Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έλληνας παντρεμένος με αλβανιδα..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έλληνας παντρεμένος με αλβανιδα..

    Καλημέρα παιδιά ..θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πραγματάκια αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..Έφυγα για Αγγλία πριν από 2 μήνες μόνος μου και τώρα περιμένω για δουλειά ..τι χρειάζεστε να κανο για να φέρω την γυναίκα μου εδω ??δεν έχει ελληνικό διαβατήριο. Έχει μια ταυτότητα που είναι παντρεμένη με Έλληνα. . Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να βοηθήσει. Σας ευχαριστώ.

    #2
    EEA Family Permit (Married) - UK Visa Bureau

    Comment


      #3
      toddiramos καλημέρα,
      Βασικά δε μας λες τι χαρτιά έχει η σύζυγος. Αυτό που λες ταυτότητα, δεν είναι ταυτότητα αλλά κάτι άλλο. Γράφει επάνω τι είναι.
      Το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να πάει στην αγγλική πρεσβεία και να ρωτήσει.

      Comment


        #4
        Originally posted by kuli View Post
        toddiramos καλημέρα,
        Βασικά δε μας λες τι χαρτιά έχει η σύζυγος. Αυτό που λες ταυτότητα, δεν είναι ταυτότητα αλλά κάτι άλλο. Γράφει επάνω τι είναι.
        Το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να πάει στην αγγλική πρεσβεία και να ρωτήσει.
        Καλησπέρα kuli ..πάνω στην ταυτότητα γράφει residence card of a family member of a union citizen και είναι για 5 χρόνια ..Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι πρέπει να δουλεuω Full time job για να μπορέσω να ξεκινήσω τ διαδικασία??? ..κάτι άκουσα Πώς χωρίς full time και αν δεν βγάζεις πάνω από 18.000 £ δεν μπορώ να την φέρω Αγγλία...

        Comment


          #5
          Originally posted by LostInTranslation View Post
          Ευχαριστώ πολύ εδώ όμως δεν βρήκα καμιά πληροφορία αν πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω Full time και να έχω εισόδημα πανό από 18.000 τ χρόνο. .Αυτό είναι που με απασχολεί.

          Comment


            #6
            Εφ όσον υπάρχει γάμος μην ανησυχείς για τίποτα. Μην μπλέκεις άσχετα θέματα στην υπόθεση. Η σύζυγος έχει όλα τα δικαιώματα που έχεις κι εσύ. Θα βγάλει τρίμηνη βίζα για να ρθει στην αγγλία και μόλις έρθει θα την αλλάξει με πενταετή άδεια. Οι διαδικασίες θα σας πάρουν λίγες μέρες.

            Comment


              #7
              Originally posted by kuli View Post
              Εφ όσον υπάρχει γάμος μην ανησυχείς για τίποτα. Μην μπλέκεις άσχετα θέματα στην υπόθεση. Η σύζυγος έχει όλα τα δικαιώματα που έχεις κι εσύ. Θα βγάλει τρίμηνη βίζα για να ρθει στην αγγλία και μόλις έρθει θα την αλλάξει με πενταετή άδεια. Οι διαδικασίες θα σας πάρουν λίγες μέρες.
              Δηλαδή μπορούμε να ξεκινήσουμε τι διαδικασία για Βίζα ?? Μήπως κανένας γνωρίζει τι ζητάνε στο προξενείο? Επειδή ήμαστε 2 μήνες μακριά περιμένοντας για να ξεκινήσω εγώ δουλειά φουλ τιμε δεν έχουμε ξεκινήσει και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε ..

              Comment


                #8
                Ναι, μπορειτε. Τη δευτερα μπορει να παει η συζυγος. Εκει θά της πουν τις λεπτομερειες

                Comment


                  #9
                  Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει παρακαλώ γιατί είναι κρίμα να τρέχουμε από φλωρινα για Αθήνα και να μην πάρουμε Βίζα μετά .Υπάρχει κανένας που είχε το ίδιο πρόβλημα που έχω και εγώ για να επικοινωνήσω λίγο μαζί του ??Παρακαλώ βοηθήστε οποίος θέλει και μπορεί. .

                  Comment


                    #10
                    Toddiramos, πριν 2 χρονια ενας γνωστος αλβανος, παντρεμενος με ελληνιδα,και με ενα παιδι,κανανε αιτιση για βιζα,στην αθηνα, τους ζιτισανε καποια χαρτια, τους φωναξανε κανα δυο φορες για συνεντευξη,και σε 2-3 εβδομαδες πιρανε τι βιζα και φιγανε.Η συζυγος ιταν ελληνιδα,και ιταν εδω στη πολη,ουτε μια φορα δεν ειχε παει αυτη στην αγγλια,και δεν ζειτισανε εισοδημα πανο απο 18,000, οπως λες εσυ.μην κολας σε αυτο.για δουλια τι εκανες;ποια πολη εισαι εκει, ο κοστος ζωης,ενοικεια,εξωδα,ευρεση εργασιας ; πως πανε τα πραγμματα εκει;

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα. Είμαι 5 μήνες εδώ και δούλευα στα μαύρα για 30 £ . Έκανα αίτηση για δουλειά στο NHS κέρδισα συνέντευξη και τώρα περιμένω για να υπογράψω. 4 μήνες μου έχει πάρει μέχρι σήμερα και ακόμα δεν έχω ξεκινήσει δουλειά και για αυτό δεν έχω κάνει χαρτιά για τν γυναίκα μου που είναι ακόμα Ελλάδα. Εδώ που είμαι εγώ είναι δύσκολο για δουλειά. BEDFORD .τώρα θεός βοηθός να ξεκινήσω γιατί έχω ξενερώσει πολύ.

                      Comment


                        #12
                        και πως τα εχεις βγαλει περα αυτες 5 μηνες; που εχεις μεινει,για σπιτι ενοω;

                        Comment


                          #13
                          Έχω κόσμο που με βοηθά αλλιώς δεν θα τα έβγαζα πέρα. .Δεν ξέρω σε άλλες περιοχές τ γίνεται αλλά εδώ δύσκολα .αν δεν ξες και γλώσσα ακόμα πιο δύσκολο. .

                          Comment


                            #14
                            τι εκανες με τι γυναικα σου τελικα; στην αρχη, ωταν πιγες να γραφτεις στα γραφια εκει,τι χαρτια σου ζιτισανε,εκτως απο το διαβατιριο;

                            Comment


                              #15
                              Τώρα ξεκίνησα δουλειά στο νοσοκομείο και θα δοκιμάσω για βίζα .με ότι θυμάμαι μόνο το διαβατήριο χρειάστηκε. Μόλις ήρθα γράφτηκα σε γιατρό και τν άλλη μέρα πήγα για να βγάλω NIN κάτι σαν το αφμ και μετά από μια εβδομάδα με δύο έρχεται το χαρτί σπίτι και τότε μπορείς να κάνεις και λογαριασμό τραπεζας. Εγώ πήρα πολλά χαρτιά μαζί μου αλλά δεν μου χρειάστηκαν.

                              Comment

                              Working...
                              X