Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τα αεροπορικά και η διαμονή σου θα κοστίσουν πολύ παραπάνω απο 4500,ακόμα και αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει.Το να σπονσοράρεις κάποιον θέλει διαδικασία,χρήμα και ορισμένες προυποθέσεις.Δεν σημαίνει ότι σπόνσορας μπορεί να γίνει ο οποιοσδίποτε εργοδότης.

    Comment


      https://en.wikipedia.org/wiki/457_visa

      Επειδή ρωτάει και ένας συνάδελφος από πάνω.. Η βίζα 457 ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.. Δέν μπορείς να την βγάλεις μόνο με έγκριση από SOL.. και αφού βρείς εργοδότη να την τροποποιήσεις..

      το εισητήριο να πάς είναι γύρω στο χιλιάρικο.. θα τρώω 1000+ το μήνα με το αυστραλιανό δολάριο να είναι 1,5 του Ευρώ?? πολλά λές.. εξαρτάται και πού θα πάς νομίζω.. σε κάθε περίπτωση έχω γνωστούς που θα με φιλοξενήσουν..

      ακόμα και εγώ να πληρώσω τα 800 Ευρώ που θέλει η βίζα 457 πρέπει να δώσει το ΟΚ ο εργοδότης.. έστω ότι βρίσκω εργοδότη και έχω γραφτεί και στους australia engineers.. πόσο καιρό θέλει η βίζα να βγεί μετά? Η Αυστραλία δέν έχει γραφειοκρατία.. το πιό λογικό είναι να βγεί αμέσως για να διευκολυνθεί ο εργοδότης!!!

      Comment


        Καλημέρα από Μελβούρνη το μόνο που θέλω να πω πάνω στο θέμα είναι ότι αυτό το site βοήθησε χιλιάδες Έλληνες να πάρουν μια γεύση τι εστι Αυστραλία όπως βοήθησε και εμένα για να έρθω και μπράβο σε αυτούς που αφιερωνουν από τον προσωπικό τους χρόνο για να βοηθήσουν ευχαριστώ πολύ

        Comment


          Καλησπέρα σε όλους, είμαι τουλάχιστον 4 χρόνια μέλος στο πατριοτάκι και οι πληροφορίες που υπάρχουν σε αυτό είναι ένας πραγματικός θυσαυρός για αυτούς που ενδιαφέροντε να μεταναστεύσουν.
          Είμαι και εγώ ένας απ'αυτους που ψάχνουν τον τρόπο να μεταναστεύσουν ,προσπαθόντας να εξασφαλήσουν ένα καλήτερο μέλλων για την οικογέννεια τους.

          Πέρνω το θάρρος να σας γράψω για μία πρόταση που έχω από έναν συγγενη μου που ζεί χρόνια στην Μελβούρνη, ο οποίος προσφέρετε να μου κάνει προσκληση ως εργοδοτης με ημερομήσθιο 60 δολλαρια 6 ημέρες τη βδομάδα εξασφαλήζοντας σε εμένα και την οικογεννια μου δωραιαν στέγη, φαεί(η δουλεία είναι σε εστιατόριο) και πάγια έξωδα ρευμα,νερο,φυσικο αέριο κλπ.για 4 χρονια που θα έχω υποχρέωση να εργάζομαι σε αυτόν.
          Εχοντας κάνει μια έρευνα που αφορα το κόστος ζωής στην Μελβουρνη δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά καθώς δεν είμαι μόνος και δεν ξέρω τι έξωδα θα χριαστουν για ασφάλεια υγείας της οικογεννιας ,για σχολεια κλπ καθώς σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου θα έχω 1500 δολλαρια μησθό το μήνα.
          Δεν γνωρίζω αν η σύζηγός μου θα έχει δικαίομα εργασίας εκεί .

          Είναι ενα μεγάλο βήμα όπως και μεγάλο δίλημμα, οποίος μπορεί να με βοηθήσει με καποίες πληροφορίες θα του είμαι ευγνώμον.Εάν κάποιος επιθημεί να επικοινωνήσει μαζι μου το skupe μου Legion156 και το όνομα μου είναι Γιώργος.
          Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

          Εύχομαι καλή χρονία σε όλους και υγεία !!!

          Comment


            Originally posted by GEORGE PAP View Post
            ------

            Πέρνω το θάρρος να σας γράψω για μία πρόταση που έχω από έναν συγγενη μου που ζεί χρόνια στην Μελβούρνη, ο οποίος προσφέρετε να μου κάνει προσκληση ως εργοδοτης με ημερομήσθιο 60 δολλαρια 6 ημέρες τη βδομάδα εξασφαλήζοντας σε εμένα και την οικογεννια μου δωραιαν στέγη, φαεί(η δουλεία είναι σε εστιατόριο) και πάγια έξωδα ρευμα,νερο,φυσικο αέριο κλπ.για 4 χρονια που θα έχω υποχρέωση να εργάζομαι σε αυτόν.
            Εχοντας κάνει μια έρευνα που αφορα το κόστος ζωής στην Μελβουρνη δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά καθώς δεν είμαι μόνος και δεν ξέρω τι έξωδα θα χριαστουν για ασφάλεια υγείας της οικογεννιας ,για σχολεια κλπ καθώς σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου θα έχω 1500 δολλαρια μησθό το μήνα----

            60 $ την μερα...360 $ για 6 μερες την βδομαδα, 1500 $ τον μηνα , 18720 $ τον χρονο;;;;

            Για full time δουλειά ; ( Σε τετοια αναφερεται η βιζα 457) .

            Οταν το ***μινιμουμ που μπορει να σου δωσει ,δεν μπορει να ειναι κατω απο 53.900 $ τον χρονο ,για την βιζα αυτη;

            ( Το οτι το μινιμουμ ωρομισθιο για full time εργαζομενο στην Αυστραλια ,ειναι 17,29 $ την ωρα και για 38 ωρες δουλειας 656 την βδομαδα και ***34112 $ τον χρονο ,απλα το αναφερω κι αυτο)...

            Δωρεαν διαμονη ,φαγητο κλπ κλπ ,δεν μετρανε για το υπουργειο μεταναστευσης.Σκοπος της βιζας αυτης ,δεν ειναι να βρισκει φτηνους εργαζομενους απ το εξωτερικο ,ο εργοδοτης και να τους να δινει ο,τι εχει ευχαριστηση...κατω και πολυ κατω ,απ τον βασικο μισθο που οριζει ο εργασιακος νομος.(Δεν μιλαω καν ,για το ποσό που ζηταει για την βιζα αυτη ,το υπουργειο μεταναστευσης....).

            Μιλαμε για βιζα με πληρη δικαιωματα κι οχι για μαυρη εργασια.Οχι οτι δεν γινονται κι εκει διάφορα,αλλά αν ηταν να επιτρεπει το υπουργειο μεταναστευσης ,να φερνει εργαζομενους απ το εξωτερικο ,ο εργοδοτης και να τους εχει να δουλευουν με μισθο φιλοδωρημα...με ανταλλαγμα διαμονη και φαγητο ,τοτε και θα νομιμοποιουσε την εκμεταλλευση και θα ανεβαιναν τα ποσοστα ανεργιας ,εφ όσον θα συνεφερε τους εργοδοτες να φερνουν τζαμπα εργαζομενους απ εξω...Το να τους στοιβαζαν σ ενα σπιτι και να τους τάϊζαν κι ενα πιατο φαγητο,δεν θα τους ερχοταν κι ασχημα....

            ΔΕΝ μιλω για τον συγγενη σου ,αλλά γενικα μιλαω και το γιατι δεν θα μπορουσε να δινει ο καθενας ο,τι ειχε ευχαριστηση ,με ανταλλαγμα ενα κρεβατι και φαγητο...


            υγ **** Υποθετω οτι θα εχεις επαγγελμα σχετικο με εστιαση ,που θα ειναι στην λιστα csol και oτι θα αποδεικνυεται η ειδικοτητα και θα γνωριζεις τα Αγγλικα ,στον βαθμο που θελει η βιζα 457 ,για να μιλας με σπονσορα που εχει εστιατοριο.

            υγ Το αν θα εχει δικαιωμα εργασιας κι η συζυγος σου ,βεβαια θα εχει ,αν μπει κι αυτη στην βιζα σου.
            Αλλά το θεμα ειναι ,αν εσυ θα παρεις αυτη την βιζα.
            Που με τετοια " προσφορα " απ τον σπονσορα- εργοδοτη- συγγενη...συγγνωμη ,αλλά δεν προκειται να την παρεις,ακομα κι αν εχεις τα απαιτουμενα αυτης της βιζας.

            Εγραψες οτι εκανες μια ερευνα για το κοστος ζωης κλπ κλπ.
            Αλλά μαλλον θα πρεπει να ερευνησεις πρωτα ,τα της βιζας 457...Οπως κι ο σπονσορας-εργοδοτης-συγγενης....
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Από την στιγμή που θέλει να γίνει σπόνσορας σου είσαι τυχερός γιατί δεν το κάνουν όλοι, όμως πολλά κρύβονται πίσω από αυτή την κίνηση.
              Το άλλο συν είναι ότι δεν θα έχεις καθόλου έξοδα ενοικίου, ρεύμα, νερό, γκάζι, και επιπλέον έξοδα φαγητού.
              Αν μπορεί να εργαστεί και η σύζυγος θα έχετε και επιπλέον έσοδα.

              Εγώ θα έλεγα να πας πρώτα εσύ να δεις αν όλα είναι όπως τα λέει και μετά να φέρεις την οικογένεια σου (αν φυσικά είναι εφικτό αυτό).

              Originally posted by GEORGE PAP View Post
              Πέρνω το θάρρος να σας γράψω για μία πρόταση που έχω από έναν συγγενη μου που ζεί χρόνια στην Μελβούρνη, ο οποίος προσφέρετε να μου κάνει προσκληση ως εργοδοτης με ημερομήσθιο 60 δολλαρια 6 ημέρες τη βδομάδα εξασφαλήζοντας σε εμένα και την οικογεννια μου δωραιαν στέγη, φαεί(η δουλεία είναι σε εστιατόριο) και πάγια έξωδα ρευμα,νερο,φυσικο αέριο κλπ.για 4 χρονια που θα έχω υποχρέωση να εργάζομαι σε αυτόν.
              Εχοντας κάνει μια έρευνα που αφορα το κόστος ζωής στην Μελβουρνη δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά καθώς δεν είμαι μόνος και δεν ξέρω τι έξωδα θα χριαστουν για ασφάλεια υγείας της οικογεννιας ,για σχολεια κλπ καθώς σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου θα έχω 1500 δολλαρια μησθό το μήνα.
              Τώρα θα σου γράψω για την περίπτωση που δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω συν που σου έχει πει:
              Μάλλον ο συγγενής σου ξέχασε να βάλει ένα κατοσταρικο μπροστά από τα 60 δολάρια που σου είπε
              Πολύ ξεχασιαρης είναι μου φαίνεται
              Μπας και έχει κανέναν άλλο συγγενή στην Ζιμπάμπουε (Αφρικής) και νόμιζε ότι έγραφε σε αυτόν...???
              Δεν θέλω να σε απογοητευσω άλλα έχε το νου σου μιας και είναι ολίγον τι και πολλά κρύβονται σε μία συμφωνία ή μπορούν να αλλάξουν και ειδικά αν αυτή είναι μεταξύ Ελλήνων.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post
                Μάλλον ο συγγενής σου ξέχασε να βάλει ένα κατοσταρικο μπροστά από τα 60 δολάρια που σου είπε
                Πολύ ξεχασιαρης είναι μου φαίνεται
                Μπας και έχει κανέναν άλλο συγγενή στην Ζιμπάμπουε (Αφρικής) και νόμιζε ότι έγραφε σε αυτόν...???
                Δεν θέλω να σε απογοήτευση άλλα έχε το νου σου μιας και είναι ολίγον τι
                Δεν αποκλείω καθόλου επίσης το γεγονός ο συγγενής να έχει "μαύρα μεσάνυχτα" όσον αφορά τη μεταναστευτική πολιτική της Αυστραλίας, όπως άλλωστε "μαύρα μεσάνυχτα" περί του ίδιου θέματος έχει η πλειοψηφία της ελληνικής ομογένειας. Λογικό να ισχύει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που η νομοθεσία δεν έχει πλέον καμία σχέση με τη δεκαετία του '60 και του '70.

                Γενικά, ας είναι επιφυλακτικοί όσοι ακούν συγγενείς να τους τάζουν "λαχούς και πετραχήλια". Υπάρχει γενικώς άγνοια, προς Θεού δεν λέω ότι όλα λέγονται εκ του πονηρού. Ο ασφαλέστερος τρόπος για να πληροφορηθεί κάποιος τι ισχύει είναι είτε αναζητώντας μόνος του πληροφορίες στο site του Υπουργείου Μετανάστευσης είτε ζητώντας τη συμβουλή κάποιου επαγγελματία.

                Comment


                  Αν δεν του δωσει βασικο μισθο ,τουλαχιστον 53.900 $ τον χρονο , τοτε ΔΕΝ εχει βιζα 457 με σπονσορα -εργοδοτη....



                  ****Εννοειται οτι πρεπει να εχει αποδεδειγμενη ειδικοτητα πανω στην εστιαση ,αφου εστιατοριο εχει ο συγγενης.Και η ειδικοτητα να ειναι ***μεσα στην λιστα των επαγγελματων που ζηταει η Αυστραλια.Kαι να παρει μεσο όρο 5 στις εξετασεις Αγγλικων IELTS κι οχι κατω απο 4,5 σε καθε ξεχωριστη ενοτητα του τεστ.( Υπαρχουν κι άλλες εξετασεις Αγγλικων ,αλλά αναφερω την μια ,που συνηθως δινουν οσοι ζηταν τετοια βιζα ) .

                  Και η συγκεκριμενη ειδικοτητα ,να πληρωνεται συμφωνα με το market rate ,με τουλαχιστον 53.900 $. ( Μόνο αν δοθει βασικος μισθος ,πανω απο 250000 $ ,δεν εξεταζουν το market rate) .
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Επισης ,ο εργοδοτης ,πρεπει ν αποδειξει οτι προσπαθησε να βρει Αυστραλο υπηκοο ,ή μονιμο κατοικο ,για την συγκεκριμενη ειδικοτητα και δεν τα καταφερε να βρει, ή οτι βρηκε ,αλλά δεν καταφεραν να ανταπεξελθουν ...Δεν ειναι τόσο απλο .Δεν γινεται καποιος σπονσορας,απλα κανοντας μια αιτηση.

                    Why is labour market testing being introduced?


                    The Australian Government has announced that the introduction of labour market testing is designed to ensure that Australian citizens and Australian permanent residents have the first opportunity to fill job vacancies.

                    Therefore, employers in Australia who have an approved Standard Business Sponsorship with the Department of Immigration and Border Protection (“DIBP”) must demonstrate that they have attempted to recruit suitably qualified and experienced Australian citizens and Australian permanent residents to the nominated position.

                    What evidence will be required?



                    Labour market testing (“LMT”) needs to be undertaken during the twelve months prior to lodgement of the application nominating the position to be filled by an applicant for a Subclass 457 Visa. Sponsors are required to provide mandatory evidence of their attempts to recruit a suitably qualified and experienced Australian citizen or Australian permanent resident to fill the nominated position, specifically, details of any advertising for the position or a similar position. Advertising can include both paid and unpaid.

                    The following mandatory evidence should be submitted with the visa application:
                    Third-party documentation does not need to be submitted with an application; however, a written and signed declaration can be submitted with the application which confirms the following:
                    *****

                    The mode or modes of advertising for the occupation, such as online, newspaper, publication

                    Details of where the advertisement took place (i.e. name of website/publication)

                    The dates of the advertising

                    Fees paid for recruitment/advertising (if applicable)

                    Confirmation of whom the fees were paid to (if applicable)

                    Geographical target audience

                    Number of applications received for the position

                    Number of applicants that were hired

                    Reason that applicants were not successful.

                    Advertising fees


                    If a sponsor has included evidence relating to advertising the nominated position, they must also provide details of the fees and any other expenses paid (or payable) for that advertising.

                    Other recruitment attempts

                    The information relating to the sponsor’s attempts to recruit an Australian worker may also include information about involvement in relevant job and career expositions, details of fees and expenses paid (or payable) for any other types of recruitment attempts, and details of the results of such recruitment attempts, including details of any positions filled as a result.

                    In addition to the mandatory evidence required to support an application, it is possible for a sponsor to include discretionary evidence as follows:

                    Research ─ claims with copies of, or references to, any research relating to labour market trends generally, or in relation to the nominated occupation. Such research can only be taken into consideration if it has been released in the four months prior to the application

                    Expressions of support ─ expressions of support from Commonwealth, State/Territory government authorities with responsibility for employment matters.

                    There is no specific time requirement for the length that the position was advertised. There is also no need to advertise for each individual position the business wishes to fill with a foreign national under the Subclass 457 Visa provisions if there are multiple similar positions to be filled.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Αναλαμβανει διάφορες υποχρεωσεις ,αυτος που θελει να γινει σπονσορας.Εκτος των 53.900 $ ,που πρεπει να δωσει βασικο μισθο ,για την βιζα 457.Και βεβαια ,η συγκεκριμενη θεση ,θα πρεπει να εχει τουλαχιστον τα πιο πανω λεφτα ,σαν μισθο ,στην αγορα εργασιας ,συμφωνα με το market rate. Ακομα και πιο πανω απ τα 53.900 να θελει να δωσει ο εργοδοτης ,αν το market rate,λεει άλλα,τότε βιζα δεν δινεται.Και ο λογος;
                      " This is intended to stop employers artificially " inflating " salaries for positions requiring a lower level of skill "

                      ps Αν βεβαια ,δοθει μισθος ,πανω απο 250000, τότε σιγουρα μιλαμε για ατομο με πολλα προσοντα και δεν εξεταζουν το market rate.Το ποιος δινει αυτα τα λεφτα ,ειναι άλλο θεμα.




                      Το λεω ,γιατι διαβαζω διάφορα στο fb...Οπως το να κατηγορανε καποιοι ,οτι οι Ελληνες εργοδοτες στην Αυστραλια ,δεν θελουν να βοηθησουν και γι αυτο ,δεν γινονται σπονσορες...

                      Και τα γραφουν συνηθως ,ατομα ,που δεν εχουν καν καποια ειδικοτητα ή πτυχιο ,πόσο δε μαλλον ,να ειναι και στην λιστα των ειδικοτητων που ζηταει η Αυστραλια.
                      Καποιοι δε ,δεν ξερουν καν Αγγλικα,που απαιτουνται κι αυτα...
                      Στην σελιδα του υπουργειου μεταναστευσης ,γραφει αναλυτικα τα σχετικα μ οποιον θελει να γινει σπονσορας...Και δεν ειναι λιγες οι υποχρεωσεις που αναλαμβανει κι αυτα που πρεπει ν αποδειξει...Και δεν αναφερομαι μόνο στα λεφτα που πρεπει να δωσει για βασικο μισθο ,ή στο οτι πρεπει ν αποδειξει οτι προσπαθησε να βρει Αυστραλο υπηκοο ή μονιμο κατοικο για την θεση που θελει να σπονσοραρει...
                      Βαζω ενα αποσπασμα...

                      *Training requirements*

                      You must show ** that you have contributed to the training of Australian workers by providing evidence of meeting the training benchmarks.

                      **These benchmarks were introduced to ensure that the employment of workers from outside Australia is not seen as an alternative to training Australian workers.

                      To be approved as a standard business sponsor, you must either:

                      *meet the training benchmarks if you have traded in Australia for 12 months or more

                      *have an auditable plan to meet the training benchmarks if you have been trading in Australia for less than 12 months.



                      *Training benchmarks*

                      If your business has been trading in Australia for more than 12 months, *you must show you have contributed to the training of Australians.*

                      You show this by meeting one of two benchmarks. This can be either:

                      *Training benchmark A: recent expenditure to the equivalent of ***at least two per cent of the payroll of the business, in payments allocated to an industry training fund that operates in the same industry as the business

                      Training benchmark B: recent expenditure to the equivalent of *** at least one per cent of the payroll of the business, in the provision of training to employees of the business who are Australian citizens or Australian permanent residents.

                      You must provide evidence of expenditure relating to the training benchmarks when you submit your sponsorship application. Not providing evidence can cause a significant delay in processing your application.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους.
                        Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τον χρόνο που διαθέσατε αλλά για τις πραγματικά πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές σας, πραγματικά απογοητεύτηκα γιατί πραγματικά ο πολύ σωστός συλλογισμός του Vertigo του Jimathens αλλά και του geo_Karag,στην ουσία αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα η οποία είναι δυστυχώς σκληρή.
                        Και το λέω αυτό γιατί ο άνθρωπος που προσφέρθηκε να με βοηθήσει θα είναι η πρώτη φορά που θα έκανε κάτι τέτοιο και προφανώς δεν γνωρίζει όλες αυτές τις προυποθέσεις .
                        Το "τραγικό" στην όλη υπόθεση είναι ότι το επάγγελμα μου είναι στα SOL (Ηλεκτρονικός τεχνικός εγκαταστάτης -συντηρητής, συστημάτων ασφαλείας( cctv-fire- alarms και access control) έχω προυπιρεσία 19 χρόνια ,συστατικές επιστολές από τους μεγαλύτερους τραπεζικούς ομίλους, της Ελλάδας...έχω κάνει 2 χρόνια ταχύρυθμα Αγγλικά αλλά δυστυχός το πτυχίο μου είναι Τεχνικού Λυκείου και δεν αναγνωρίζετε στην Αυστραλία και δεν μπορώ να το εξασκήσω και η περίπτωση του sponsorship θα ήταν η μόνη επιλογή που θα μπορούσα να έχω (λόγο οικονομικών) :(
                        Πίστεψα για λίγο ότι θα μπορέσω να μεταναστεύσω για 4 χρόνια, να πάρω υπηκοότητα και στην συνέχεια να παρακολουθήσω μαθήματα εκεί ώστε να αναγνωριστεί το πτυχίο μου και να εξασφαλίσω ένα καλύτερο μέλλον στην οικογένεια μου και κυρίως στα παιδιά μου( είναι μικρούλια ακόμα).

                        Είναι όμως καλύτερα να "προσγειώνεσαι" έστω και ανώμαλα παρά να πέφτεις απ τα σύννεφα.

                        Θα συνεχίσω να ελπίζω(ωραίο το Tag σου Vertigo "HOPE One Way" γιατί όπως λέει κι ο λαός η "Ελπίδα" πεθαίνει πάντα τελευταία... φτάνει να μην την έχεις πεθερά !! Σας ευχαριστώ πολύ όλους ,καλή χρόνια με υγεία πάνω απ όλα!

                        Comment


                          Έχω μια προσφορά για διδακτορικό στη Μελβούρνη. Η υποτροφία είναι 30000 το χρόνο αφορολόγητα.
                          Θα θελα να πληροφορηθώ αν τα χρήματα αυτά είναι αρκετά για να ζήσει κάποιος (η ηλικία μου 30+++++).
                          Επίσης, επειδή την πρώτη περίοδο δε θα έχω εισόδημα δηλαδη το πρώτο μήνα, θα θελα να πληροφορηθώ αν υπάρχει κάποιος τρόπος ή μέρος να μείνω με την άφιξη μου για το το πρωτο διάστημα (2-3 βδομάδες ) εώς ότου πλήρωθώ και νοικιάσω σπίτι

                          ευχαριστώ

                          Comment


                            καλησπέρα σε όλους. θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω σχέση με Αυστραλό υπηκοο ο οποίος έχει γεννηθεί, μεγαλώσει και μένει Μελβούρνη. Είμαστε μαζί από απόσταση με επισκέψεις μια εγώ εκεί αυτός εδώ και πήραμε την απόφαση κάποιος από τους δύο μας να πάει εκεί κ είμαι εγώ μιας κι εκεί είναι καλύτερα τα πράγματα. Αρχικά θα κατέβω με τη τουριστική βίζα που λήγει τον Οκτώβριο και Ιούλιο που κλείνουμε ένα χρόνο θα κάναμε αίτηση για partner visa.Διάβασα στο forum ότι πρέπει να συζεις ένα χρόνο και όχι απλά να έχεις σχέση. Μπορείτε να με βοηθήσετε ποια Visa μπορώ να βγάλω μετά τον Ιούλιο που φαίνεται επίσημα ότι είμαστε ένα χρόνο μαζι;Είμαι 31 και δε μπορώ να βγάλω τη WORK and holiday. Η prospective marriage είδα ότι είναι για 9 μήνες μόνο. και μετάτι βγαζεις; και ποσου καιρό πρέπει να είσαι μαζί για να βγάλεις τη prospective marriage; Τουριστική βιζα λήγει τον Οκτώβριο. Πότε μπορώ να ξαναβγαλω; οποιαδηποτε απάντηση θα βοηθήσει πολύ. ευχαριστώ πολυ

                            Comment


                              καλησπέρα σας. διάβασα με μεγάλη προσοχή τι τράβηξε ο Χριστόδουλος κι έχω παρόμοια ιστορία. Ο φίλος μου είναι από Αυστραλία και θα κατέβω με τουριστική βιζα,θα βγω πριν το 3μηνο και πριν λήξει το άλλο 3μηνο ίσως κάνουμε πολιτικό γάμο στην αυστραλια. τι χαρτια χρειαζομαι για τον πολιτικό γαμο; μπορει να με βοηθήσει καποιος; σκεφτήκαμε τη prospective marriage αλλά παίρνει καιρό ώστε να βγει και δε ξέρω αν μπορώ να τον επισκεφθομαι_μένει μόνιμα εκει_και αν μπορώ να ξαναβγαλω τουριστική βιζα. (λήγει 1/10/16). Σε περίπτωση που παντρευτουμε με πολιτικό γάμο τι διαδικασίες κάνω ώστε να μείνω μόνιμα εκει;

                              Comment


                                Μετανάστευση στην Αυστραλία

                                Γειά σας και από εμένα.
                                Διαβάζω το φόρουμ προσεχτικά και ενημερώνομαι διαρκώς.
                                Μια ερώτηση για την προσωπική μου κατάσταση.
                                Οι γονείς μου παλιά ήταν μετανάστες στην Αυστραλια 10 χρόνια περίπου (από 1960' έως 1970') είμαστε 4 αδέρφια (τα δύο πρώτα αδερφια μου ειναι γεννημένα στο Συδνευ).Επισης πρόσφατα μετα απο προσπαθειες και οι δύο γονείς μου εξασφάλισαν και λαμβάνουν αυστραλεζικη σύνταξη.
                                Μηπως τα παραπάνω γεγονότα προβλέπουν κάτι πιο ευνοϊκό απο πλευρας Αυστραλεζικης βιζας για εργασία για εμένα (είμαι ο τελευταίος και έχω γεννηθεί Ελλαδα).Από όσο γνωρίζω πέρα από κάποιες ενέργειες που αφορούν την αποστολή δικαιολογητικων για τις συντάξεις οι γονείς μου δεν έχουν κάνει κάποια άλλη ενέργεια για ιθαγενιείς κτλ.
                                Από συγγενεις έχουμε αρκετούς στο Συδνευ που προσφέρονται να με βοηθήσουν σε ότι χρειαστεί.
                                Ωστόσο ειναι στα ζητουμενα η ειδηκοτητα μου ως ξυλουργός με αρκετά χρόνια επιχειρηση στην Ελλάδα και άλλες ειδηκοτητα που ζητάνε οι Αυστραλοί.
                                Ευχαριστω

                                Comment

                                Working...
                                X