Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενήλικος για Εκπαίδευση στη Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ενήλικος για Εκπαίδευση στη Γερμανία

    Γεια σας, είμαι 34 ετών, έχω τελειώσει το γυμνάσιο και την πρώτη λυκείου, και ξαναμαθαίνω Γερμανικά. Σε τί ειδικότητες μπορώ να πάω στην Γερμανία? Θέλω να πάω για μάγειρας ή για πληροφορική. Γίνεται? Όποιος γνωρίζει κάτι, μπορεί να μας πεί την άποψη του...

    #2
    Γεια σου Villi, καλώς ήρθες στο σαιτ.
    Για Πληροφορική δε θα στο συνιστούσα γιατί υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός πολυεπίπεδος και πιθανό να υστερείς ελλείψει πτυχίων.
    Θα σου συνιστούσα μια πιο τεχνική-χειρονακτική δουλειά. Μάγειρας είναι πολύ καλή επιλογή και θα έχεις δουλειά πάντα και μέχι τα βαθιά σου γεράματα.
    Όταν λες ξαναμαθαίνεις Γερμανικά τι εννοείς;

    Comment


      #3
      Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Γεννήθηκα στο Αννόβερο. Όταν ήρθα στην Ελλάδα μιλούσα μονο Γρμανικά. Τώρα μιλάω μόνο Ελληνικά. Οπότε, ξαναμαθαίνω. εργάζομαι σε φαγάδικα καμια 20ετία περίπου και νομίζω ότι έχετε δίκιο....

      Comment


        #4
        εγώ δεν συμφωνώ ότι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στον τομέα της πληροφορικής, το αντίθετο προσωπικά βλέπω ότι υπάρχει αρκετή ζήτηση στην βόρεια τουλάχιστον Γερμανία. Δυστυχώς όμως σε θέμα εκπαίδευσης υστερείς σημαντικά.
        Αν έχεις την πολυτέλεια να ξαναξεκινήσης σπουδές χωρίς αρχικά κάποιο εισόδημα τότε δοκίμασε το αλλιώς αναγκαστικά θα πρότεινα και εγώ κάτι πιο χειρονακτικό-τεχνικό. Ίσως παράλληλα να μπορέσεις να κάνεις και σπουδές.
        Αν πάλι σου αρέσει η μαγειρική τότε το καλύτερο είναι να κυνηγήσεις αυτό, θα έχεις και καλή δουλεία μέχρι τα γεράματα θα κάνεις και κάτι που σου αρέσει, οπότε δαγκωτό.
        Σε κάθε περίπτωση η απόφαση είναι δικιά σου.

        Comment


          #5
          Στον τομέα της πληροφορικής υπάρχει ζήτηση. Δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει σε πανεπιστήμιο, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα ακόμα: Θα μπορούσες για παράδειγμα να γίνεις Software Tester όπου παίζουν πολύ τα πτυχία ISTQB που μπορείς να κάνεις παντού (προυποθέτουν όμως χειρισμό η/υ). Το πιο σημαντικό σε αυτές τις δουλειές είναι η γλώσσα βέβαια - υποθέτω ότι θα πρέπει να ξέρεις καλύτερα Γερμανικά απ'ότι για μάγειρας.

          Comment


            #6
            Τι είναι τα πτυχία ISTQB? Είμαι απόφοιτος γυμνασίου. Κάτι σαν το ausbildung?

            Comment


              #7
              Πιστεύω ότι έχουν μεγαλύτερη αξία από το να ξέρει π.χ. κανείς Excel. Το 1o ISTQB το έκανα στην εταιρία ως μετεκπαίδευση πριν από 4 χρόνια που η εταιρία ήθελε να μάθουν ακόμα και οι προγραμματιστές να τεστάρουν τον ίδιο τους τον κώδικα (το πρόγραμμά τους). Ουσιαστικά μαθαίνεις πως θα καταφέρεις συστηματικά να ελένξεις οποιοδήποτε πρόγραμμα, ποιοί είναι οι διαφορετικοί τύποι ελέγχων ώστε να προλάβεις τα λάθη να μην φτάσουν στον πελάτη. Το 1ο πτυχίο του ISTQB μπορείς να το πάρεις με 1 βδομάδα εντατικής εκπαίδευσης που κοστίζει στην Αυστρία γύρω στα € 1.500 - 1800 π.χ. http://www.software-quality-lab.com/...elle-seminare/, objentis.com: (ISTQB® Certified Tester - Foundation Level). Το σεμινάριο για Agile Tester είναι επίσης πολύ in τα τελευταία χρόνια. Υπάρχουν φυσικά και ανώτερα επίπεδα. Αν ξέρεις να χειρίζεσαι υπολογιστές, σου αρέσει, έχεις κριτικό πνεύμα, είσαι λεπτολόγος, δεν σου ξεφεύγει τίποτα και δεν φοβάσαι να γίνεις κακός - θα πρέπει καθημερινά να λες στους προγραμματιστές τι ΔΕΝ κάνουν καλά και να μην τους αφήνεις να χαλαρώνουν - τότε μπορείς να τα καταφέρεις να γίνεις Manual Tester και χωρίς να είσαι προγραμματιστής. Αγόρασε κάποιο βιβλίο για δεις και πως θα είναι η καθημερινότητα της δουλειάς. Αν ήξερες και προγραμματισμό βέβαια, τότε θα μπορούσες και να προγραμματίζεις προγράμματα που τεστάρουν αυτόματα τα προγράμματα (TestAutomation) που αγοράζονται από τους πελάτες. Εκεί θα κέρδιζες πολύ περισσότερα χρήματα. Όλο αυτό το πεδίο λεγεται Software Quality. Όλες οι σοβαρές εταιρίες έχουν μία Software Development Team και μία Software Quality Management Team τουλάχιστον. Οι αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν κάτι παρεμφερές με το Testing που είναι το Safety Management : Home.

              Comment

              Working...
              X