Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ευκαιρία εργασίας στη Σκωτία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευκαιρία εργασίας στη Σκωτία

    Πρόσφατα είχα επικοινωνία με έναν φίλο στη Σκωτία ο οποίος μου έχει έτοιμη θέση εργασίας στην εταιρεία, διαμονή και αεροπορικά εισητήρια.

    Καθώς δεν έχω ξαναταξιδεύσει για αυτό το σκοπό, έχω αρκετές ερωτήσεις.

    Έχω νέα ταυτότητα και διαβατήριο.

    1. Χρειάζεται να διευθετήσω κάτι με το ΙΚΑ;
    2. Πρέπει να κάνω φορολογική δήλωση πριν φύγω;
    3. Κόβω τον ΟΑΕΔ πρίν φύγω; Η το αφήνω να λήξει;
    4. Ενημερώνω την εφορία ή κάποιον άλλο για την μεταναστευσή μου;
    5. Με τον τραπεζικό μου λογαριασμό τι γίνεται; Μπορω να το μεταφέρω στην Σκωτία; Μπορώ να χρησιμοποιώ την κάρτα που έχω στα ΑΤΜ εκεί;
    6. Με το στρατό τι γίνεται; Έχω κάνει φαντάρος αλλά δεν έχω λευκό χαρτί. Ενημερώνω στρατολογία ή θα το βρουν;
    7. Χρειάζομαι τίποτα άλλα έγγραφα εκτός από τα δυο που προανέφερα;

    Το κυρίως πρόβλημα μου είναι τα χρήματα καθώς είμαι άνεργος, οπότε οτιδήποτε έγγραφα που μπορεί να χρειάζομαι και πρέπει να πληρώσω για αυτά θα είναι εμπόδιο. Ότι μπορώ να αποφύγω θα ήταν μεγάλη βοήθεια.
    Ευχαριστώ!

    #2
    lexc καλημέρα.
    Σχετικά με το στρατό. Σου είπαν κάτι για το λευκό απολυτήριο? Η μόνη διαφορά από τα άλλα χρώματα είναι το όπου και όταν. Νομικώς δεν έχει καμμία διαφορά από τα υπόλοιπα. Οι υποχρεώσεις σου παραμένουν ίδιες.
    Για σένα όπως και για όλους όσους υπηρέτησαν τη θητεία τους, δεν υπάρχει πλέον στρατολογία. Για την εφεδρεία υπεύθυνες είναι οι μονάδες επιστράτευσης. Γράφει επάνω στα χαρτιά σου σε ποιά μονάδα επιστρ. υπάγεσαι (όχι που παρουσιάζεσαι).
    Μπορείς να βρεις το τηλέφωνό τους και να επικοινωνήσεις.
    Εχεις καμμία εκκρεμότητα με τον ΕΣ όπως στρατοδικείο ή κάτι άλλο?
    Ψάχνοντας το site θα βρεις πολλές πληροφορίες από αυτές που ζητάς

    Comment


      #3
      Έτσι όπως τα βλέπω δεν νομίζω να χρειάζεται να κάνεις κάτι, όπως είσαι έμπα στο αεροπλάνο κι έφυγες.
      Το καλύτερο είναι να κάνεις ένα πληρεξούσιο σε στενό συγγενικό πρόσωπο (αδερφό, γονιό,) ώστε αν τύχει κάτι, να ασχοληθεί αυτός από εδώ με αιτήσεις και χαρτούρες.
      Ο τραπεζικός λογαριασμός δε μεταφέρεται, θα ανοίξεις νέο σε τράπεζα εκεί. Η κάρτα ΑΤΜ που έχεις πιθανότατα να χρησιμοποιείται εκεί, πάρε ένα τηλ τώρα την τράπεζα σου και ρώτα.
      Το λευκό χαρτί απ το στρατό πολλοί δεν το χουν, το ροζ είναι το βασικό (απολυτήριο).
      Τ αλλα είναι δευτερεύοντα, τα βασικά είναι ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΕΚΕΙ
      και όχι ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝ ΕΔΩ
      Ασχολήσου μόνο με τα πρώτα, τα δεύτερα άστα στην άκρη και μπορούν αν λυθούν είτε από τον πληρεξούσιό σου, είτε στην πρώτη σου επίσκεψη εδώ

      Καλή τύχη...

      Αν θες πες και δυο γραμμές για τη δουλειά που βρήκες. Οποιαδήποτε πληροφορία δώσεις, είναι χρήσιμη για αυτούς που είναι στη φάση αναζήτησης...

      Comment


        #4
        Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

        Όχι δεν έχω καμία εκκρεμμότητα με στρατοδικεία κτλ. Απλά είμαι περίεργος μήπως θέλουν κάποια ενημέρωση γενικά όλοι γιατί δεν θέλω τίποτα ξαφνικά πρόστιμα κτλ.

        Όσο για την εργασία, πρόκειται για θέση σε εταιρεία software development και η ίδια η εταιρεία με έκανε την πρόταση πολλαπλές φορές (αλλά ήμουν τόσο ανόητος ώστε να απορρίψω την πρόταση επειδή τότε είχα εργασία εδώ). Γενικά το software/web/game development είναι σε άνθιση εκεί σε σχέση με την Ελλάδα, και προσφέρουν πολύ καλύτερες αποδοχές σε σχέση με εδώ που στην καλύτερη μπορεί να δώσουν ένα χιλιάρικο ακόμα και αν έχεις προυπηρεσία 10+ χρόνια. Επίσης δοκίμασα να δουλεύσω σαν freelancer αλλά η συνδρομή στο ΤΕΒΕ/επιμελητήριο έχεις δεν έχεις έσοδα είναι πολύ "νταβατζιλίκι".
        Στο τέλος βλέπω να ψάχνουν για developers με κυάλια.

        Comment


          #5
          lexc καλημέρα.
          Μια εξουσιοδότηση για παραλαβή επιστρατευτικών εγγράφων αρκεί. Ξαφνικά πρόστιμα μόνο η τροχαία βάζει. Κανείς άλλος.
          Για αρχή μπορείς να πιάσεις οποιαδήποτε δουλειά, αλλά μην κουραστείς να ψάχνεις καθημερινά γι αυτό που γουστάρεις. Αργά ή γρήγορα θα το βρεις.
          Καλή επιτυχία

          Comment


            #6
            Γεια σου lexc. Για γράψε μας δυο τρία λόγια για το πτυχίο και την προϋπηρεσία που έχεις για αυτή την δουλειά που θα πας. Ευχαριστώ.

            Comment

            Working...
            X