Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έλληνας παντρεμένος με αλβανιδα..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Εγω πειρα τηλ, την αγγλικη πρεσβια στην αθηνα,και μου μιλισε μονο ενας computer,και για θεματα βιζας,πρεπει να μπουμε στο site της πρεσβιας,και να τα βρουμε μονοι μας απο το ιντερνετ.Δεν ειχε κανεναν εκει για να μιλισεις.

    Comment


      #17
      Τα έχω διαβάσει όλα στο σαιτ και σε κάνα 2 εβδομάδες μάξιμουμ να δοκιμάσω για βίζα και ότι γίνει. Ρώτησα δκγορο αλλά αυτοί θέλανε 3 μήνες payslips και ήτανε 100 % σίγουρο αλλά με ότι έχω διαβάσει στα χαρτιά που θέλουν δεν λέει κάπου για αυτό απλά θέλουν ένα γράμμα από τ εργοδότη μου. Αν είσαι λιγότερο απ 3 μήνες Αγγλία μπορείς να τα κάνεις και χωρίς δουλειά.. ( δυστυχώς δεν ήξερα τώρα θα ήτανε εδώ η γυναίκα μου )

      Comment


        #18
        που θα δοκιμασεις,στη αγγλικη πρεσβια στιν αθηνα,η καπου αλλου μεσο site; εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα και δεν βγανω ακρη.και το αλλο,στη περιπτωση που ειμαστε και οι δυο ελλαδα,και θελουμε να φιγουμε μαζι για αγγλια,τι γινεται;

        Comment


          #19
          Ελλάδα θα δοκιμάσουμε . Αθήνα. Δεν ξέρω παντός είναι καλύτερα να είσαι Αγγλία και να δοκιμάσεις πάρα απ Ελλάδα. Πάντως δεν χάνεις τπτ απλά δοκίμασε. Χωρίς χρέωση είναι.

          Comment


            #20
            Originally posted by toddiramos View Post
            Ελλάδα θα δοκιμάσουμε . Αθήνα. Δεν ξέρω παντός είναι καλύτερα να είσαι Αγγλία και να δοκιμάσεις πάρα απ Ελλάδα. Πάντως δεν χάνεις τπτ απλά δοκίμασε. Χωρίς χρέωση είναι.
            Οταν λες χωρις χρεωση ειναι,ενωεις απ'το ιντερνετ ; εγω μιλισα επιτελους με μια γυνεκα στην αγγλικη πρεσβια στην αθηνα,και μου ειπε οτι , εδω και εναμισο χρονο ,η πρεσβια εχει σταματισει να δεινει βιζες,πλεον. κοιταξτε στο ιντερνετ η ρωτιστε το immigration στην αγγλια, μου ειπε. Εσυ,τα νεα σου;

            Comment


              #21
              Ίσως έχεις ρωτήσει λάθος ..Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δίνουν βίζα. .για Έλληνες ναι δεν χρειάζεται βίζα αλλά αν έχεις παντρευτεί με εκτός Ε.Ευχαριστώ τότε χρειάζεται βίζα όπως η περίπτωση μου .. μπες στο gov.uk και εκεί θα βρεις τα πάντα σχετικά με βίζες. Εγώ έχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες και μετά θα δούμε αν θα πάρουμε βίζα

              Comment


                #22
                allochthonen2000 καλημέρα
                Δεν ξέρω αν υπάρχει παρεξήγηση ή όχι άλλά βρίσκεσαι στην ελλάδα και ζητάς βίζα για τη σύζυγο ή στην αγγλία?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by kuli View Post
                  allochthonen2000 καλημέρα
                  Δεν ξέρω αν υπάρχει παρεξήγηση ή όχι άλλά βρίσκεσαι στην ελλάδα και ζητάς βίζα για τη σύζυγο ή στην αγγλία?
                  καλησπερα kuli, δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση.βρισκομε ελλαδα και ζηταω, οπως ειπες, το δρομο, για τη συζυγο,πως θα περασει το τελωνιο,στην αγγλια. ειτε μαζι μου,ειτε μετα απο 2-3 μηνες που θα εχω παει μονος μου πρωτα.ειτε τωρα, ειτε μετα η συζυγος ειναι το προβλημα.για αυτο ψαχνω και ρωταω. ευχαριστο.

                  Comment


                    #24
                    Ζήτησα αυτή τη διευκρίνηση, γιατί αυτό είναι που κάνει τη διαφορά. Για τους άγγλους, το να είσαι στην αγγλία και να ζητήσεις να πάρεις τη σύζυγο εκεί είναι άλλο, από το να είσαι στην ελλάδα και να προσπαθείς να τη φέρεις όταν έρθεις. Εξ ού και η απάντηση που σου δώσανε στην πρεσβεία

                    Comment


                      #25
                      https://www.gov.uk/government/public...residence-card.

                      αυτο, πως το αντιλαμβανεσθε ;

                      Comment


                        #26
                        καλησπερα, τελικα βρηκα το VISA4UK and Teleperformance greece ( αν δεν κανω λαθως παλι )και το συμπλυρωσα μερικος,για να δω τα πραγματα πως ειναι. και να ακολουθεισω τη συμβουλη σας, στο να το συμπλυρωσω απο εκει , απο αγγλια,με τα σχετικα που θελουνε ( NIN, address,contact number,employment or no,registration certificate ect,ect, ). ολη η διαδικασια ,απο confirmation aplication,booking an apointment,date of interview, περνει 2 εβδομαδες - μου ειχες πει - toddiramos;

                        κατι αλλο. πριν δυο μερες εμαθα απο φιλο στην αγγλια ,οτι, γνωστη του , ελληνιδα,πειρε τον αντρα (αλβανο ) κα το παιδι της με τα χαρτια που εχει ο αντρας ( EEA family member residence permit ). στο τελωνιο ειχαν συμπλυρωσει κατι εντιπα,αυτηνης της ζειτησαν το συνφωνιτικο του σπιτιου,και..... μπικαν στο UK. απλα πρεπει σε 6 μηνες να εχουν καταθεσει τα χαρτια για βιζα,απο εκει,απο αγγλια.

                        Comment


                          #27
                          Οι διαδικασίες της αίτησης και της κατάθεσης δικαιολογητικών γίνονται πλέον on line στο site της αγγλικής κυβέρνησης. Αρκεί να διαλέξεις το σωστό τύπο βίζας ανάμεσα σε όλους τους τύπους που υπάρχουν και γι αυτό ίσως χρειαστείς βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει καλά τα αγγλικά. Σε αντίθετη περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα. Να ξέρεις ότι οι βίζες που χρεώνονται με κάποιο ποσό, δεν αφορούν έλληνες
                          Κατόπιν, θα σου κλείσουν ραντεβού για τα περαιτέρω (διαβατήρια κ.λπ.)
                          Συνήθως δίνεται εξάμηνη βίζα που πρέπει να ανανεωθεί/ αντικατασταθεί με 5ετή, όταν η σύζυγος βρεθεί στην αγγλία, ένα μήνα πριν τη λήξη της
                          Τα παραπάνω αφορούν την περίπτωση όπου εσύ βρίσκεσαι ήδη στην αγγλία

                          Comment


                            #28
                            Καλημερα toddiramos. Τα νεα σου,τι εκανες με το θεμα τις βιζας;Εσυ που εκανες αυτο το βημα,μπωρεις να μου πεις περι τι ακριβως βιζας εκανες το aplication σου;μετα το aplication τι εγεινε; μπωρεις να μου το εξηγησεις,βημα προς βημα αυτο,γιατι εχω και εγω αυτο το προβλημα.τωρα εγω ειμαι ιδη στην αγγλια,και κανω τα γνωστα, NIN, health GB card,Bank Account,Jobseeking,ect,ect,,

                            Ευχαριστο και εσενα kuli για τεις πληροφωριες που μου δινεις. Να εχετε και οι δυο μια καλη μερα.

                            Comment


                              #29
                              Για σου toddiramos, χαθικες τελιως. Τι εκανες με το θεμα της γυνεκας σου;

                              Comment


                                #30
                                Καλησπερα σε ολους. Θελω να ενημερωσω οσους εχουν το ιδιο προβλημα με μενα και toddiramos,οτι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΒΙΖΑ για να φερουν τους συζυγους,στην αγγλια.Αρχει μονοι σας να εχετε παει πρωτα,να εχετε βρει δουλια και σπιτι, και μετα να γυριζετε τα παρετε γυναικα και παιδια.Το περασα ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ αυτο το μονοπατι και σημερα ειμαι μαζι με την οικογενια μου εδω στην αγγλια. Κουραγιο σε οσους περνανε δυ σκολιες.

                                Comment

                                Working...
                                X