Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Και παλι σε ευχαριστω πολυ Δημητρη.
    Δε νομιζω να εχουμε ιδιαιτερο προβλημα διοτι δεν εζουμε κανενα προβλημα να αποδειξουμε τη σχεση μας, ουτε να μας ελεγξουν. Απλα θελει σκεψη ποια βιζα να επιλεξω. Η student απλα μου δινει τη δυνατοτητα να δουλεψω εξ αρχης εστω και παρτ ταϊμ κ ρτσι να βοηθαω και εγω στη δυσκολη αρχη.

    Συγγνωμη αν εγινα φορτικος

    Comment


      Originally posted by theoulakos View Post
      Και παλι σε ευχαριστω πολυ Δημητρη.
      Δε νομιζω να εχουμε ιδιαιτερο προβλημα διοτι δεν εζουμε κανενα προβλημα να αποδειξουμε τη σχεση μας, ουτε να μας ελεγξουν. Απλα θελει σκεψη ποια βιζα να επιλεξω. Η student απλα μου δινει τη δυνατοτητα να δουλεψω εξ αρχης εστω και παρτ ταϊμ κ ρτσι να βοηθαω και εγω στη δυσκολη αρχη.

      Συγγνωμη αν εγινα φορτικος
      Theoulakos γιατι δεν υποβαλλεις αιτηση για την partner visa; Αυτη η βιζα περιλαμβανει και τις de facto relationships απο οτι νομιζω.
      Απλα μια εναλλακτικη προτινω.
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        Originally posted by theoulakos View Post
        Και παλι σε ευχαριστω πολυ Δημητρη.
        Δε νομιζω να εχουμε ιδιαιτερο προβλημα διοτι δεν εζουμε κανενα προβλημα να αποδειξουμε τη σχεση μας, ουτε να μας ελεγξουν. Απλα θελει σκεψη ποια βιζα να επιλεξω. Η student απλα μου δινει τη δυνατοτητα να δουλεψω εξ αρχης εστω και παρτ ταϊμ κ ρτσι να βοηθαω και εγω στη δυσκολη αρχη.

        Συγγνωμη αν εγινα φορτικος
        Έχεις κολλήσει με την φοιτητική βίζα για την οποία θα πληρώνεις μόνο για το σχόλιο περίπου 20.000 $ τον χρόνο και θα έχεις δικαίωμα εργασίας μόνο 20 ώρες την εβδομάδα.
        Τι να την κάνεις την φοιτητική βίζα όταν η γυναίκα σου είναι Αυστραλή υπήκοος και μπορείς να κάνεις την νόμιμη διαδικασία ?
        Εμ πάση περιπτώσει κάνε ότι καταλαβαίνεις.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Αυτο σκοπευω να κανω. Θα υποβαλλουμε αιτηση για partner visa με το που ερθω και εγω Αυστραλια.
          Απλα με τη τουριστικη βιζα το ψιλοφοβομαστε, με την εννοια οτι μεχρι να βγει η brigin visa δε θα μπορω να δουλεψω αρα κ να προσφερω το πρωτο δυσκολο καιρο.
          Απλα δε ξερω με ποια βιζα θα ειμαι πιο καλλυμενος οταν ερθω.... Ειναι δυσκολη αποφαση δυστυχως καθαρα λογο της καλυψης

          Comment


            Originally posted by theoulakos View Post
            Αυτο σκοπευω να κανω. Θα υποβαλλουμε αιτηση για partner visa με το που ερθω και εγω Αυστραλια.
            Απλα με τη τουριστικη βιζα το ψιλοφοβομαστε, με την εννοια οτι μεχρι να βγει η brigin visa δε θα μπορω να δουλεψω αρα κ να προσφερω το πρωτο δυσκολο καιρο.
            Απλα δε ξερω με ποια βιζα θα ειμαι πιο καλλυμενος οταν ερθω.... Ειναι δυσκολη αποφαση δυστυχως καθαρα λογο της καλυψης
            Theoulakos η bridging visa ενω περιμενεις να εγκριθει η παρτνερ σου δινει δικαιωμα εργασιας.Δεν εχει να κανει η τουριστικη με το δικαιωμα που σου δινει η βιζα " γεφυρα' οπως την αποκαλουν, για να εργαστεις.Απλα οφειλεις μπαινοντας στη χωρα με την τουριστικη βιζα να αιτηθεις αμεσα την παρτνερ ουτως ωστε να σου δοθει η bringing και να δουλεψεις οπως λες και εσυ αμεσως χωρις προβλημα.Θα εισαι δηλαδη νομιμος και καλυμμενος ως προς την εργασια και ο,τι αλλα προνομια σου παρεχει αυτη η βιζα μεχρι να σου βγει η κανονικη.
            Ελπιζω να βοηθησα!
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              Γενικα με εχετε βοηθησει πολυ. Νομιζω οτι καταλαβαινετε το αγχος μου... Πιστευω οτι απο τη στιγμη που δεν εχουμε κανενα προβλημα να αποδειξουμε τη σχεση μας δε θα αντιμτωπισουμε προβλημα με τημ εκδοση της partner και της bridging visa

              Comment


                Originally posted by theoulakos View Post
                Γενικα με εχετε βοηθησει πολυ. Νομιζω οτι καταλαβαινετε το αγχος μου... Πιστευω οτι απο τη στιγμη που δεν εχουμε κανενα προβλημα να αποδειξουμε τη σχεση μας δε θα αντιμτωπισουμε προβλημα με τημ εκδοση της partner και της bridging visa
                Μονο φροντισε αυτες τις αποδειξεις να τις εχεις ηδη μαζι σου κατω (φωτογραφιες απο την αρχη της σχεσης σας μεχρι τις πιο προσφατες,κοινες φωτο με φιλους σας, κοινους λογαριασμους κλπ.) για να μη ψαχνεσαι απο εκει.Διαβασε μεσα στο πατριωτακι αναλογες περιπτωσεις και προετοιμασου καταλληλα.Επισης πληροφοριες υπαρχουν στο booklet της partner visa απο το Department of Immigration and Border Protection.
                Το συγκεκριμενο εγω το "ξεκοκκαλισα" οπως και ωρες διαβασματος εδω μεσα!
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  Originally posted by theoulakos View Post
                  Αυτο σκοπευω να κανω. Θα υποβαλλουμε αιτηση για partner visa με το που ερθω και εγω Αυστραλια.
                  Απλα με τη τουριστικη βιζα το ψιλοφοβομαστε, με την εννοια οτι μεχρι να βγει η brigin visa δε θα μπορω να δουλεψω αρα κ να προσφερω το πρωτο δυσκολο καιρο.
                  Απλα δε ξερω με ποια βιζα θα ειμαι πιο καλλυμενος οταν ερθω.... Ειναι δυσκολη αποφαση δυστυχως καθαρα λογο της καλυψης
                  Ωραία....... τότε πλήρωσε την φοιτητική βίζα, πλήρωσε το σχολείο και όταν θα έρθεις ξεκίνα τα μαθήματα και "όταν " θα βρεις δουλειά (σε έναν μήνα, σε δύο, σε τρεις, σε τέσσερις κα.......) με δικαίωμα μόνο 20 ώρες την εβδομάδα και με 15 $ την ώρα θα αρχίσεις να τα ξεχρεώνεις................

                  Ενημερωτικά για μελλοντικούς μετανάστες.

                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Καλησπέρα. Και εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον theoulakos. Ελεγα να παμε με τουριστικη κ να κάνει αίτηση ο Άντρας μου για partner visa από εκεί αλλά δεν λέει πουθενά ότι μπορεί να δουλέψει μέχρι να βγει η visa . Ισχύει;;;

                    Comment


                      Γεια σου Denise , οχι δεν ισχυει εξ' οσων γνωριζω.Εφοσον μπει ο αντρας σου με την τουριστικη βιζα, θα αιτηθει αμεσα την partner, ακολουθως θα του δοθει η bridging εως ωτου εγκριθει η βιζα του.Η bridging του δινει κανονικα το δικαιωμα να εργαζεται.
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        Originally posted by Denise View Post
                        Καλησπέρα. Και εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον theoulakos. Ελεγα να παμε με τουριστικη κ να κάνει αίτηση ο Άντρας μου για partner visa από εκεί αλλά δεν λέει πουθενά ότι μπορεί να δουλέψει μέχρι να βγει η visa . Ισχύει;;;
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ 23 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΤΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ VIZA ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ 2ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΠΑΝΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΑΝΑΛΕΩ ΠΑΟ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΟΥΤΑΡΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΖΩΗΣ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΗΛΑΔΗ

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλα τα μέλη αυτής της όμορφης παρέας...

                            Από το καλοκαίρι έχω ξεκινήσει μια έρευνα για τον καλύτερο δυνατό τρόπο μετανάστευσης στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στην Μελβούρνη. Έπειτα από πολύ διάβασμα και ψάξιμο κατέληξα ότι η VISA που ταιριάζει στην περίπτωση της οικογένειας μου είναι η Skilled Nominated (190) Visa.
                            Έχω ήδη πάρει το IELTS και αυτή την στιγμή περιμένω το αποτέλεσμα του skills assessment που έχω καταθέσει στο Vetassess.

                            Το ερώτημα μου είναι ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατάθεσης της αίτησης VISA για την Μελβούρνη?
                            Μέσα από to site Live in Victoria https://www.liveinvictoria.vic.gov.a...n#.WAc-fclSK4k
                            ή
                            μέσα από το site του SkillSelect καταθέτοντας EOI https://skillselect.gov.au/SKILLSELE...t/PreReg/Start

                            Έχω μπερδευτεί μιας και ξέρω ότι μέσω του EOI δηλώνεις ποιο state σε ενδιαφέρει...
                            So many projects to do.......but not enough time!!!!

                            Comment


                              Οκτώ εσφαλμένες αντιλήψεις απο τους Έλληνες μεταναστες στην Αυστραλία

                              A large number of Greek non-citizens living in Australia have contacted me, asking me a number of questions regarding the pathways and options for coming to Australia, how to get permanent residency and of course, citizenship.

                              During my talks with them, I have heard too many misconceptions about Australian migration laws and regulations from a large majority of them: the sources of these fallacies are usually "Giorgos" or "Mitsos" from Oakleigh over a cigarette and a frappe, an online forum, or, simply put, complete lies that have been told to them deliberately by others.

                              Below, please find the truth behind eight of the most common misconceptions by Greeks looking to live and work in Australia, as told by a registered migration agent:


                              Eight common misconceptions by Greeks looking to live and work in Australia | Neos Kosmos
                              instagram.com/anelixis_net/
                              youtube.com/user/AlexGraphicd1

                              Comment


                                Originally posted by bassjunkies View Post
                                Καλησπέρα σε όλα τα μέλη αυτής της όμορφης παρέας...

                                Από το καλοκαίρι έχω ξεκινήσει μια έρευνα για τον καλύτερο δυνατό τρόπο μετανάστευσης στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στην Μελβούρνη. Έπειτα από πολύ διάβασμα και ψάξιμο κατέληξα ότι η VISA που ταιριάζει στην περίπτωση της οικογένειας μου είναι η Skilled Nominated (190) Visa.
                                Έχω ήδη πάρει το IELTS και αυτή την στιγμή περιμένω το αποτέλεσμα του skills assessment που έχω καταθέσει στο Vetassess.

                                Το ερώτημα μου είναι ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατάθεσης της αίτησης VISA για την Μελβούρνη?
                                Μέσα από to site Live in Victoria https://www.liveinvictoria.vic.gov.a...n#.WAc-fclSK4k
                                ή
                                μέσα από το site του SkillSelect καταθέτοντας EOI https://skillselect.gov.au/SKILLSELE...t/PreReg/Start

                                Έχω μπερδευτεί μιας και ξέρω ότι μέσω του EOI δηλώνεις ποιο state σε ενδιαφέρει...
                                EOI στο SkillSellect

                                Comment

                                Working...
                                X