Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by kostaskavala View Post
    Όλη η οικογένεια Έχει την visa 403. Περιλαμβάνει τον αιτούντα και τον σύντροφο + τα ανήλικα παιδιά, Μετά τα 18 νομιζω το παιδι χρειάζεται άλλη visa, δηλ δεν μπορεί να μείνει κάτω απο την 403.
    Βασικά θεωρώ ότι δεν είναι visa μεταναστευσης. Θα έλεγε κάνεις ότι είναι μία visa σαν την φοιτητική. Δηλαδή για συγκεκριμένο σκοπό.
    Η Απόφαση για το αν πρέπει να ερθει κανείς για μετανάστευση με visa 403 είναι μία μεγάλη συζήτηση. Θ απρέπει να ελεγχθούν πολλά και εξαρτάται από αρκετές παραμέτρους. Κι αυτό γιατί ένας εκπαιδευτικός στην ελλάδα δεν είναι όπως ένας απελπισμένος άνεργος που τα παιζει όλα για όλα. Ακόμη και για έναν άνεργο στην Ελλάδα, να τα παιξει όλα για όλα είναι πολύ σχετικό αν αξίζει να το κάνει για την Αυστραλία....τελος πάντων στο θέμα μας,
    Είναι σαν να προσπαθείς να μεταναστεύσεις με φοιτητική visa με την διαφορά ότι δεν πληρώνεις δίδακτρα και έχεις full time job δικαίωμα για τον/την σύντροφο (αυτό αλλάζει συνέχεια κάθε εξάμηνο και θα πρέπει να ελεγχθεί αν ισχύει ακόμη από το immigration της Αυστραλίας).
    μετανάστευση με 403 σημαίνει να είσαι έτοιμος για πολλά και διάφορα. . Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να εχει κανείς υπόψη του ότι
    είσαι για περιορισμένο χρονικό διάστημα χωρίς
    centerlink
    , medicare
    πρέπει να πληρώσεις: δίδακτρα για σχολεία παιδιών, εμείς έχουμε το childcare (προσχολική ηλικία) περίπου 100-120 δολ την ημέρα για το ένα παιδί!
    θα πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανεις ιδιωτική ασφάλεια στην Αυστραλία, τα ιατρικά έξοδα είναι πολύ πολύ υψηλά. περιπου 250 -300/ μηνα για το ζευγαρι η πιο φθηνή που δεν καλύπτει και πολλά.....
    bond για ενοικιο + τρέχον ενοίκιο για να μπεις σε ενα μικρό σπίτι μακρυά απο το city που σημαινει περιπου 2000 ευρω. (και φυσικά μέχρι να σου δώσουν σπίτι να εισαι έτοιμος να μένεις κάπου για όσο χρειαστεί. Εμάς μας δώσανε ένα μικρό σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο τελικά με παρέμβαση γνωστού μετά από 2 μήνες....)
    Περίπου 130 δολ.μηνα για μηνιαία κάρτα, το άτομο για την μετακίνηση με τρένα λεωφορεία κλπ
    Από την Ελλάδα περιμένεις αρκετό καιρό να πληρωθείς το επιμίσθιο.....πόσο? ακόμη και σήμερα αδύνατο να απαντήσει κανείς....άρα πληρώνεσαι τον βασικό ελληνικό μισθό και εδώ τα έξοδα τρέχουν σε δολλαρια και τιμές Αυστραλίας......

    Γενικότερα να έχεις αρκετά λεφτά για αρχή απο την Ελλαδα, (θεωρώ τουλάχιστον 10.000 ευρω για αρχη) και βλέπεις.

    Και κάτι τελευταίο, (προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό), το άγχος στην αρχή σου βγαίνει από τα αυτιά με ότι αυτό συνεπάγεται,
    αλλά μετά αν έχεις άστρο, τύχη, προσόντα κλπ επιβραβεύεσαι, που σημαίνει ότι: ακόμη κι αν χρειαστεί να εγκαταλείψεις την Αυστραλία πρόωρα, ευχαριστείς το θεό για την ευκαιρία που σου δόθηκε να ζήσεις αυτήν την εμπειρία!!!
    Κώστα σ΄ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Επειδή οι πληροφορίες διίστανται πες μου εάν το Ελληνικό κράτος καλύπτει τα έξοδα μετακίνησης και visas εκτός του αποσπασμένου και του συζύγου και των παιδιών (διαβάσαμε ότι δεν καλύπτει του συζύγου). Επίσης βάση της εμπειρίας σου πιστεύεις ότι θα μπορώ με το βιογραφικό μου να βρω εργασία πριν έρθω στην Αυστραλία; (σκεφτόμαστε να πάω με τα παιδιά 6 μήνες αργότερα). Γιατί άργησες τόσο να βρεις σπίτι; Πριν έρθεις στην Αυστραλία θα ξέρεις σε ποια πόλη θα διδάξεις ή θα αποφασίσει ο συντονιστής μόλις έρθεις; Υπάρχει ευελιξία για την πόλη; Μας είπαν ότι υπάρχουν μικρές πόλεις που η εκεί κοινωνία (δεν ξέρω εάν εννοούν η Ελληνική) σου προσφέρει σπίτι. Ισχύει και που είναι αυτές;

    Να είσαι καλά

    Comment


      Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου, ο οποίος υπέβαλε αίτηση ηλεκτρονικά για υπηκοότητες. Έχω υποβάλλει την αίτηση αλλά μου αφήνει 20 επισυνάψεις. Άφησα την φόρμα 80 η οποία είναι 18 σελίδες και μπήκα ξανά για να την υποβάλλω αλλά μου δίνει δυνατότητα για 1. Τι πρέπει να κάνω; Να την επισυνάψω σε τυχόν άλλα κενά π.χ. της συζύγου μου η τι; Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει άμεσα. Την αίτηση την έστειλα σήμερα και δεν θέλω να χάσω χρόνο. Ευχαριστώ.

      Comment


        Έχω ακούσει (δεν ξέρω εάν είναι σε κατάλληλο σημείο η αναφορά), ότι υπάρχει στην Θεσσαλονίκη ένας σύλλογος ΕλληνοΑυστραλών ο οποίος βοηθάει σε γενικότερα θέματα. Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;;
        www.epiplometaforiki.gr

        Comment


          Originally posted by proudon View Post
          Κώστα σ΄ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Επειδή οι πληροφορίες διίστανται πες μου εάν το Ελληνικό κράτος καλύπτει τα έξοδα μετακίνησης και visas εκτός του αποσπασμένου και του συζύγου και των παιδιών (διαβάσαμε ότι δεν καλύπτει του συζύγου). Επίσης βάση της εμπειρίας σου πιστεύεις ότι θα μπορώ με το βιογραφικό μου να βρω εργασία πριν έρθω στην Αυστραλία; (σκεφτόμαστε να πάω με τα παιδιά 6 μήνες αργότερα). Γιατί άργησες τόσο να βρεις σπίτι; Πριν έρθεις στην Αυστραλία θα ξέρεις σε ποια πόλη θα διδάξεις ή θα αποφασίσει ο συντονιστής μόλις έρθεις; Υπάρχει ευελιξία για την πόλη; Μας είπαν ότι υπάρχουν μικρές πόλεις που η εκεί κοινωνία (δεν ξέρω εάν εννοούν η Ελληνική) σου προσφέρει σπίτι. Ισχύει και που είναι αυτές;

          Να είσαι καλά
          ελπίζω να σε κάλυψε η συνάδελφος με την οποία επικοινώνησες
          εύχομαι καλή τύχη

          Comment


            Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Άμα είναι γίνεται να νοικιάσεις σπίτι πριν έρθεις στην Αυστραλία

            Comment


              Γειά σας. Τελικά μέχρι να μπούμε στο αεροπλάνο θα ρωτάμε διάφορα!!!!!!! Η οικογένειά μου έχει Αυστραλιανά διαβατήρια. Εγώ θέλω να πάω με τουριστική visa και σκέφτομαι να υποβάλλω αίτημα από εκεί για την partner 309/100. Θέλω να ρωτήσω τι είδους τουριστική visa να αιτηθώ; (είναι η subclass 600; το αίτημα υποβάλλεται ηλεκτρονικά; και η ισχύς των 3 ή 6 μηνών είναι από την ημέρα του ταξιδιού ή από την ημέρα έκδοσής της;). Ότι άλλο σχετικό γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε, ευχαριστώ.

              Comment


                Originally posted by Giorgos D View Post
                Γειά σας. Τελικά μέχρι να μπούμε στο αεροπλάνο θα ρωτάμε διάφορα!!!!!!! Η οικογένειά μου έχει Αυστραλιανά διαβατήρια. Εγώ θέλω να πάω με τουριστική visa και σκέφτομαι να υποβάλλω αίτημα από εκεί για την partner 309/100. Θέλω να ρωτήσω τι είδους τουριστική visa να αιτηθώ; (είναι η subclass 600; το αίτημα υποβάλλεται ηλεκτρονικά; και η ισχύς των 3 ή 6 μηνών είναι από την ημέρα του ταξιδιού ή από την ημέρα έκδοσής της;). Ότι άλλο σχετικό γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε, ευχαριστώ.
                Καλησπερα GiorgoD , καταρχην η βιζα που προκειται να αιτηθεις ειναι η Partner Onshore Temporary and Permanent 820/801. Οσο αφορα την tourist visa αυτη λογικα χωρις να ειμαι 100 % σιγουρη αρχιζει να μπαινει σε ισχυ απο την ημερα του ταξιδιου απο τη στιγμη που βγαινει μαζι με το εισητηριο σου απο το ταξιδιωτικο πρακτορειο ηλεκτρονικα και την εχεις παντα μαζι με το εισητηριο βεβαια.
                Αφου λοιπον μπεις με την τουριστικη η οποια εχει ισχυ 3 μηνες εχεις δυο επιλογες : ή την ανανεωνεις για ακομα ενα τριμηνο ή ακομα καλυτερα αιτεισαι αμεσως την παρτνερ. Για οσο διαστημα, λοιπον , θα κανει για να σου εγκριθει θα σου δοθει η bridging visa ή οπως την αποκαλουν βιζα " γεφυρα " έως ότου βγει η κανονικη. Με αυτη τη βιζα εχεις δικαιωμα εργασιας ..δεν ειμαι σιγουρη full or part time. Θα σου πει καποιος αλλος που θυμαται καλυτερα. Αυτα απο μενα ! Ελπιζω να βοηθησα με βαση οσα γνωριζω. Καλες γιορτες!
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  Originally posted by todoras View Post
                  Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Άμα είναι γίνεται να νοικιάσεις σπίτι πριν έρθεις στην Αυστραλία
                  Ειναι παρα πολυ δυσκολο, καθως καθε μεσητικο ζηταει να συμπληρωσεις μια αιτητη για να μαζεψεις 100 ποντους. Πρεπει να καταθεσεις βεβαιωση εργοδοτη οτι εργαζεσαι και ποσα λεφτα παιρνεις. Επισης συστατικη απο προηγουμενο μεσητη ή ατομο που σε φιλοξενουσε. Μπορεις να νοικιασεις ομως δωματιο αν ερθεις μονο σου, υπαρχουν σαιτ που οικογενειες βαζουν ενα δωματιο απο το σπιτι τους για ενοικιαση προσεξε ομως γιατι και εδω πολλοι την πατησαν με ψευτικες αγγελιες. Θα ερθεις μονος ή με οικογενεια?

                  Comment


                    Ευχαριστώ Matoula, σου εύχομαι να περνάς καλά και καλές γιορτές..

                    Comment


                      Originally posted by Giorgos D View Post
                      Ευχαριστώ Matoula, σου εύχομαι να περνάς καλά και καλές γιορτές..
                      Καλές γιορτές και σε εσάς στην πατρίδα μου τη Θεσσαλονίκη!!
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        Καλησπέρα φίλοι και φίλες. Βρίσκομαι στην Αυστραλία ήδη 3 χρόνια και είμαι πλέον μόνιμος κάτοικος (VISA186).
                        Αναρρωτιέμαι εάν κάποιος φίλος έχει κάνει πρόσφατα την διαδικασία μεταφοράς στην ΔΟΥ Ελλήνων Εξωτερικού.
                        Το θέμα φαίνεται αρκετά μπερδεμένο και οι πληροφορίες από το Greek Consulate είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες.

                        Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά,
                        Διονύσης

                        Comment


                          Originally posted by Dionysis Gardelis View Post
                          Καλησπέρα φίλοι και φίλες. Βρίσκομαι στην Αυστραλία ήδη 3 χρόνια και είμαι πλέον μόνιμος κάτοικος (VISA186).
                          Αναρρωτιέμαι εάν κάποιος φίλος έχει κάνει πρόσφατα την διαδικασία μεταφοράς στην ΔΟΥ Ελλήνων Εξωτερικού.
                          Το θέμα φαίνεται αρκετά μπερδεμένο και οι πληροφορίες από το Greek Consulate είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες.

                          Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά,
                          Διονύσης

                          Comment


                            Ευχαριστώ πολύ. Μόνος μου θα έρθω . Άμα έχω βεβαίωση εργοδότη και όλα αυτά θα μπορώ να βρω

                            Comment


                              Originally posted by todoras View Post
                              Ευχαριστώ πολύ. Μόνος μου θα έρθω . Άμα έχω βεβαίωση εργοδότη και όλα αυτά θα μπορώ να βρω
                              Αν εχεις βρει απο Ελλαδα δουλεια, εχεις καποιες πιθανοτητες αλλα παλι δεν ξερω αν ειναι ευκολο γιατι χρειαζεσαι τον τραπεζικο σου λογαριαμσο και βεβαιωση απο προηγουμενο ενοικιαστη ή καποιον που μπορεινα εγγυηθει για σενα, και υπαρχει ενα θεμα πως θα υπογραφει το συμβολαιο..Θα ασε συμβουλευα να μην το διακινυνεψεις. Ελα , νοικιασε ενα δωματιο που δεν εχεις θεματα με συμβολαια και οποτε θες φευγεις. Και μετα με την ησυχια σιυ θα ψαξεις σπιτι. Ασε που αν καταφερεις να το νοικιασεις απο Ελλαδα, θα πληρωσεις τζαμπα ποσες βδομαδες ενοικιο ενω θα εισαι Ελλαδα. Τ ενοικια εδω ειναι ακριβα, ενω αν νοικιασεις ενα δωματιο στην αρχη θα βαλεις και δυο δεκαρες στην ακρη. Τουλαχιστον εμεις ετσι καναμε.

                              Comment


                                Originally posted by Dionysis Gardelis View Post
                                Καλησπέρα φίλοι και φίλες. Βρίσκομαι στην Αυστραλία ήδη 3 χρόνια και είμαι πλέον μόνιμος κάτοικος (VISA186).
                                Αναρρωτιέμαι εάν κάποιος φίλος έχει κάνει πρόσφατα την διαδικασία μεταφοράς στην ΔΟΥ Ελλήνων Εξωτερικού.
                                Το θέμα φαίνεται αρκετά μπερδεμένο και οι πληροφορίες από το Greek Consulate είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες.

                                Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά,
                                Διονύσης
                                Γεια σου Διονυση. Εμεις την καναμε περσι , οταν ειμασταν δυο χρονια Αυστραλια. Ειχα κανει ηδη πληρεξουσιο την μητερα μου, για διακασιες με την εφορια οποτε το εκανε εκεινη. Το θεμα ειναι οτι καθε εφορια ζηταει και αλλα. Στην θεσσαλονικη μας ειπε φιλος πως του ειπαν πρεπει να εισαι τουλαχιστον 3 χρονια με δουλεια στην Αυστραλια για να δηλωθεις.Εμας στην ΔΟΥ Σερρων δεν ρωτησαν. Καλο θα ηταν να ρωτησεις στην δικη σου ΔΟΥ τι χρειαζεται.

                                Comment

                                Working...
                                X