρίς ουσιαστικό λόγο.
            Ίσως επειδή έτσι κι αλλιώς στο τέλος όλα θα πάνε χάλια. Κι αυτό ισχύει για όλους μας. Και θα αρρωστήσουμε κάποια στιγμή και διάφορα στραβά θα μας τύχουν και στο τέλος θα πεθάνουμε. Σε λίγο κανείς δεν θα μας θυμάται, ούτε εμάς ούτε τα παιδιά μας. Δεν έχει νόημα.
            Νομίζετε ότι 50 χρόνια είναι πολλά; πότε ήμασταν μικρά παιδιά και παίζαμε; και πότε γίναμε ενήλικες; και σε λίγο θα γεράσουμε (αν όλα πάνε καλά)......
            Η ψυχή μας δεν γερνάει ποτέ, θέλει να ζήσει, αλλά το σώμα μας έχει ημερομηνία λήξης..... κάποιοι άλλοι πρέπει να πάρουν σειρά.
            Ακούγονται όλα αυτά "βαριά" και απαισιόδοξα; Όχι απαραίτητα. Ο Yalom υποστηρίζει ότι «μολονότι η σωματική διάσταση του θανάτου μας καταστρέφει, η ιδέα του θανάτου μπορεί να μας σώσει». Ίσως έχει ενα δίκιο.
            Και πως συνδέονται αυτά Nikitse με την απόσπαση στο εξωτερικό; Είναι προφανές ότι αν τα βάλεις κάτω, με νούμερα, δεν βγαίνει. Η απόφαση, αν παρθεί από τον αριστερό εγκέφαλο (λογική) μάλλον θα είναι "όχι". Αν παρθεί από τον δεξιό (συναισθηματικό νού) μπορεί να είναι ναι. Όχι πάντα.
            Υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις μόνη σου. Κλείσε τα μάτια και φαντάσου τον εαυτό σου εκεί που θέλεις να πας. Προσπάθησε να περπατήσεις εκεί και να παρατηρείς το χώρο, μύρισε τον αέρα, πιάσε με τα χέρια σου το χώμα, άκου τους ήχους της περιοχής και παρατήρησε το σώμα σου πως νιώθει. Κάνει το ίδιο και με αυτά που κάνεις εδώ στην ελλάδα. Αν κάπου στο σώμα σου, για κάποιο λόγο μυστήριο χωρίς να ξέρεις, αισθανθείς λίγο καλύτερα σε μία από τις δύο περιοχές που ονειρεύεσαι, τότε αξίζει να ακολουθήσετε αυτό το δρόμο. Είναι ενας τρόπος να ακολουθήσεις την καρδιά (μικρός πριγκιπας).
            Αυτά δεν είναι σίγουρο ότι θα βοηθήσουν. Μερικοί άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο τις πρακτικές πληροφορίες, τα έξοδα, την περιγραφή προσωπικών εμπειριών από τους άλλους, τα επιδόματα κλπ. Και καλά κάνουν. Η κοιλιά δεν γεμίζει με αέρα. Οι πληροφορίες που δίνουν όλοι εδώ μέσα έιναι ανεκτίμητες.
            Ωστόσο, πιστεύω ότι υπάρχουν κι άλλα κίνητρα που μας κατευθύνουν στις σημαντικές μας επιλογές και αυτό δεν είναι ούτε σωστό ούτε λάθος. Έχει να κάνει με την προσωπική μας ιστορία η οποία έχει πολλές διαστάσεις.
            Χρειάζεται η λογική σκέψη; Φυσικά ναι. Εχει την χρησιμότητά της σε άλλες λειτουργίες. Όχι όμως στην επιλογή αποφάσεων. Οι αποφάσεις παίρνονται από το συναίσθημα.
            Ότι και να κάνετε, ότι και να αποφασίσετε σίγουρα δεν κάνετε λάθος. Η ψυχούλα σας το ξέρει!

            καλή συνέχεια !

            Comment


              kostaskavala, δε θα μπορουσες να το θεσεις καλυτερα! Κι εγω θεωρω πως η μεταναστευση δεν εχει να κανει μονο με οικονομικα κριτήρια , τα οποια βεβαια και θα πρεπει να ληφθούν σοβαρα υποψη, κυριως οταν υπαρχουν παιδια στη μεση. Η μεταναστευση ειναι και η επιθυμια να πας ενα βημα παρακατω, να γνωρισεις και κατι αλλο, να απολαυσεις αυτα που θεωρεις οτι αξιζεις εσυ και τα παιδια σου. Εμεις το σκεφτόμαστε σοβαρα, αν και θα ελεγε κανεις οτι κι εδω καλα ειμαστε ως μονιμοι εκπαιδευτικοι (δεν ειναι πολλες οι οικογενειες που εχουν δυο σταθερους μισθους πια). Κι ομως, κατι μας λειπει. Ειναι η γενικη κατασταση που μας εχει επηρεάσει, ειναι ο ωχαδερφισμος και ολο αυτο που συνεπαγεται και επικρατεί κι επισκιάζει ολα τα καλα της χωρας; Παντως, θεωρουμε πως τα παιδια σε ενα συστημα σαν της Αυστραλιας θα ανθιζαν σαν τα μπουμπουκια την Ανοιξη.

              Comment


                Originally posted by Nikitse View Post
                kostaskavala, δε θα μπορουσες να το θεσεις καλυτερα! Κι εγω θεωρω πως η μεταναστευση δεν εχει να κανει μονο με οικονομικα κριτήρια , τα οποια βεβαια και θα πρεπει να ληφθούν σοβαρα υποψη, κυριως οταν υπαρχουν παιδια στη μεση. Η μεταναστευση ειναι και η επιθυμια να πας ενα βημα παρακατω, να γνωρισεις και κατι αλλο, να απολαυσεις αυτα που θεωρεις οτι αξιζεις εσυ και τα παιδια σου. Εμεις το σκεφτόμαστε σοβαρα, αν και θα ελεγε κανεις οτι κι εδω καλα ειμαστε ως μονιμοι εκπαιδευτικοι (δεν ειναι πολλες οι οικογενειες που εχουν δυο σταθερους μισθους πια). Κι ομως, κατι μας λειπει. Ειναι η γενικη κατασταση που μας εχει επηρεάσει, ειναι ο ωχαδερφισμος και ολο αυτο που συνεπαγεται και επικρατεί κι επισκιάζει ολα τα καλα της χωρας; Παντως, θεωρουμε πως τα παιδια σε ενα συστημα σαν της Αυστραλιας θα ανθιζαν σαν τα μπουμπουκια την Ανοιξη.
                Πολύ σωστά Nikitse! Το ίδιο περίπου είμαστε κι εμείς. 2 μισθοί, 1 παιδί και μία ενδιαφέρουσα ζωή σε μία από τις ομορφότερες περιοχές της Ελλάδας. Ωστόσο θα ήταν μεγάλη εμπειρία να παμε down under. Ειναι πολύ δελεαστικό.
                Όσο γι αυτό που λές για τα παιδιά έχεις πολύ δίκιο. Τεράστια η διαφορά του εκπαιδευτικου συστήματος. Τα Ελληνάκια όπως και οι Έλληνες εκπαιδευτικοί ειναι πολύ φιλότιμοι. Το εκπαιδευτικό σύστημα όμως τα κάνει και βουλιάζουν στην πλειοψηφία τους. Παίρνουμε τις τελευταίες θέσεις στην Eurostat σε επιδόσεις τα τελευταία χρόνια. Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι έτσι σχεδιασμένο που τα κάνει να μισούν το σχολείο και γενικότερα την γνώση και αυτό είναι πολύ κρίμα. Μόνο εγώ και μερικοί άλλοι "χαιρόμαστε" από αυτή την κατάσταση (λόγω της ειδικότητάς μας) αλλά τα παιδιά είναι οι χαμένοι. Παρόλα αυτά μπορεί κανείς να στείλει τα παιδιά του στο εξωτερικό αργότερα για σπουδες. Έχουμε πολλά καλά στην Ελλαδίτσα μας και νιώθω τυχερός που μεγάλωσα εδώ.
                Τελευταία, όμως τα πραγματα χειροτερεύουν και δεν είναι μόνο η οικονομική κατάσταση. Η κρίση είναι και βαθιά κοινωνική και αυτό άντε να το αλλάξεις......Η παιδεία που θα έπαιρναν τα παιδιά μας αν πήγαιναν από μικρά σε άλλο σχολείο πχ της Αυστραλίας θα ήταν τουλάχιστον .....διαφορετική..... Στεναχωριέμαι που το λέω.......
                Η Μελβούρνη, μας είπε μία γνωστή μας που έζησε εκεί ότι είναι γενικότερα μία φανταστική πόλη αλλά και ένα ονειρεμένο μέρος για τα παιδιά. Φαντάζομαι ότι και οι υπόλοιπες πόλεις εκεί δεν πάνε πίσω. Αξίζει τον κόπο από πολλές απόψεις. Λίγη τόλμη χρειάζεται γιατί κάθε αρχή έχει δυσκολίες που ευτυχώς δεν τις ξέρουμε από τώρα............

                Comment


                  kostaskavala, για πάρε κι απο εδω μια γευση (αν δε εχει πεσει στην αντιληψη σου)
                  Στη χώρα των καγκουρώ | Travelstories

                  Comment


                    δεν τα έχω δει. Σ ευχαριστω Nikitse.

                    Comment


                      Καλημέρα σε όλους.Ε'ιμαι στην φάση των μεταφράσεων,ένα βήμα πριν το vetassess και νομίζω πως χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!
                      Είμαι Περιβαλλοντολόγος και θέλω να αναγνωριστώ σαν Environmental Manager. Στο post του patousis αναφέρει ότι έπρεπε να παρουσιάσει το οργανόγραμμα της εταιρίας που είχε έτσι ώστε αυτό να γίνει δεκτό και με αυτό να δεχτούν την προϋπηρεσία, βάσει των επιπέδων διοίκησης της εταιρίας. Του έστειλα προσωπικό μήνυμα ,όμως πολύ πιθανόν να μην επισκέπτεται το patriotaki πια....Υπάρχει κάποιος που έχει αναγνωρίσει προυπηρεσία ως manager??

                      Σας είναι εύκολο να μου υποδείξετε το σωστό τρόπο παρουσίασης του οργανογράμματος, γιατί δεν περισσεύουν τα χρήματα για Agent.
                      Σας ευχαριστώ πολύ.Δεν νομίζω πως θα φτάναμε μέχρι εδώ χωρίς την δική σας βοήθεια.

                      Comment


                        Originally posted by kostaskavala View Post
                        ευχαριστώ πολύ τους Vertigo, nz35, jimathens, Constantin, illyen, agoriani και μερικούς ακόμη που βοήθησαν πάρα πολύ με τις πληροφορίες τους. Αν όλα πάνε καλά, πετάμε για Μελβούρνη τον Γενάρη με την 403. Έυχομαι να συναντηθούμε να τα πούμε και από κοντά με όσο περισσότερους γίνεται είτε στην Ελλάδα είτε down under.
                        Καλη συνέχεια στην προσπάθειά σας....
                        Να σαι ,καλα ! Ολα καλα ,να σας ερθουν ,σας ευχομαι!
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Originally posted by vertigo View Post
                          Να σαι ,καλα ! Ολα καλα ,να σας ερθουν ,σας ευχομαι!

                          Comment


                            Καλησπερα στην παρεα! Απλα θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την μεταναστευση στην Αυστραλια. Εχω διαβασει αρκετα για τη ζωη και τις βιζες, αλλα θελω να ρωτησω σαν καθηγητης που εχω τελειωσει και ξεροντας αγγλικα, κατα ποσες πιθανοτητες εχω για να με παρουν σε σχολειο εκει να διδασκω. Βρηκα μια βιζα που αφορα εκπαιδευση ξενης γλωσσας, αλλα δεν ξερω ποσες πιθανοτητες εχω Temporary Work (International Relations) visa (subclass 403)-to represent a foreign government or to teach a foreign language in an Australian school (Foreign Government Agency stream) (Temporary Work (International Relations) visa (subclass 403)). Ισως εχει αναφερθει πιο πριν η περιπτωση μου, απλα ειναι τοσα πολλα που εχω διαβασει, που πιθανον θα μου διεφυγε! Θελω απλα να ξερω αν μπορω να διδαξω με αυτη τη βιζα σε σχολειο της Αυστραλιας (υπαρχουν ελληνικα σχολεια;) και αν φυσικα η βιζα αυτη ειναι που αφορα το πτυχιο μου!

                            Ευχαριστω εκ των προτερων!

                            Comment


                              Australian ευχαριστω πολυ. Δεν ειχα καταλαβει οτι η βιζα αυτη αφορα αποσπαση μονιμων εκπαιδευτικων. Διοτι εγω δεν εργαζομαι σαν εκπαιδευτικος στην Ελλαδα. Αρα δεν εχω καποια ελπιδα με το πτυχιο Φιλολογιας που εχω να εργαστω σε σχολειο στην Αυστραλια; Αν οχι, μεσω καποιου γνωστου εφοσον βοηθησει να βρω sponsor και να εργαστω εκει ετσι;

                              Comment

                              Working...
                              X