Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 Μήνες στο Manchester. Εντυπώσεις - Δυσκολίες - Πληροφορίες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλησπερα !

    Λοιπον εγω οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενο post ειχα συνεντευξη σημερα το πρωι στην TSB που βρισκεται στην Cross street. Εδωσα διαβατηριο (βεβαια κανει και η ταυτοτητα αλλα δεν ασχοληθηκα) και απλα εδειξα και το συμβολαιο μισθωσης του δωματιου που μενω το οποιο ομως απλα το ειδαν, αντεγραψαν τα στοιχεια της διευθυνσης και τιποτε παραπανω. Ολα μια χαρα μου εκαναν μερικες τυπικες ερωτησεις και μετα απο σχεδον 15 λεπτα μου εδωσαν τα στοιχεια του λογαριασμου μου IBAN και web banking. Η καρτα και το Pin θα ερθει με το ταχυδρομειο.

    Η διαδικασια παιδια ειναι ακριβως ιδια οπως εχει αναφερει ο vlad και στην LLOYDS , HSBC , Santander , Natwest κλπ κλπ. Ο καθενας ειναι ελευθερος να επιλεξει τι ακριβως θα κανει. O vlad ανοιξε το thread αυτο για να μας βοηθησει διοτι ο ανθρωπος ειναι ηδη 2 μηνες στην Αγγλια.

    Comment


      #32
      Καλησπερα πατριωτες

      +ενας ακομη που αφησε τον τοπο του για να παει στα "ξενα"
      Πρωτη φορα ηρθα UK, δεν ξερω κανεναν, δεν με ξερει κανενας, αφησα πισω οικογενεια, την γλωσσα δεν μπορω να πω οτι την ξερω και καλα, αλλα, α λ λ α ειμαι α π ο φ α σ ι σ μ ε ν ο ς να τα καταφερω και να μεινω εδω, να τα βαλω ολα σε μια σειρα και αργοτερα να ερθει και η οικογενεια, το ενδεχομενο να επιστρεψω πισω δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη

      Ο τομεας που θα κοιταξω για εργασια ειναι ως οδηγος σε φορτηγο - λεωφορειο. Εχω διαβασει πολλες φορες το σχετικο θεμα που υπαρχει στο forum αλλα καθε βοηθεια ειναι παντα ευπροσδεκτη
      Ειμαι απο χθες στο Manchester, αναζητω δωματιο sharehouse και για την ωρα μενω σε hostel. Εχω κανονισει καποια viewing, (εκανα ενα σημερα), αλλα ρωτω μηπως καποιος που ειναι ηδη εδω εχει κατι υποψην του εκει που μενει.

      Εντυπωσεις την πρωτη μερα που ειμαι εδω, μονο καλες μπορω να πω. Προσωπικη αποψη παντα. Η πολη ειναι πολυ πιο ομορφη απο αυτο που περιμενα να δω, αραιοκατοικημενη, με υποδομες, παρκα και πολυ πρασινο. Ο κοσμος ειναι "μια με απ'ολα", ολες οι φυλες μαζι και με οσους μιλησα μαλλον φιλικοι. Τιμες στα market οπως Ελλαδα πανω - κατω, οχι τρελες διαφορες.

      keep walking..

      Comment


        #33
        Καλώς όρισες Τάσο.
        Καλό ξεκίνημα στη νέα σου ζωή. Υπομονή, επιμονή και θα τα καταφέρεις.

        Comment


          #34
          Originally posted by vlad View Post
          Καλώς όρισες Τάσο.
          Καλό ξεκίνημα στη νέα σου ζωή. Υπομονή, επιμονή και θα τα καταφέρεις.
          Να σε καλα Vlad

          Comment


            #35
            καλή τύχη τάσο

            Comment


              #36
              Originally posted by gtsimp View Post
              καλή τύχη τάσο
              ευχαριστω gtsimp

              Comment


                #37
                Χαιρετώ το παρεάκι. Ονομάζομαι Βασίλης και ειμαι 25 χρονών. Πρόσφατα έχασα την δουλειά μου και αφου είδα και απόειδα, πηρα την μεγάλη απόφαση να μεταναστεύσω και εγώ μαζί με 2 φίλους μου. Προσπαθώ την δυσκολία που μου παρουσιάστηκε να την μετατρέψω σε ευκαιρία και για αυτό θα προσπαθησω να κάνω ενα μεταπτυχιακό (part time φυσικά) παραληλα με κάποια δουλειά, όποια και αν είναι αυτή (οχι απαραιτητα στο πτυχίο μου για αρχή). Επιλέξαμε λοιπόν τo Manchester γιατί θα κάνω το master στο ΜΜU. Ελπίζω να μην βρουμε δυσκολία στην εύρεση κάποιας δουλίτσας για αρχή (service, bar κλπ) αλλά αντιμετοπίζουμε πρόβλημα με την εύρεση στέγης. Με όποιο μεσητικό και αν εχουμε μιλήσει, όλοι μας ζητούν 6 ενοίκια μπρος και αν σκεφτείς και την ισοτιμία που είναι πιο ψηλά από ποτέ... αυτό ισούται με πάρα πολλά ευρώ. Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος θα μπορούσε να μας βοηθήσει με το θεμα μας ή αν έχει να μας προτήνει κάτι άλλο . Δεδομενο του οτι είμαστε 3 η λύση του spareroom.com είναι σχεδόν αδύνατη
                Ευχαρηστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα!!!

                Comment


                  #38
                  Καλησπέρα. Kawasaki είναι αδύνατον να νοικιάσεις ολόκληρο σπίτι χωρίς να δώσεις νοίκια in advance ή να έχεις δουλειά. Το μόνο που μπορείται να κάνετε είναι να βρείτε κάπου να μείνετε μέσω spareroom και μόλις βρείτε δουλείες που να αποδεικνύουν ότι μπορείται να πληρώσετε το ενοίκιο τότε να ψάξετε να βρείτε σπίτι.

                  Comment


                    #39
                    Αν έχεις κάποιο φίλο που να εργάζετε στο Manchester ή και κάπου αλλού στο Η.Β και να βγάζει αρκετά χρήματα τότε μπορεί να μπεί σαν εγγυητής.

                    Comment


                      #40
                      Καλησπέρα και απο μένα. Παιδιά έχει δίκιο η LostinTranslation. Είναι σχεδόν αδύνατο για σπίτι. Και δεν είναι μόνο να νοικιάσεις σπίτι. Είναι και οι λογαριασμοί και τα λοιπά έξοδα. Για το θέμα δουλειάς είναι και θέμα τύχης το πόσο γρήγορα θα βρείς. Εγώ ας πούμε στάθηκα τυχερός στην αρχή και βρήκα σε δέκα μέρες αλλά γνωρίζω και άτομα που ψάχνουν 3 και πλέον μήνες.Κοιτάξτε στο spareroom. Υπάρχουν σπίτια με 5 και 6 δωμάτια. Είναι πιθανό να βρείτε και ο καθένας σας να έχει και απο ένα δωμάτιο.

                      Comment


                        #41
                        Σας ευχαρηστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Μπορέσαμε να λυσουμε το πρόβλημα μας με ενα 2αράκι στην περιοχή του Hulme, που πληρώσαμε μονο το deposit των 5 βδομαδων. Οποτε από βδομάδα καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έρθουμε και εμείς επάνω!!!

                        Comment


                          #42
                          Καλησπερα στην παρεα
                          Θελω να μοιραστω τις λιγοστες εμπειριες μου εως τωρα, οι οποιες μπορει να βοηθησουν καποιους αλλους οπως βοηθηθηκα και εγω.

                          Ειμαι μολις 14 μερες στο Manchester...
                          Αρχικα οταν ηρθα εμεινα σε Hostel και μετα απο 4 μερες και μερικα viewing, βρηκα δωματιο απο το spareroom με 280pm all bills incl. +1 μηνα εγγυηση . Υπαρχουν πολλα δωματια αλλα θελει και πολυ τρεξιμο για βρεις αυτο που σου κανει.
                          Σε 3 μερες ειχα το συμβολαιο στα χερια και πηγα σε τραπεζα για να ανοιξω λογαριασμο. Ειχα αρκετα μετρητα πανω μου γιατι υπηρχε το θεμα με τις τραπεζες στην Ελλαδα.

                          Η πρωτη που πηγα ηταν η SANTANDER η οποια ειχαν ραντεβου μετα απο 1 βδομαδα και ζητουσαν μονο διαβατηριο και συμβολαιο σπιτιου. Στην XALIFAX οπου και ανοιξα λογαριασμο ζητησαν τα ιδια αλλα ειχαν ραντεβου σε 2 ωρες.
                          Επι τοπου μου ανοιξαν e-banking και σε μολις 3 μερες ηρθε ταχυδρομικος στο σπιτι η χρεωστικη καρτα-debit και σε αλλο φακελο το PIN.

                          Για το ΝΙΝΟ τηλ/σα στο 03456000643 μου εκλεισαν ραντεβου στο κοντινοτερο γραφειο μετα απο 1 βδομαδα. Εκει παρουσιασα το διαβατηριο και το συμβολαιο σπιτιου και μετα απο μερικες τυπικες ερωτησεις μου εδωσαν μια "βεβαιωση" οτι εκανα αιτηση για ΝΙΝΟ και με αυτο μπορω να εργαστω. Σε 2 βδομαδες το πολυ θα ερθει ταχ/κος και το ΝΙΝΟ.

                          Για την αλλαγη διπλωματος απο EU σε UK, ζητησα on line απο το DVLA και μου εστηλαν με ταχ/μειο τις αντιστοιχες αιτησεις σε 3 εργασιμες!!! Την D1 για μηχανη και αυτοκινητο, D2 για φορτηγο και λεωφορειο και D777B για Digicard.
                          Θελει πολυ προσοχη στην συμπληρωση των αιτησεων, σου στελνουν και οδηγιες συμπληρωσης του καθ' ενος χωριστα.
                          Εστηλα σημερα την D2 συστημενη και αναμενω...

                          Για εταιρια κινητης επελεξα την Three οπου με 12μηνο συμβολαιο και 17λιρες το μηνα εχεις απεριοριστο internet, απεριοριστα μηνυματα και 200 λεπτα ομιλιας. Επισης μου εδωσαν και ενα site απο το οποιο μπορεις να μιλας απο το κινητο Three, με Ελλαδα, σε σταθερο με 3penis το λεπτο και σε κινητο 8penis το λεπτο. Αυτο δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω.
                          Αν θεωρηθει οτι κανω διαφημιση την εν λογο εταιρια, παρακαλω οι διαχειριστες να το διαγραψουν

                          Για εργασια αρχισα τωρα να ψαχνω συστηματικα, ελπιζω να βρεθει συντομα...

                          Comment


                            #43
                            Τάσο πολύ ενδιαφέρουσες οι λεπτομέρειες/πληροφορίες... Έχεις να προτείνεις κάποιο (οικονομικό) χόστελ για το μάντσεστερ; Στα viewings βρήκες και πιο οικονομικά δωμάτια;

                            Comment


                              #44
                              Τάσο καλη συνεχεια. Μονο πρόσεξε Pennies γράφονται.

                              Comment


                                #45
                                Xαχαχα. Ευτυχως που δεν προλαβες να το δοκιμασεις Τασο.

                                Comment

                                Working...
                                X