Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mini job

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Mini job

    καλησπερα ειμαι σιγουρη οτι εχει συζητηθει το θεμα αλλα ειναι σε πολυσελιδα θεματα μπερδεμενα και δεν βρηκα τιποτα.
    αυτο που θελω να ρωτησω αν ειναι πιο ευκολο να εργαστω ημιαπασχολουμενη χωρις γνωση γερμανικων (και ταυτοχρονα να κανω και τα μαθηματα μου).

    επισης αν καποιο παλαιοτερο μελος θυμαται που εχει συζητηθει το θεμα αυτο ας βοηθησει να βρω πληροφοριες γιατι ειναι η καλυτερη λυση πιστευω μεχρι να μαθω γερμανικα.

    ευχαριστω

    #2
    Originally posted by Elina :) View Post
    καλησπερα ειμαι σιγουρη οτι εχει συζητηθει το θεμα αλλα ειναι σε πολυσελιδα θεματα μπερδεμενα και δεν βρηκα τιποτα.
    αυτο που θελω να ρωτησω αν ειναι πιο ευκολο να εργαστω ημιαπασχολουμενη χωρις γνωση γερμανικων (και ταυτοχρονα να κανω και τα μαθηματα μου).

    επισης αν καποιο παλαιοτερο μελος θυμαται που εχει συζητηθει το θεμα αυτο ας βοηθησει να βρω πληροφοριες γιατι ειναι η καλυτερη λυση πιστευω μεχρι να μαθω γερμανικα.

    ευχαριστω
    Καλημέρα Ελίνα ! Θα σε συμβούλευα , να μη ψάχνεις στοχευμένα...μερική ή ολική απασχόληση , ψάξε γενικά και ότι βρεις! Ο παράγοντας τύχη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο , φυσικά αν δούλευες μερική απασχόληση θα σε βόλευε να κάνεις και μαθήματα γλώσσας , αλλά αν έβρισκες μια θέση ολικής απασχόλησης θα ήταν σίγουρα μια πολύ καλή ευκαιρία . Έχω ακούσει πολλές ιστορίες "επιτυχίας" ανθρώπων που δεν γνώριζαν γερμανικά , αλλά και αντίστοιχα πολλές ιστορίες "αποτυχίας" από ανθρώπους που γνωρίζουν γερμανικά σε ικανοποιητικό επίπεδο και μετά από αποστολή δεκάδων βιογραφικών δεν τους έχουν καλέσει ούτε για μια συνέντευξη ....Σε πολλά ερωτήματα μετανάστευσης δεν υπάρχει κάποια απάντηση , απλά πρέπει να δοκιμάσεις την τύχη σου , τις γνώσεις σου και τις αντοχές σου ...Μη κολλάς πουθενά !

    Comment


      #3
      Καλημέρα, θα ήθελα να συμπλήρωσω κ εγω στο ερώτημα πιο πάνω καθώς δεν πηραμε πολλές απαντήσεις. Ειμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ κ το πρώτο διάστημα μέχρι να μάθω τη γλώσσα θα κάνω οποιαδηποτε δουλειά, δεν παίρνω επιδομα ανεργίας στην Ελλάδα ούτε χρήματα σ λογαριασμούς έχω. Θα βρω εύκολα κάποιο minijob και ποσα χρήματα περίπου παίρνεις? Επίσης ισχύει ότι αφου εχεις ένα χαμηλό εισόδημα παίρνεις βοήθεια από τ κράτος για γλώσσα κ σε κάποιες περιπτώσεις για ενοίκιο? Ελπίζω ν απαντήσει κάποιος.
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      Comment


        #4
        σαν πτυχιουχος ηλεκτρολογος,δεν θα εχεις κανενα προβλημα.κανε τις μεταφρασεις σου,και προχωρα.
        Μινι τζομπ σημαινει ταβανι 450ε.Ακομα και παραπανω να δουλεψεις ,θα τα παρεις τον επομενο,παντα ομως εως 450.
        Εχει καποια συνταξιμα οχι ομως ιατρφαρμακευτικη περιθαλψη.Δηλαδη ειναι για 2ο επαγγελμα η για μια νοικοκυρα που καλυπτεται απο τον αντρα της.
        Ψαξε για ταιλ τζομπ η φολ τσαιτ.Τελευτεα λυση και προσωρινη ειναι το μινι τζομπ.Δεν θα εχεις ππροβλημα,Προχωρα.

        Comment


          #5
          Καλημέρα,σε ευχαριστώ πολύ δώρα για την απάντηση σου. Δεν γνωρίζω για ταιλ τζομπ και φολ τσαιτ, τι είναι αυτο? και απευθύνομαι στο jobcenter για κάτι τέτοιο ή μόνος μου ψάχνω να βρώ? ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις γιατί όπως πολλοί έτσι και εγω ψάχνω πληροφορίες γιατί σε ενα 5μηνο ελπίζω να είμαι γερμανία και προσπαθώ να ενημερωθώ!!!

          Comment


            #6
            μινι τζομπ ΕΩΣ 450Ε
            Ταιλ τζομπ(κοματι δουλειας) 5 με 6 ωρες .
            φολ τσαιτ(γεματος χρονος)ολικη απασχοληση 154 ωρες περιπου.
            Στο μινι τζομπ συνηθως το ωραριο διαμορφονεται κατοπιν συνενοησεως.Μπορεις να αρνηθεις καποιες μερες.
            Θα προτιμουσα το φθηνοπορο και οχι την βαρυχειμωνια.
            Εχει και φθηνα αεροπορικα.

            Comment


              #7
              Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω κ εγώ περισσότερο

              Comment


                #8
                Παιδια μη κολλατε στην ημιαπασχοληση. Κι εγω δουλευα κανονικο ωραριο και εκανα και υπερωριες πολλες φορες και πηγαινα απογευματα στο μαθημα. Γνωριζω ατομα που δουλευον βαρδιες και παρολαυτα κανουν μαθηματα. Εντελως φιλικη συμβουλη, μη ξεκινατε με την ιδεα πως εδω χαριζουν επιδοματα με το που θα πατησετε στο αεροδρομιο.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by DiD666 View Post
                  Παιδια μη κολλατε στην ημιαπασχοληση. Κι εγω δουλευα κανονικο ωραριο και εκανα και υπερωριες πολλες φορες και πηγαινα απογευματα στο μαθημα. Γνωριζω ατομα που δουλευον βαρδιες και παρολαυτα κανουν μαθηματα. Εντελως φιλικη συμβουλη, μη ξεκινατε με την ιδεα πως εδω χαριζουν επιδοματα με το που θα πατησετε στο αεροδρομιο.

                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    Φίλε did666 δεν νμζ ότι ειπώθηκε από κάποιον ότι ποντάρει στα επιδόματα. Εγώ απλά ρωτησα για minijob γτ αυτό είναι τ θέμα της συζήτησης. Πάντως το να έχεις κάποια βοήθεια στο θέμα της γλώσσας δεν είναι κ λίγο ειδικά όταν δεν την ξέρεις καθόλου κ ξεκινάς από την Ελλάδα άνεργος.
                    Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν πρέπει να κολαμε στην ημιαπασχοληση ,μπορουμε να τα βγάλουμε πέρα κ με full time,αλλά ισως είναι πιο δύσκολο ν βρείς!

                    Comment


                      #11
                      καλησπερα.
                      Σε κατηγορουν(υπενισονται)για κατι που δεν εκανες.
                      Γνωστη τακτικη,τα ιδια ειχα και εγω πριν 2 χρονια οταν εψαχνα πληροφοριες σε αυτο το σαιτ για να ερθω εδω.
                      ΕΥΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ.
                      Σημερα κανω 2 δουλειες και στην 3η μου ειπαν οτι αυτο δεν γινετε ,απαγορευετε.
                      Η γυναικα μου οταν ηρθε της προτηναν να παει σχολειο(οι γερμανοι)
                      ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΑΥΤΟΙ.Ω ΤΙ ΝΤΡΟΠΗ.
                      Σημερα δουλευει,ολα νομιμα και εχει εισοδημα ελληνα στρατηγου.
                      ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΥΟΣΜΟ ΒΑΡΔΑΡΗ ΜΕ ΕΝΑ 50ΛΕΠΤΟ ΓΙΑ ΜΙΣΟ ΨΩΜΙ.(με 3 παιδια)
                      ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥς ΑΝΗΚΟΥΝ.
                      ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΕΙΑ.

                      Comment


                        #12
                        Για ποια τακτική μιλας ακριβως; Δεν ειμαστε πολιτικό κόμμα να ακολουθούμε στρατηγικη. Προσωπικα ουτε εγκρίνω ουτε διαχειρίζομαι κρατικά κονδύλια της Γερμανίας και καρφακι δε μου καίγεται πως τα διαχειρίζεται το γερμανικο κρατος. Δε βρισκω το κακο να απαντανε μέλη που ζουν εδω με ειλικρίνεια σε ερωτήματα τυπου: "ειμαι Χ ετών, χωρις γνώση γλώσσας, εχω δουλεψει απο ταξι και οικοδομή ως σερβιτόρος και ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ πως το κρατος εκει Σου παραχωρεί σπιτι και δινει επιδομα αν εισαι νεος στη χωρα και διχως εισοδημα." Οποιος ξερει πως ο ανθρωπος αυτος πλανάται πλάνην οικτρά δεν θα πρεπει να τον εξοικειώσει με την πραγματικότητα; Ή να κανει σαν εσενα που οποιος ρωταει στο shoutbox αν εχει ελπίδες του λες απλα "προχώρα"; Δεν λεω καλος ο αισιοδοξος λογισμός αλλα δεν πανε σε ολους τα πραγματα οπως πηγανε σε εμενα ή στον διπλανό. Και παρολο που αυτο το φορουμ προσπαθησε να σε αποθαρυνει, εισαι ακομα εδω και συνεχιζεις να γραφεις.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by xristos_pan View Post
                          Φίλε did666 δεν νμζ ότι ειπώθηκε από κάποιον ότι ποντάρει στα επιδόματα. Εγώ απλά ρωτησα για minijob γτ αυτό είναι τ θέμα της συζήτησης. Πάντως το να έχεις κάποια βοήθεια στο θέμα της γλώσσας δεν είναι κ λίγο ειδικά όταν δεν την ξέρεις καθόλου κ ξεκινάς από την Ελλάδα άνεργος.
                          Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν πρέπει να κολαμε στην ημιαπασχοληση ,μπορουμε να τα βγάλουμε πέρα κ με full time,αλλά ισως είναι πιο δύσκολο ν βρείς!
                          Θα σου απαντησω προσωπικα, επειδη νομισες πως σχολιασα επι προσωπικου. Δεν κοιταω να αποθαρρυνω ουτε να αποτρεψω κανεναν. Χτυπαει ομως καπως ασχημα να διαβαζει ο αλλος πως ξεκιναει καποιος για μεταναστης με βαρκα την ελπιδα χωρις καποια προεργασια. Την γλωσσα μπορουμε να την γνωρισουμε και να αρχισουμε να την μαθαινουμε δωρεαν μεσω διαφορων μεσων. Ειχα αναφερει και παλιοτερα το Rosetta Stone στην ιδια προταση με την λεξη torrent και παραλιγο να φαω μπαν.

                          Θελω να πω φιλε μου, πως ολα τα ανεπτυγμενα κρατη εχουν συστημα κοινωνικης προνοιας αλλα παντα υπο προυποθεσεις. Εχουν γραφτει πολλες φορες, ποια επιδοματα, υπο ποιες συνθηκες και πως ανα κρατιδιο ισως υπαρχουν διαφορες. ΕΑΝ καποιος ειχε αφιερωσει λιγο προσωπικο χρονο να διαβασει αυτα που αλλα μελη εγραψαν στον δικο τους προσωπικο χρονο κατω απο συνηθως δυσκολη ψυχολογικη κατασταση (συνηθως οι νεοφερμενοι) δεν θα επαιρνε τετοιες απαντησεις που ευκολα μελη σαν τον/την Δωρα θα τις χαρακτηρισουν μικροψυχες ουσιαστικα.

                          Συνοψιζοντας δεν ειπα πως πονταρεις σε επιδομα, κι αν το κανεις, ειναι επιλογη δικη σου. Εσυ χαραζεις την πορεια σου. Δεν κανω σε κανεναν κριτικη. Υστερα στο θεμα της δουλειας, τι σε κανει να νομιζεις πως καποιος διχως γλωσσα θα εχει τις ιδιες πιθανοτητες επιλογης για εργασια με καποιον που την γνωριζει σε θεση για ημιαπασχοληση; Γιατι αυτο καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου. Προσεξε, δεν μιλαω ειρωνικα και ουτε σε μαλωνω. Απλα γεγονοτα, απλη κουβεντα που εχω κανει και με τον εαυτο μου.

                          Κι εγω ανεργος ηρθα εδω και μαλιστα απο τη Σκωτια απο οπου εφυγα ενω ειχα βρει δουλεια, σπιτι και ημουν τακτοποιημενος, και ξαφνικα δεν ειχα ουτε σπιτι να μεινω με την οικογενεια μου στην Ελλαδα. Ολοι λιγο-πολυ εχουμε εναν μικρο Βασιλακη Καϊλα μεσα μας, μη συγκρινουμε την επιτυχια μας και ποιος ξεκινησε χαμηλοτερα. Θυμιζει πραγματικα ελληνικο χωριο.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by dwra View Post
                            Η γυναικα μου οταν ηρθε της προτηναν να παει σχολειο(οι γερμανοι)
                            O λογαριασμος ,με ονομα χρηστη dwra ,προφανως ,ανηκει την γυναικα σας,αν κρινω κι απ τα στοιχεια ,που δοθηκαν ,οταν ανοιχτηκε .Θα σας παρακαλεσω ,να ανοιξετε δικο σας ,λογαριασμο ,εφ οσον θελετε να συμμετεχετε στο patriotaki.net


                            Originally posted by thanasis View Post
                            Σκοπός των κανόνων είναι να διατηρηθεί το Forum σε ένα υψηλό επίπεδο
                            και όχι να περιορισθούν οι δυνατότητες των μελών.

                            Η εγγραφή και η συμμετοχή σας στο site του patriotaki.com
                            σημαίνει την πλήρη αποδοχή των Όρων Χρήσης.


                            4. Περισσότεροι από ένα λογαριασμοί ανά μέλος
                            Απαγορεύεται η διατήρηση περισσότερων του ενός λογαριασμών πρόσβασης ανά μέλος καθώς επίσης απαγορεύεται να χρησιμοποιούν περισσότερα του ενός άτομα τον ίδιο λογαριασμό.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #15
                              Βλέπω ότι έχει δημιουργηθεί μια ένταση κ αυτό δεν είναι ωραίο, θεωρώ πως εδώ είμαστε για να συζητάμε ειρηνικά για την καλύτερη δυνατή πληροφόρηση όλων.
                              Τώρα επί του θέματος, σίγουρα δεν περιμένω χωρίς καλή γνώσης της γλώσσας (γτ ένα Α1 θα είμαι περίπου όταν πάω,τπτ δλδ) να βρω πιο εύκολα από κάποιον π ξερει,δουλειά. Ωστόσο από δικούς μου ανθρώπους που έχω εκεί έχω ενημερωθεί ότι κάποια απλή δουλειά που δεν χρειάζεται γλώσσα για την αρχή κ με λίγα λεφτά μπορώ ν βρω. Ελπίζω να ισχύει γτ δεν με ενδιαφέρει μέχρι να μάθω γλώσσα τι δουλειά θα κάνω αρκεί να βγάζω τα προς το ζήν.
                              Από εκεί κ πέρα για το θέμα της αποθάρρυνσης δεν ειμαι της άποψης ότι θα σε αποθαρρύνει κάποιος από το φόρουμ,ο καθένας έχει τη γνώμη έχει πιστεύω το πλάνο κ προχωραει, αν του βγει έχε καλός. Τίποτα στη ζωή δεν είναι στρωμένο. Τι εννοεις προεργασία, εκτός από τη γλώσσα όσο μπορείς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο όσο είσαι Ελλάδα, άντε και να πληροφορηθείς όσο καλύτερα γίνεται για το οτιδήποτε.

                              Comment

                              Working...
                              X