Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ πολύ matoula. Η τουριστική αν δεν κάνω λάθος είναι 3+3 μήνες. Στην περίπτωση που δεν εγκριθεί στο διάστημα των 6 μηνών, τι γίνεται, θα πρέπει να βγώ και να μπώ ή θα μου επιτραπεί η παραμονή μέχρι την έγκριση της partner visa 309/100. Σε ευχαριστώ και συγγνώμη που σε ταλαιπωρώ αλλά καταλαβαίνεις άγχος κλπ.

    Comment


      Δεν με ταλαιπωρεις..για να τα παρουμε απο την αρχη : θα μπεις στη χωρα με τουτιστικη βιζα και θα αιτηθεις την παρτνερ βιζα.Αφου λοιπον θα αιτηθεις , θα σου δοθει μια βιζα "γεφυρα" η οποια λεγεται bridging που σου δινει δικαιωμα εργασιας μεχρι να εγκριθει η βιζα σου η οποια αφου εχετε και παιδακια και αν ειστε πανω απο τρια χρονια παντρεμενοι θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα η permanent partner visa 100 δηλαδη η μονιμη η οποια ομως παιρνει γυρω στους 15 μηνες για να εγκριθει.Ακριβως δεν γνωριζω τους εκει χρονους επεξεργασιας.Αυτα ελπιζω να ξεδιαλυνα λιγακι το τοπιο!!
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

        Comment


          Τιποτα δεν εκανα ,επισης και σε εσας!
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            Originally posted by socworkersk
            Γιώργο καλησπέρα και από εμένα. Δυστυχώς δεν μπορείς να αιτηθείς την Partner Visa γιατί, σύμφωνα με αυτά που γράφεις, κανένας από εσάς δεν είναι Αυστραλός υπήκοος. Η μόνη λύση σας είναι η βίζα εργασίας που για αυτά εγώ δεν ξέρω πολλά πράγματα. Ψάξε στα σάιτ των φορέων που αντιστοιχα αναγνωρίζουν τις σπουδές σας για να δείτε τι χρειάζεται για την αναγνώριση των πτυχίων και των δυο σας.
            Μάλλον για τον bassjunkies λες..

            Comment


              Ναι socworkersk ο Giorgos D ειχε γυναικα και παιδια με υπηκοοτητα κανονικα.
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                ok κορίτσια μπερδεύτηκα. Το διαγράφω αμέσως.

                Comment


                  Originally posted by socworkersk View Post
                  ok κορίτσια μπερδεύτηκα. Το διαγράφω αμέσως.
                  όχι βρε, το όνομα άλλαξε.. μην το δει ο άνθρωπος και του κόψουμε τα φτερά.. :-P

                  Comment


                    Γειά σας και πάλι. Δεν μου αρέσει να ρωτάω συνέχεια αλλά χάθηκα στο διάβασμα. Ο ένας μου γιός είναι νέος Φαρμακοποιός και θα χρειασθεί να αναγνωρίσει το πτυχίο του και να βρει εργασία και ο άλλος έχει απολυτήριο με άριστους βαθμούς και θέλει να σπουδάσει Ιατρική εκεί. Και οι δύο έχουν υπηκοότητα Αυστραλίας. Που μπορώ να βρω υλικό για να ενημερωθώ ή αν γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι εύκολο ή δύσκολο να γίνει αυτό. Α ξέχασα έχουν και οι δύο EDEXCEL LEVEL 3. Ευχαριστώ.

                    Comment


                      Επαναφέρω το ερώτημα μου μιας και μεσολάβησαν κάποια επιπλέον θέματα ώστε να μην ξεχαστει...

                      Originally posted by bassjunkies View Post
                      Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σε όλους από την Αθήνα.

                      Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την VISA 190 (Skilled Nominated) μιας και σίγουρα κάποιο μέλος θα έχει την κατάλληλη εμπειρία.
                      Έχουμε πάρει την μεγάλη απόφαση της μετανάστευσης στην Αυστραλία για τους γνωστούς σε όλους μας λόγους και συγκεκριμένα για την μετεγκατάσταση μας στην Μελβούρνη.
                      Δεν έχουμε συγγενείς στην Αυστραλία και κανένας μας δεν είναι Αυστραλός υπήκοος. Έχουμε μόνο ένα φίλο (Αυστραλό) ο οποίος μας προσφέρει προς το παρών ηθική υποστήριξη.
                      Θα ήθελα να παρουσιάσω ένα μικρό βιογραφικό της οικογένειας μου για να έχετε όσο γίνεται μια καλύτερη εικόνα της δικής μου περίπτωσης.

                      Είμαι 38 χρονών και η γυναίκα μου 35. Έχουμε ένα κοριτσάκι 19μηνών και περιμένουμε ένα αγοράκι σε μερικές μέρες. Η εργασιακή μου εμπειρία στο αντικείμενο είναι 10 χρόνια , είμαι απόφοιτος Ι.Ι.Ε.Κ (Τεχνικός Δικτύων και Η/Υ) έχω πιστοποίηση Cisco, έχω παρακολουθήσει μια εκπαίδευση Security+ της CompTia (έχω επίσης αρκετά πιστοποιητικά από διάφορα σεμινάρια του αντικειμένου μου). Μιλώ πολύ καλά την γλώσσα (Αγγλικά) και σε μερικές μέρες θα δώσω το IELTS. Η γυναίκα μου είναι πτυχιούχος(Msc) του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, έχει μεταπτυχιακό(Msc) από το ίδιο Πανεπιστήμιο και έχει πτυχία για τρεις γλώσσες (Αγγλικά, Ιταλικά, Ισπανικά). Έχει εργασιακή εμπειρία 15ετών στον κλάδο τροφίμων και συγκεκριμένα στην γαλακτοκομία. Εγώ δουλεύω σε μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών και η σύζυγος μου σε μεγάλη εταιρεία τροφίμων.

                      Ο λόγος που αποφασίσαμε την μετανάστευση είναι καθαρά για το μέλλον της οικογένειας και ειδικότερα των παιδιών μας. Όπως καταλάβατε έχουμε και οι δύο τις δουλειές μας και δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα διαβίωσης προς το παρών στην Ελλάδα. Τι γίνεται όμως αν κάποιος χάσει την δουλειά του ή στην χειρότερη αν και οι δύο χάσουμε την δουλειά μας…??? Κάπου διάβασα στην υπογραφή κάποιου μέλους εδω ότι “το καλό το παλικάρι πριν πεινάσει βγάζει VISA” και μπορώ να πω ότι αυτό το ρητό με άγγιξε όσο τίποτα άλλο και έτσι ξεκίνησα την όλη διαδικασία αναζήτησης.

                      Έδώ και δύο μήνες έχω διαβάσει όσο περισσότερο γίνεται στο διαδίκτυο σχετικά με τις κατηγορίες και τα κριτήρια απόκτησης μόνιμης VISA για την Αυστραλία, ώστε να είμαι όσο καλύτερα πληροφορημένος και προετοιμασμένος για τον εγχείρημά μου. Έχω κάνει κάποιες επιπλέον επικοινωνίες με δύο MARA agents ο ένας εκ των οποίων μου έκοψε πραγματικά τα φτερά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αναγνωριστεί η εκπαίδευση και η εργασιακή μας εμπειρία από τον αρμόδιο για κάθε επάγγελμα φορέα, και έτσι δεν θα έχουμε κάποιο suitable skills assessment για την αίτηση μας στην αντίστοιχης κατηγορία VISA.


                      Όσον αφορά τα επαγγέλματα και την προϋπηρεσία μας θα ήθελα να αναφέρω τα παρακάτω έπειτα από ενδελεχή έρευνα που έκανα:
                      Στην λίστα SOL υπάρχει το δικό μου επάγγελμα ANZSCO code:342414 Telecommunications Technician
                      Και της γυναίκας μου ANZSCO code:234112 Agricultural Scientist
                      Η υπηρεσία αναγνώρισης για την ειδικότητα της γυναίκας μου είναι η VETASSESS και για την δική μου η TRA.
                      Η γυναίκα μου έχει γραπτός αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία 15 ετών μιας και δούλευε ενώ ήταν ακόμη φοιτήτρια στο αντικείμενο της. Μετά το πτυχίο της η εργασιακή εμπειρία είναι 10 ετών (κάπου διάβασα ότι μετρά η εμπειρία μετά το πτυχίο)
                      Εγώ έχω επίσης γραπτός εργασιακή εμπειρία 10 ετών.

                      Στην περίπτωση που η γυναίκα μου γράψει σε όλα τα σημεία του IELTS 6.0 και δεν πάρει κανένα βαθμό μαζεύουμε όλους τους βαθμούς ακριβώς στο όριο των (60) που θέτει η Victoria για αυτή την VISA. Ευελπιστούμε ότι δεν θα γράψει 6.0 αλλά τουλάχιστον 7.0 μιας και το επίπεδο της είναι πολύ υψηλό και έτσι να πάρουμε τους 10 επιπλέον βαθμούς. (Σε αυτή την περίπτωση συγκεντρώνουμε 70)
                      Είναι παραπάνω από οφθαλμοφανές ότι η σύζυγος σαν ο κεντρικός αιτών για την VISA τηρεί όλες τις προϋποθέσεις, και τα πτυχία της γράφουν ξεκάθαρα πάνω ότι είναι αντίστοιχα όλων των M.Sc. όλων των Αγγλοσαξονικών πανεπιστημίων.

                      Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας MARA agent στην Μελβούρνη που απευθυνθήκαμε για περισσότερες πληροφορίες μας απάντησε αρνητικά σχετικά με την αναγνώριση των πτυχίων και της προϋπηρεσίας μας???
                      Ποια είναι η γνώμη σας…???
                      Γνωρίζεται κάτι εσείς που εγώ δεν βλέπω και είναι τόσο αποτρεπτικό για την αίτηση μας…???

                      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας γεμάτος αγωνία…
                      So many projects to do.......but not enough time!!!!

                      Comment


                        Originally posted by australian View Post
                        [FONT="]Resident Return visa[/FONT]
                        https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/155-
                        Ευχαριστώ πολύ, Australian, θα το μελετησω και θα δουμε τι θα γινει.

                        Comment


                          Γιώργο για τον γιο σου τον φαρμακοποιό δες εδώ https://www.pharmacycouncil.org.au/p...d-pharmacists/
                          Τώρα για τον άλλο που θέλει να σπουδάσει Ιατρική , μάλλον πρέπει να ψάξεις στα πανεπιστήμια για το τι χρειάζεται για την εισαγωγή του εκεί. Αναλόγα σε ποια πολιτεία θέλετε ,δες ποια πανεπιστήμια έχουν τμήμα Ιατρικής.
                          Αυτό που είδα ψάχνοντας είναι πως τα περισσότερα πανεπιστήμια και φορείς αναγνώρισης πτυχίων ζητάνε το IELTS για την γνώση των αγγλικών, εκτός αν κάποιος έχει κάνει τις σπουδές στο εξωτερικό και τα μαθήματα τα διδασκόταν στην αγγλική γλώσσα.
                          Originally posted by Giorgos D View Post
                          Γειά σας και πάλι. Δεν μου αρέσει να ρωτάω συνέχεια αλλά χάθηκα στο διάβασμα. Ο ένας μου γιός είναι νέος Φαρμακοποιός και θα χρειασθεί να αναγνωρίσει το πτυχίο του και να βρει εργασία και ο άλλος έχει απολυτήριο με άριστους βαθμούς και θέλει να σπουδάσει Ιατρική εκεί. Και οι δύο έχουν υπηκοότητα Αυστραλίας. Που μπορώ να βρω υλικό για να ενημερωθώ ή αν γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι εύκολο ή δύσκολο να γίνει αυτό. Α ξέχασα έχουν και οι δύο EDEXCEL LEVEL 3. Ευχαριστώ.

                          Comment


                            Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά...

                            Comment


                              Δεν υπάρχει καμιά σχετική γνώμη??? Θα σας ήμουν υπόχρεως αν μου γραφατε την άποψη σας...

                              Originally posted by bassjunkies View Post
                              Επαναφέρω το ερώτημα μου μιας και μεσολάβησαν κάποια επιπλέον θέματα ώστε να μην ξεχαστει...
                              So many projects to do.......but not enough time!!!!

                              Comment


                                Σύμφωνα με αυτά που γράφεις εγώ δεν βλέπω κάτι αποτρεπτικό. Αυτό που θα πρότεινα είναι να μπεις στους φορείς αναγνώρισης των πτυχίων σας , να δεις τι ζητάνε για την αναγνώριση και σιγά σιγά να φτιάξετε την αίτησή σας.
                                Originally posted by bassjunkies View Post
                                Δεν υπάρχει καμιά σχετική γνώμη??? Θα σας ήμουν υπόχρεως αν μου γραφατε την άποψη σας...

                                Comment

                                Working...
                                X