Announcement

Collapse
No announcement yet.

κανονες εργασιας στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    κανονες εργασιας στην γερμανια

    Γεια σας.
    Εργαζομαι εδω και 15 μηνες με φολ τσαιτ συμβολαιο.
    Το ωραριο μου ειναι 6 με 1.30.
    Εχω βρει μια εργασια τειλ τσαιτ για το απογευμα,και ανετα μπορω να την συνδιασω.
    Μπορω να το κανω,η το απαγορευει ο νομος?
    Δεν σκοπευω να το κανω για πολυ καιρο,εως τον ιουνιο.
    Ο εργοδοτης θα το δει απο ΑΟΚ?
    DANKE

    #2
    καλησπέρα .δεν γνωριζω πολλα οσον αφορα την δουλεια στην γερμανια έχω όμως συγγενείς που ζουν εκεί και έχω μάθει κάποια πράγματα διότι είμαι ετοιμος να κάνω ακριβώς το ίδιο.στην ερώτηση σου, γνωρίζω ότι μπορείς να τα συνδυάσεις μαζί χωρίς να αντιμετωπισης κάποιο πρόβλημα με την ασφαλία η τους εργοδότες.
    θα ρωτήσω περισσότερα για αυτό το θέμα και θα σου πω γιατί με ενδιαφέρει επίσης

    Comment


      #3
      kalispera..prepei na enhmerwseis prwta to afentiko apo tin douleia sou k an shmfwnhsei tote mporeis..logika tha to grafei kai sto simvolaio sou auto..emena se ola ta simvolaia pou eixa to egrafe..

      Comment


        #4
        Giorgosspar21. Όπως και ενημέρωσα πως ένα μεγάλο ποσοστό των συγγενών μου ζουν στο Αμβούργο και έμαθα πως ο κάθε εργαζόμενος έχει από το νόμο το δικαίωμα να απασχολείτε σε μερική εργασία ( νομίζω ονομάζεται Teil Zeit arbeit ) αν και αυτό
        δεν εμποδίζει την εργασιακή δραστηριότητα του με την κύρια εργασία . Το ότι καλά θα ήταν να ενημερωθεί και ο κύριος εργοδότης δεν διαφωνούμε αλλά αυτά που αναφέρεις για συμβόλαια εγώ τα ακούω με μικρά γράμματα.
        Επειδή το ρητό λέει ρωτώντας πας στην πόλη για το λόγο αυτό και εγώ ρώτησα συγγενή μου ο οποίος και τυχαίνει να είναι Δικηγόρος στη Γερμανία . Έτσι Giorgosspar21 να μην προτρέχουμε με προσωπικές απόψεις αλλά
        να συμβουλευόμαστε ειδικούς στα Θέματα αυτά.

        Comment


          #5
          ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΗ

          Ειπε οτι συνηθως το απαγορευει το συμβολαιο,απλα ειναι με ψιλα γραμματα και το πιθανεστερο που θα σου συμβει ειναι να σε στηλουν.
          Μονο σε συνενοηση με τον εργοδοτη,αλλα δεν μπορω να φανταστω ποιος εργοδοτης πληρωνει καποιον για να ειναι κουρασμενος.........

          Comment


            #6
            Εγώ θα λεγα ακριβώς το αντίθετο.
            Σε μια χώρα όπου η εργατικότητα επαινείται, αμοίβεται και προωθείται (ακριβώς τα αντίθετα δλδ με την Ελλάδα), πως είναι δυνατό να απαγορεύται ή τουλάχιστον να επαφύεται στη διάθεση του κάθε μαλάκα επιχειρηματία, το αν κάποιος θέλει να δουλέψει και άλλο και να εξασφαλίσει 5 δραχμές παραπάνω για τα παιδιά του, ΟΤΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ;

            Comment


              #7
              Εάν η 2η δουλειά είναι σε ανταγωνιστική εταιρία (δηλαδή σε παρόμοιο αντικείμενο) ο εργοδότης "φοβάται" ότι θα μεταφέρεις τις αποφάσεις, το πλάνο, τα δεδομένα των πελατών της εταιρίας σε μία άλλη. Αν δεν ισχύει αυτό, φοβούνται 2 πράγματα : 1ον ότι η 2η εργασία θα σου τρώει από την ξεκούραση που είναι απαραίτητη για να αποδώσεις στην 1η καλύτερα. Μπορεί να σου φαίνεται υπερβολικό αυτό αλλά μακροπρόθεσμα μπορεί να αρρωσταίνεις πιο συχνά, να έχεις πιο πολλά νεύρα, να μην προλαβαίνεις να προσέχεις τη διατροφή σου και το παρουσιαστικό σου για να τα προλάβεις όλα. Άσε που δεν θα μπορεί να σου ζητήσει κάποια στιγμή να κάνεις υπερωρία όταν χρειαστεί. Το 2ο είναι πιο προφανές, όλοι οι εργοδότες θέλουν τη δουλειά που κάνεις να την έχεις και ανάγκη ώστε να την πονάς. Αν το παίζεις δίπορτο μπορεί και να την κάνεις επιλέγοντας τελικά τη 2η. Φρόντισε να παρουσιάσεις τη 2η ως μια πολύ υποδυέστερη εργασία, από την οποία δεν μπορείς να βγάλεις αρκετά για να ζήσεις και έχει ευέλικτο ωράριο. Παράδειγμα δικό μου : Μετάφραση από γερμανικά στα ελληνικά, 2 ώρες 1 ΣΚ περίπου το μήνα.

              Comment


                #8
                TABY an htan na milane mono oi eidikoi th htan foroum dikigorwn k oxi metanastwn..edw mesa o kathenas leei tin gnwmh ou apo tin empeiria tou k apo kei k pera o kathenas krataei auta pou thelei..apo tin alli k o logistis to idio pragma eipe..

                Comment

                Working...
                X