Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    όταν έχουμε παράδειγμα 400$ ενοίκιο την εβδομάδα........τον μήνα γίνετε 1720$ και όχι 1600$ πολλαπλασιάζουμε με 4.3.Αυτο ισχύει και με τον μισθό επί 4.3
    αυτό συμβαίνει επειδή όλα είναι με την εβδομάδα και επειδή ο χρόνος έχει 52 εβδομάδες κάνουμε 52 /12= 4,3333
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #77
      Originally posted by kikirikoy View Post
      όταν έχουμε παράδειγμα 400$ ενοίκιο την εβδομάδα........τον μήνα γίνετε 1720$ και όχι 1600$ πολλαπλασιάζουμε με 4.3.Αυτο ισχύει και με τον μισθό επί 4.3
      αυτό συμβαίνει επειδή όλα είναι με την εβδομάδα και επειδή ο χρόνος έχει 52 εβδομάδες κάνουμε 52 /12= 4,3333
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #78
        Originally posted by sugarbird View Post
        Στα παιδιά στο forum που τόσο καιρό δίνουν πληροφορίες και συμβουλές οφείλω ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ,. Αυτό που κάνανε και που εξακολουθούν να κάνουν ορισμένοι (Aussie είσαι από τους αγαπημένους μου!) για εμάς τους “διψασμένους” είναι μοναδικό!
        Θέλω όμως καλοπροαίρετα να πω (για να έχουμε όσο τον δυνατόν αντικειμενικότερα δεδομένα) ότι δεν πρέπει να είναι δύσκολο για έναν μόνιμο κάτοικο εξωτερικού να πληροφορήσει (αν μπορεί) υπεύθυνα τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έσοδα η και έξοδα μιας νεοφερμένης οικογένειας to 2015!
        Εάν κάποιος με ρωτάγανε τα ίδια πράγματα για την Ελλάδα θα τον ενημέρωνα ότι τα έξοδα για τετραμελή οικογένεια στην Αθήνα είναι περίπου μπλ μπλ μπλ ότι ο εργάτης οικοδομής ανειδίκευτος παίρνει περίπου 27 ευρώ/ημέρα και ο τεχνίτης 40ευρώ/ημέρα με Ι.Κ.Α και μπλ μπλ μπλ
        Είμαι 45 χρονών με οικογένεια και προφανώς έχω την απαιτούμενη ωριμότητα να γνωρίζω τι θα συναντήσω και τι προσδοκώ στη Αυστραλία.
        Σας ευχαριστώ και πάλη και εύχομαι σε όλους μας τα καλύτερα και τα ομορφότερα

        ΥΓ Aussie είσαι καταπληκτικός !!!!!!!!
        Καλημέρα sugarbird
        Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε όλοι εδώ μέσα είναι να μην κάνεις μεγάλα όνειρα γιατί μπορεί να προσγειωθείς απότομα και αυτό μετά είναι χειρότερο. Καλύτερα να ξεκινήσεις να έρθεις, κανείς δε σου λέει να μην έρθεις γιατί σίγουρα εδώ είναι καλύτερα πρώτα για τα παιδιά σου και μετά για σένα, και μετά από εδώ να προσπαθήσεις να πάρεις τα χρήματα που λες που μακάρι να τα παρεις.
        Εμείς πάντως είμαστε από τον Ιανουάριο εδώ και αυτά τα χρήματα δεν τα έχουμε πάρει ακόμα!
        Τα έξοδα όπως είπε και η Aussie διαφέρουν από οικογένεια σε οικογένεια. Εσύ μπορείς να χρειάζεσαι για super market 1000 δολάρια ενώ εγώ μπορώ να τη βγάλω με 500 ή με 600 το μήνα. Πάντως στο θέμα του σούπερ μάρκετ αν κυνηγάς τις προσφορές μπορείς να βρεις πράγματα φθηνότερα από την Ελλάδα. Το έχω γράψει και στην ανταπόκριση μου.
        Από κει και πέρα αν θέλεις να βγαίνεις έξω για φαγητό τότε τα χρήματα σίγουρα δεν θα σου φτάσουν γιατί είναι ακριβά. Αν θέλεις διάβασε την ανταπόκριση μου όπου εκεί γράφω για κάποιες τιμές.
        Το ενοίκιο του σπιτιού πάντως διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και είναι και ανάλογα με τα δωμάτια που θέλεις. Εγώ που μένω Σύδνευ προσπαθώ να βρω σπίτι με 3 δωμάτια στα 400 δολάρια, αλλά αυτό είναι αδύνατο! Υπάρχουν βέβαια με 350 δολάρια αλλά είναι 3 ή 4 ώρες μακριά από την πόλη!
        Σου εύχομαι πάντως καλή επιτυχία και να καταφέρετε να έρθετε και εσείς.

        Comment


          #79
          Υπάρχει σχετικό thread ,όπου τα μέλη που έστειλαν αιτηση για partner visa,συμπληρώνουν στοιχεία που αφορούν το αν ήταν αιτηση ,offshore ή onshore ,το πότε κατατέθηκε και λοιπές λεπτομέρειες ,οπως και σχετική επεξεργασία της ανάρτησης ,όταν δοθεί η βίζα κι αυτο για να βοηθηθούν άλλα μέλη ,να σχηματίσουν μια ιδέα για τους χρόνους απόκτησης της και να μην ανησυχούν όταν καθυστερεί..(λαμβανομένου ,πάντα ,υπ όψιν ,οτι κάθε περίπτωση ,έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες)....Ομως ,το τελευταίο μέλος ,που έκανε σχετική αναρτηση ,ήταν η Aussie κι αυτο πριν ένα χρονο...Δεν είναι βέβαια υποχρεωτικό το να γράψει κάποιος στο σχετικό thread...όμως για να το ανοίξει ο Agoriani..κάποια χρησιμότητα θα έχει...και σχετικά threads ,υπάρχουν και σε ανάλογα ξένα fora...Οπως βοηθήθηκαν κάποια μέλη ,θα ήταν επιθυμητό ,να βοηθήσουν κι αυτά ,με σχετική αναρτηση ,όσους έχουν αγωνία και άγχος για τους χρόνους απόδοσης της βίζας...Αλλά βέβαια ,ο καθένας ,αποφασίζει και πράττει ανάλογα...

          Ευχαριστω

          Το σχετικό thread ,είναι το παρακάτω
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #80
            Υπάρχει κι ανάλογο thread ,με τους χρόνους επεξεργασίας για skilled/work visas...Αν και εκει ,οι αναρτήσεις μελών που έκαναν αιτηση για τέτοια βίζα ...δεν είναι κι η αναμενόμενη...γιατί σίγουρα δεν έκαναν μονο 8 μέλη ,εδώ και 5 χρονια πίσω ,μέχρι σήμερα ,αιτηση για τέτοια βίζα... όμως τουλάχιστον έγινε πρόσφατη αναρτηση ,από μέλος σχετικά με τέτοια βίζα...Και ξανατονιζω ,δεν είναι βέβαια υποχρεωτική η σχετική αναρτηση...Αλλά βοηθάει όσους έχουν αγωνία και άγχος ,σχετικά με τους χρόνους επεξεργασίας και βέβαια η κάθε περίπτωση είναι μοναδική...

            Ευχαριστω
            Το σχετικό thread ,είναι το παρακάτω

            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #81
              Καλησπερα κι απο μενα .Μετα απο ατελειωτες ωρες σε διαβασμα τις τελευταιες δυο μερες μεσα στο πατριωτακι εχω μαζεψει αρκετες πληροφοριες και εχω και αρκετες αποριες ..Δυστυχως οπως εχουν πει αρκετοι η Ελλαδα ειναι σε κατηφορο με σπασμενα φρενα το μονο που μενει ειναι το μπαμ ...Τεσπα για να μην μακρυγορησω διοτι δεν θα τελειωσω ποτε εχω μερικες αποριες.Ειμαι 37 ετων(κλειστα) με επαγγελμα Λογιστης τα τελευταια 19 χρονια ,σχετικα αρκετο πελατολογιο και καλες απολαβες ,οπως ειπα παραπανω ομως το μπαμ δεν αργει ετσι αρχισα να ψαχνομαι για μεταναστευση κυριως για τα παιδια μου .Αν και διαβασα αρκετα απο το επισημο σαιτ δεν εχω καταληξει στο τι ειναι καλυτερο για μενα απο πλευρας Visa κι αν φυσικα πληρω τι προυποθεσεις .Ειμαι αποφοιτος Ιεκ και ξεκινησα με ημερομηνια εναρξης απο 16/09/1996 απο 1/1/1997 ασφαλισμενος στο Τεβε(οαεε).Απ οτι καταλαβα το πτυχιο δεν αναγνωριζεται λογω Ιεκ ,Αγγλικα ξερω και διαβαζω αλλα απο οτι ειδα θελει το IELT με βαθμο 7 για ποντους (οποτε χρειαζεται η αποκτηση του).Να σημειωσω δεν ειμαι κατοχος Αυστραλιανου διαβατηριου συνεπως δεν εχω καποιο αβανταζ απο αυτο. Παντρεμενος με 2 παιδια μικρα (2,5 χρονων ο γιος μου και 7 μηνων η κορη μου)η συζυγος δεν ξερει καθολου Αγγλικα .Βαση ποντων απο πλευρας ηλικιας μαζευω 25 ,αν και εστω εχω το ΙΕLTS αλλους 10 συνολο 35 ως τωρα μεχρι τους 60(αν δεν κανω λαθος) πως μπορω να συγκεντρωσω τους υπολοιπους?Ευχαριστω εκ των προτερων και συγχαρητηρια σε οσους μαζεψαν ολες αυτες τις πληροφοριες στο σαιτ.Να συμπληρωσω στα παραπανω που εγραψα δεν περιμενω ολα να ειναι δρομος με ροδοπεταλα οπως κι οτι μετα απο τοσα χρονια δεν περιμενα οτι θα σκεφτομαι την μεταναστευση οπως πολλοι δουλεψα σκληρα αλλα οπως φαινεται οποιος δουλευει στην Ελλαδα ειναι δωρον αδωρο..

              Comment


                #82
                Aussie (κυρία μου.. χεχεχε!!) – Mariasiran – kikirikoy (και τα άλλα παιδιά του forum).
                Λόγο των γεγονότων στην χώρα μας καθυστέρησα να σας γράψω το αυτονόητο (και μάλλον κουραστικό για εσάς –σίγουρα δεν το κάνετε από αγγαρεία αλλά από ευαισθησία) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

                Comment


                  #83
                  Originally posted by vertigo View Post
                  Υπάρχει κι ανάλογο thread ,με τους χρόνους επεξεργασίας για skilled/work visas...Αν και εκει ,οι αναρτήσεις μελών που έκαναν αιτηση για τέτοια βίζα ...δεν είναι κι η αναμενόμενη...γιατί σίγουρα δεν έκαναν μονο 8 μέλη ,εδώ και 5 χρονια πίσω ,μέχρι σήμερα ,αιτηση για τέτοια βίζα... όμως τουλάχιστον έγινε πρόσφατη αναρτηση ,από μέλος σχετικά με τέτοια βίζα...Και ξανατονιζω ,δεν είναι βέβαια υποχρεωτική η σχετική αναρτηση...Αλλά βοηθάει όσους έχουν αγωνία και άγχος ,σχετικά με τους χρόνους επεξεργασίας και βέβαια η κάθε περίπτωση είναι μοναδική...

                  Ευχαριστω
                  Το σχετικό thread ,είναι το παρακάτω

                  http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...ications-2056/
                  Υπάρχει επίσης ενα online visa tracker το οποιο ενημερώνεται αρκετα συχνά για όσους αγχωνονται πολύ.... παραθετω το λινκ

                  189 Visa lliiiooooooooo,ANZSCO,Applied on,Applied on,We are gradually moving data to myimmitracker.com Please do not delete, do not filter. This is a LIVE document ,CO Contact Date,Grant Date,Nationality,Onshore/ Offshore,CO Team,Days to CO contact,Days Since CO Contact,Days to Grant,Waiting Days,p

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by Antony Kont View Post
                    Καλησπερα κι απο μενα .Μετα απο ατελειωτες ωρες σε διαβασμα τις τελευταιες δυο μερες μεσα στο πατριωτακι εχω μαζεψει αρκετες πληροφοριες και εχω και αρκετες αποριες ..Δυστυχως οπως εχουν πει αρκετοι η Ελλαδα ειναι σε κατηφορο με σπασμενα φρενα το μονο που μενει ειναι το μπαμ ...Τεσπα για να μην μακρυγορησω διοτι δεν θα τελειωσω ποτε εχω μερικες αποριες.Ειμαι 37 ετων(κλειστα) με επαγγελμα Λογιστης τα τελευταια 19 χρονια ,σχετικα αρκετο πελατολογιο και καλες απολαβες ,οπως ειπα παραπανω ομως το μπαμ δεν αργει ετσι αρχισα να ψαχνομαι για μεταναστευση κυριως για τα παιδια μου .Αν και διαβασα αρκετα απο το επισημο σαιτ δεν εχω καταληξει στο τι ειναι καλυτερο για μενα απο πλευρας Visa κι αν φυσικα πληρω τι προυποθεσεις .Ειμαι αποφοιτος Ιεκ και ξεκινησα με ημερομηνια εναρξης απο 16/09/1996 απο 1/1/1997 ασφαλισμενος στο Τεβε(οαεε).Απ οτι καταλαβα το πτυχιο δεν αναγνωριζεται λογω Ιεκ ,Αγγλικα ξερω και διαβαζω αλλα απο οτι ειδα θελει το IELT με βαθμο 7 για ποντους (οποτε χρειαζεται η αποκτηση του).Να σημειωσω δεν ειμαι κατοχος Αυστραλιανου διαβατηριου συνεπως δεν εχω καποιο αβανταζ απο αυτο. Παντρεμενος με 2 παιδια μικρα (2,5 χρονων ο γιος μου και 7 μηνων η κορη μου)η συζυγος δεν ξερει καθολου Αγγλικα .Βαση ποντων απο πλευρας ηλικιας μαζευω 25 ,αν και εστω εχω το ΙΕLTS αλλους 10 συνολο 35 ως τωρα μεχρι τους 60(αν δεν κανω λαθος) πως μπορω να συγκεντρωσω τους υπολοιπους?Ευχαριστω εκ των προτερων και συγχαρητηρια σε οσους μαζεψαν ολες αυτες τις πληροφοριες στο σαιτ.Να συμπληρωσω στα παραπανω που εγραψα δεν περιμενω ολα να ειναι δρομος με ροδοπεταλα οπως κι οτι μετα απο τοσα χρονια δεν περιμενα οτι θα σκεφτομαι την μεταναστευση οπως πολλοι δουλεψα σκληρα αλλα οπως φαινεται οποιος δουλευει στην Ελλαδα ειναι δωρον αδωρο..
                    Καλημερα ξανα απο Ελλαδα ...καποιος με πληροφοριες αν γνωριζει?

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Antony Kont View Post
                      Καλημερα ξανα απο Ελλαδα ...καποιος με πληροφοριες αν γνωριζει?
                      Ξερω ατομα που ηρθαν ως υπηκοοι και μη ,με το δικο σου επαγγελμα εδω και 3-4 χρονια και παλευουν εδω ακομα με σπουδες ως λογιστες στο πανεμιστημιο για να μπορεσουν να εξασκισουν
                      το επαγγελμα,ωστοσο τα ατομα που ξερω αυτα εχουν πασχισει να βρουνε λογιστικο γραφειο για να μπορεσουν να κανουν εξασκηση του επαγγελματος αλλα και αυτο δυσκολο (το ένα ακόμα δεν έχει βρεί)
                      ωστοσο εσυ λογικα θα ερθεις εδω με φοιτητικη visa ?
                      Αν ναι εχεις διαβασει ο,τι ολα τα εξοδα ειναι πάρα πολλά και αναφαίρομαι στα σχολεία των παιδιών ,έξοδα student visas και εννοειται εξοδα διατροφης και διαμονής
                      δεν θέλω να σου πω μην έρχεσε αυτό δεν θα το κρίνω εγω απλά σου αναφέρομαι αυτά που γνωρίζω απο εκεί και πέρα η απόφαση είναι καθαρά δικιά σας.
                      και ο,τι το δικαίωμα εργασίας σου με student visa θα είναι μόνο 20 ώρες την εβδομάδα.
                      Θα πρέπει να τα βάλεις όλα κάτω και να δείς αν σε συμφέρει οικονομικά το πακέτο όλο για εδω και μετά να προχωρήσεις
                      Αυτα τα λίγα που ήξερα σχετικά στα παράθεσα
                      εύχομαι το καλύτερο
                      φιλικά
                      Aussie
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by Antony Kont View Post
                        Καλημερα ξανα απο Ελλαδα ...καποιος με πληροφοριες αν γνωριζει?
                        Μπορεις να κοιταξεις αν αναγνωρίζεται η εργασιακή σου πειρα μέσω του αντίστοιχου φορέα αναγνώρισης του επαγγέλματος σου.. Το ΙΕLTS μην σε τρομάζει γιατι αν πραγματικά το θες μπορεις να γράψεις κ 8 σε όλα και να διεκδικήσεις 20 πόντους. Αρα πας στους 45 με ηλικία + 10 η εργασιακή πείρα πας 55 και μετα εχεις επιλογή για state nomination ή NAATI που δίνουν άλλους 5 κ φτάνεις τους 60.

                        Αλλά αν είσαι οικονομικα ευκατάστατος μπορείς να κοιτάξεις την επιλογή της business visa ωστε να ανοίξεις κάτι δικό σου..

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by Aussie View Post
                          Ξερω ατομα που ηρθαν ως υπηκοοι και μη ,με το δικο σου επαγγελμα εδω και 3-4 χρονια και παλευουν εδω ακομα με σπουδες ως λογιστες στο πανεμιστημιο για να μπορεσουν να εξασκισουν
                          το επαγγελμα,ωστοσο τα ατομα που ξερω αυτα εχουν πασχισει να βρουνε λογιστικο γραφειο για να μπορεσουν να κανουν εξασκηση του επαγγελματος αλλα και αυτο δυσκολο (το ένα ακόμα δεν έχει βρεί)
                          ωστοσο εσυ λογικα θα ερθεις εδω με φοιτητικη visa ?
                          Αν ναι εχεις διαβασει ο,τι ολα τα εξοδα ειναι πάρα πολλά και αναφαίρομαι στα σχολεία των παιδιών ,έξοδα student visas και εννοειται εξοδα διατροφης και διαμονής
                          δεν θέλω να σου πω μην έρχεσε αυτό δεν θα το κρίνω εγω απλά σου αναφέρομαι αυτά που γνωρίζω απο εκεί και πέρα η απόφαση είναι καθαρά δικιά σας.
                          και ο,τι το δικαίωμα εργασίας σου με student visa θα είναι μόνο 20 ώρες την εβδομάδα.
                          Θα πρέπει να τα βάλεις όλα κάτω και να δείς αν σε συμφέρει οικονομικά το πακέτο όλο για εδω και μετά να προχωρήσεις
                          Αυτα τα λίγα που ήξερα σχετικά στα παράθεσα
                          εύχομαι το καλύτερο
                          φιλικά
                          Aussie
                          Aussie πρωτα πρεπει να σου πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ...ειλικρινα η δικη σου περιπετεια ειναι απο τις λιγες ...μετα πρεπει να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου ...η αληθεια ειχα πολυ ελαχιστες ελπιδες για τη δουλεια μου οποτε δεν απογοητευομαι ...αυτο που με ενδιαφερει ειναι να αναγνωριζεται εστω η προυπηρεσια μου και με βοηθεια καποιων γνωστων να βρω καποιον σπονσορ...οποτε βαση οσων προανεφερα απο ποντους τι μπορω να μαζεψω ???Επισης δεν ψαχνομαι για φοιτητικη Visa αλλα για εργασιακη περισσοτερο και αν υπαρχει χρονος για φοιτηση σε καποια σχολη τοτε ναι θα το παλεψω .Οποτε αυτο που με ενδιαφερει σε πρωτη φαση ειναι η βιζα που θα μου εξασφαλιζει την εισοδο αρχικα σε μενα και μετα απο ενα χρονο να μπορω να τραβηξω την οικογενεια μου.

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by illyen View Post
                            Μπορεις να κοιταξεις αν αναγνωρίζεται η εργασιακή σου πειρα μέσω του αντίστοιχου φορέα αναγνώρισης του επαγγέλματος σου.. Το ΙΕLTS μην σε τρομάζει γιατι αν πραγματικά το θες μπορεις να γράψεις κ 8 σε όλα και να διεκδικήσεις 20 πόντους. Αρα πας στους 45 με ηλικία + 10 η εργασιακή πείρα πας 55 και μετα εχεις επιλογή για state nomination ή NAATI που δίνουν άλλους 5 κ φτάνεις τους 60.

                            Αλλά αν είσαι οικονομικα ευκατάστατος μπορείς να κοιτάξεις την επιλογή της business visa ωστε να ανοίξεις κάτι δικό σου..

                            ευχαριστω για την απαντηση ..οντως η θεληση ειναι μεγαλο πραγμα οποτε ακομα και 8 μπορει να πετυχει καποιος στο IELTS ...ειμαι ομως απο τους ανθρωπους που παντα κρατανε μικρο καλαθι σε ολα ..οποτε μενω στο 35 αν εχω και την προυπηρεσια αλλους 10 παω 45...τα αλλα sorry αλλα δεν τα καταλαβα αν μπορεις μου τα εξηγεις ?

                            Comment


                              #89
                              Αλλά αν είσαι οικονομικα ευκατάστατος μπορείς να κοιτάξεις την επιλογή της business visa ωστε να ανοίξεις κάτι δικό σου..
                              οσο για το οικονομικα ευκαταστατος αρκει να σου πω οτι πριν 2 μηνες τελειωσα το σπιτι μας ...ενα σπιτι που αν συνεχιστει η κατασταση αυτη μαλλον θα το βλεπω απο τις φωτογραφιες ...

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Antony Kont View Post
                                ευχαριστω για την απαντηση ..οντως η θεληση ειναι μεγαλο πραγμα οποτε ακομα και 8 μπορει να πετυχει καποιος στο IELTS ...ειμαι ομως απο τους ανθρωπους που παντα κρατανε μικρο καλαθι σε ολα ..οποτε μενω στο 35 αν εχω και την προυπηρεσια αλλους 10 παω 45...τα αλλα sorry αλλα δεν τα καταλαβα αν μπορεις μου τα εξηγεις ?
                                State sponsorship: κοιτας στο κάθε stateξεχωριστά αν δίνει sponsorship στο επάγγελμα σου.. κάνεις αίτηση κ αν σε εγκρίνουν παίρνεις άλλους 5 πόντους. Όμως αποσο θυμάμαι μόνο στη victoria είναι δωρεαν η αίτηση. Στα άλλα states πρέπει να υπολογίσεις ένα ποσο απο 200 εως 350 δολάρια.

                                ΝΑΑΤΙ: είναι μια εξέταση που δείχνει ότι γνωρίζεις την ελληνική (στη συγκεκριμένη περίπτωση) γλώσσα κ πως να μεταφράζεις στα αγγλικά κ κοστίζει περίπου 1400 δολλάρια η εξέταση. Πάλι υπολογίζεις 5 πόντους.

                                Comment

                                Working...
                                X