Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σωστα τα λες χωρίς κόπο πως να αποταμιεύσεις.Ξερω οτι η ζωή είναι ακριβή,ήμουν το 2010 εκεί για δύο μήνες.Αλλα δεν εχω σκοπό απλά να βρώ δουλειά.Εχω δεί και αρκετα courses που μπορεί ο καθένας online να αποκτήσει certificate σε οποιοδήποτε industry και σιγα σιγα να κάνεις καριέρα.Η διαφορά με την Ελλάδα είναι οτι σου δίνονται ευκαιρίες.

    Comment


      Καλησπέρα σε όλους. Αν μπορεί κάποιος που έχει φύγει για Αυστραλία να μου απαντήσει. Τα έγγραφα που έχω μαζέψει, για να έχουμε όταν κατέβουμε κι εμεις Αυστραλία, πρέπει να έχουν αποστίλ; . Τους αρκεί αν είναι μετεφρασμένα από δικηγόρο ή θέλουν οπωσδήποτε από τη μεταφραστική του υπουργείου ή μεταφραστικό γραφείο;

      Comment


        Ο δικηγόρος αρκεί. Δεν χρειάζεται αποστίλ.

        Comment


          Καλησπερα σε ολους πηραμε και εμεις την αποφαση να κανουμε την προσπαθεια μας για Αυστραλια καθως τα πραγματα για εμας εδω εχουν γινει υπερβολικα ασχημα , εχω πολλους συγγενεις στο Σιδνευ και μας προτειναν να παμε εκει (υπαρχει και κενο σπιτι για την φιλοξενια μας και εργασια και για τους 2 μας σε οικογενειακη επιχειρηση )αλλα ο ουσιωδης λογος που πηραμε την αποφαση ειναι ο 4χρονος γιος μας καθως διεγνωσθη με αυτισμο ειμαστε ανασφαλιστοι εδω και η θεραπεια του ειναι δυσβασταχτη για τα οικονομικα μας μια απ τις εξαδελφες μου εχει ειδικο παιδαγωγικο κεντρο στο Σιδνευ που κανει πολυ καλη δουλεια για την περιπτωση του παιδιου και θελει να τον αναλαβει ,γνωριζει καποιος αναλογη περιπτωση και τι χρειαζεται να κανω για να ξεκινησω διαδικασιες ωστε να παμε εκει?



          * Ο Συζυγος κατεχει διπλωμα γραφιστα και εγω Βοηθου Λογιστη

          Comment


            Καλη τυχη σας εύχομαι και το καλύτερο για το παιδί σας και υγεία πάνω απολα κοιτάξτε να εκμεταλευτείτε την χώρα γιατί πραγματικά η Αυστραλία νοιάζεται για τους κατοίκους της.

            Comment


              Originally posted by elpiz552 View Post
              Καλησπερα σε ολους πηραμε και εμεις την αποφαση να κανουμε την προσπαθεια μας για Αυστραλια καθως τα πραγματα για εμας εδω εχουν γινει υπερβολικα ασχημα , εχω πολλους συγγενεις στο Σιδνευ και μας προτειναν να παμε εκει (υπαρχει και κενο σπιτι για την φιλοξενια μας και εργασια και για τους 2 μας σε οικογενειακη επιχειρηση )αλλα ο ουσιωδης λογος που πηραμε την αποφαση ειναι ο 4χρονος γιος μας καθως διεγνωσθη με αυτισμο ειμαστε ανασφαλιστοι εδω και η θεραπεια του ειναι δυσβασταχτη για τα οικονομικα μας μια απ τις εξαδελφες μου εχει ειδικο παιδαγωγικο κεντρο στο Σιδνευ που κανει πολυ καλη δουλεια για την περιπτωση του παιδιου και θελει να τον αναλαβει ,γνωριζει καποιος αναλογη περιπτωση και τι χρειαζεται να κανω για να ξεκινησω διαδικασιες ωστε να παμε εκει?



              * Ο Συζυγος κατεχει διπλωμα γραφιστα και εγω Βοηθου Λογιστη
              Καλησπέρα από την Αδελαίδα
              Ενημερωτικά:
              Αν δεν είναι ένας από τους δυο σας Αυστραλός υπήκοος πρέπει το επάγγελμα του ενός να είναι μέσα σε αυτά που ζητάει η Αυστραλία και φυσικά δίνει την ανάλογη βίζα εφ όσον ο ενδιαφερομενος μπορεί να περάσει το τεστ αγγλικών IELTS για να δώσει το imigration το οκ για την βίζα που στην συνέχεια πρέπει να πληρωθεί όσο αυτή κοστίζει.
              Με λίγα λόγια δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο φαίνονται και πολλοί ακόμη και συγγενείς στην Αυστραλία δεν τα γνωρίζουν αυτά με αποτέλεσμα άθελά τους να δίνουν λάθος πληροφορίες και ελπίδες.
              Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την επίσημη ιστοσελίδα του imigration της Αυστραλίας και στο Πατριωτακι στις ανάλογες σελίδες.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                σε ευχαριστω για την πληροφορηση ναι το γνωριζω εχτες αποκαρδιωθηκα λιγο απο τα ποστ εδω μεσα και επικοινωνησα με τους συγγενεις μου οι οποιοι με ενημερωσαν οτθ ηδη το εχει αναλαβει δικηγορος(εξαδελφη) στην αυστραλια για να μου βρει καποια λυση διοτι χρηζει αμεση λυση για το παιδι και την θεραπεια του

                Comment


                  Originally posted by elpiz552 View Post
                  σε ευχαριστω για την πληροφορηση ναι το γνωριζω εχτες αποκαρδιωθηκα λιγο απο τα ποστ εδω μεσα και επικοινωνησα με τους συγγενεις μου οι οποιοι με ενημερωσαν οτθ ηδη το εχει αναλαβει δικηγορος(εξαδελφη) στην αυστραλια για να μου βρει καποια λυση διοτι χρηζει αμεση λυση για το παιδι και την θεραπεια του
                  Η μόνη που ίσως θα μπορέσει να βοηθήσει στο να έρθετε στην Αυστραλία είναι η ξαδέρφη και αυτό επειδή έχει το παιδαγωγικο κέντρο, "όμως" η όλη διαδικασία "νομίζω" ότι θα στοιχίσει πολλά λεφτά. Δεν ξέρω και αν τελικά θα μπορέσετε να μείνετε για πάντα ή μόνο όσο διαρκέσει η θεραπεία του παιδιού και το λέω αυτό γιατί υπάρχουν πάρα πολλές οικογένειες που έχουν παιδιά με κάποιο πρόβλημα. Καμία χώρα δεν θέλει περιπτώσεις που θα πληρώνει την ιατρό φαρμακευτική περίθαλψη στους γονείς αλλά ακόμη και στα παιδιά. Εδώ για να φέρει ένας Αυστραλός υπήκοος τον έναν ή και τους δύο γονείς του πρέπει να αποδείξει με το εισόδημα του ότι μπορεί να καλύψει την διαμονή τους εδώ σε ότι αυτό συνεπάγεται (έξοδα σπιτιού, φαγητού, νοσοκομείου, φαρμάκων κα....) και το ωραίο είναι ότι η επεξεργασία της αίτησης μέχρι την απάντηση κάνει από 2 έως 20 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

                  Αν οι συγγενείς σου εδώ χειριστούν την περίπτωσή σας σωστά, θέλουν και αντέχουν να σας βοηθήσουν οικονομικά όσο αυτό χρειαστεί πιστεύω ότι θα μπορέσουν να σας φέρουν στην Αυστραλία.

                  Εύχομαι ότι καλύτερο για εσάς και το παιδί σας.

                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Γειά σας. Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε. Είμαστε τετραμελής οικογένεια και σκεφτόμαστε σοβαρά να φύγουμε για Μελβούρνη Αυστραλίας. Ο ένας μου γιός πρόσφατα τελείωσε την φαρμακευτική και ο άλλος άριστος μαθητής, έδωσε πανελλήνιες για ιατρική χωρίς αποτέλεσμα. Η σύζυγός μου έχει Αυστραλιανή υπηκοότητα, Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει κατά πόσο θα ήταν καλύτερα για τα παιδιά όσο αφορά εύρεση εργασίας και φοίτηση σε πανεπιστήμιο. Ευχαριστώ.

                    Comment


                      Originally posted by elpiz552 View Post
                      σε ευχαριστω για την πληροφορηση ναι το γνωριζω εχτες αποκαρδιωθηκα λιγο απο τα ποστ εδω μεσα και επικοινωνησα με τους συγγενεις μου οι οποιοι με ενημερωσαν οτθ ηδη το εχει αναλαβει δικηγορος(εξαδελφη) στην αυστραλια για να μου βρει καποια λυση διοτι χρηζει αμεση λυση για το παιδι και την θεραπεια του
                      Δεν ειναι καθολου ευκολα τα πραγματα...Θα επικαλεστει το immigration οτι το παιδι ,δεν πληροι τα health requirements και αρα τα public interest criteria και θα ειναι σοβαρο οικονομικο βαρος ,αν του χορηγουσαν βιζα ,για τους Αυστραλους φορολογουμενους.
                      Οπως εγραψες ,το κοστος ειναι δυσβασταχτο για σας ,επειδη ειστε ανασφαλιστοι...Στο κοστος ,θα πατησει και το immigration...

                      Amongst the Public Interest Criteria are that the applicant must demonstrate that he or she is free from a disease or medical condition which has resulted, or may result in the applicant requiring community services or health care, or meet the criteria for the provision of a community service. If the applicant does suffer from such a disease or condition and it appears likely that as a consequence it will cost the Australian community or prejudice the access of a permanent resident or citizen to that health care, then this criterion may not be met. Consequently, an application may be refused if it appears that the applicant’s health could be a burden on Australian taxpayers. Under regulation 2.25, the Minister may make this enquiry of any other person in the applicant’s family as well."





                      Ευχομαι ολα καλα να σας ερθουν ,παντως ,αλλά ελπιδες πολλες να μην εχετε...
                      Προτιμω να λεω την αληθεια και μακαρι να διαψευστω εγω ,ειλικρινα...

                      Πολλα παιδια με αυτισμο ,εχουν απορριψει,οταν ζητησαν μονιμη βιζα οι γονεις.

                      Στην προσωρινη βιζα,που μεσα σ αυτην ειναι κι η βιζα 457 με εργοδοτη -χορηγο, αν υποθεςουμε οτι δεν θα την απορριψουν ,για λογους υγειας ,πρεπει να υπαρχει ιδιωτικη ασφαλεια.Που ομως, δεν ξερω αν θα ασφαλισει το παιδι με αυτισμο κι αν θα πληρωνει η ασφαλεια τα κοστη για τις θεραπειες του.Αυτα ολα ,στην περιπτωση που μπορειτε λογω επαγγελματος να ζητησετε βιζα με εργοδοτη-χορηγο ,τον συγγενη σας και στην περιπτωση ,βεβαια που δεχτει η ασφαλεια να ασφαλισει το παιδι .Η βιζα 457 ,δεν εγκρινεται αν δεν εχει γινει η ιδιωτικη ασφαλιση ,πρωτα.





                      Εννοειται οτι η αιτηση για βιζα εργασιας ,προϋποθετει οτι ο ενας απ τους δυο γονεις ,εχει επαγγελμα μεσα σ αυτα που ζηταει η Αυστραλια...Και εννοειται οτι στην περιπτωση εργοδοτη -χορηγου...πρεπει να εχει επιχειρηση συναφή με το επαγγελμα για το οποιο θα χορηγηθει η βιζα.Το λεω αυτο ,επειδη εγραψες οτι συγγενεις σας εχουν οικογενειακη επιχειρηση και θα εργαστειτε εκει..
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Ερωτηση οσο αφορα τα επιδοματα στην Αυστραλια

                        Γεια σε ολους θα ηθελα να ρωτησω κατι για να μου λυθει η απορια.Πηγαινοντας στην Αυστραλια και εφοσον μου δωθει η permanent visa θα δικαιουμαι κανονικα τα επιδοματα( παιδιων,ανεργιας δικης μου, ενοικιου ); Ο αντρας μου που ειναι Αυστραλος υπηκοος εχει ηδη ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο εκει με καποια χρηματα μεσα.Αυτο επηρεαζει στο να παρω εγω τα επιδοματα; Ελεγχονται δηλαδη και οι λογαριασμοι και δινονται τα αναλογα
                        Θα περιμενω απαντηση.
                        Ευχαριστω
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ

                          Η αληθεια ειναι οτι τους τελευταιους 7 μηνες εχω ριξει τοσο πολυ διαβασμα εδω μεσα στο πατριωτακι οσο δεν διαβασα στις πανελληνιες!
                          Για να παρω οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες και να μαθω τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω.
                          Και μπραβο σε ολους οσοι βοηθουν με τις απαντησεις τους ολους μας σε αυτη τη προσπαθεια που κανουμε για κατι καλυτερο σε αυτη τη μακρινη χωρα.
                          Ειναι λοιπον σαν να γνωριζω πολλους απο εσας που διαβαζα τις απαντησεις σας σε αλλα μελη . Οπως για παραδειγμα η Aussie , oinoi-mitsos, Agoriani και πολλους αλλους.Γι'αυτο μου φαινεται περιεργο που ηρθε και η δικη μου σειρα και παιρνω τις δικες μου πια απαντησεις και το οτι εφθασα ως εδω το οφειλω στο πατριωτακι.Εγινα μελος σχετικα προσφατα ωστοσο σας διαβαζω πολυ καιρο και ευχομαι τελικα να βρεθω μαζι με την οικογενεια μου στην Αυστραλια και να βοηθω και εγω οσο μπορω με τις πληροφοριες μου αλλα μελη .
                          Μακαρι να πανε ολα καλα και να τα καταφερουμε..!!
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            Καλώς ήλθες και μην αγχώνεσαι.. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ πέρυσι ήμουν στην ίδια θέση με σένα.. Θετική σκέψη και όλα καλά θα πάνε στο τέλος :victory

                            Comment


                              Μετανάστευση στην Aυστραλία (πληροφορίες)

                              Γεια σας είμαι 28 ετών έχω πτυχίο τεχνικου λυκειου ειδικοτητα θερμουδραυλικός αλλά δεν ασκησα το επαγγελμα μου με ενδιαφέρει πολύ οι μετανάστευση στην αυστραλία μιλάω πόλη λίγα αγγλικά έχω την απορία οι αυστραλία δεν ζητάει απλούς εργάτες στην οικοδομή σερβιτόρους και αλλά καπιος εδώ μίλησε για μια βίζα 3 μήνη 6 μήνη δεν θυμάμαι καλά που σου δίνει δικεομα να πας εκεί για καπιο διάστημα και αν δεν βρεις εργασία γυρίζεις πίσω πήτε μου πως λέγεται αυτοί οι βίζα και τη επιλογές έχω ευχαριστώ

                              Comment


                                Originally posted by Maik1988 View Post
                                Γεια σας είμαι 28 ετών έχω πτυχίο τεχνικου λυκειου ειδικοτητα θερμουδραυλικός αλλά δεν ασκησα το επαγγελμα μου με ενδιαφέρει πολύ οι μετανάστευση στην αυστραλία μιλάω πόλη λίγα αγγλικά έχω την απορία οι αυστραλία δεν ζητάει απλούς εργάτες στην οικοδομή σερβιτόρους και αλλά καπιος εδώ μίλησε για μια βίζα 3 μήνη 6 μήνη δεν θυμάμαι καλά που σου δίνει δικεομα να πας εκεί για καπιο διάστημα και αν δεν βρεις εργασία γυρίζεις πίσω πήτε μου πως λέγεται αυτοί οι βίζα και τη επιλογές έχω ευχαριστώ

                                Κανε το παρακάτω τέστ και αυτό θα σου βγάλει με βάσει τις προυποθέσεις που έχεις την ανάλογη visa


                                Find out about Australian visas, immigration and citizenship.
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X