Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 Μήνες στο Manchester. Εντυπώσεις - Δυσκολίες - Πληροφορίες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Updated.
    Εγγραφή στο NHS - Οικογενειακός γιατρός GP.

    Comment


      #77
      Updated.
      Certificate of residency.

      Comment


        #78
        Νεος στην πολη

        Καλησπερα. Παρακολουθω εδω και καιρο το Πατριωτακι. Καμαρωνω ολους εσας που καταφερατε και φυγατε. Εγω το παλευω καιρο τωρα. Ομως ηρθε πιστευω η ωρα. Στην Αθηνα εχω εμπειρια φροντιστη σε σπιτι καθως και πολλα πολλα χρονια γραμματεας που στην Αγγλια μαλλον θα μου ειναι αχρηστο. Εχω διπλωμα απο εναν εκπαιδευτικο οργανισμο της Ιρλανδια με online μαθηματα Νοσηλευτικης (φροντιδα ηλικιωμενων) Συμφωνα με το site τους εχει ισχη και στην Αγγλια. Σκεφτομαι για Manchester. Αφηνω οικογενεια πισω που καποια στιγμη θα πρεπει να ερθουν. Καμια συμβουλη κανεις; Δουλεια δεν εχω βρει απο εδω. Σκεφτομαι πως ειναι καλυτερα απο κοντα. Ευχαριστω και καλη δυναμη σε ολους. Α...ετων 38!!! Για αρχη κανω τα παντα!!!

        Comment


          #79
          Καλησπέρα και από εμένα μένω λίγο έξω από το manchester λέγεται nelson city και ψάχνω για συγκατοίκηση στο burnley.Εάν κάποιος μένει εκεί ας απαντήσει.Ευχαριστώ προκαταβολικά
          Δημητρης

          Comment


            #80
            όσο αναφορά το συνάλλαγμα, δείτε εδώ :
            Τράπεζα της Ελλάδος (δεν κάνει συναλλαγμα από το 2011) και άλλα...

            Comment


              #81
              Χαιρετώ την παρέα.

              Ανεβαίνω Μαντσεστερ τον Σεπτέμβρη για μεταπτυχιακές σπουδές. Πιο εύκολο ήταν να βρω πανεπιστήμιο παρά σπίτι μου φαίνεται!!! Θα σπουδάζω στο MMU οπότε όποιος ξέρει από περιοχές ιδανικές για φοιτητές ας με κατατοπίσει. Έχω ψάξει πολλά πράγματα μέσω ιστοσελίδων spareroom, easyuroomate κλπ αλλά δε ξέρω που θα καταλήξω ακόμα. Να μείνω στην εστία του πανεπιστημίου το βλέπω σαν τελευταία επιλογή καθώς παρόλο που παρέχει πολύ καλά διαμερίσματα είναι πολύ πιο ακριβά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

              Comment


                #82
                Καλησπερα και απο εμενα.

                Εχω ερθει εδω και 2 μηνες Μάντσεστερ, γενικα ετσι μια πρωτη εντυπωση μπορω να πω ειναι θετικη, λατρευω τον παλαβο καιρο τους εδω. Επειδη η κοπελα μου ειναι απο μαντσεστερ δεν ειχα δυσκολια στο θεμα διαμονης, αδειας αυτοκινητου και ολα οσα επρεπε να κανω Nino, Proof Of Addresses κτλ. Το θεμα μου ειναι οτι δεν μιλαω απταιστα την γλωσσα και ζοριζομαι σε αυτο το κομματι. Δουλεια δεν εχω βρει ακομα αλλα για να ειμαι ειλικρινεις τωρα αρχισα το ψάξιμο, δεν ξερω κατα ποσο θα βρω ευκολα η οχι.

                Αυτο που με πνιγει περισσοτερο ειναι η αποσταση απο την οικογενεια και μετα φιλους. Απο τη μια λεω παω εκει για κατι καλυτερο πιο καλες συνθηκες ζωης, εργασίας, να κανεις οικογενεια κτλ απο την αλλη εχεις μια μανα, ενα αδερφο, ενα πατερα εκει πισω και σκεφτεσαι, τωρα τι; Θα τους βλεπω μια φορα το χρονο για λιγες μερες και thats it !! Δηλαδη σε ολη την υπολοιπη ζωη μετρημενες φορες. Εγω τουλαχιστον σκεφτομαι ετσι και με ψυχοπλακωνει αυτο. Ειμαι και παντελως μονος εδω αν εξαιρέσω την σχεση μου.

                Ισως οταν αρχισω μια δουλεια να ξεφυγω καπως απο τις σκεψεις. Θα δειξει....

                Comment


                  #83
                  NI number

                  Καλησπέρα vlad Μπορείς να μας κατατοπίσεις με το θεμα Intervew for NI number ,τι χαρτιά ακριβώς θα χρειαστούν και τι περίπου θα ρωτίσουν ? Επισεις δέχονται σαν διεύθινση κατοικίας απο Hostel ?

                  Comment


                    #84
                    Καλημέρα φίλε μπορώ να σου απαντήσω μονο σε ένα κομμάτι της ερώτησης σου . Επειδή είμαι Αγγλία και έβγαλα NIN εγώ πήγα με το συμβόλαιο απο το σπίτι και το διαβατήριο μου . Ουσιαστικά δν μου το ζήτησε μόνο διαβατήριο πήρε και έβγαλε φωτοτυπία . Μου έκανε ερωτήσεις του τύπου πότε ήρθα αγγλία αλλα δν ήταν κάτι ιδιαίτερο . Τό μόνο που μου ζήτησε αν και μου φάνηκε παράξενο ήταν το ελληνικο ΑΦΜ αλλά δν ειχα πάρει μαζί το δίπλωμα οδήγησης οπότε δν το έδωσα . Μου είπε ότι θα κάνει 3 βδομάδες περίπου να έρθει και ήρθε στο τέλος της 2 . Όσο για το Hostel δν ξέρω τι ακριβως παίζει.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by kimjon View Post
                      Καλησπέρα vlad Μπορείς να μας κατατοπίσεις με το θεμα Intervew for NI number ,τι χαρτιά ακριβώς θα χρειαστούν και τι περίπου θα ρωτίσουν ? Επισεις δέχονται σαν διεύθινση κατοικίας απο Hostel ?
                      National Insurance number
                      Για να εργαστείς οπουδήποτε χρειάζεσαι το λέγομενο Αγγλικό ΑΦΜ.
                      Προσοχή. Για να ξεκινήσεις να εργάζεσαι κάπου δεν είναι απαραίτητο να έχεις το ΝΙΝ. Μπορεί ο εργοδότης σου να σε πάρει στη δουλειά του και εσύ μέσα σε ένα μήνα να κλήσεις ραντεβού τηλεφωνικώς σε job center και να περάσεις απο συνέντευξη. Μετά τη συνέντευξη στην οποία σε ρωτάνε πότε ήρθες, γιατί ήρθες, που μένεις κτλ και αφού κάνουν εναν έλεγχο στα χαρτιά σου πέρνεις προσωρινά το λεγόμενο Reference Number έως ότου λάβεις το ΝΙΝ το οποίο σου λένε οτι μπορεί να κάνει μέχρι και 7 εβδομάδες να το παραλάβεις αλλα συνήθως το παραλαμβάνεις σε 3-4 εβδομάδες. Τουλάχιστον εγω το έλαβα σε 3.

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by kimjon View Post
                        Καλησπέρα vlad Μπορείς να μας κατατοπίσεις με το θεμα Intervew for NI number ,τι χαρτιά ακριβώς θα χρειαστούν και τι περίπου θα ρωτίσουν ? Επισεις δέχονται σαν διεύθινση κατοικίας απο Hostel ?
                        Και γενικότερα αν διαβάσεις το άρθρο και τις συζητήσεις σε αυτό θα σου λυθούν πολλές απορίες. Οπότε κάνε ένα κόπο...

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by vlad View Post
                          National Insurance number
                          Για να εργαστείς οπουδήποτε χρειάζεσαι το λέγομενο Αγγλικό ΑΦΜ.
                          Προσοχή. Για να ξεκινήσεις να εργάζεσαι κάπου δεν είναι απαραίτητο να έχεις το ΝΙΝ. Μπορεί ο εργοδότης σου να σε πάρει στη δουλειά του και εσύ μέσα σε ένα μήνα να κλήσεις ραντεβού τηλεφωνικώς σε job center και να περάσεις απο συνέντευξη. Μετά τη συνέντευξη στην οποία σε ρωτάνε πότε ήρθες, γιατί ήρθες, που μένεις κτλ και αφού κάνουν εναν έλεγχο στα χαρτιά σου πέρνεις προσωρινά το λεγόμενο Reference Number έως ότου λάβεις το ΝΙΝ το οποίο σου λένε οτι μπορεί να κάνει μέχρι και 7 εβδομάδες να το παραλάβεις αλλα συνήθως το παραλαμβάνεις σε 3-4 εβδομάδες. Τουλάχιστον εγω το έλαβα σε 3.
                          εχω μιλήσει απο Ελλαδα οπου βρήσκομαι ακομα, με 3 εταιριες warehouse μεχρι τωρα και οι τρεις μου ειπαν πως δεν δινουν ΝΙ number
                          με το θεμα Hostel τι πεζει το δεχονται σαν proof of addres? Δωμάτιο θα βρω ευκολα γιατι στελνω mail για vewing αλλα δεν βλεπω ανταπόκριση . Πιστεύετε οτι ειναι καλη επιλογη το Λονδινο ή Μαντσεστερ για αρχή..
                          Πιος κλαδος προσλαμβάνει πιο εύκολα?

                          Comment


                            #88
                            Τι εννοείς προσωρινό ΝΙΝ ? Δεν υπάρχει προσωρινό ΝΙΝ. Ένα είναι το ΝΙΝ και το έχεις εφ` όρου ζωής. Απλά δεν χρειάζεται να το έχεις ήδη πριν πιάσεις δουλειά. Μπορείς να ξεκινήσεις να εργάζεσαι και μετά απο μερικές ημέρες να ξεκινήσεις την διαδικασία για την έκδοση του. Και το ΝΙΝ το εκδίδεις απο κρατική υπηρεσία. Όχι εταιρίες.
                            Δεν μπορείς να βγάλεις ΝΙΝ με διεύθυνση απο Hostel. Θέλουν μόνιμη κατοικία και το συμβόλαιο. (Tenancy Agreement). Αλλά ούτε και τραπεζικό λογαριασμό αν τους πείς ότι μένεις σε Hostel.
                            To Λονδίνο είναι πολύ ακριβό. Σχεδόν σε όλα ! Όσο πιο έξω τόσο καλύτερα. Στο Manchester οι τιμές για δωμάτιο είναι περίπου 300 λίρες + -. Και θα βρείς σχετικά εύκολα. Τώρα για τα viewings μην τους λές ότι είσαι Ελλάδα.

                            Τώρα για δουλειές. Πρώτα δες πως τα πας με τα Αγγλικά σου. Σε τι επίπεδο είναι. ΜΕτά τι ξέρεις να κάνεις. Τι έχεις σπουδάσει κτλ. Αν ψάχνεις για αποθήκες υπάρχουν πολλές δουλειές. Σίγουρα θα βρείς κάτι. Γενικότερα υπάρχουν δουλειές και προοπτική. Υπάρχει και ανταγωνισμός αλλά αν είσαι αποφασισμένος κάτι θα καταφέρεις.
                            Αυτά έχω να σου πω. Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως.

                            Comment


                              #89
                              Πως θα παρεις συμβολαιο ενοικιασης για να το πας στο Intervew για το NI number οταν σου ζητάei ο landlord για να στο ενοικιασει χαρτί οτι δουλεύεις ? Μπορεις να βρεις δουλεια και ο εργοδωτης να μην ζητησει χαρτί που μένεις μόνιμα?
                              Δηλαδι θα πας στον Χ εργοδωτη και του λες μενω στο Ψ Hostel παρε με για δουλεια μεχρι να βρω δωμάτιο?
                              Eπισεις αν δουν οι ιδιοκτήτες οτι εχεις συμβολαιο και δουλευεις σου δεινουν πολυ πιο ευκολα το δωματιο ακομα και χωρις εγγύηση?

                              Ξερεις καπια τοπικη ιστοσελιδα με Hostel εκεί στα βορια και εκτος Manchester ?

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by kimjon View Post
                                Πως θα παρεις συμβολαιο ενοικιασης για να το πας στο Intervew για το NI number οταν σου ζητάei ο landlord για να στο ενοικιασει χαρτί οτι δουλεύεις ? Μπορεις να βρεις δουλεια και ο εργοδωτης να μην ζητησει χαρτί που μένεις μόνιμα?
                                Δηλαδι θα πας στον Χ εργοδωτη και του λες μενω στο Ψ Hostel παρε με για δουλεια μεχρι να βρω δωμάτιο?
                                Eπισεις αν δουν οι ιδιοκτήτες οτι εχεις συμβολαιο και δουλευεις σου δεινουν πολυ πιο ευκολα το δωματιο ακομα και χωρις εγγύηση?

                                Ξερεις καπια τοπικη ιστοσελιδα με Hostel εκεί στα βορια και εκτος Manchester ?
                                1. Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν θέλεις να νοικιάσεις σπίτι ή διαμέρισμα. Για να νοικιάσεις δωμάτιο θα βρείς ιδιοκτήτες που δεν θα ζητάνε βεβαίωση ότι εργάζεσαι. Και είναι αρκετοί αυτοί.
                                2. Ο εργοδότης δεν ζητάει βεβαίωση για το που μένεις. Ενδεχομένως να σε ρωτήσει που μένεις. Τώρα αν του πεις ότι μένεις σε Hostel είναι πολύ πιθανό να μην σε πάρει.
                                3. Αν θα ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρείς hostel.

                                Ο τρόπος που το σκέφτεσαι δεν είναι ο ενδεδειγμένος. Η σωστή διαδικασία είναι: έρχεσαι εδώ, μένεις για λίγες μέρες σε hostel or hotel μέχρι να βρείς δωμάτιο. Νοικιάζεις το δωμάτιο, έχεις το συμβόλαιο στο χέρι και μια στέγη πάνω από το κεφάλι σου. Από εκεί και πέρα κλείνεις ραντεβού για το ΝΙΝ. Μετά ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό και είσαι έτοιμος για να αναζητήσεις εργασία.

                                Comment

                                Working...
                                X