Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mini job

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Δεν ειναι λιγο να ξερεις καποια γερμανικα, ακομα και κακά, ουτε να ξερεις που θα πρεπει να πας οταν φτασεις στη χωρα, ποια εγγραφα θα σου χρειαστούν, που θα ψάξεις για δουλεια, τι κοστος ζωης εχουν οι πολεις και οι μετακινήσεις, ποιες θέσεις να στοχεύσεις, ποσο γρηγορα θα μπορουσες να βρεις δουλεια. Αυτη ειναι η προεργασία που λεω. Η δουλεια ειναι ο στόχος, θα πρεπει να εχει καποιος κι ενα πλανο πως θα τον επιτύχει.

    Comment


      #17
      Νομίζω όλοι την κάνουν τη προετοιμασία τους, ωφειλουμε στον εαυτό μας να την κάνουμε εάν σεβόμαστε τις επιλογές μας. Δεν γίνεται να οας σε ένα άγνωστο μέρος χωρίς τις στοιχειώδης γνώσεις!
      Εύχομαι σε όλους να έρθουν τα πράγματα όπως τα επιθυμούν!!!

      Comment


        #18
        1.ουτε την γλωσσα δεν μπορεις να μαθεις στην ελλαδα.
        2.δεν ειμαι στο φορουμ για να πληροφορηθω,αλλα για να δωσω την εικονα που εχω.ΑΥΤΟ αλλοστε ζητουν οι Πατριωτες μου.
        3.Ηρθα γιατι σκεφτικα οτι μετα το σοκ που παθαμε στην ελλαδα δεν ειναι και τραγικο να παθεις και ενα μικροτερο στην γερμανια.
        Η ζημια δεν θα ειναι πανω απο 1000 με 1500ε.Δυο τρια ενφια δηλαδη.
        4.Το ιδιο υσχυιει και για πολλους αλλους.Ποτε δεν προτεινα να ρθει καποιος με οικογενεια.Ουτε εγω το εκανα.
        5Το να προκαλεις vertigo σε εναν απελπισμενο δεν ειναι σωστο.Αξιζουν να δοκιμασουν.

        Comment


          #19
          Originally posted by dwra View Post
          1.ουτε την γλωσσα δεν μπορεις να μαθεις στην ελλαδα.
          2.δεν ειμαι στο φορουμ για να πληροφορηθω,αλλα για να δωσω την εικονα που εχω.ΑΥΤΟ αλλοστε ζητουν οι Πατριωτες μου.
          3.Ηρθα γιατι σκεφτικα οτι μετα το σοκ που παθαμε στην ελλαδα δεν ειναι και τραγικο να παθεις και ενα μικροτερο στην γερμανια.
          Η ζημια δεν θα ειναι πανω απο 1000 με 1500ε.Δυο τρια ενφια δηλαδη.
          4.Το ιδιο υσχυιει και για πολλους αλλους.Ποτε δεν προτεινα να ρθει καποιος με οικογενεια.Ουτε εγω το εκανα.
          5Το να προκαλεις vertigo σε εναν απελπισμενο δεν ειναι σωστο.Αξιζουν να δοκιμασουν.

          Εκτος τα ..."πετυχημενα"....για vertigo....,μηπως να εδινες προσοχη και στο post που σου απηυθυνα και αγνοησες;....Και αφορα ,κανονες του patriotaki.net?



          υγ Το οτι σε παρακαλεσα ,να ανοιξεις δικο σου λογαριασμο...εφ οσον θελεις να συμμετεχεις στο patriotaki.net ....,δεν σημαινει οτι δεν μπορουσαν και να εφαρμοστουν ,οσα απαιτουν οι κανονες ,οταν παραβιαζονται οι κανονες του site...
          Αν δεν μπορει καποιος να αντιληφθει ,το γιατι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ , να χρησιμοποιουν πανω απο ενα ατομο ,τον ιδιο λογαριασμο ,ειναι δικο του θεμα,...

          Δικο του ,θεμα ,ομως ,δεν ειναι οταν παραβιαζει τους κανονες...
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #20
            Originally posted by dwra View Post
            1.ουτε την γλωσσα δεν μπορεις να μαθεις στην ελλαδα.

            5Το να προκαλεις vertigo σε εναν απελπισμενο δεν ειναι σωστο.Αξιζουν να δοκιμασουν.
            1.Δεν μπορεις να μαθεις γλωσσα στην Ελλαδα; Προσπαθησες ο ιδιος και απετυχες; Αν ναι, συμπεραινεις πως αφου δεν μπορεσες εσυ δε θα μπορεσει κανεις αλλος; Ανελυσε λιγο τη θεση σου αυτη.

            5.Ο καθενας εδω μπαινει και ζηταει γνωμες. Ειμαστε και 2-3 κακοι εδω μεσα που δεν χαϊδευουμε αυτια και συνηθως τινουμε να λεμε πως κατι μπορει και να στραβωσει. Εσυ προτιμας να λες απλα να φτιαξουν βαλιτσες σε ηλεκτρολογους ΤΕΙ μεχρι ανειδικευτους του δημοτικου και να ερθουν. Αρα λοιπον εχεις σοβαρη αποψη για ολους τους κλαδους των επαγγελματων και ολα τα κρατιδια της Γερμανιας, γιατι δεν ειδα να αναφερεις καποια επιφυλαξη πουθενα.

            Οπως και να εχει, εσενα δε σου κοστιζει τιποτα ή αποτυχια του αλλου. Ενα-εναμισο χιλιαρικακι το χαλαλιζεις προκειμενου να προσπαθησεις κι ας πηγες απο τη μια ακρη της Σαλονικης με μισο ευρω στην τσεπη για ψωμακι. Προτιμαω να μετραω τα λογια μου παρα να κανω την αυθεντια.

            Comment


              #21
              καλημερα σε ολους.
              βρισκομαι μοναχο και βρηκα μια δουλεια με 300 ευρω ,minijob την αποκαλουνε,και απο το jobcenter μου ειπαν οτι δικαιουμε alg2 και μου ζητησαν μια σειρα απο χαρτια.
              τι ειναι αυτο?
              ειναι καθε μηνα συν στον μισθο μου απο το κρατος?
              ποσα δινουν?
              γενικα τι ειναι αυτο που δικαιουμε?
              ευχαριστω

              Comment


                #22
                Δεν γνωρίζω τι είναι αυτό το alg2 . Που στο είπανε αυτό στο sozialbürgerhaus? Tότε πιθανόν να είναι αυτο που νομίζεις.

                Comment


                  #23
                  αυτο το alg2 μου ειπαν οτι ειναι το Arbeitslosengeld II.
                  στο job center μου το ειπαν.
                  το θεμα ειναι τι ποσο ειναι αυτο που σου δινουν?
                  σε συναρτηση βεβαια το οτι εγω εχω βρει μια δουλεια 300 ευρω

                  Comment


                    #24
                    MiniJob είναι μια εργασία περίπου 450€ το μήνα αφορολόγητα για συμπλήρωμα εισοδήματος και χρήματα για επιβίωση. Το ωράριο το διαμορφώνει ο εργοδότης συνήθως δεν είναι πάνω 10 ώρες την εβδομάδα.

                    Arbeitslosengeld II σημαίνει ότι το τζοπ σεντερ θα σου δώσει χρήματα να φας, να επιβιώσεις και να σου πληρώσει το ενοίκιο, αλλά τα λεφτά θα είναι ίσα ίσα για να ζεις ή παίζει να σου συμπληρώνει και εισόδημα αν δεν φτάνει ο μηνιαίος μισθός ολικής απασχόλησης.

                    Comment


                      #25
                      αυτο το θα σου δωσει χρηματα να φας να επιβιωσεις κλπ,αν ειναι να σου τα βαζουν σε αριθμο λογαριασμου οσο ειναι οτι και αν ειναι,ειναι καλο γιατι ειναι συν.αλλα αν ειναι να πηγαινω σαν τους φλιουχτλινκ και μαζι με αυτους να παιρνω χρηματα απο εκει οπου τα δινουν,ε τοτε καλυτερα να μην ασχοληθω.
                      παντως σε ευχαριστω για την διευκρινηση.

                      Comment

                      Working...
                      X