Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αεροπορική εταιρία για ταξίδι στην Αυστραλία.

    Καλημέρα ,μήπως έχει κάποιος-α να μου προτείνει αεροπορική εταιρία για ταξίδι στην Μελβούρνη? Σχεδιάζω να ταξιδέψω για εκεί μέσα Νοεμβρίου και δεν έχω ιδέα ,παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία ας μου προτείνει ....ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

    Comment


      Originally posted by voulacharal View Post
      Καλημέρα ,μήπως έχει κάποιος-α να μου προτείνει αεροπορική εταιρία για ταξίδι στην Μελβούρνη? Σχεδιάζω να ταξιδέψω για εκεί μέσα Νοεμβρίου και δεν έχω ιδέα ,παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία ας μου προτείνει ....ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
      Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...ήρια-2335/
      Από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα έχει πολλές πληροφορίες.
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Καλημέρα ,Jimathens σε ευχαριστώ που μου απάντησες ,διάβασα αυτό που μου είπες ,αλλά έλεγα μήπως κάποιος έχει προσωπική εμπειρία μεταξύ Qatur -Etihad. Αυτό μόνο ,ευχαριστώ.

        Comment


          Καλησπέρα σε όλους τελικά έβγαλα με την Etihad ελπίζω να πάνε όλα καλά,μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με τα χρήματα? δηλαδή αν έχω μαζί μου την χρεωστικη μου κάρτα με κάποιο ποσό είναι visa αν μπορώ να κάνω αναλήψεις από τράπεζα της Αυστραλίας ώστε να έχω χρήματα για να κινούμαι ή μπορώ να κάνω συννάλαγμα?

          Comment


            Καλησπέρα σας! Με λένε Θοδωρή και είμαι απόφοιτος τμήματος ελληνικής φιλολογίας. Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής του ΠΜΣ "Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση (Continue Education and Long Life Learning, Adult Education) του Ανοιχτού Πανεπιστημίου Κύπρου και σκέφτομαι μετά την λήψη του μεταπτυχιακού μου τίτλου να μεταναστεύσω στην Αυστραλία καθώς η κατάσταση στην Ελλάδα βαίνει από το κακό στο χειρότερο. Παράλληλα, διαθέτω πιστοποιήσεις γνώσης Η/Υ και γνώσης της αγγλικής γλώσσας C1 (Πολύ καλή γνώση) αλλά δεν διαθέτω προϋπηρεσία και επαγγελματική εμπειρία. Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι η οικονομική κατάσταση της χώρας και αν το επάγγελμα του εκπαιδευτικού ή/και του εκπαιδευτή ενηλίκων έχει ζήτηση; Μπορώ να βρω εργασία στο αντικείμενό μου ή κάτι συναφές με το αντικείμενό μου ως επαγγελματική διέξοδος;
            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

            Comment


              Καλημερα σε ολους και ενα μεγάλο μπράβο στους υπευθυνους αυτης της ιστιοσελίδας .Εχω γεννηθεί στο σίδνευ και σκέφτομαι την μετακόμιση εκεί το χειμώνα για να εργαστώ.Στα συν οτι έχω διαβατήριο Αυστραλίας με οτι πλεονέκτηματα συνεπάγεται αυτο και δεύτερον οτι έχω συγγενή άρα γλυτώνω για αρχή το μεγάλο έξοδο ενοικίου.Δεν εχω απολυτήριο πανεπιστημίου παρα μονο γενικού λυκείου και ιιεκ ,lower και ECDL.Αλλά έχω δει οτι υπάρχουν τόσες πολλές δουλειές οπότε σίγουρα θα βρω κάτι.Το σκεπτικό μου είναι να βρω και δευτερη δουλειά αν γίνεται με στόχο την αποταμίευση και αν τα πράγματα πάνε καλα να έρθουν μετα απο 3-4 μήνες η σύζυγος και το παιδι που επίσης ετοιμάζω τώρα το διαβατήριο του.Αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα σκέφτομαι τοτε γυρνάω πίσω.
              Εχω δύο ερωτήσεις σημαντικές και θα εκτιμούσα κάθε βοηθεια.Πρώτον εχω δει καποια certificates που έιναι μεγάλο προσόν για να βρείς καλή δουλειά όπως το first aid certificate,RSA & RCG certificates,ποσο εύκολο είναι να τα κάνεις αυτά?Δεύτερον έκανα δοκιμαστικά προφίλ σε σελίδες ευρέσεως εργασίας και είδα μέσο όρο αμοιβής 50.000 δολλάρια το χρόνο.Αυτά τα λεφτά ειναι τα καθαρά που δίνουν ή προ φόρων και πόσο είναι περίπου η φορολογία?Σας ευχαριστώ.

              Comment


                Originally posted by aleksios View Post
                Καλημερα σε ολους και ενα μεγάλο μπράβο στους υπευθυνους αυτης της ιστιοσελίδας .Εχω γεννηθεί στο σίδνευ και σκέφτομαι την μετακόμιση εκεί το χειμώνα για να εργαστώ.Στα συν οτι έχω διαβατήριο Αυστραλίας με οτι πλεονέκτηματα συνεπάγεται αυτο και δεύτερον οτι έχω συγγενή άρα γλυτώνω για αρχή το μεγάλο έξοδο ενοικίου.Δεν εχω απολυτήριο πανεπιστημίου παρα μονο γενικού λυκείου και ιιεκ ,lower και ECDL.Αλλά έχω δει οτι υπάρχουν τόσες πολλές δουλειές οπότε σίγουρα θα βρω κάτι.Το σκεπτικό μου είναι να βρω και δευτερη δουλειά αν γίνεται με στόχο την αποταμίευση και αν τα πράγματα πάνε καλα να έρθουν μετα απο 3-4 μήνες η σύζυγος και το παιδι που επίσης ετοιμάζω τώρα το διαβατήριο του.Αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα σκέφτομαι τοτε γυρνάω πίσω.
                Εχω δύο ερωτήσεις σημαντικές και θα εκτιμούσα κάθε βοηθεια.Πρώτον εχω δει καποια certificates που έιναι μεγάλο προσόν για να βρείς καλή δουλειά όπως το first aid certificate,RSA & RCG certificates,ποσο εύκολο είναι να τα κάνεις αυτά?Δεύτερον έκανα δοκιμαστικά προφίλ σε σελίδες ευρέσεως εργασίας και είδα μέσο όρο αμοιβής 50.000 δολλάρια το χρόνο.Αυτά τα λεφτά ειναι τα καθαρά που δίνουν ή προ φόρων και πόσο είναι περίπου η φορολογία?Σας ευχαριστώ.
                Τα λεφτά είναι προ φόρων.

                Κάνε τους υπολογισμούς σου:

                Taxable income Tax on this income
                $0 – $18,200 Nil
                $18,201– $37,000 19c for each $1 over $18,200
                $37,001 - $80,000 $3,572 plus 32.5c for each $1 over $37,000
                $80,001 - $180,000 $17,547 plus 37c for each $1 over $80,000

                Βάλε κι ένα επιπλέον 2% για πληρωμή του medicare.

                Αν δεν τα πας καλά με μαθηματικά:



                Τα certificates είναι εύκολα να τα πάρεις. Το RSA το πήρε μέσα σε μια ώρα η κοπέλα μου online.

                Υ.Γ. Έμεινα τρία χρόνια στην Κω ...Α ρε τι μου θύμησες... West Bar, Nova Vita, Σαράι, Status και τα ρέστα χαχαχα ωραίες εποχές!

                Comment


                  πραγματι ωραιες εποχες τοτε.Εγω δουλευα στο νοβα απο 1997-2004 πιστευω η καλυτερη εποχη με τα πιο πολλα λεφτα δεν προκειται να ξαναγυρισουν τετοιες εποχες.Εσυ εισαι αυστραλια μονιμα?Πιστευεις ειναι εφικτη η αποταμιευση στο σιδνευ?εγω θελω να ερθω εκει με αρχικο σκοπο να αποταμιευσω οσα πιο πολλα μπορω και να γυρισω πισω οταν θα ειναι τα πραγματα καλυτερα.Καλα νομιζω?ή τα εξοδα εκει θα ειναι τα ιδια με εσοδα?Γιατι εχω ακουσει και την αποψη οτι με δυο δουλειες βγαζεις καλα λεφτα και την αποψη οτι η ζωη ειναι πολυ ακριβη αρα δεν αξιζει...

                  Comment


                    Originally posted by aleksios View Post
                    πραγματι ωραιες εποχες τοτε.Εγω δουλευα στο νοβα απο 1997-2004 πιστευω η καλυτερη εποχη με τα πιο πολλα λεφτα δεν προκειται να ξαναγυρισουν τετοιες εποχες.Εσυ εισαι αυστραλια μονιμα?Πιστευεις ειναι εφικτη η αποταμιευση στο σιδνευ?εγω θελω να ερθω εκει με αρχικο σκοπο να αποταμιευσω οσα πιο πολλα μπορω και να γυρισω πισω οταν θα ειναι τα πραγματα καλυτερα.Καλα νομιζω?ή τα εξοδα εκει θα ειναι τα ιδια με εσοδα?Γιατι εχω ακουσει και την αποψη οτι με δυο δουλειες βγαζεις καλα λεφτα και την αποψη οτι η ζωη ειναι πολυ ακριβη αρα δεν αξιζει...
                    Έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα, δε με βλέπω να γυρνάω σύντομα στην Ελλάδα.
                    Θα σου λείψουν αρκετά πράγματα από την Κω. Οι παραλίες, το φαγητό, η διασκέδαση, οι παρέες σου, η οικογένειά σου, ο τρόπος ζωής.
                    Αν είχα σπίτι στην Κω και δική μου δουλειά, δε νομίζω να έφευγα.

                    Το Σίδνεϋ είναι ακριβή πόλη. Αν δεν έχεις να πληρώνεις νοίκι, τα πράγματα είναι καλά. Να κρατάς μικρό καλάθι με τις υποσχέσεις συγγενών. Ειδικά αν έχεις γυναίκα και παιδί. Η κοπέλα μου έβγαλε 50,000 μικτά την τελευταία χρονιά, δουλεύοντας δύο δουλειές ως σερβιτόρα. Βέβαια εμείς είμαστε στο Μπρίσμπεν, όπου υπάρχει λιγότερος ανταγωνισμός στις δουλειές (στο Σίδνεϋ υπάρχουν πολλοί νεομετανάστες και φοιτητές, ο ανταγωνισμός για ανειδίκευτες δουλειές είναι μεγάλος). Ναι, μπορείς να κάνεις αποταμίευση, αν δεν είσαι σπάταλος, αλλά θα πρέπει να δουλεύει και η γυναίκα σου, η οποία θα πρέπει να βγάλει spouse visa. Δεν ξέρω πόσο καιρό παίρνει αυτό, πρέπει να το ψάξεις. Η Αυστραλία είναι καλό μέρος για να κάνεις οικογένεια, αν έχεις διαβατήριο, γιατί σου δίνει καλή ποιότητα ζωής (αρκεί να είσαι ευέλικτος και να μπορείς να προσαρμοστείς) και σου δίνει πολλές δυνατότητες.

                    Θα σου στείλω pm με τα facebook pages δύο παιδιών από Κω, να τους ρωτήσεις κι αυτούς πως τα βλέπουν τα πράγματα. Ο ένας έρχεται Αυστραλία που και που για μικρά χρονικά διαστήματα, και άλλος έχει έρθει μάλλον μόνιμα στη Μελβούρνη.

                    Comment


                      Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Αν θελεις οποτε μπορεις πες μου και για τη ζωη στο μπρισμπειν πως κυλαει , φανταζομαι σε πιο χαλαρους ρυθμους απο τη ζωη στο συδνει.Το σκεφτομαι να δοκιμασω στο συδνει και γενικα στην Αυστραλια λογω του διαβατηριου που εχω αλλιως ουτε που θα σκεφτομουν την μετακομιση..πολυ ασχημα τα πραγματα εδω φορολογικα..δε μενει τιποτα στην ακρη πραγματικα

                      Comment


                        Originally posted by aleksios View Post
                        Καλημερα σε ολους και ενα μεγάλο μπράβο στους υπευθυνους αυτης της ιστιοσελίδας .Εχω γεννηθεί στο σίδνευ και σκέφτομαι την μετακόμιση εκεί το χειμώνα για να εργαστώ.Στα συν οτι έχω διαβατήριο Αυστραλίας με οτι πλεονέκτηματα συνεπάγεται αυτο και δεύτερον οτι έχω συγγενή άρα γλυτώνω για αρχή το μεγάλο έξοδο ενοικίου.Δεν εχω απολυτήριο πανεπιστημίου παρα μονο γενικού λυκείου και ιιεκ ,lower και ECDL.Αλλά έχω δει οτι υπάρχουν τόσες πολλές δουλειές οπότε σίγουρα θα βρω κάτι.Το σκεπτικό μου είναι να βρω και δευτερη δουλειά αν γίνεται με στόχο την αποταμίευση και αν τα πράγματα πάνε καλα να έρθουν μετα απο 3-4 μήνες η σύζυγος και το παιδι που επίσης ετοιμάζω τώρα το διαβατήριο του.Αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα σκέφτομαι τοτε γυρνάω πίσω.
                        Εχω δύο ερωτήσεις σημαντικές και θα εκτιμούσα κάθε βοηθεια.Πρώτον εχω δει καποια certificates που έιναι μεγάλο προσόν για να βρείς καλή δουλειά όπως το first aid certificate,RSA & RCG certificates,ποσο εύκολο είναι να τα κάνεις αυτά?Δεύτερον έκανα δοκιμαστικά προφίλ σε σελίδες ευρέσεως εργασίας και είδα μέσο όρο αμοιβής 50.000 δολλάρια το χρόνο.Αυτά τα λεφτά ειναι τα καθαρά που δίνουν ή προ φόρων και πόσο είναι περίπου η φορολογία?Σας ευχαριστώ.
                        Ο συγγενής που αναφέρεις είναι σίγουρο ο,τι θα βοηθήσει στήν φιλοξενεία σου οσο διάστημα χρειαστεί να τακτοποιηθείς ?
                        Ξεκίνα πρώτα απο εκεί και ολα τα άλλα θα έρθουν στήν πορεία
                        φιλική συμβουλή
                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          Κοιταξε ορκο δε παιρνω αλλα η νονα μου ειπε πως με περιμενει για οσο καιρο θελω.Εννοειται δε θελω να ειμαι βαρος κανενος και μολις βρω κατι σιγουρο θα μετοκομισω σε δικό μου αλλωστε εχω δει αρκετα φτηνα σπίτια λίγο εξω απο το κέντρο.Το σημαντικο μου θέμα είναι αν θα εξοικονομώ χρήματα ή θα παω άδικα για λίγο καιρό και θα ξαναγυρίσω...Ο λόγος που θέλω να πάω είναι να μαζέψω σε 2 χρόνια 40-50 χιλιάδες ευρώ όσες δουλειές χρειαστεί να κάνω.Και το πρόβλημα που ίσως δημιουργηθεί είναι αν τα βρώ αρκετά καλα και μείνω για πάντα...Έχω τη βασική σκέψη να μείνω εκεί μέχρι τα πράγματα στην Ελλάδα να φτιάξουν.

                          Comment


                            Κοίτα, μου φαίνεται δύσκολο να αποταμιεύσεις $AU 70,000 (δηλ. 50 χιλ ευρώ) σε δύο χρόνια, για τους εξής λόγους:

                            1) ως ανειδίκευτος, αν δουλεύεις σε δύο δουλειές και σε αμείβουν από 20 ως 30 δολ την ώρα (ιδανική περίπτωση, καθώς υπάρχει αρκετή εκμετάλλευση κι εδώ σε ανειδίκευτες δουλειές), θα βγάζεις 50 χιλιάδες δολάρια μικτά το χρόνο.

                            2) τα αγγλικά σου είναι μέτρια

                            3) έχεις γυναίκα και παιδί από πίσω να συντηρήσεις

                            4) αν πρέπει να πληρώνεις ενοίκιο θα σου φεύγουν πολλά λεφτά.

                            Λες ότι "Και το πρόβλημα που ίσως δημιουργηθεί είναι αν τα βρώ αρκετά καλα και μείνω για πάντα". Αυτό φίλε μου δεν θα είναι πρόβλημα, θα σημαίνει ότι όλα πήγαν ρολόι! :-)

                            Όσο για τη ζωή στο Μπρίσμπεν, καλά πάει, σε χαλαρούς ρυθμούς (έως βαρετούς...). Είμαι σε στάδιο ...κρίσης και θέλω να ανοίξω την καντίνα που ονειρεύομαι ...ψάχνω για συνέταιρο!

                            Comment


                              Ισως να εχεις και δικιο για τα λεφτα θα δειξει παντως το βασικο ειναι οτι αν τα βρω αρκετα καλα θα ειναι προβλημα γιατι αλλο να πηγαινεις με σχεδιο να αποταμιευσεις για λιγα χρονια και να γυρισεις Ελλαδα και αλλο να μεταναστευσεις για παντα...Αυτο που δεν λειπουν παντως ειναι οι ευκαιριες...
                              Για την καντινα που λες και εγω κατι τετοιο είχα στην ακρη του νου να μαζεψω λεφτα και να ανοιξω καντίνα σουβλακι..

                              Comment


                                Originally posted by aleksios View Post
                                Κοιταξε ορκο δε παιρνω αλλα η νονα μου ειπε πως με περιμενει για οσο καιρο θελω.Εννοειται δε θελω να ειμαι βαρος κανενος και μολις βρω κατι σιγουρο θα μετοκομισω σε δικό μου αλλωστε εχω δει αρκετα φτηνα σπίτια λίγο εξω απο το κέντρο.Το σημαντικο μου θέμα είναι αν θα εξοικονομώ χρήματα ή θα παω άδικα για λίγο καιρό και θα ξαναγυρίσω...Ο λόγος που θέλω να πάω είναι να μαζέψω σε 2 χρόνια 40-50 χιλιάδες ευρώ όσες δουλειές χρειαστεί να κάνω.Και το πρόβλημα που ίσως δημιουργηθεί είναι αν τα βρώ αρκετά καλα και μείνω για πάντα...Έχω τη βασική σκέψη να μείνω εκεί μέχρι τα πράγματα στην Ελλάδα να φτιάξουν.
                                Καλημερα
                                εγω πάντως 3 χρόνια εδω αυτα τα χρήματα ως άτομο δεν τα έχω δεί ακόμα στην τσέπη μου
                                ως οικογενειακό εισόδημα οκ ναι τα βγάζουμε αλλά εργαζόμαστε και οι δύο.
                                Μην θεωρείς δεδομένους τους μοισθούς που βλέπεις οχι οτι δεν υπάρχουν αλλά θέλει πολυ κόπο να τους κατακτήσεις
                                οταν θα έρθεις εδω θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X