Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγγλία και ΝΙΝ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αγγλία και ΝΙΝ

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Το θεμα μου ειναι το περιβόητο ΝΙΝ... πες οτι παμε, μενουμε 2-3 μερες σε ξενοδοχειο πιανουμε σπιτι και κανουμε αιτηση για το NIN(national insurance number)...Αλλος λεει οτι παιρνεις τηλ και μετα απο 20 μερες σε παιρνουν πισω για συνεντευξη, αλλος σε 10 μερες κλπ.....και μετα λενε οτι θελει ΑΛΛΕΣ 20 μερες με 1,5 μηνα για να ερθει το χαρτι στο σπιτι σου... τελικα ποσο καιρο παιρνει περιπου? Απο την στιγμή που θα παρω τηλ μέχρι να το παρω στα χέρια μου?

    Μεχρι να το παρεις στα χερια σου δεν μπορεις να δουλεψεις? Αρχικά διαβασα οτι ο εργοδοτης μπορει να χρησιμοποιησει ενα προσωρινο ΝΙΝ, μετα διαβασα οτι αυτο καταργηθηκε, και τελος οτι μπορει να σε παρει για δουλεια αλλα πληρωνεις πολυ μεγαλες εισφορες ασφαλισης(?)...... Αν σας ειναι ευκολο ξεκαθαριστε το μου λιγο αυτο το κομματι γιατι αυτο και καει πιο πολυ.. Γιατι αν εγω πάω και κανω ολες τις διαδικασιες, και να βρω δουλεια αν δεν μπορω να δουλεψω χωρις το ΝΙΝ θα πρεπει να κατσω με τα χερια σταυρωμενα ποσο καιρο...

    #2
    Alek καλησπέρα.
    Προσωρινό ΝΙΝΟ δεν υπάρχει πλέον. Η διαδικασία αυτή είναι καθαρά τυπική και αφορά την ταυτοποίηση προσώπου. Το αν θα το πάρεις σε 1 μέρα ή σε 30, κανείς δεν μπορεί να σου το πει. Το ΝΙΝΟ είναι το προσωπικό σου μερίδιο στο αγγλικό ασφ. σύστημα δηλ. οι εισφορές σου πάνε στον προσωπικό σου ΝΙΝΟ και όχι στον κρατικό κουμπαρά (βλ. ελλάδα). Ακόμα και χωρίς αυτό να δουλέψεις, τα στοιχεία σου θα ταυτοποιηθούν με το ΝΙΝΟ σου, όταν το αποκτήσεις. Διαλέγεις και παίρνεις

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ για την απάντηση kuli. Αυτο που με "αγχώνει" ειναι αν θα μπορώ να δουλέψω πριν παρω το χαρτί με το ΝΙΝΟ στα χέρια μου, για να μην κάθομαι άπραγος και απλά τρώω απο τα ετοιμα(δεν ειναι και πολλά δυστυχώς...), ή αν θα πρέπει να το παρω στα χέρια μου ντε και καλά και μετά να ξεκινήσω να στέλνω βιογραφικά..

      Comment


        #4
        Τα βιογραφικά που θα στείλεις, δεν χρειάζεται να έχουν το ΝΙΝΟ σου. Οι διαδικασίες πρόσληψης στις εταιρείες είναι χρονοβόρες. Θα έχεις το ΝΙΝΟ σου πολύ πριν την πρόσληψη. Εκτός κι αν πέσεις στην περίπτωση.
        Για να μην κάθεσαι άπραγος, υπάρχουν τα πρακτορεία όπου θα κάνεις εγγραφή και θα σε στείλουν σε δουλειά. Κάποια απο αυτά δέχονται και χωρις ΝΙΝΟ αρκεί να τους δώσεις την ημερομηνία που έχεις κλείσει για συνέντευξη (για ΝΙΝΟ). Δεν δέχονται όλα όμως.
        Σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για λίγες μέρες.

        Comment


          #5
          Καλησπέρα!

          Σκεφτομαι να πάω Αγγλία ως εθελοντής για αρχή. Για το ΝΙ χρειάζεται να δώσω διεύθυνση?

          Να υποθέσω ότι εκεί που θα είμαι εθελοντικά δύσκολα θα με αφήσουν να δώσω την διεύθυνση τους , σωστά? Κάποιος μου είπε ότι δημιουργεί περιπλοκές αφού όλα ελέγχονται μέσω του council tax.

          Οπότε αν δεν έχω μόνιμη κατοικία δεν μπορώ να βγάλω ΝΙ?

          Ευχαριστώ εκ των προτέρων
          Να είστε καλά!
          Νικόλας

          Comment


            #6
            Καλησπερα! Εμεις ειμαστε ενα μηνα Αγγλια κ ραντεβου για ΝΙΝ μας εκλεισαν οταν πηραμε τηλεφωνο μετα απο μια εβδομαδα, κ το ΝΙΝ ηρθε μετα απο 2 εβδομαδες απο οταν καναμε την αιτηση. Στο jobcenter βεβαια μας ειπαν οτι και χωρις ΝΙΝ σε προσλαβανουν κ οτι δεν υποχρεωτικο να το βγαλεις πριν βρεις δουλεια....

            Comment


              #7
              Natassou όταν λες ότι σας έκλεισαν ραντεβού τι εννοείς? Παίρνεις τηλέφωνο και μετά σου κλείνουν ραντεβού να σε δουν?

              Τι χαρτιά σου ζητιάνε?

              Ευχαριστώ πολυ!!

              Comment


                #8
                Ναι παιρνεις τηλ στο 0345-6000-643 και σου κλεινουν ραντεβου για μια μινι συνεντευξη (ταυτοποιηση στοιχειων περισσοτερο) Χρειαζεσαι διαβατηριο και proof of staying (καποιο λογαριασμο ή το συμβολαιο του σπιτιού) και ουσιαστικα εκει στελνεις την αιτηση για το ΝΙΝ που σου ερχεται στο σπιτι μετα απο 2-3 βδομαδες...

                Comment


                  #9
                  Σε ευχαριστώ Natassou! Ανέφερες πιο πάνω τα jobcenter – κατάφερες να βρεις δουλεία από εκεί?

                  Comment


                    #10
                    οχι εκει μου εκλεισαν ραντεβου για την αιτηση του ΝΙΝ, δουλεια να σου πω την αληθεια δεν εχω βρει ακομα αν και εχω παει σε 4-5 interviews...

                    Comment


                      #11
                      Σου εύχομαι να βρεις το συντομότερο δυνατό!

                      Comment


                        #12
                        Καλησπέρα σε όλους
                        Μπορεί καπιος που ξέρει απο Λονδίνο να γράψει στοιχεία απο τα 5 πιο αξιόπιστα πρακτορια εργασιας εκεί ώστε να γινει μια καλή αρχή?
                        Κι ολα αυτα εχωντας σκοπο να ψαξω απο την πρωτη μερα για δουλεια με πολυ ποδαρόδρομο και με τα cv στο χερι πορτα-πορτα αλλιως πιστεύω οτι δεν υπαρχει περιπτωση επιτυχίας εκει πανω. Οτι να'νε και τουαλετες θα πλύνω και (μαυρες) δουλειες αν πρέπει θα κανω και 20 ωρες τη μερα θα δουλεψω αλλα στην Ελλαδα δεν προκειται να γυρίσω.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by kimjon View Post
                          Καλησπέρα σε όλους
                          Μπορεί καπιος που ξέρει απο Λονδίνο να γράψει στοιχεία απο τα 5 πιο αξιόπιστα πρακτορια εργασιας εκεί ώστε να γινει μια καλή αρχή?
                          Κι ολα αυτα εχωντας σκοπο να ψαξω απο την πρωτη μερα για δουλεια με πολυ ποδαρόδρομο και με τα cv στο χερι πορτα-πορτα αλλιως πιστεύω οτι δεν υπαρχει περιπτωση επιτυχίας εκει πανω. Οτι να'νε και τουαλετες θα πλύνω και (μαυρες) δουλειες αν πρέπει θα κανω και 20 ωρες τη μερα θα δουλεψω αλλα στην Ελλαδα δεν προκειται να γυρίσω.
                          Aν εισαι αποφασισμενος οπως γραφεις θα τα καταφερεις, ενδεικτικα μπορω να σου πω man power αλλα το μυστικο ειναι οτι καθε agency σε καθε περιοχη ειδικευεται σε συγκεκριμρνες δουλειες... δλδ το καλυτερο ειναι να δεις τι θες να κανεις και να το ψαξεις στο monster η στο indeed εκει θα σου βγαλει δουλειες που ειναι κατα 95% απο γραφεια, θα πας εκει οταν σε απαντησουν και θα σε στελνουν σε διαφορες δουλειες... μετα θα δεις τι αλλες δουλειες αυτοι υποστηριζουν κλπ
                          Ολα σχεδον τα γραφεια ειναι αξιοπιστα! το θεμα ειναι πιο εχει καλες δουλειες κλπ αλλα αυτο θα το δεις στην πορεια

                          Comment


                            #14
                            Τελικά δεν έχω καταλάβει, μόνο με κάποιο λογαριασμο απο το σπίτι που σε φιλοξενουν, μπορείς να βγαλεις ΝΙΝ;
                            Πως μπορεις να εχεις proof of residence οταν φιλοξενησε και δεν εχεις κανενα συμβολαιο με το ονομα σου;

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Regina View Post
                              Τελικά δεν έχω καταλάβει, μόνο με κάποιο λογαριασμο απο το σπίτι που σε φιλοξενουν, μπορείς να βγαλεις ΝΙΝ;
                              Πως μπορεις να εχεις proof of residence οταν φιλοξενησε και δεν εχεις κανενα συμβολαιο με το ονομα σου;
                              και ενα Α4 που να λεει οτι ο ταδε φιλοξενει την ταδε κλπ με υπογραφες και στοιχεια πληρη ειναι αρκετο σαν αποδειξη (γιατι αυτα τα χαρτια εδω εχουν αξια και επιφερουν ευθυνη, Αγγλικο δικαιο) δεν ειναι σαν την Ελλαδα που θελουν σφραγιδες και συμβολαια κλπ

                              Comment

                              Working...
                              X