Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βιογραφικό σημείωμα (μαύρη εργασία)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βιογραφικό σημείωμα (μαύρη εργασία)

    Καλησπέρα σας και απο εμένα! Καλώς σας βρήκα όλους! Λοιπόν βρίσκομαι επί του παρόντος Ελλάδα, αλλά σκέφτομαι σοβαρά την μετανάστευση στην Αγγλία (βόρεια). Έχω και τον ξάδερφο μου που βρίσκεται εδώ και κανένα 4μηνο στο Newcastle και μου δίνει πολλά θετικά μηνύματα από εκεί. Εγώ τώρα έχω τελειώσει φυσικοθεραπεία (Τει). Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξής: εγώ έχω αρκετά χρόνια εμπειρίας πάνω στο επάγγελμα μου (ακόμη και από όταν ήμουν στην σχολή δούλευα σε φυσικοθεραπευτήριο), αλλά το πρόβλημα είναι ότι μπήκα κι εγώ στα άδυτα της μαύρης εργασίας με αποτέλεσμα να μπορώ να αποδείξω με χαρτί μονο 6 μήνες σε μια επιχείρηση, και 6 σε μια άλλη. Αυτό πως μπορεί να μπει στο βιογραφικό που θα κάνω για τους Αγγλοσάξωνες? Θα ήταν καλό να γράψω εθελοντική εργασία? Ή να το γράψω κανονικά σαν προυπηρεσία? Και όσον αφορά τον καιρό που ήμουν ακόμη φοιτήτρια, μετράει?

    Οποιαδήποτε πληροφορία, χρήσιμη!

    #2
    Καλησπέρα καλλιόπη.

    Γράψε το κανονικά σαν προυπηρεσία και αν μπορείς πάρε συστατικές επιστολές απο τις επιχειρήσης αυτές. Δεν νομίζω να μπούν στον κόπο καν να πάρουν τηλέφωνο Ελλάδα. Το ότι δούλευες μαύρα νομίζω ποσός τους ενδιαφέρει. Πρόσθεσε την εργασιακή σου εμπειρία κανονικά στο CV. Μην κάνεις ένα κουραστικό CV όμως. Ολιγόλογο και περιεκτικό θα σου πρότεινα.

    Comment


      #3
      Ευχαριστω πολυ για την απαντηση vlad. Επειδη η πρωτη μου κινηση θα ειναι η συγγραφη του βιογραφικου, πραγματικα εχω ηδη πολλες αποριες σε αυτο το κομματι. Αν καποιος απο εδω μεσα γνωριζει λεπτομερειες, και μπορει να αφιερωσει χρονο να με βοηθησει με προσωπικα μηνυματα, για να μην καταναλωνουμε και χωρο στο φορουμ, θα ημουν πραγματικα υποχρεη. Λοιπον, αλλη ερωτηση: εγω αυτην την στιγμη εργαζομαι στην Ελλαδα, αλλα το μελλον ειναι αβεβαιο, δεν ξερω καν αν θα εχω δουλεια τον αλλον μηνα. Ειναι οκ το να στειλω καποια βιογραφικα, ουσιαστικα ψαχνοντας να δω τι περιθωρια και ευκαιριες θα μπορει να υπαρχουν στην Αγγλια? Ειμαι αρκετα ανοιχτη στο ενδεχομενο να φυγω, αλλα ολα αυτα με την προυποθεση οτι θα υπαρχουν εκει ευκαιριες εργασιας. Επισης θα πρεπει σιγουρα να ενημερωσω το αφεντικο μου εδω νωριτερα, οταν θα ειναι να φυγω. Ολα αυτα λοιπον μεσα σε τι χρονοδιαγραμμα θα πρεπει να τα κανω? Στελνω απο εδω βιογραφικα, κλεινω συνεντευξεις, παω Αγγλια, και να προκυψει δουλεια, τοτε μιλαω με το αφεντικο μου π.χ?

      Comment


        #4
        Έτσι έκανα και εγώ. Έστειλα απο Ελλάδα το βιογραφικό μου σε recruiters για κάποιες δουλειές και είδα ότι υπήρχε ανταπόκριση. Έτσι πήρα και εγω την απόφαση. Κάντο να δείς τη ανταπόκριση θα έχεις και εσύ και αναλόγως πράττεις. Για να βρείς δουλειά όμως πρέπει να είσαι ήδη Αγγλία. Όταν μάθουν οι recruiters ότι είσαι Ελλάδα συνήθως δεν προχωράει ή σου λένε έλα πρώτα εδώ και μετά πάρε μας τηλέφωνο ξανά. Πρώτα μιλάς με recruiters αφου είσαι shortlisted και μετά αφού πάρεις το ΟΚ σε φέρνουν σε επαφή με την εταιρία όπου και εκεί περνάς απο συνέντευξη και παίζει να σου ζητήσουν και συστατικές επιστολές. Εδώ παίζει πολύ αυτό. Τώρα βέβαια ..τίποτα δεν είναι και απόλυτο. Μπορεί να στείλεις απο Ελλάδα το CV σου και κάτι να γίνει. Απλά λέμε πως λειτουργεί το πράγμα εδώ. Τώρα όσον αφορά το βιογραφικό σου φρόντισε να μη έχεις λάθη ορθογραφικά κτλ, να είναι καλά στημένο και όπως σου έγραψα σύντομο και περιεκτικό και αυτό γιατί κάθε μέρα λαμβάνουν πολλά βιογραφικά και δεν ασχολούνται τόσο αν βλέπουν κουραστικά CV. Ψάχνουν να βρούν αυτό που θέλουν.

        Comment


          #5
          Οπότε καταλαβαίνω οτι δεν παίζει το σενάριο, αν δεν βρω κάτι στην Αγγλία να επιστρέψω στην δουλειά μου εδώ (στα 400 ευρώ, τα 0 ένσημα, την αβεβαιότητα του αύριο κλπ). Γιατί εφ' όσον χρειάζεται να έρθω Αγγλία για συνεντευξεις, μπορεί δηλαδή και για κανέναν μήνα περίοδο, δεν μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω εδώ. Για βιογραφικό να χρησιμοποιήσω την φόρμα του europass? Ή έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε? Υπάρχει κανείς που να έχει γνώση για το δικό μου επάγγελμα και την προσφορά εργασίας στην Μ. Βρετανία?

          Comment


            #6
            Καλησπέρα.
            Για να εργαστείς ως φυσιοθεραπεύτρια πρέπει να γραφτείς στο HCPC.
            HCPC - Health and Care Professions Council - International - EEA mutual recognition rights

            Comment


              #7
              Ναι το διαβασα αυτο οτι πρεπει να γραφτω εκει. Και εχει και μια ψιλοδιαδικασια εκει απο οτι καταλαβα τυπου ΔΟΑΤΑΠ για να εξασφαλισεις οτι υπαρχει ισοδυναμια αναμεσα στις σχολες. Με καποια καθηγητρια μου που ειχα μιλησει στο παρελθον, μου ειχε πει οτι δεν ειναι το πτυχιο της Ελλαδας εφαμιλλο με το πτυχιο της Αγγλια στην φυσικοθεραπεια, και ο,τι χρειαζεται να παρακολουθησεις ενα συγκεκριμενο μαθημα στην Αγγλια για να γινει αυτη η αντιστοιχιση. Πως μπορω να μαθω ομως σιγουρα τι ισχυει? Ισως απο τον συλλογο φυσικοθεραπειας εδω μαθω κατι, αν και δεν ξερω κατα ποσο θα ξερουν.

              Comment

              Working...
              X