Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by ιωαννης.θ View Post
    Σε ευχαριστω πολυ vertigo για τις αναλυτικες πληροφοριες σου, ειναι ακριβως οπως τα λες αυτα μου ειπε και ο δικιγορος πλεον ελπιζω μονο για την 457 ,διοτι το να παρω το ρισκο να παω με τουριστικη ειναι πολυ μεγαλο με ολα αυτα που εχω ακουσει.
    Παρακαλώ,να ' σαι καλά κι εύχομαι ο,τι καλύτερο.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #62
      Καλησπέρα
      Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας αλλά όχι για μένα αυτή τη φορά. Σχεδόν την ξέρω την απάντηση αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ και από τους πιο έμπειρους εδώ μέσα.
      Είναι ένα ζευγάρι Αλβανών με 2 παιδιά που μένει στην Ελλάδα και έχουν άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Θέλουν να έρθουν Αυστραλία. Ο άντρας έχει τη θεία του εδώ (αδελφή του πατέρα του) που είναι παντρεμένη με Έλληνα εδώ και 10 χρόνια και έχει πάρει υπηκοότητα. Η θεία δεν έχει άλλους συγγενείς εδώ και είπε ότι δικαιούται να φέρει ένα άτομο. Επίσης είπαν ότι μπορούν να γίνουν σαν εγγυητές για να έρθουν. Απ΄ ότι ξέρω αυτό χρειάζεται αρκετά χρήματα εάν γίνεται.
      Ξέρει κανείς εάν αυτό γίνεται και τι πρέπει να κάνουν; Εγώ το βλέπω λίγο δύσκολο αλλά αν έχετε κάποια άλλη γνώμη πείτε μου.

      Comment


        #63
        i thiatou pou vriskete? ellada? i australia??

        Comment


          #64
          Originally posted by mariasiran View Post
          Καλησπέρα
          Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας αλλά όχι για μένα αυτή τη φορά. Σχεδόν την ξέρω την απάντηση αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ και από τους πιο έμπειρους εδώ μέσα.
          Είναι ένα ζευγάρι Αλβανών με 2 παιδιά που μένει στην Ελλάδα και έχουν άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Θέλουν να έρθουν Αυστραλία. Ο άντρας έχει τη θεία του εδώ (αδελφή του πατέρα του) που είναι παντρεμένη με Έλληνα εδώ και 10 χρόνια και έχει πάρει υπηκοότητα. Η θεία δεν έχει άλλους συγγενείς εδώ και είπε ότι δικαιούται να φέρει ένα άτομο. Επίσης είπαν ότι μπορούν να γίνουν σαν εγγυητές για να έρθουν. Απ΄ ότι ξέρω αυτό χρειάζεται αρκετά χρήματα εάν γίνεται.
          Ξέρει κανείς εάν αυτό γίνεται και τι πρέπει να κάνουν; Εγώ το βλέπω λίγο δύσκολο αλλά αν έχετε κάποια άλλη γνώμη πείτε μου.
          pou menei i thia tou??

          Comment


            #65
            Originally posted by egiotis View Post
            pou menei i thia tou??
            Αυστραλια

            Comment


              #66
              Originally posted by mariasiran View Post
              Καλησπέρα
              Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας αλλά όχι για μένα αυτή τη φορά. Σχεδόν την ξέρω την απάντηση αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ και από τους πιο έμπειρους εδώ μέσα.
              Είναι ένα ζευγάρι Αλβανών με 2 παιδιά που μένει στην Ελλάδα και έχουν άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Θέλουν να έρθουν Αυστραλία. Ο άντρας έχει τη θεία του εδώ (αδελφή του πατέρα του) που είναι παντρεμένη με Έλληνα εδώ και 10 χρόνια και έχει πάρει υπηκοότητα. Η θεία δεν έχει άλλους συγγενείς εδώ και είπε ότι δικαιούται να φέρει ένα άτομο. Επίσης είπαν ότι μπορούν να γίνουν σαν εγγυητές για να έρθουν. Απ΄ ότι ξέρω αυτό χρειάζεται αρκετά χρήματα εάν γίνεται.
              Ξέρει κανείς εάν αυτό γίνεται και τι πρέπει να κάνουν; Εγώ το βλέπω λίγο δύσκολο αλλά αν έχετε κάποια άλλη γνώμη πείτε μου.
              Ειπε η θεια, η παντρεμένη ,οτι επειδή δεν έχει άλλους συγγενείς στην Αυστραλια...( πλην του συζύγου και ίσως και παιδιών....)....δικαιούται να φέρει ένα συγγενικό της άτομο; Ας ενημερώσει η θεια και το υπουργείο μετανάστευσης ,για το δικαίωμα της ,αυτο...Γιατι προς το παρόν ,τέτοια βίζα ,δεν υφίσταται...Ή οτι έτσι ,γενικά ως θεια,δικαιούται να φέρει ένα συγγενικό της άτομο; Ούτε και τέτοια βίζα ,υφίσταται...
              ps Πολυ σωστά ,το βρίσκεις λίγο δύσκολο...έως αδύνατον ,θα συμπλήρωνα κι εγώ...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #67
                Originally posted by vertigo View Post
                Ειπε η θεια, η παντρεμένη ,οτι επειδή δεν έχει άλλους συγγενείς στην Αυστραλια...( πλην του συζύγου και ίσως και παιδιών....)....δικαιούται να φέρει ένα συγγενικό της άτομο; Ας ενημερώσει η θεια και το υπουργείο μετανάστευσης ,για το δικαίωμα της ,αυτο...Γιατι προς το παρόν ,τέτοια βίζα ,δεν υφίσταται...Ή οτι έτσι ,γενικά ως θεια,δικαιούται να φέρει ένα συγγενικό της άτομο; Ούτε και τέτοια βίζα ,υφίσταται...
                ps Πολυ σωστά ,το βρίσκεις λίγο δύσκολο...έως αδύνατον ,θα συμπλήρωνα κι εγώ...
                Σ΄ ευχαριστώ vertigo για την απάντηση.

                Comment


                  #68
                  Παίδες καλησπέρα στην παρέα. Είμαι Αυστραλός υπήκοος (γεννήθηκα το 1970 και είμαι στην Ελλάδα από το 1980. Παντρεμένος με 2 παιδιά 13 και 9 ετών). Φεύγω για Μελβούρνη τέλος Αυγούστου και θα ήθελα από του Ελληνοαυστραλούς να με βοηθήσουν σε επιβεβαίωση πληροφοριών που έχω μαζέψει. (το επάγγελμά μου στην Ελλάδα είναι οικοδομικά και ειδικότερα αδιατάραχτες κοπές μπετό concrete cuter)
                  • Με βάση την κλαδική σύμβαση του κλάδου ο concrete cuter αμείβετε με περίπου 35 $ /ώρα, δηλαδή 8ώρες * 30$ * 5 ημέρες = 1200$ καθαρά εβδομαδιαίος. Περίπου 5000$ τον Μήνα.
                  • 5000$ + 1000$ (επιδόματα παιδιών κτλ) + 1500$ part time η σύζυγος μας κάνουν 7500$ έσοδα ανά μήνα!
                  • Έξοδα 1600$ ενοίκιο + 500$ ΔΕΚΟ + 500$ αυτοκίνητο – βενζίνα + 1000$ supermarket + 1000$ διάφορα = περίπου 5000$ τον Μήνα.
                  • Με μια απλή αφαίρεση περισσεύουν 2500$ για αποταμίευση!!!!
                  Που κάνω λάθος !!!!!!!!!!!!!!!!!!
                  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

                  Comment


                    #69
                    5000$ + 1000$ (επιδόματα παιδιών κτλ) + 1500$ part time η σύζυγος μας κάνουν 7500$ έσοδα ανά μήνα!
                    Οταν με το καλό μας έρθεις εδω ..και βρείς εργασία στόν τομέα σου και βγάζεις τα χρήματα που έχεις υπολογίσει δλδ τα $5000 & να πάρει η γυναίκα σου τα χρήματα που λες πάμε $6500 τα παιδια δεν νομίζω να παρουν τα επιδοματα που λες ,κατι θα παρουν αλλα οχι το ποσο που αναφερεις ,( με αυτο το εισόδημα)οσον αφορα το ενοικοιο να υπολογιζεις + στο ποσο ,η γυναικα σου θα ερθει με partner visa ?? η θα καταθεσει εδω ??
                    Πάντως κράτα μικρό καλάθι για αρχή εκτός αν σε περιμένει έτοιμη δουλειά και σπίτι

                    Ευχομαι τα καλύτερα !!!
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by sugarbird View Post
                      Παίδες καλησπέρα στην παρέα. Είμαι Αυστραλός υπήκοος (γεννήθηκα το 1970 και είμαι στην Ελλάδα από το 1980. Παντρεμένος με 2 παιδιά 13 και 9 ετών). Φεύγω για Μελβούρνη τέλος Αυγούστου και θα ήθελα από του Ελληνοαυστραλούς να με βοηθήσουν σε επιβεβαίωση πληροφοριών που έχω μαζέψει. (το επάγγελμά μου στην Ελλάδα είναι οικοδομικά και ειδικότερα αδιατάραχτες κοπές μπετό concrete cuter)
                      • Με βάση την κλαδική σύμβαση του κλάδου ο concrete cuter αμείβετε με περίπου 35 $ /ώρα, δηλαδή 8ώρες * 30$ * 5 ημέρες = 1200$ καθαρά εβδομαδιαίος. Περίπου 5000$ τον Μήνα.
                      • 5000$ + 1000$ (επιδόματα παιδιών κτλ) + 1500$ part time η σύζυγος μας κάνουν 7500$ έσοδα ανά μήνα!
                      • Έξοδα 1600$ ενοίκιο + 500$ ΔΕΚΟ + 500$ αυτοκίνητο – βενζίνα + 1000$ supermarket + 1000$ διάφορα = περίπου 5000$ τον Μήνα.
                      • Με μια απλή αφαίρεση περισσεύουν 2500$ για αποταμίευση!!!!
                      Που κάνω λάθος !!!!!!!!!!!!!!!!!!
                      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
                      με 35$ που εβαλες την ωρα *38 ωρες την εβδομαδα βγαινει 1033$ καθαρα ...1330$ μικτα μειον φορος 297$ = 1033 $ τον μηνα 4492$ καθαρα
                      pay calculator



                      για τα παιδια δες αυτο Income test for Family Tax Benefit Part A

                      και αυτο Income test for Family Tax Benefit Part B

                      εχει δικιο η aussie οσον αφορα τα παιδια....

                      καλη τυχη!!!
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #71
                        • 5000$ + 1000$ (επιδόματα παιδιών κτλ) + 1500$ part time η σύζυγος μας κάνουν 7500$ έσοδα ανά μήνα
                        Που κάνω λάθος !!!!!!!!!!!!!!!!!!
                        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων[/QUOTE]

                        Να σου πω οτι απο 1 Ιουλίου υπάρχουν σημαντικές αλλαγές στα επιδόματα παιδιών. Ρίξε μια ματιά να ενημερώσεις!

                        Comment


                          #72
                          Σας ευχαριστώ για τις ενημερώσεις σας.
                          Από ότι φαίνετε στο θέμα των εσόδων έχουμε διάφορες ενστάσεις
                          • Το οικογενειακό επίδομα - παιδιών (μπορεί να είναι γύρω στα 700$)
                          • Part time η σύζυγος (δεν μπορεί να είναι λιγότερα από 20$/ώρα) οπότε αυτό παραμένει στα 400$*4 εβδομάδες = 1600$.
                          • Στο δικό μου εισόδημα (γύρω στα 5000$) δεν έχω βάλει υπερωρίες ούτε Σαββατοκύριακα! Εκτός φυσικά εάν η οικοδομή δεν πληρώνετε με 28-30$ την ώρα?
                          Τώρα για τα έξοδα είμαστε εντάξει με βάσει το κομπιουτεράκι μου (για τετραμελή οικογένεια)??
                          Και πάλη σας ευχαριστώ (νομίζω ότι καταλαβαίνετε τους ενδοιασμούς μου…..είμαι σίγουρος ότι εκεί που είμαι... ήσασταν!!!!)

                          Comment


                            #73
                            [QUOTE]
                            Originally posted by sugarbird View Post
                            Σας ευχαριστώ για τις ενημερώσεις σας.
                            Από ότι φαίνετε στο θέμα των εσόδων έχουμε διάφορες ενστάσεις
                            • Το οικογενειακό επίδομα - παιδιών (μπορεί να είναι γύρω στα 700$)
                            • Part time η σύζυγος (δεν μπορεί να είναι λιγότερα από 20$/ώρα) οπότε αυτό παραμένει στα 400$*4 εβδομάδες = 1600$.
                            • Στο δικό μου εισόδημα (γύρω στα 5000$) δεν έχω βάλει υπερωρίες ούτε Σαββατοκύριακα! Εκτός φυσικά εάν η οικοδομή δεν πληρώνετε με 28-30$ την ώρα?
                            Τώρα για τα έξοδα είμαστε εντάξει με βάσει το κομπιουτεράκι μου (για τετραμελή οικογένεια)??

                            Ευχομαι να ερθετε με το καλο και μεσα απο την καρδια μου να κερδιζετε τοσα οσα λες και ακομα περισσοτερο ....ελα εδω βρες την συγκεκριμενη κατα'ρχας εργασια που λες και μετα κανε υπολογισμους ,και δεν το λεω με κακια ,ενα θα σου πω ειμαστε αρκετα ατομα εδω και κανεις μεχρι τωρα τα τελευταια 2,5 ετη δεν εχει βρει την εργασια που εκανε στην Ελλαδα,εσυ μπορει να εισαι απο τους τυχερους ,ποτε δεν ξερεις, αν ομως δεν την βρεις αμεσα κατι αλλο θα βρεις να κανεις γι αρχη. αρα σιγουρα θα ειναι αλλα τα εισοδηματα,απο αυτα που υπολογιζεις τωρα.Μπορει να ειναι παραπάνω ή και αρκετα λιγότερα.
                            Καπου πιο πανω αναφερεις (για την συζυγο πιο κατω απο $20 δεν μπορει να ειναι )καλα μην το δενεις αυτο !!!!!!
                            Οσον αφορα το Οικ. επιδομα ....στο ξανα ανεφερα σε προηγουμενο ποστ...θα παρεις το αναλογο βαση εισοδηματος ...απο ολοκληρο-μισο ή πιθανα και καθολου .!!!!!!!!!
                            Ελα εσυ κατω αποφασισμενος ο,τι σε πρωτη φαση κανεις οποια εργασια και δεν προκειται να βγεις χαμενος!!!!

                            και πάλι εύχομαι τα καλύτερα
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #74
                              Στα παιδιά στο forum που τόσο καιρό δίνουν πληροφορίες και συμβουλές οφείλω ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ,. Αυτό που κάνανε και που εξακολουθούν να κάνουν ορισμένοι (Aussie είσαι από τους αγαπημένους μου!) για εμάς τους “διψασμένους” είναι μοναδικό!
                              Θέλω όμως καλοπροαίρετα να πω (για να έχουμε όσο τον δυνατόν αντικειμενικότερα δεδομένα) ότι δεν πρέπει να είναι δύσκολο για έναν μόνιμο κάτοικο εξωτερικού να πληροφορήσει (αν μπορεί) υπεύθυνα τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έσοδα η και έξοδα μιας νεοφερμένης οικογένειας to 2015!
                              Εάν κάποιος με ρωτάγανε τα ίδια πράγματα για την Ελλάδα θα τον ενημέρωνα ότι τα έξοδα για τετραμελή οικογένεια στην Αθήνα είναι περίπου μπλ μπλ μπλ ότι ο εργάτης οικοδομής ανειδίκευτος παίρνει περίπου 27 ευρώ/ημέρα και ο τεχνίτης 40ευρώ/ημέρα με Ι.Κ.Α και μπλ μπλ μπλ
                              Είμαι 45 χρονών με οικογένεια και προφανώς έχω την απαιτούμενη ωριμότητα να γνωρίζω τι θα συναντήσω και τι προσδοκώ στη Αυστραλία.
                              Σας ευχαριστώ και πάλη και εύχομαι σε όλους μας τα καλύτερα και τα ομορφότερα

                              ΥΓ Aussie είσαι καταπληκτικός !!!!!!!!

                              Comment


                                #75
                                Στα παιδιά στο forum που τόσο καιρό δίνουν πληροφορίες και συμβουλές οφείλω ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ,. Αυτό που κάνανε και που εξακολουθούν να κάνουν ορισμένοι (Aussie είσαι από τους αγαπημένους μου!) για εμάς τους “διψασμένους” είναι μοναδικό!
                                Θέλω όμως καλοπροαίρετα να πω (για να έχουμε όσο τον δυνατόν αντικειμενικότερα δεδομένα) ότι δεν πρέπει να είναι δύσκολο για έναν μόνιμο κάτοικο εξωτερικού να πληροφορήσει (αν μπορεί) υπεύθυνα τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έσοδα η και έξοδα μιας νεοφερμένης οικογένειας to 2015!
                                Εάν κάποιος με ρωτάγανε τα ίδια πράγματα για την Ελλάδα θα τον ενημέρωνα ότι τα έξοδα για τετραμελή οικογένεια στην Αθήνα είναι περίπου μπλ μπλ μπλ ότι ο εργάτης οικοδομής ανειδίκευτος παίρνει περίπου 27 ευρώ/ημέρα και ο τεχνίτης 40ευρώ/ημέρα με Ι.Κ.Α και μπλ μπλ μπλ
                                Είμαι 45 χρονών με οικογένεια και προφανώς έχω την απαιτούμενη ωριμότητα να γνωρίζω τι θα συναντήσω και τι προσδοκώ στη Αυστραλία.
                                Σας ευχαριστώ και πάλη και εύχομαι σε όλους μας τα καλύτερα και τα ομορφότερα
                                ]



                                Sugarbird να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια,απλά τα δεδομένα εδω είναι λιγο πολύ έτσι οπως στα ανέφερα,η θα είσαι τυχερός απο την αρχή και θα πέσεις στόν τομέα εργασίας σου ή θα πρέπει για αρχή να
                                καταπιαστείς με όποια εργασία για την επιβίωση,ολα αυτα θα τα ανακαλύψεις απο κοντά...στήν αρχή λίγο πιο δύσκολα,αλλά αν είσαι μαχητής και και δεν εχεις θέμα σε όποια εργασία
                                όλα στο μέλλον θα πάρουν τον δρόμο τους και θα κυλήσουν ομαλά,κανείς δεν μπορεί να σου ακριβώς ποιά είναι τα στάνταρ έξοδα εδω διότι αυτά ποικίλουν απο οικ.σε οικ.γιατί έχουν να κάνουν σχετικά
                                με το τι χαλάει ο καθένας και τι ανάγκες έχει.
                                Το μόνο σίγουρο είναι το ενοίκιο αλλά και εκεί πάλι πικοίλει πχ.αν θές ενα αξιοπρεπές σπίτι (οχι χλίδα )θα πρέπει να πληρωσεις το λιγότερο $400-$420pw αν και αυτό στήν αρχή δύσκολα θα στο δώσουν αν
                                δεν εχεις ιστορικό εδω..πχ εργασία,γνωστούς κτλ.Και ίσως αν χρειαστεί και κάποιον εγγυτη (αυτό όχι πάντα ) εκτός αν έχεις την άνεση θα πληρώσεις 3-4 ενοίκια μπροστά + bond δλδ περίπου τα $8500 και πάλι δεν το κάνουν ολα τα μεσητικά.
                                Είναι πολλές οι προδιαγραφές για αυτό δεν μπορεί κανείς να σου δώσει ακριβή απάντηση
                                Εύχομαι ερχόμενοι εδω να έχετε κάπου να σας φιλοξενήσουν δικά σας άτομα και να μην ποντάρεις να νοικιάσεις την άλλη μέρα σπίτι διότι αυτό είναι αδύνατο.



                                ΥΓ Aussie είσαι καταπληκτικός !!!!!!!!


                                δες το Gender μου γυναίκα είμαι χαχαχαχαχαχ


                                υγ.βαση δικών μου δεδομένων... και με $3500-$4000 την βγάζεις και ολα πληρωμένα και να μην σου λείψει κάτι


                                • Part time η σύζυγος (δεν μπορεί να είναι λιγότερα από 20$/ώρα) οπότε αυτό παραμένει στα 400$*4 εβδομάδες = 1600$.
                                Ο πρώτος μου μοισθός ήταν $15-$16 την ωρα ,έχω ακούσει και για χαμηλότερους αλλά και για μεγαλύτερους !!!!
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X