Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by bassjunkies View Post
    Επαναφέρω το ερώτημα μου μιας και μεσολάβησαν κάποια επιπλέον θέματα ώστε να μην ξεχαστει...
    Και οι δύο να υποβάλετε ΕΟΙ. Έχεις ακόμα δύο χρόνια μέχρι να χάσεις τους 10 πόντους λόγω ηλικίας.
    Δες εδώ για τους πόντους:
    Australia Skilled Immigration Points Test - Australian Visa Bureau
    Προϋπηρεσία εκτός Αυστραλίας μέχρι 10 έτη αναγνωρίζεται. Προϋπηρεσία πριν την απόκτηση του πτυχίου δεν αναγνωρίζεται.
    Ξεκοκάλισε τους φορείς που κάνουν αναγνώριση του qualification (πτυχίου) και της προϋπηρεσίας. Ειδικά για την προϋπηρεσία, θέλουν ένα σωρό αποδεικτικά.
    Ρώτα τους admins για αξιόπιστους Mara agents. Εγώ προσωπικά έφτιαξα όλα τα χαρτιά και τις αιτήσεις μόνος μου. Θέλει πολλή μελέτη και αφοσίωση!
    Βάλε στόχο οπωσδήποτε τους 10 πόντους στα αγγλικά. Το general IELTS δεν είναι δύσκολο, αλλά υπάρχουν κι ευκολότερα πτυχία:

    Όλα τ' άλλα πτυχία ξέχνα τα. Επίσης απ' το Cambridge μόνο το advanced δέχονται και πρέπει να ναι νεότερο της 01-01-2015.
    Μην περιοριστείς στην skilled sponsored, αιτήσου και για την independent 189

    Και επειδή είμαι εκπαιδευτικός, είναι "γραπτώς" με ωμέγα!

    Comment


      Originally posted by bassjunkies View Post
      Επαναφέρω το ερώτημα μου μιας και μεσολάβησαν κάποια επιπλέον θέματα ώστε να μην ξεχαστει...
      Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο MARA agent σου είπε πως δεν γίνεται να πάρετε θετικό skills assessment...
      Εγώ έκανα skills assessment με το VETASSESS, πιστεύω πως η συζύγος σου, με βάση τα στοιχεία που παρέθεσες, δεν θα έχει πρόβλημα να πάρει θετικό assessment.

      Όπως σου είπε και ο Constantin, πήγαινε και για την 189, όχι μόνο για την 190. Το 7άρι στο General IELTS είναι εφικτό σκορ. Με εργασιακή εμπειρία άνω των 8 ετών στα τελευταία 10 χρόνια, παίρνεις 15 πόντους στο Point Test.

      Γενικά πιστεύω πως και οι δυό σας έχετε όλες τις προϋποθέσεις. Ειδικά η σύζυγός σου, αν γράψει 7άρι στο IELTS, μπορεί να πιάσει τους 60 πόντους για την 189, οπότε δεν θα χρειαστείτε να μπλέξετε με state sponsorship.

      Comment


        Originally posted by Constantin View Post
        Και οι δύο να υποβάλετε ΕΟΙ. Έχεις ακόμα δύο χρόνια μέχρι να χάσεις τους 10 πόντους λόγω ηλικίας.
        Δες εδώ για τους πόντους:
        Australia Skilled Immigration Points Test - Australian Visa Bureau
        Προϋπηρεσία εκτός Αυστραλίας μέχρι 10 έτη αναγνωρίζεται. Προϋπηρεσία πριν την απόκτηση του πτυχίου δεν αναγνωρίζεται.
        Ξεκοκάλισε τους φορείς που κάνουν αναγνώριση του qualification (πτυχίου) και της προϋπηρεσίας. Ειδικά για την προϋπηρεσία, θέλουν ένα σωρό αποδεικτικά.
        Ρώτα τους admins για αξιόπιστους Mara agents. Εγώ προσωπικά έφτιαξα όλα τα χαρτιά και τις αιτήσεις μόνος μου. Θέλει πολλή μελέτη και αφοσίωση!
        Βάλε στόχο οπωσδήποτε τους 10 πόντους στα αγγλικά. Το general IELTS δεν είναι δύσκολο, αλλά υπάρχουν κι ευκολότερα πτυχία:

        Όλα τ' άλλα πτυχία ξέχνα τα. Επίσης απ' το Cambridge μόνο το advanced δέχονται και πρέπει να ναι νεότερο της 01-01-2015.
        Μην περιοριστείς στην skilled sponsored, αιτήσου και για την independent 189

        Και επειδή είμαι εκπαιδευτικός, είναι "γραπτώς" με ωμέγα!
        Αγαπητέ Constantin,

        σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

        Ο φορέας αναγνώρισης των πτυχίων και της προϋπηρεσίας της συζύγου μου είναι το Vetassess και η διαδικασία έπειτα από πολύ διάβασμα που έχω κάνει εδώ και καιρό είναι σχετικά εύκολη.
        Έχω ήδη μαζέψει τα περισσότερα δικαιολογητικά και σε μερικές μέρες θα τα καταθέσω στο μεταφραστικό του Υπουργείου για μετάφραση.

        Σκέφτομαι να πάω μόνο για την 190 και κεντρικό αιτούντα την γυναίκα μιας και θα μας γλιτώσει περίπου 1200 ευρώ από την αποφυγή αξιολόγησης των δικών μου πτυχίων και προσόντων μαζί με το δικό μου IELTS.
        Επίσης για την 189 δεν ξέρω αν μεθαύριο η σύζυγος καταφέρει να γράψει 7 σε όλα τα μέρη του IELTS και να πιάσουμε τους 60 βαθμούς. Αν τα καταφέρει πάμε και για την 189.
        Θα σας κρατώ ενήμερους…


        Ευχαριστώ για το ορθογραφικό...
        So many projects to do.......but not enough time!!!!

        Comment


          Originally posted by geo_karag View Post
          Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο MARA agent σου είπε πως δεν γίνεται να πάρετε θετικό skills assessment...
          Εγώ έκανα skills assessment με το VETASSESS, πιστεύω πως η συζύγος σου, με βάση τα στοιχεία που παρέθεσες, δεν θα έχει πρόβλημα να πάρει θετικό assessment.

          Όπως σου είπε και ο Constantin, πήγαινε και για την 189, όχι μόνο για την 190. Το 7άρι στο General IELTS είναι εφικτό σκορ. Με εργασιακή εμπειρία άνω των 8 ετών στα τελευταία 10 χρόνια, παίρνεις 15 πόντους στο Point Test.

          Γενικά πιστεύω πως και οι δυό σας έχετε όλες τις προϋποθέσεις. Ειδικά η σύζυγός σου, αν γράψει 7άρι στο IELTS, μπορεί να πιάσει τους 60 πόντους για την 189, οπότε δεν θα χρειαστείτε να μπλέξετε με state sponsorship.
          Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και τις συμβουλές.
          Η σύζυγος δίνει IELTS αύριο το πρωί και από εβδομάδα μπαίνουμε μαιευτήριο για γέννα.
          Παράτολμο σχέδιο αλλά μετά την γέννα δεν θα έχει καθόλου χρόνο για διάβασμα και εξετάσεις.

          Ευχηθείτε μας καλή επιτυχία μπας και πιάσουμε το 7αρι και πάμε και για την 189
          So many projects to do.......but not enough time!!!!

          Comment


            Originally posted by bassjunkies View Post
            Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και τις συμβουλές.
            Η σύζυγος δίνει IELTS αύριο το πρωί και από εβδομάδα μπαίνουμε μαιευτήριο για γέννα.
            Παράτολμο σχέδιο αλλά μετά την γέννα δεν θα έχει καθόλου χρόνο για διάβασμα και εξετάσεις.

            Ευχηθείτε μας καλή επιτυχία μπας και πιάσουμε το 7αρι και πάμε και για την 189
            Ευχομαι να τα πηγε καλα και να πιασει το 7 και με το καλο ,να ερθει και το μωρακι σας!!!
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας.
              Απ' ότι φαίνεται τα πήγε μια χαρά στο τεστ αλλά δεν είμαστε σίγουροι για το 7.
              Θα ξέρουμε όμως σε περίπου δύο εβδομάδες.
              So many projects to do.......but not enough time!!!!

              Comment


                Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση... Στο Centrelink συμπληρώσατε και τη φόρμα για το Mod R (για την ακίνητη περιουσία) ? Σας ζήτησαν κάποιο ιδιαίτερο εγγραφο από Ελλάδα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                Comment


                  Καλησπερα απο εμενα.
                  Θελω να παρω καποιες πληροφοριες.
                  Σκοπευω να ερθω Αυστραλια με student visa, σπουδαζοντας αγγλικα για να βελτιωνω παραλληλα το επιπεδο μου. Στην Ελλαδα εχω τελειωσει κοινωνιολογια/εγκληματολογια. Η γυναικα μου ειναι αυστραλη υπηκοος, αλλα η αιτηση για την partner visa κανει 12 εως 14 μηνες και οσο καιρο ειναι υπο επεξεργασια δε θα μπορω να μπω στη χωρα.
                  Ετσι σκεφτηκαμε να κανω τη πιο απλη student visa και να κινησουμε απο εκει διαδικασιες για τη partner.
                  Εγω θελω να ρωτησω αν θα αντιμετωπισω προβλημα με την εγκριση της βιζας μου και στις 2 περιπτωσεις.

                  Σας ευχαριστω εκ των προτερων

                  Comment


                    Originally posted by theoulakos View Post
                    Καλησπερα απο εμενα.
                    Θελω να παρω καποιες πληροφοριες.
                    Σκοπευω να ερθω Αυστραλια με student visa, σπουδαζοντας αγγλικα για να βελτιωνω παραλληλα το επιπεδο μου. Στην Ελλαδα εχω τελειωσει κοινωνιολογια/εγκληματολογια. Η γυναικα μου ειναι αυστραλη υπηκοος, αλλα η αιτηση για την partner visa κανει 12 εως 14 μηνες και οσο καιρο ειναι υπο επεξεργασια δε θα μπορω να μπω στη χωρα.
                    Ετσι σκεφτηκαμε να κανω τη πιο απλη student visa και να κινησουμε απο εκει διαδικασιες για τη partner.
                    Εγω θελω να ρωτησω αν θα αντιμετωπισω προβλημα με την εγκριση της βιζας μου και στις 2 περιπτωσεις.

                    Σας ευχαριστω εκ των προτερων
                    Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας και το λέω αυτό γιατί από την ερώτηση σου φαίνεται ότι είσαι νέος στο φόρουμ και δεν ξέρεις αρκετά γύρω από το θέμα.
                    Από την στιγμή που η γυναίκα σου είναι Αυστραλή υπήκοος μπορείτε να έρθετε μαζί στην Αυστραλία με one way ticket και ενώ εσύ θα είσαι με τουριστική βίζα να κάνεις την αίτηση για την πάρτνερ βίζα πριν λήξει η τουριστική δηλαδή πριν το πέρας των τριών μηνών (όπως έκανα εγώ) και σε μία με τρεις εβδομάδες θα έχεις την Brigin Visa οπότε θα μπορείς να δουλέψεις νόμιμα όσες ώρες μπορείς μέχρι να πάρεις την Permanent Visa οπότε θα έχεις πρόσβαση και στα ανάλογα επιδόματα που έχουν όλοι οι Αυστραλοί πολίτες της χώρας όπως και η γυναίκα σου.
                    Αν έχεις χρόνο διάβασε τις ανταποκρισεις των μελών που έχουν κάνει αυτή την διαδικασία και θα βρεις όλες τις απαντήσεις που ζητάς και επιπλέον πολλές ακόμα χρήσιμες πληροφορίες.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Originally posted by socworkersk View Post
                      Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση... Στο Centrelink συμπληρώσατε και τη φόρμα για το Mod R (για την ακίνητη περιουσία) ? Σας ζήτησαν κάποιο ιδιαίτερο εγγραφο από Ελλάδα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                      Καλημέρα. Εμάς στην Αδελαίδα όταν πήγαμε στο centrelink μας ζήτησαν να τους δώσουμε διάφορες πληροφορίες για τα περιουσιακά μας και τα εισοδήματα μας στην Ελλάδα. Εμείς τους δώσαμε το Ε9 και το εκαθαριστικο της εφορίας τα οποία φυσικά ήταν μεταφρασμένα στα αγγλικά.
                      Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε πολύ καλά το πατριωτακι και θα βρείτε σχεδόν τα πάντα γραμμένα.
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Ξέρει κανείς τις λεπτομέριες για τη διαδικασία μεταφοράς φορολογικής κατοικίας, συγκεκριμένα για την Αυστραλία; Ρώτησα φέτος στην εφορία στην Ελλάδα και ήταν 2 λαλούν και 3 χορεύουν..

                        Έβγαλα τη βεβαίωση απο το ATO, όπου και σε ρωτάνε για ποια χώρα τη θες (και υποτίθεται ότι το φτιάχνουν συμφωνά με τις απαιτούμενες προδιαγραφές) και όταν το έστειλα στην εφορία στην Ελλάδα (μαζί με τη μετάφραση) μου ζητούσαν apostill..

                        Comment


                          Originally posted by vjustme View Post
                          Ξέρει κανείς τις λεπτομέριες για τη διαδικασία μεταφοράς φορολογικής κατοικίας, συγκεκριμένα για την Αυστραλία; Ρώτησα φέτος στην εφορία στην Ελλάδα και ήταν 2 λαλούν και 3 χορεύουν..

                          Έβγαλα τη βεβαίωση απο το ATO, όπου και σε ρωτάνε για ποια χώρα τη θες (και υποτίθεται ότι το φτιάχνουν συμφωνά με τις απαιτούμενες προδιαγραφές) και όταν το έστειλα στην εφορία στην Ελλάδα (μαζί με τη μετάφραση) μου ζητούσαν apostill..
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Το link αυτό το διάβασα, γι αυτό ρώτησα συγκεκριμένα για Αυστραλία, καθώς κάθε χώρα παρέχει διαφορετικά δικαιολογητικά και απαιτεί διαφορετική διαδικασία υποβολής.

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας και το λέω αυτό γιατί από την ερώτηση σου φαίνεται ότι είσαι νέος στο φόρουμ και δεν ξέρεις αρκετά γύρω από το θέμα.
                              Από την στιγμή που η γυναίκα σου είναι Αυστραλή υπήκοος μπορείτε να έρθετε μαζί στην Αυστραλία με one way ticket και ενώ εσύ θα είσαι με τουριστική βίζα να κάνεις την αίτηση για την πάρτνερ βίζα πριν λήξει η τουριστική δηλαδή πριν το πέρας των τριών μηνών (όπως έκανα εγώ) και σε μία με τρεις εβδομάδες θα έχεις την Brigin Visa οπότε θα μπορείς να δουλέψεις νόμιμα όσες ώρες μπορείς μέχρι να πάρεις την Permanent Visa οπότε θα έχεις πρόσβαση και στα ανάλογα επιδόματα που έχουν όλοι οι Αυστραλοί πολίτες της χώρας όπως και η γυναίκα σου.
                              Αν έχεις χρόνο διάβασε τις ανταποκρισεις των μελών που έχουν κάνει αυτή την διαδικασία και θα βρεις όλες τις απαντήσεις που ζητάς και επιπλέον πολλές ακόμα χρήσιμες πληροφορίες.
                              Σε υπερευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
                              Θελω να κανω μερικες ακομα ερωτησεις και αν ειναι ευκολο μου απανταει καποιος (πραγματικα το εκτιμω).

                              α) Για να κανω αυτο που λες πρεπει να ερθω μαζι με τη γυναικα μου? Το σκεπτικο λεει να ανεβει αυτη πρωτη με τη μαμα της να προσαρμοστουν, κ να ακολουθησω εγω 2 μηνες μετα.

                              β) Δε θα αντιμετωπισω προβλημα? Εννοω κινδυνο να με διωξουν με τουριστικη (εχουμε κανει συμφωνο συμβιωσης που απο οτι βρηκαμε αναγνωριζεται σαν de facto relationship εδω και εναν χρονο και εννοειται μπορουμε να αποδειξουμε τη σχεση μας).
                              Απ' οτι καταλαβα το να κανω student visa ειναι χαμενα λεφτα αφου θα μπορω να κανω τη bridgin visa και να δουλευω full time αντι για part time.

                              Και παλι σε ευχαριστω πολυ κ εσενα και τα αλλα τα παιδια που καθοδηγουν.

                              Πραγματικα εχω πελαγωσει λιγο με τις διαδικασιες οι οποιες ειναι δαιδαλωδης.

                              Υ.Γ. υποσχομαι να διαβασω και τις ανταπακρισεις των παιδιων απλα αυτη η εβδομαδα ειναι το τρεξιμο με τις μεταφρασεις.

                              Comment


                                Originally posted by theoulakos View Post
                                Σε υπερευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
                                Θελω να κανω μερικες ακομα ερωτησεις και αν ειναι ευκολο μου απανταει καποιος (πραγματικα το εκτιμω).

                                α) Για να κανω αυτο που λες πρεπει να ερθω μαζι με τη γυναικα μου? Το σκεπτικο λεει να ανεβει αυτη πρωτη με τη μαμα της να προσαρμοστουν, κ να ακολουθησω εγω 2 μηνες μετα.

                                β) Δε θα αντιμετωπισω προβλημα? Εννοω κινδυνο να με διωξουν με τουριστικη (εχουμε κανει συμφωνο συμβιωσης που απο οτι βρηκαμε αναγνωριζεται σαν de facto relationship εδω και εναν χρονο και εννοειται μπορουμε να αποδειξουμε τη σχεση μας).
                                Απ' οτι καταλαβα το να κανω student visa ειναι χαμενα λεφτα αφου θα μπορω να κανω τη bridgin visa και να δουλευω full time αντι για part time.

                                Και παλι σε ευχαριστω πολυ κ εσενα και τα αλλα τα παιδια που καθοδηγουν.

                                Πραγματικα εχω πελαγωσει λιγο με τις διαδικασιες οι οποιες ειναι δαιδαλωδης.

                                Υ.Γ. υποσχομαι να διαβασω και τις ανταπακρισεις των παιδιων απλα αυτη η εβδομαδα ειναι το τρεξιμο με τις μεταφρασεις.
                                Άλλο γυναίκα σου όπως έγραψες στο πρώτο ποστ και άλλο σύμφωνο συμβίωσης που μου γράφεις τώρα. Νομίζω ότι από την στιγμή που μπορείς να το αποδείξεις όπως λες δεν θα έχεις πρόβλημα, φυσικά πρέπει να έχεις τα τηλέφωνα και την διεύθυνση εδώ γιατί είμαι σίγουρος ότι θα τα τσεκάρουν όλα (εφ όσον έρθεις με one way ticket) ακόμη και να την πάρουν τηλέφωνο για επαλήθευση όσον λες ή να την καλέσουν στο γραφείο ελέγχου του αεροδρομίου αν είναι εκεί και σε περιμένει.
                                (Αν έρθεις και με εισιτήριο επιστροφής "ίσως" να τα γλυτώσεις όλα αυτά, απλά θα χάσεις κάποιο ποσό από τα εισιτήρια ίσως και όλο το ποσό της επιστροφής "αλλά να ξέρεις ότι στην passenger card που θα σου δώσουν να συμπληρώσεις στο αεροπλάνο πρέπει να γράψεις για ποιον λόγο έρχεσαι στην Αυστραλία" και εκεί αν γράψεις ότι έρχεσαι για τουρισμό αυτό θεωρείται ψέμα και ίσως να σου δημιουργείσει πρόβλημα όταν θα κάνεις την αίτηση για την πάρτνερ βίζα)
                                Η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου.
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X