Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Το είχα υποψιαστεί δυστυχώς επειδή το είχα ψάξει στην πρεσβεία κ δεν είχα βρει κάτι σχετικό για πρόσκληση... Οπως κ να χει σ ευχαριστώ!!!

    Comment


      #32
      Μόνο αν παντρευτείς Αυστραλό υπήκοο όπως η αδερφή σου ή το επάγγελμά εσένα ή του μέλλοντος συζύγου είναι μέσα σε αυτά που ζητάει η Αυστραλία π.χ. Νοσοκόμοι, Γιατροί κα μπορείς να έρθεις εδώ δυστυχώς.

      Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ ότι καλύτερο...!!!
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #33
        Πανε 4 χρονια απο τοτε που ειχα σχεδον κανονισει την επισκεψη μου στο Συδνευ αλλα προεκυψε η Αγγλια για 3 ετη οποτε ανανεωνω την θεση μου:

        Ειμαι 48 πλεον.
        Διδασκω Αγγλικα στην Ταυλανδη χωρις Bachelor's. Απλα ειχα American upbringing και αυτο με εχει βοηθησει οσο δεν φανταζομουν. Δεν αναφερομαι μονο στην προφορα μου. Μιλαω γενικοτερα.

        Το διαβατηριο μου ειναι και παραμενει Ελληνικο.

        Πιθανοτατα θα βρεθω στο Συδνευ απο Μαη μεχρι Αυγουστο (τοσο μου επιτρεπει η τουριστικη βιζα) και μετα θα ξαναγυρισω στην Μπανγκόκ.
        Εχω δωρεαν διαμονη και διατροφη στο Συδνευ σε δυο σπιτια, και μαλιστα στο ενα για οσο θελω.

        Κατα την διαμονη μου στην ατυπη πρωτευουσα, τι και που θα μπορουσα να ψαξω ωστε να βρω οτιδηποτε που θα μου επετρεπε να μπορεσω να μετοικησω εκει στο μελλον? Η ηλικια μου καθως και το οικονομικο μου στατους, δεν μου επιτρεπουν πολλα.

        Χαριτολογωντας μου ειχαν πει να βρω ενα ατομο για λευκο γαμο. Μαλλον αστειο θα ηταν γιατι γνωριζω πως τα ψαχνουν ολα.

        Καμια συμβουλη απο τους γνωριζοντες?
        Ι 'm open to suggestions που λεγαμε και στο Αμερικα!

        Comment


          #34
          Originally posted by panayiotis View Post
          Χαριτολογωντας μου ειχαν πει να βρω ενα ατομο για λευκο γαμο. Μαλλον αστειο θα ηταν γιατι γνωριζω πως τα ψαχνουν ολα.

          Καμια συμβουλη απο τους γνωριζοντες?
          Ι 'm open to suggestions που λεγαμε και στο Αμερικα!
          Με έναν γάμο ή και περισσότερους πολλά μπορούν να γίνουν
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #35
            Με λιγα λογια, στην περιπτωση μου δεν υπαρχει αλλη προοπτικη εκτος απο κατι τετοιο οπως καταλαβαινω. Correct?

            Αν η απαντηση ειναι ναι, ποιες ειναι οι επιλογες μου οταν θα ειμαι στο Συδνευ με τουριστικη βιζα για μενα και την τυχερη ατυχη?


            Υπαρχουν αλλες επιλογες αφου φυγω? Μιλαμε για spouse βιζα, σωστα?

            Comment


              #36
              Γνωριζει καποιος συμφορουμιτης τα ειδη της spouse visa? (εντος και εκτος Αυστραλιας).
              Ευχαριστω για οποια πληροφορηση!

              Comment


                #37
                Originally posted by panayiotis View Post
                Γνωριζει καποιος συμφορουμιτης τα ειδη της spouse visa? (εντος και εκτος Αυστραλιας).
                Ευχαριστω για οποια πληροφορηση!
                http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέ...sas-ιι-6385/
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #38
                  Την έχω επισκεφτει και εγώ 2 φορές με την τελευταία φορά πριν 1 χρόνο περίπου με τουριστική visa.
                  Σκέφτομαι να την κάνω απο την πατρίδα μιας και όπως βλέπεις και ακούς τα πράγματα ολο και χειρότερα γίνονται.
                  Για να μην σας κουράζω με φλυαρίες αν μπορεί καποιος και θέλει να απαντήσει.
                  Εχω τελειώσει απο το 2008 Τει λογιστικής. Εχω εμπειρία στον τομέα αυτό απο το 9 μέχρι και το 14 πριν έρθω εκει. Συνολο 5 χρόνια.
                  Το επαγγελμα μου περιέχεται μέσα στη sol αλλα δεν κατέχω καλα τα αγγλικά. Δεν έχω lower.
                  Πέρσι αποφάσισα να ξαναξεκινήσω μετα απο 10 και χρονια που τα είχα αφήσει (στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα)
                  Βρηκα 2 γραφεία εδω στην Αθηνα τους ανέφερα την περίπτωση μου μου ειπαν οτι εχω αρκετά προσόντα με βάση την προυπηρεσία μου και μου πρότειναν να εγγραφω σε ένα πρόγραμμα αγγλικών ELICOS. Αυτη τη στιγμή η καθηγητρια μου θεωρει οτι ειμαι ετοιμος να δωσω το city and guilts και το επιπεδο που προετοιμάζομαι είναι αντίστοιχο του lower

                  Επειδη εχω αρχισει και μακρυγορω....Εαν κάνω αυτο το βημα για τα αγγλικα όπως λένε τα γραφεία αυτά και κατά τη διάρκεια των 12 μηνων που σου δινει το πρόγραμμα ELICOS για αγγλικα βρω δουλεια σε οποιοδήποτε αλλο αντικειμενο εκτος της ειδικότητας μου. υπάρχει η περίπτωση αυτη η βιζα να ανανεωθει σε study ή ακομα και σε working visa?

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by panayiotis View Post
                    Με λιγα λογια, στην περιπτωση μου δεν υπαρχει αλλη προοπτικη εκτος απο κατι τετοιο οπως καταλαβαινω. Correct?

                    Αν η απαντηση ειναι ναι, ποιες ειναι οι επιλογες μου οταν θα ειμαι στο Συδνευ με τουριστικη βιζα για μενα και την τυχερη ατυχη?

                    Υπαρχουν αλλες επιλογες αφου φυγω? Μιλαμε για spouse βιζα, σωστα?
                    Οταν σου έδωσα χθες ,το link για τις Partner visas...δεν πρόσεξα ,αυτο σου το πμ...Αν αναφέρεσαι σε άτομο που απλά θα βρεις ,για να κανεις λευκό γάμο ,οπως έγραψες ,σε προηγούμενο μήνυμα ,οτι σε συμβούλευσαν να κάνεις
                    Originally posted by panayiotis View Post
                    .

                    ........

                    Πιθανοτατα θα βρεθω στο Συδνευ απο Μαη μεχρι Αυγουστο (τοσο μου επιτρεπει η τουριστικη βιζα) και μετα θα ξαναγυρισω στην Μπανγκόκ.
                    ...Κατα την διαμονη μου στην ατυπη πρωτευουσα, τι και που θα μπορουσα να ψαξω ωστε να βρω οτιδηποτε που θα μου επετρεπε να μπορεσω να μετοικησω εκει στο μελλον? Η ηλικια μου καθως και το οικονομικο μου στατους, δεν μου επιτρεπουν πολλα.

                    Χαριτολογωντας μου ειχαν πει να βρω ενα ατομο για λευκο γαμο.
                    Μαλλον αστειο θα ηταν γιατι γνωριζω πως τα ψαχνουν ολα.

                    Καμια συμβουλη απο τους γνωριζοντες?
                    Ι 'm open to suggestions που λεγαμε και στο Αμερικα!


                    ...τότε ,θα ήθελα να σε ενημερώσω ,οτι στο Patriotaki.net ,δεν δίνονται πληροφορίες για εξαπάτηση της Αυστραλιανής υπηρεσίας Μετανάστευσης...Γιατι ,αυτο ακριβώς είναι η εύρεση ατόμου ,απλά για να γίνει λευκός γάμος ,με αντίτιμο χρηματικό ,συνήθως...Και σίγουρα ,κάνοντας χιούμορ ,πάνω σ αυτο που έγραψες ,για λευκό γάμο ,σου δόθηκε προηγούμενη απάντηση ,σε ερώτημα σου ,σχετικά με τις επιλογές σου ,για παραμονή στην χώρα...
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #40
                      ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ PERTH

                      ΓΙΑ ΧΑΡΆ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
                      ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΌ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ PERTH
                      ΕΙΜΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΌΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ
                      ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ?
                      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                      Comment


                        #41
                        καλησπερα σε ολους!!!
                        Σκαιφτομαι να μεταναστευσω στην αυστραλια και θα ηθελα καπιες πληροφοριες. Ειμαι μηχανικος αυτοκηνητων απ΄'οτι ειδα στο υπουργειο μεταναστευσης εχει μια λιστα με τα επαγκελματα που ζητανε στην αυστραλια για χοριγισει εργασικης βιζας 189 και ειναι μεσα και το δικομου ,εχω προιπιρεσια και τα αγγλικα μου ειναι σε προχοριμενο επιπεδο αλλα δεν εχω lower υπαρχη πιθανοτιτα να μου την δοσουν.

                        Αν ναι τοτε πια ειναι να βηματα που πρεπει να ακολουθησω,χρηαζεται να βαλω δικιγορο η μπορω και μονος μου.και αν βγει η βιζα ποσο κοστιζει?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by ιωαννης.θ View Post
                          καλησπερα σε ολους!!!
                          Σκαιφτομαι να μεταναστευσω στην αυστραλια και θα ηθελα καπιες πληροφοριες. Ειμαι μηχανικος αυτοκηνητων απ΄'οτι ειδα στο υπουργειο μεταναστευσης εχει μια λιστα με τα επαγκελματα που ζητανε στην αυστραλια για χοριγισει εργασικης βιζας 189 και ειναι μεσα και το δικομου ,εχω προιπιρεσια και τα αγγλικα μου ειναι σε προχοριμενο επιπεδο αλλα δεν εχω lower υπαρχη πιθανοτιτα να μου την δοσουν.

                          Αν ναι τοτε πια ειναι να βηματα που πρεπει να ακολουθησω,χρηαζεται να βαλω δικιγορο η μπορω και μονος μου.και αν βγει η βιζα ποσο κοστιζει?
                          Αν είχες διαβάσει για την βίζα αυτή ,θα έβλεπες πως δεν ζητάνε lower.Δεν ξερω ,πού διάβασες οτι χρειάζεται.Χρειαζεται ν αποδείξεις ,οτι γνωρίζεις Αγγλικά,δίνοντας εξετάσεις . You must be able to demonstrate that you have at least competent English language ability at the time you are invited to apply and when you lodge your application.

                          No points are awarded for competent English.

                          You can receive 10 points for proficient English and 20 points for superior English .

                          The IELTS has an academic test and a general training test. You need only take the general training test unless your assessing authority tells you otherwise. You only need to provide the test report form (TRF) number or the test registration number that is on your English language test certificate. Your English language test results must be no older than three years immediately before the day on which you were invited to apply for your visa application. To prove that you have competent English you must provide evidence of one of the following:

                          You hold a valid passport issued by the United Kingdom, the United States of America, Canada, New Zealand or the Republic of Ireland and you are a citizen of that country.
                          You have achieved a score of at least 6 in each of the four test components (speaking, reading, listening and writing) in an International English Language Testing System (IELTS) test that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.
                          You have achieved a score of at least 'B' in each of the four test components of an Occupational English Test (OET) that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.
                          You have achieved the following minimum test scores in each of the four test components: 12 for listening, 13 for reading, 21 for writing and 18 for speaking, in a Test of English as a Foreign Language internet-based test (TOEFL iBT) test that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.
                          You have achieved a test score of at least 50 in each of the four test components (speaking, reading, listening and writing) in a Pearson Test of English (PTE) Academic that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.
                          You have achieved a test score of at least 169 in each of the four test components (speaking, reading, listening and writing) in a Cambridge English: Advanced (CAE) test that has been undertaken on or after 1 January 2015 and prior to lodging the visa application. Σήμερα ,κοστίζει 2.555 ευρώ ή 3.520 δολάρια Αυστραλίας. Είναι ολα γραμμένα στο επίσημο Αυστραλιανό site ,του υπουργείου μετανάστευσης ,το DIBP ,δηλαδή.Μελετησε το καλά ,εδώ. https://www.immi.gov.au/Visas/Pages/189.aspx Υπάρχει μια παρανόηση ,όσον αφορά το θέμα Δικηγορος και αίτηση για Αυστραλιανή βίζα..Ένας Registered migration agent ,δεν είναι αναγκαστικά και Δικηγορος.Μπορει ,αν θέλει ,ένας Δικηγορος ,να βγάλει τέτοια άδεια ,αλλά την βγάζει κι όποιος έχει σπουδάσει το αντικείμενο του μεταναστευτικού νόμου της Αυστραλίας και παίρνει δίπλωμα πάνω στο αντικείμενο αυτο. Δλδ στο ΜΑRA ,δεν εγγράφονται μόνο δικηγόροι. Και βέβαια ,ένας RMA ,μπορεί να πάει μια υπόθεση πελάτη του ,στο λεγόμενο εφετείο ,το ΜRT , είτε είναι Δικηγορος που έχει άδεια απ το MARA ,είτε κάποιος με δίπλωμα σε σπουδές πάνω στον μεταναστευτικό νόμο ,που κι αυτός έχει άδεια απ το MARA. Το αν θα κάνει κάποιος ,μόνος του την αίτηση ,ή θα προσφύγει σε ειδικό ,εξαρτάται απ αυτόν και μόνο και οι πληροφορίες ,για κάθε βίζα ,βρίσκονται στο επίσημο Αυστραλιανό site,
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by vertigo View Post
                            Αν είχες διαβάσει για την βίζα αυτή ,θα έβλεπες πως δεν ζητάνε lower.Δεν ξερω ,πού διάβασες οτι χρειάζεται.Χρειαζεται ν αποδείξεις ,οτι γνωρίζεις Αγγλικά,δίνοντας εξετάσεις . You must be able to demonstrate that you have at least competent English language ability at the time you are invited to apply and when you lodge your application.

                            No points are awarded for competent English.

                            You can receive 10 points for proficient English and 20 points for superior English .

                            The IELTS has an academic test and a general training test. You need only take the general training test unless your assessing authority tells you otherwise. You only need to provide the test report form (TRF) number or the test registration number that is on your English language test certificate. Your English language test results must be no older than three years immediately before the day on which you were invited to apply for your visa application. To prove that you have competent English you must provide evidence of one of the following:

                            You hold a valid passport issued by the United Kingdom, the United States of America, Canada, New Zealand or the Republic of Ireland and you are a citizen of that country.
                            You have achieved a score of at least 6 in each of the four test components (speaking, reading, listening and writing) in an International English Language Testing System (IELTS) test that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.
                            You have achieved a score of at least 'B' in each of the four test components of an Occupational English Test (OET) that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.
                            You have achieved the following minimum test scores in each of the four test components: 12 for listening, 13 for reading, 21 for writing and 18 for speaking, in a Test of English as a Foreign Language internet-based test (TOEFL iBT) test that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.
                            You have achieved a test score of at least 50 in each of the four test components (speaking, reading, listening and writing) in a Pearson Test of English (PTE) Academic that has been undertaken in the three years immediately prior to lodging the visa application.
                            You have achieved a test score of at least 169 in each of the four test components (speaking, reading, listening and writing) in a Cambridge English: Advanced (CAE) test that has been undertaken on or after 1 January 2015 and prior to lodging the visa application. Σήμερα ,κοστίζει 2.555 ευρώ ή 3.520 δολάρια Αυστραλίας. Είναι ολα γραμμένα στο επίσημο Αυστραλιανό site ,του υπουργείου μετανάστευσης ,το DIBP ,δηλαδή.Μελετησε το καλά ,εδώ. https://www.immi.gov.au/Visas/Pages/189.aspx Υπάρχει μια παρανόηση ,όσον αφορά το θέμα Δικηγορος και αίτηση για Αυστραλιανή βίζα..Ένας Registered migration agent ,δεν είναι αναγκαστικά και Δικηγορος.Μπορει ,αν θέλει ,ένας Δικηγορος ,να βγάλει τέτοια άδεια ,αλλά την βγάζει κι όποιος έχει σπουδάσει το αντικείμενο του μεταναστευτικού νόμου της Αυστραλίας και παίρνει δίπλωμα πάνω στο αντικείμενο αυτο. Δλδ στο ΜΑRA ,δεν εγγράφονται μόνο δικηγόροι. Και βέβαια ,ένας RMA ,μπορεί να πάει μια υπόθεση πελάτη του ,στο λεγόμενο εφετείο ,το ΜRT , είτε είναι Δικηγορος που έχει άδεια απ το MARA ,είτε κάποιος με δίπλωμα σε σπουδές πάνω στον μεταναστευτικό νόμο ,που κι αυτός έχει άδεια απ το MARA. Το αν θα κάνει κάποιος ,μόνος του την αίτηση ,ή θα προσφύγει σε ειδικό ,εξαρτάται απ αυτόν και μόνο και οι πληροφορίες ,για κάθε βίζα ,βρίσκονται στο επίσημο Αυστραλιανό site,

                            Σε ευχαριστω πολυ που με κατατοπισες,εχεις απολιτο δικιο δεν τα διαβασα καλα !!!

                            Comment


                              #44
                              καλησπερα και απο μενα ,
                              με ενδιαφερει σοβαρα η μεταναστευση κυριως στην αυστραλια . ομως εχω προβληματιστη με το συστημα..

                              τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα , ομως αυτο το προβλημα θα λυθει οταν εχει να κανει με το καλο της υπολοιπης ζωης μου ...

                              απο εκει και περα παρ ολο που διαβασα παρα πολυ στο φορουμ , δεν εχω καταλαβει και πολλα.

                              εχω πτυχεια απο τεχνικα λυκεια ηλεκτρολογου εγκαταστασεων κατηγοριας α . β και γ ( αν θυμαμαι καλα , πρεπει να το ξανα κοιταξω ) καθως και πτυχειο παλι απο τεε με την ειδηκοτητα : ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
                              ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ.

                              η ηλικια μου ειναι 24 .


                              τι βηματα πρεπει να κανω ωστε να ξεκινησω σιγα σιγα ? αγγλικα το πολυ σε 8-9 μηνες απο φροντηστηρια που ρωτησα θα ειμαι ετοιμος

                              αυτο σημαινει οτι δεν βιαζομαι , αλλα επειδη βλεπω μεγαλη αναμονη και ζητηση για τις βιζες , θα ηθελα να ειμαι λιγο προετημασμενος..

                              καταρχας μπορω να βγαλω καποια βιζα με πτυχεια σαν αυτα ? δηλαδη οχι απο τει /ιεκ ? και αν ναι πια ?

                              επισης αυτη η βιζα που θα πρεπει να βγαλω , τι αλλο εχει στα υπωχρεωτηκα εγγραφα - γνωσεις ?

                              σας ευχαριστω για το χρονο σας!!!

                              Comment


                                #45
                                ερωτηση για τουριστικη βιζα

                                Καλησπερα σε ολους!!!!!

                                Αν ταξιδεψω με τουριστικη βιζα για αυστραλια εχω ενα φιλο γινεται να δειλωσω δηευθινση κατικιας το σπιτι που θα επισκευτω αλλα να μηνω σε ξενοδοχειο ?.

                                πρεπει να εχω μαζι μου τα χρηματα για το ταξιδι η γιναιτε να διλωσω και λογαριαμο τραπεζεις για να μην τα κουβαλαω μαζιμου.

                                το εισιτιριο πρεπει να ειναι μετ-επιστροφης?.

                                ρωταο γιατι εχουν ακουστει πολλα οτι μολης ερχονται ελληνες στην αυστραλια στο αεροπλανο τους δινουν να σημπιροσουν ενα εγραφο και οσοι δεν εχουν δηλομενη διεθινση που θα μηνουν, και καπιο χρηματικο ποσο μαζι τους τους απελασουν πισω.

                                ευχαριστω για τον χρονο σας.

                                Comment

                                Working...
                                X