Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα Χριστό. Τη δεκαετία που ήταν εδώ οι γονείς σου το πιο πιθανό να πήραν αυστραλεζικο διαβατήριο. Αν είναι έτσι ισως μπορείς να πάρεις citizenship by decent. Να πάρεις δηλαδή αυστραλιανή υπηκοότητα απο αυτούς.

    Comment


      Γεια σας και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε!!

      θέλω να ρωτήσω τα εξής κατά πόσο είναι ευκολο να μεταναστευσουμε στην Αυστραλία και τι κινήσεις πρέπει να κάνουμε! Ο άντρας μου έχει πτυχιο τοπογράφου μηχανικου από το πολυτεχνειο Θεσσαλονίκης και μεταπτυχιακο στη διαχειριση και αναπτυξη αστικής ακίνητης περιουσίας από πανεπιστήμιο της Σκοτίας. Εγώ έχω πτυχίο φιλοσοφίας από το πανεπιστήμιο της Πατρας και το lower. Επίσης να πω οτι εχουμε και 2 κοριτσακια 3 χρονών και 3 μηνών....οπότε καταλαβαίνετε ειναι απόφαση ζωής και πολύ δύσκολη.... μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει???

      Comment


        Σκεψη για Αυστραλια.......

        Γεια σας πατριωτες , ειμαι ο Σωτηρης και σκεφτομαι να φυγω απο αυτην την "υπεροχη" Ελλαδα με σκοπο Μελβουρνη !

        Comment


          Τελικά είμαστε πολλοί που το σκεφτόμαστε..Γειά σου Σωτήρη!

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να με ενημερώσετε λίγο σχετικά με το θέμα είμαι 25 ετών κάτοχος πτυχίου ηλεκτρολόγος εγκαταστασεων από σχολές Ο.Α.Ε.Δ επίσης έχω πτυχίο ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων από σχολές Τ.Ε.Ε αγγλικά έχω πολύ καλή γνώση αλλά όχι πτυχίο. Έχω τον θείο μου ο οποίος είναι μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας ο οποίος έχει δικά του δύο fast food στο Sydney είναι πρόθυμος να με βοηθήσει να μεταναστευσω στην Αυστραλία υπάρχει τρόπος να μπορέσω να πάω και να δουλέψω εκεί επίσης μπορεί να δουλέψω στην επιχείρηση του αν χρειαστεί η να μου βρει δουλειά. Υπάρχει τρόπος ? Ευχαριστώ πολύ!

            Comment


              Καλησπέρα και από μένα

              Comment


                Λογικο δεν ειναι με μια τετοια κατασταση εδω στην πατριδα? Μιας που εχω εναν ασο στο μανικι μου ,αφου η γυναικα ειναι υπηκοος Αυστραλιας !

                Comment


                  Πολλοί το σκεφτόμαστε, ο Μήτσος όμως ετοιμάζει βαλίτσες ;)
                  Eμένα χθες "πέταξε" η πεθερά μου με προορισμό το Σίδνεϊ, να κάνει επιτόπια αυτοψία και εάν όλα πάνε καλά να προετοιμάσει το έδαφος.

                  Comment


                    Άντε, με το καλό και εσείς bpetros!! Αν όλα πάνε καλά, για πότε λέτε?

                    Comment


                      Originally posted by sotoss1 View Post
                      Λογικο δεν ειναι με μια τετοια κατασταση εδω στην πατριδα? Μιας που εχω εναν ασο στο μανικι μου ,αφου η γυναικα ειναι υπηκοος Αυστραλιας !
                      Την πήρες την βίζα?

                      Comment


                        Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολλές ημέρες διάβασμα στο forum. Υπάρχει περίπτωση να με sponsor θείος μου σαν υπάλληλο στο fast food που έχει η θέλει να έχω κάποια σχέση με το αντικείμενο για να δικεολογησει ? Επίσης αν δεν πετύχει αυτό και δεν υπάρχει τρόπος μου είπε να πάω με student visa και να σπουδάσω εκεί για να μπορέσω να πάρω skill και να μου βρει sponsors σαν απόφοιτος Τ.Ε.Ε ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων που μπορώ να σπουδάσω εκεί ?

                        Comment


                          Originally posted by Lefteris25 View Post
                          Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολλές ημέρες διάβασμα στο forum. Υπάρχει περίπτωση να με sponsor θείος μου σαν υπάλληλο στο fast food που έχει η θέλει να έχω κάποια σχέση με το αντικείμενο για να δικεολογησει ? Επίσης αν δεν πετύχει αυτό και δεν υπάρχει τρόπος μου είπε να πάω με student visa και να σπουδάσω εκεί για να μπορέσω να πάρω skill και να μου βρει sponsors σαν απόφοιτος Τ.Ε.Ε ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων που μπορώ να σπουδάσω εκεί ?
                          Ξέρω άτομο που δούλευε σε σουβλατζίδικο και όντως του έγινε sponsorship. Όμως θεωρώ ότι είναι σπάνια περίπτωση και δεν ξέρω τις επί μέρους λεπτομέρειες που ίσως να μην ισχύουν στη δική σου περίπτωση. Το sponsorship έχει κόστος, ο θείος σου θα το αναλάβει; Ως φοιτητής σίγουρα μπορείς να πας, αλλά και πάλι υπάρχει κόστος, γύρω στα 8 με 10 $ χιλιάρικα το έτος στο φτηνότερο κολλέγιο. Ψάξε online τις σχολές πρώτα να δεις τι παίζει από requirements και δίδακτρα. Δες επίσης αν αυτό που έχεις σπουδάσει μπορεί να αναγνωριστεί ως qualification στην Αυστραλία. Δες τη λίστα SOL αν ο ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων είναι μέσα.

                          Comment


                            Originally posted by Lefteris25 View Post
                            Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολλές ημέρες διάβασμα στο forum. Υπάρχει περίπτωση να με sponsor θείος μου σαν υπάλληλο στο fast food που έχει η θέλει να έχω κάποια σχέση με το αντικείμενο για να δικεολογησει ?---

                            Στην ακριβώς προηγουμενη σελιδα απ αυτη που εγραψες...δλδ στην σελιδα με αριθμο 19....και στo σχόλιο # 185 ....εξηγω το αν μπορει να σπονσοραρει καποιος εργοδοτης ,καποιον που δεν εχει σχετικο με την επιχειρηση επαγγελμα,που να περιλαμβανεται στην CSOL list...Και συνεχισα στα σχόλια #188 ,188 ,190....οπου στα δυο τελευταια ,ανεφερομαι στις υποχρεωσεις του χορηγου/εργοδοτη,.,

                            Προφανώς σου διεφυγαν τα σχετικα σχόλια...

                            Εσυ επαγγελμα στον χώρο της εστιασης ,που να ειναι στην CSOL list και σχετικη εμπειρια ,δεν εχεις...Αρα ,δεν μπορει να σε σπονσοραρει ο θειος σου....Και να ειχες ομως...το οτι εχει fast food..., δεν θα του επετρεπε να σε σπονσοραρει...

                            "Cafes and Restaurants: whilst it is possible to nominate workers for 457 visas in the occupation of cook, chef and cafe/restaurant manager, the Department of Immigration tends to have a higher level of scrutiny in these cases. In particular, Immigration often asks for evidence that the position is genuine and that the applicant is appropriately skilled. In the case of fast food restaurants, it is generally not possible to sponsor applicants for 457 visas."




                            Στην σελιδα 20 και στο σχόλιο #191 , λεει το μέλος που ρωτησε ,το επαγγελμα του...Που καμμια σχεση δεν εχει με το μαγαζι στον χωρο της εστιασης ,που εχει ο συγγενης του...
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τις απαντήσεις. Μέχρι τέλος του χρόνου θα έχω ένα μπατζετ 10.000€ για να φύγω θα με φιλοξενεί ο θείος μου για τα 2 χρόνια που θα σπουδάσω εκεί και δουλειά ή θα δουλέψω σε εκείνον η θα βρει κάτι άλλο οπότε πιστεύω πως θα τα βγάλω πέρα οικονομικά το επάγγελμα μου υπάρχει στην col list αλλά δεν ξέρω αν μου το αναγνωρίζουν γιατί είναι από Τ.Ε.Ε και προϋπηρεσία δεν έχω άσχετα αν στην πράξη έχω δουλέψει 5 χρόνια χωρίς ενσυμα δεν ξέρω αν είναι καλήτερα να χάσω χρόνο και ίσως και χρήμα να ψαχτω μιπος αναγνωριστεί το πτυχίο μου η καλητερα να σπουδάσω εκεί και να πάρω και ένα πολύ πιο δυνατό χαρτί στα χέρια μου και θα έχω αρκετές ελπίδες για σπονσορα θέλω να μάθω γιατί υπάρχουν κάποια γραφεία στην Ελλάδα για φοιτητηκες βίζες και καλά στα κανονίζουν ολλα αυτοί η να ψάξω αλλού. ; Επίσης τι μου επιτρέπει να σπουδάσω στην ουσία δεύτεροβαθμια εκπαίδευση έχω τελειώσει.!

                              Comment


                                Originally posted by Lefteris25 View Post
                                Ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τις απαντήσεις. Μέχρι τέλος του χρόνου θα έχω ένα μπατζετ 10.000€ για να φύγω θα με φιλοξενεί ο θείος μου για τα 2 χρόνια που θα σπουδάσω εκεί και δουλειά ή θα δουλέψω σε εκείνον η θα βρει κάτι άλλο οπότε πιστεύω πως θα τα βγάλω πέρα οικονομικά το επάγγελμα μου υπάρχει στην col list αλλά δεν ξέρω αν μου το αναγνωρίζουν γιατί είναι από Τ.Ε.Ε και προϋπηρεσία δεν έχω άσχετα αν στην πράξη έχω δουλέψει 5 χρόνια χωρίς ενσυμα δεν ξέρω αν είναι καλήτερα να χάσω χρόνο και ίσως και χρήμα να ψαχτω μιπος αναγνωριστεί το πτυχίο μου η καλητερα να σπουδάσω εκεί και να πάρω και ένα πολύ πιο δυνατό χαρτί στα χέρια μου και θα έχω αρκετές ελπίδες για σπονσορα θέλω να μάθω γιατί υπάρχουν κάποια γραφεία στην Ελλάδα για φοιτητηκες βίζες και καλά στα κανονίζουν ολλα αυτοί η να ψάξω αλλού. ; Επίσης τι μου επιτρέπει να σπουδάσω στην ουσία δεύτεροβαθμια εκπαίδευση έχω τελειώσει.!
                                Το επαγγελμα σου υπαρχει στην SOL list ,αλλά το χαρτι απο ΤΕΕ ,δεν αναγνωριζεται για skills assessment .Β βαθμια εκπαιδευση τελειωσες.

                                Ακομα και με το χαρτι του ΤΕΕ που δεν αναγνωριζεται
                                ...αν ειχες 3 χρονια προϋπηρεσια ,θα μπορουσες να βρεις και τωρα σπονσορα ,εφ οσον ο θειος σου ,ειπε πως μπορει να σου βρει .
                                Για βιζα 457, οι Ελληνες δεν θελουν skills assessment ,οποτε δεν θα πειραζε που εισαι απο ΤΕΕ.Το οτι δεν εχεις προϋπηρεσια ομως ,που να αντικαταστησει το πτυχιο...αυτο ειναι το προβλημα.

                                Γνωριζεις καλα Αγγλικα κι αυτο ειναι πολυ καλο.Και θα εχεις χρηματα μαζι σου και θα φιλοξενηθεις.Αυτα ειναι σημαντικα. Δεν βγαινουν τα εξοδα σπουδων και διαβιωσης με 40 ωρες δουλειας το 14ημερο...Κι ας το διαφημιζουν ετσι...τα διαφορα γραφεια που στελνουν κοσμο κατω ,για σπουδες...Οτι με 20 ωρες δουλειας την βδομαδα( εκει εμειναν ...δεν το αλλαξαν) ,θα ειναι ολα υπεροχα...
                                Το οτι κανονικα θα πρεπει να εχει ο φοιτητης 18.610 $ ,ειναι άλλο θεμα. Τοσα ζηταει το υπουργειο μεταναστευσης να εχει ο φοιτητης ,για να μπορει να ανταπεξελθει . Οι ωρες που του επιτρεπουν να δουλευει, ειναι συγκεκριμενες...Για σπουδες πηγαινει κι οχι για εργασια...Το οτι συνηθως ,δεν ζηταει το υπουργειο να δει οτι οντως υπαρχουν αυτα τα λεφτα ,απ τους Ελληνες ,ειναι γεγονος.Αλλά και βεβαια μπορει να ζητησει να δει αν υπαρχουν.Το πώς τα βγαζουν περα ,οσοι κατεβαινουν χωρις λεφτα στην ακρη ,ειναι άλλη ιστορια.Και βεβαια ,αν τους πιασουν ,εχει επιπτωσεις...Πολλοι δε ,κατεβαινουν με παιδια και τα κοστη εκτινασσονται ,λογω και των διδακτρων των παιδιων...Το αν σπουδαζουν στην τελικη ,οταν δουλευουν( οπως δουλευουν) ,για να τα βγαλουν πέρα...ειναι κι αυτο μια άλλη πικρη ιστορια...Και βεβαια εχουν πιαστει ιδιοκτητες σχολων ,που εβαζαν ψευτικες παρουσιες...και εδιναν και ετοιμες τις εργασιες και τα διαγωνισματα...Μονο που οσοι επιλεγουν αυτον τον δρομο...στο τελος γυριζουν οπως ηρθαν...


                                "The living cost requirement for student visa applicants has risen from AUD$18,000 per year to AUD$18,610 per year to ensure that international students are financially prepared to move to Australia and that they will have access to sufficient funds during their stay. Students are required to show that they have access to sufficient funds before they are granted a student visa. Prepaid homestay fees may now be included in the financial requirements assessment for a student visa."


                                Και περισσοτερα στο site του υπουργειου

                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.





                                Οποτε ,αφου μπορεις να σπουδασεις ,κανε μόνος σου ερευνα και μην εμπιστευεσαι διαφορα γραφεια που υποσχονται παραδεισους και μελλον λαμπρο...και στελνουν κοσμο σωρηδον με φοιτητικες βιζες....Πολλες φορες σε απουδες που δεν θα οδηγησουν καπου....Αλλά τα κερδη τους ειναι απο συγκεκριμενες σχολες ,που τους δινουν μιζες...οποτε εκει στελνουν κοσμο..

                                Προσεξε σε ποιον θα εμπιστευτεις το μελλον σου.Αυτη ειναι η συμβουλη μου.Ψαξε ,ρωτα ,ερευνησε .Εχουν δει πολλα τα ματια μου κι ακουσει τ αυτια μου....Τραγικες ιστοριες...Ψαρευουν δε ,θυματα παντου...στο διαδικτυο...Και εκτος που τους παραπλανουν πολλες φορες...τους παρουσιαζουν την φοιτητικη βιζα ,σαν βιζα μεταναστευσης με σιγουρη την παραμονη μετα...

                                Τα παντα μπορεις να σπουδασεις με το απολυτηριο σου.
                                Ομως ,μην περιμενεις να κανουν ουρα οι σπονσορες.Εγραψα στην σελιδα 19 ,σχετικα με τους σπονσορες. Δεν μπαινει ευκολα ο άλλος στην διαδικασια αυτη .

                                υγ Επεκταθηκα λιγο παραπανω στο θεμα της φοιτητικης βιζας και στα γραφεια σπουδων που ψαρευουν οπου βρουν υποψηφιους πελατες,παραπλανωντας τους πολλες φορές....οχι αποκλειστικα για σενα ,αλλά και για οποιον άλλον διαβασει...Θα ειχα να πω πολλά πανω σ αυτο...Αλλα φτανουν κι αυτα...
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X