Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φωτογραφος

    Χαιρετω την ομαδα.

    Ειμαι χομπιστας φωτογραφος, με, θελω να πιστευω, επαρκες portfolio . Σκεφτομαι, καιρο τωρα, να παω Αυστραλια, κατι που παντα ηθελα, αλλα και επειδη εχει και, εντονο, ελληνικο στοιχειο. Εχω ξεκινησει τις διαδικασιες "κλεισιματος" της αγροτικης μου επιχειρησης, και προσπαθω να μαθω τι χρειαζεται για να μεταναστευσω, και εργαστω ως επαγγελματιας φωτογραφος (εφ' οσον υπαρχει ζητηση).

    Δυστυχως δεν ειμαι και τοσο νεος, δεν ξερω αν στα 47-48 υπαρχει ενδιαφερον... Καποια συμβουλη;

    Ευχαριστω

    Comment


      Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα και γω να σας κανω μια ερωτηση.η γυναικα μου εχει υπηκοοτητα αυστραλιας και αποφασισαμε με τα 2 παιδακια μασ τελικα να φυγουμε.το βλεπω για αρχες γεναρη.βρηκαμε καποιον πρακτορα AUSTRALIA LEGAL
      Migration Agents & Lawyers ο οποιος θα αναλαβει ολα τα χαρτια μας.αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι πως μας λεει πως εγω θα εχω δικαιωμα εργασιας απο την πρωτη στιγμη ποθ θα ερθω αυστραλια και θα καταθεση τα χαρτια μας για μενα και τα παιδια μας.η απαντηση του ηταν η εξης΄We will have your husband on a visa that will allow him to work full-time right from the very beginning we apply for the partner visa. We will need to decide when to apply for such visas and in order to do so and be able to advise you in the best way, I will need to be able to represent you and proceed accordingly.θα ηθελα αν μπορει καποιος να μασ βοηθησει λεγοντας μασ αν γινεται αυτο.γιατι το κοστος ειναι 7500 ευρω για τισ βιζεσ και 2400 ευρω αμοιβη για αυτον.

      Comment


        Nik tsoum γεια σου και καλως ορισες στο πατριωτακι.Λογικα απο τα λεγομενα σου αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι θα σου δωθει η bringing visa αν την γραφω σωστα μεχρι να βγει η κανονικη παρτνερ η οποια θα ειναι μαλλον μονιμη αφου ανεφερες οτι εχετε και παιδακια. Αυτη η bringing ομως δεν ξερω αν δινει δικαιωμα full time εργασιας.Αυτο θα σου το απαντησει καποιος που γνωριζει παραπανω.
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          Οτι θα εχεις δικαιωμα να εργαζεσαι αυτο ειναι σιγουρο.Η δικη μου παρτνερ βιζα μαζι με τα δυο παιδια μου φθανουν τα 10.300 περιπου AUD.! Τουτεστιν 7000 και κατι ευρω..
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            καλως σας βρηκα ολους.ετσι μας απαντησε αυτος και γιαυτο αποφασισαμε να τα αναλαβει αυτος.ωστε με το που θα παω εγω μετα απο 2 μηνεσ να εχω δικαιωμα εργασιας αμεσως.βεβαια θα ηθελα και την βοηθεια ολων για χρησιμες πληροφοριες.οπως ποιεσ περιοχες θα μπορουσαμε να μεινουμε για αρχη καπως οικονομικεσ μεχρι να σταθεροποιηθουμε απο δουλεια.εσεις εχετε ξεκινησει διαδικασιες?

            Comment


              Ναι ειμαι στο τελικο σταδιο υποβολης της partner 309/100 και αυτη τη στιγμη ψαχνω να βρω με ποιο τροπο μπορω να την πληρωσω..λογω των καπιταλ κοντρολς υπαρχει θεμα.
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                ευχομαι να πανε ολα καλα και να τελειωσεισ γρηγορα.αν επιτρεπεται σε ποια πολη θα πατε?

                Comment


                  Ευχαριστω πολυ και σε εσας το ιδιο! Αρχικα σκεφτομαστε Σιδνευ και μετα βλεπουμε.Εκει εχουμε και καποιους συγγενεις.Εσεις;
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    εμεις μαλλον συδνευ λεμε.βεβαια θα δουμε και ποιοσ συγγενης θα βοηθησει και στο θεμα τησ διαμονης τουσ πρωτους 2-3 μηνεσ ποθ θα κατεβει η γυναικα μου.γιατι μολις βρει δουλεια θα βρουμε σπιτι να μενουμε μονοι μας.οποτε και γω θα εχω κλεισει ολεσ τισ εκρεμοτητεσ εδω και θα φυγω.

                    Comment


                      εμεις το σκεφτομαστε ως εξης.επειδη η γυναικα μου εχει υπηκοοτητα θα φυγει με τα παιδια και την μητερα της και γω θα παω μετα απο 2-3 μηνεσ.ετσι ωστε να εχουμε μπει σε μια σειρα.

                      Comment


                        Οχι εμεις θα κατεβουμε ολοι μαζι με ενεργοποιημενη την βιζα ολων μας δικη μου και των παιδιων που κατα 90% μη πω και 95 % θα ειναι η 100 μονιμη δηλαδη.Αλλωστε ο αντρας μου ειχε ξανακανει ταξιδι πριν αρκετο καιρο στην Αυστραλια για να δει τι παιζεται εκει με τις δουλειες,τις περιοχες,τα σπιτια ,τα σχολεια κλπ οποτε εχουμε ηδη σχηματισει μια εικονα και παμε προετοιμασμενοι ως προς αυτα.Τωρα τα περαιτερω θα τα δουμε απο εκει.
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          εμεισ δεν πηγαμε καθολου γιατι μεχρι και πριν 2 μηνεσ δεν το ειχαμε καν στο μυαλο μας.αλλα επειδη ειδαμε οτι βασικα δεν υπαρχει μελλον καθολου εδω για τα επομενα 10-15 χρονια πηραμε την αποφαση να φυγουμε.εμεισ με τισ περιοχες ειμαστε λιγο ασχετοι και προσπαθουμε να βρουμε ακρη.τα σχολεια θα δοθμε οταν φτασουμε.τα παιδια ειναι και μικρα 4 και 2χρονων.αλλα παμε με πολυ θετικη ενεργεια και με ορεξη.σε περιοχες που εχετε καταληξει?

                          Comment


                            Δεν ξερουμε ακομα.
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              Εμενα ειναι 8 και 4,5 χρονων.
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment


                                ελπιζω ολα να πανε καλα και γιατι οχι να συναντηθοθμε οικογενειακος στο συδνευ.

                                Comment

                                Working...
                                X