Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 Μήνες στο Manchester. Εντυπώσεις - Δυσκολίες - Πληροφορίες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by vlad View Post
    Φίλε Atreas,
    Αρκετές δουλειές εδώ ξεκινάνε ως προσωρινές, 2-3 μήνες και αν είσαι καλός υπογράφεις συμβόλαιο. 2-3 μήνες θα μένεις σε hostel ? Νομίζω είναι πιο ακριβό σε σχέση να νοικιάσεις δωμάτιο.


    Βγαίνει το χόστελ δηλαδή πιο ακριβό από ενοίκιο;

    Comment


      #62
      Atreas,ρωτησα γιατι σε μερικες περιπτώσεις μπορει να κανει και 3 βδομάδες ή έναν μηνα να σου σταλεί το NIN.Ηθελα να δω αν αυτό σημαινει ότι μεχρι τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα από δουλεια εκτος από το να στελνεις βιογραφικα.

      Comment


        #63
        Το Μάντσεστερ ξέρω ότι έχει αρκετούς 'Ελληνες.

        Από ασφάλεια, εγκληματικότητα vlad τι παίζει;

        Comment


          #64
          Καλησπερα σε ολους
          Καθως ειμαι προσφατος εδω να αναφερω την δικη μου περιπτωση. Το ΝΙΝο, μου ηρθε σπιτι μετα απο 10 μερες που εκανα την αιτηση. Κανοντας την αιτηση στο jobcenter σου δινουν ενα χαρτι που αναφερει οτι εχεις κανει ηδη αιτηση και εχει επανω τον αριθμο αυτης.
          Με αυτο το χαρτι μπορουν να σε παρουν στην δουλεια (το αναφερει και γραπτως) αλλα θα πρεπει να δωσεις το ΝΙΝο στον εργοδοτη μολις το παραλαβεις.
          Το συμβολαιο του σπιτιου το πηρα στα χερια μου μετα απο 4 μερες που μπηκα στο σπιτι. Δικα μου στοιχεια γραφει μονο το ονομα και τα αλλα ειναι διευθυνση σπιτιου, ημερ/νια που ξεκιναει το συμβολαιο, το ονομα του ιδιοκτητη, το ποσό ενοικιου, υπογραφες αυτα...
          Παρασκευη ξεκιναω δουλεια, μετα απο 38 μερες που ηρθα, οχι και η καλυτερη αλλα για αρχη και για εμπειρια πιο πολυ στο δεξι τιμονι.
          Απο οτι εχω δει μεχρι τωρα ζητανε εμπειρια πανω στην δουλεια που ψαχνεις και προυπηρεσια, απο εκει αρχιζουν

          Comment


            #65
            Originally posted by tasos76 View Post
            Καλησπερα σε ολους
            Καθως ειμαι προσφατος εδω να αναφερω την δικη μου περιπτωση. Το ΝΙΝο, μου ηρθε σπιτι μετα απο 10 μερες που εκανα την αιτηση. Κανοντας την αιτηση στο jobcenter σου δινουν ενα χαρτι που αναφερει οτι εχεις κανει ηδη αιτηση και εχει επανω τον αριθμο αυτης.
            Με αυτο το χαρτι μπορουν να σε παρουν στην δουλεια (το αναφερει και γραπτως) αλλα θα πρεπει να δωσεις το ΝΙΝο στον εργοδοτη μολις το παραλαβεις.
            Το συμβολαιο του σπιτιου το πηρα στα χερια μου μετα απο 4 μερες που μπηκα στο σπιτι. Δικα μου στοιχεια γραφει μονο το ονομα και τα αλλα ειναι διευθυνση σπιτιου, ημερ/νια που ξεκιναει το συμβολαιο, το ονομα του ιδιοκτητη, το ποσό ενοικιου, υπογραφες αυτα...
            Παρασκευη ξεκιναω δουλεια, μετα απο 38 μερες που ηρθα, οχι και η καλυτερη αλλα για αρχη και για εμπειρια πιο πολυ στο δεξι τιμονι.
            Απο οτι εχω δει μεχρι τωρα ζητανε εμπειρια πανω στην δουλεια που ψαχνεις και προυπηρεσια, απο εκει αρχιζουν
            Σέυχαριστ πολύ για την απάντηση,δεν γνωριζα οτι σου δινουν καποιο χαρτι με την αιτηση.Προυπηρεσια ζητανε και για τις πιο απλες θεσεις να υποθεσω;Σου ζητησαν να την αποδειξεις με καποιο τροπο;Γιατι μεχρι τωρα απεφυγα να βαλω μαυρη εργασια στο βιογραφικο καθως και ο πρωην εργοδοτης δεν ξερω αν θα το επιβεβαιωσει αν τον καλεσουν. Αλλα δυστυχως ετσι φαινονται κενα στο βιογραφικο

            Comment


              #66
              Originally posted by mand View Post
              Γιατι μεχρι τωρα απεφυγα να βαλω μαυρη εργασια στο βιογραφικο καθως και ο πρωην εργοδοτης δεν ξερω αν θα το επιβεβαιωσει αν τον καλεσουν. Αλλα δυστυχως ετσι φαινονται κενα στο βιογραφικο
              Μand και εγώ εχω 3 χρόνια μαύρη εργασία υπάλληλος καταστήματος και την έβαλα κανονικά και με το νόμο στο βιογραφικό.

              Οτι έχει σχέση με εργασία, οπωσδήποτε να το βάλεις, ειδικά αν έχεις κενά στον εργασιακό βίο. Αν σου ζητήσουν απόδειξη, τους λες ότι αυτο που έχεις είναι το τηλεφωνο και τα στοιχεία του εργοδότη, τα δίνεις και απο εκεί και πέρα είναι δικό τους θέμα. Αν δεν τους αρέσει, στο καλό, ο επόμενος.

              Εσύ σε καμια περίπτωση μην αφησεις εξω εργασιακη εμπειρία.

              Comment


                #67
                Για σας,μήπως ξέρει κάνεις άτομο στην αγγλια που είναι κάποια χρονιά,θα μπορούσε να μας βοηθήσει με δωμάτιο και εργασία για αρχή,με αμοιβή?(να πληρώσουμε,μόνο να μας βοηθήσουν με βασικά,δλδ μια δουλειά και δωμάτιο)

                Comment


                  #68

                  Comment


                    #69
                    Ζητάνε πάρα πολύ συστατική επιστολή,άλλα πραγματικά μια απορία, μέχρι πριν από λίγο σε μια δουλειά έκανε ο σύζυγος μου 20 χρονιά,έκλεισε,τώρα ποιος να σου δώσει και την συστατική επιστολή και ποιος να απανθίσει σε τηλ? Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε για να αποδεικνύουμε την προυπερεσια ? Αν γνωρίζει ας μου απανθίσει παρακαλώ.

                    Comment


                      #70
                      Eνα payslip κοντα στη ημερομηνια προσληψης και ενα κοντα στον τελευταιο μισθο.
                      Αλλιως δεν χαθηκε και ο κοσμος, τα skills ειναι πιο σημαντικα για τον εργοδοτη παρα μια συστατικη.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by αντζελika View Post
                        Ζητάνε πάρα πολύ συστατική επιστολή,άλλα πραγματικά μια απορία, μέχρι πριν από λίγο σε μια δουλειά έκανε ο σύζυγος μου 20 χρονιά,έκλεισε,τώρα ποιος να σου δώσει και την συστατική επιστολή και ποιος να απανθίσει σε τηλ? Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε για να αποδεικνύουμε την προυπερεσια ? Αν γνωρίζει ας μου απανθίσει παρακαλώ.
                        Σε αυτες τις περιπτωσεις ζητάμε μια συστατική επιστολη πριν να κλεισει η επιχείρηση.
                        Αλλιως οπω ειπε και ο φιλος

                        Comment


                          #72
                          ευχαριστώ πολύ,μέχρι κλείσει επιχείρηση ποιος σκεφτόταν να φύγει,λέγαμε τα τρώμε πλακάκια άλλα δεν θα φύγουμε πουθενά,άλλα πότε μην λες ΠΟΤΈ.

                          Comment


                            #73
                            Έντονο το φαινόμενο του ρατσισμού στη Μεγάλη Βρετανία.

                            Comment


                              #74
                              Tι παίχτηκε?

                              Comment


                                #75
                                παιδια κανεις εμπειρια απο Birmingham έχει?πως ειναι η αγορα εργασίας εκει? Birmingham vs Machester ποιο ειναι καλυτερο για ξεκινημα

                                Comment

                                Working...
                                X