Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    ΓΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΙΤ ΜΠΟΥΛ ΔΥΟ ΕΤΩΝ.ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΡΑΤΣΑ .ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

    #2
    ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    ΓΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΙΤ ΜΠΟΥΛ ΔΥΟ ΕΤΩΝ.ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΡΑΤΣΑ .ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

    Comment


      #3
      Με ένα απλό ψάξιμο " They changed the law on (21. April 2001) that states: no dangerous breed (pit-bull, any pit-bull mix, etc.) can enter Germany. " Οπότε ψάξε για αυτό τον νόμο εαν θες περισσοτερα .

      Αν απαγορευεται οντως παντού , μην το σκεφτεις για να έρθεις μαζί του .
      Εαν τον "καρφώσουν" οι γείτονες οτι και καλα εκανε κάτι , μπορεί να ερθουν και να τον θανατώσουν επι τόπου .

      Comment


        #4
        Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, αλλα στο ιντερνετ το εχω ηδη ψαξει και δεν εχω σαφη εικονα γιατι ο καθενας λεει τα δικα του.Θα ηθελα μια απαντηση απο καποιον που ζει στη Γερμανια και γνωριζει εκ των εσω σιγουρα τι ισχυει.

        Comment


          #5
          Rasseliste – Wikipedia

          Comment


            #6
            Ευχαριστω αλλα το εχω ηδη δει αυτο. Αν υπαρχει καποιος με προσωπικη εμπειρια η που διαμενει Γερμανια και μπορει να με κατευθυνει πιο συγκεκριμενα θα ταν το καλυτερο.

            Comment


              #7
              Θα σου πω συγκεκριμενα για τη Βαυαρια, πως δεν εχει τυχη κανεις ιδιοκτητης σκυλιου απο τις λιστες. Ακομα και οσες ρατσες ειναι 2ης κατηγοριας, ειναι δυσκολο. Καθως το σκυλι περναει 2 φορες απο πραγματογνωμονα, μια πριν και μια μετα την ενηλικωση και εξεταζεται μεταξυ αλλων βασικη υπακοη, συμπεριφορα προς αλλα ζωα κτλ. Εσυ με πιτμπουλ, ακομα και ημιαιμο να ηταν δεν εχεις καμμια τυχη σε κανενα κρατιδιο. Δεν καταλαβαινω ποιες πληροφοριες διαβασες που δε σου δινουν σαφη εικονα. Αλλα ακομα και η λιστα απο τη wikipedia ειναι ξεκαθαρη. Μαλλον δε μπορεις/δεν θες να το δεχτεις και σε καταλαβαινω. Εαν θες ακομα εγκυροτερες πληροφοριες, μπες στην ιστοσελιδα του κρατιδιου που θες να επισκεφτεις και σιγουρα θα βρεις την αναλογη αναρτηση σχετικα με αυτο που σε ενδιαφερει.

              Comment


                #8
                Είχα διαβάσει πριν μέρες το θέμα αλλά δε γνώριζα σχετικά. Σήμερα, ψάχνοντας κάτι άλλο για εμένα βρήκα στη σελίδα ενός δήμου (Rüsselsheim) κοντά στη Φρανκφούρτη πληροφορίες για τις "επικίνδυνες" ράτσες και γράφει κάποιες πληροφορίες, δηλαδή, τι απαιτείται για τις ράτσες αυτές. Οπότε, φαντάζομαι ότι είναι και θέμα δήμου αυτό που ψάχνεις. Δηλαδή, θα πρέπει να βρεις τη νομοθεσία που αφορά όλη τη χώρα, τι ισχύει στο κρατίδιο, τι ισχύει για το δήμο όπου θα πας να μείνεις και τι ισχύει για την εισαγωγή από Ελλάδα...
                Ελπίζω να σε βοηθήσει:
                Gefährliche Hunde, Erlaubnis
                όπως κι εδώ η νομοθεσία νομίζω ότι αφορά μόνο το κρατίδιο Hessen
                Hessenrecht Rechts- und Verwaltungsvorschriften HundeVO | Landesnorm Hessen | Gefahrenabwehrverordnung

                Comment


                  #9
                  Καλησπέρα απο Αννοβερο,
                  Υπάρχει κανείς που ξέρει τι ακριβώς ισχύει με την νομοθεσία στην Κάτω Σαξονία;
                  Πριν ένα μήνα κατάφερω να βρω σπίτι που επιτρέπονται τα σκυλιά και αμέσως έφερα το σκυλί μου (mini-pinscher). Μιας και ξέρω οτι μπορείς 2 μήνες να έχεις αδήλωτο το σκυλί σου δεν έκανα καμία κίνηση μέχρι προχθές.
                  Εχω ετοιμάσει όλα τα χαρτιά, έχω πληρώσει ασφάλειες για μενα και το σκυλι, και ετοιμάζομουν να στείλω τα εγγραφα στο Δημαρχειο αλλά η γραμματέας στο γραφείο που εργάζομαι με σταμάτησε. Αν το δηλώσεις μου είπε, θα σε καλέσουν σε 1-2 μήνες να γράψεις εξετάσεις γραπτές και προφορικές στα γερμανικά ( εγω μόλις ξεκίνησα μαθήματα για το Α1) και είναι δύσκολες (και αυτή ζορίστηκε) και μετά πρακτικές εξετάσεις μαζί με τον σκύλο!!(εντολές κ.τ.λ.) Το κορυφαίο είναι οτι μία φορά μόνο μπορείς να τις δώσεις και αν κοπούμε θα πρέπει ο σκύλος να γυρίσει Ελλάδα..... Είναι τρελοί οι Γερμανοί;;;;
                  Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αλλά για μένα είναι σαν παιδί, δεν θέλω καν να το σκέφτομαι οτι μπορεί κάτι τέτοιο να συμβεί.
                  Τι με συμβουλευετε να κάνω;; Φιλοζωοι ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

                  Ευχαριστω!!!

                  Comment


                    #10
                    καταρχάς καλώς όρισες στο Αννόβερο.
                    Δεν γνωρίζω τι γίνετε στην περίπτωση σου αλλά θα σου έλα να κοιτάξεις τα εξής:
                    Αν γίνετε στην εξέταση να έχεις κάποιον άλλον μαζί σου που θα βοηθάει στην μετάφραση, φαντάζομαι η εκπαίδευση που απαιτούν να έχει το σκυλί αφορά την ασφάλεια και απλά να δουν ότι δεν είναι παραμελημένο, Στην περίπτωση σου με μικρό σκύλο τότε δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
                    Δες αν γίνετε να κάνεις την εξέταση στο Bergen, λογικά εκεί όλα θα μπορούν να γίνουν και στα Αγγλικά.
                    Στην Γερμανία υπάρχει φόρος σκύλου (hundsteuer), οπότε το να καθυστερήσεις να τον δηλώσεις ίσως και να μην είναι καλή ιδέα , μπορεί μετά να θεωρηθείς φοροφυγάς.

                    Καλή επιτυχία σου εύχομαι

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by theoni View Post
                      Καλησπέρα απο Αννοβερο,
                      Υπάρχει κανείς που ξέρει τι ακριβώς ισχύει με την νομοθεσία στην Κάτω Σαξονία;
                      Πριν ένα μήνα κατάφερω να βρω σπίτι που επιτρέπονται τα σκυλιά και αμέσως έφερα το σκυλί μου (mini-pinscher). Μιας και ξέρω οτι μπορείς 2 μήνες να έχεις αδήλωτο το σκυλί σου δεν έκανα καμία κίνηση μέχρι προχθές.
                      Εχω ετοιμάσει όλα τα χαρτιά, έχω πληρώσει ασφάλειες για μενα και το σκυλι, και ετοιμάζομουν να στείλω τα εγγραφα στο Δημαρχειο αλλά η γραμματέας στο γραφείο που εργάζομαι με σταμάτησε. Αν το δηλώσεις μου είπε, θα σε καλέσουν σε 1-2 μήνες να γράψεις εξετάσεις γραπτές και προφορικές στα γερμανικά ( εγω μόλις ξεκίνησα μαθήματα για το Α1) και είναι δύσκολες (και αυτή ζορίστηκε) και μετά πρακτικές εξετάσεις μαζί με τον σκύλο!!(εντολές κ.τ.λ.) Το κορυφαίο είναι οτι μία φορά μόνο μπορείς να τις δώσεις και αν κοπούμε θα πρέπει ο σκύλος να γυρίσει Ελλάδα..... Είναι τρελοί οι Γερμανοί;;;;
                      Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αλλά για μένα είναι σαν παιδί, δεν θέλω καν να το σκέφτομαι οτι μπορεί κάτι τέτοιο να συμβεί.
                      Τι με συμβουλευετε να κάνω;; Φιλοζωοι ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

                      Ευχαριστω!!!
                      Καλησπέρα σας!
                      επειδή και εγώ πριν λίγες μέρες ήρθα Αννόβερο και έχω και τον σκύλο μου (μαλτέζ/τεριέ), ήθελα να σας ρωτήσω αν τελικά δηλώσατε το σκύλο σας. Θέλω να το δηλώσω αλλά μου είπαν ότι χρειάζεται να κάνω κάτι σαν εκπαίδευση, δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα και σωστά.

                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                      Comment

                      Working...
                      X