Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επάγγελμα - Μισθός ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επάγγελμα - Μισθός ??

    Ανοίγω αυτό το θέμα(καθώς απ όσο είδα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο) για να δούμε και όσοι δεν φυγαμε ακόμα τί παιζει με δουλειές και τι μισθούς έχετε εσείς οι πιο τυχεροί εκεί έξω στη Γερμανία. Θα ήθελα να αναφέρετε το επάγγελμά σας και από δίπλα τον μισθό σας και αν παίζει σημαντικό ρόλο και τα χρόνια που εργάζεστε στη συγκεκριμένη δουλειά..

    #2
    Καλησπέρα!

    Προσωπικά όσες δουλειές είχα ήταν mini-jobs δηλαδή 450€ το μήνα max.

    Ξέρω πως το παραπάνω δεν βοηθάει στην ερώτηση σου μα ίσως το παρακάτω site σε βοηθήσει να πάρεις μια ιδέα από τους μισθούς στη Γερμανία. Να σημειώσω πως οι μισθοί στο site είναι το μικτό ποσό κάθε μήνα.


    Grundvergütung Branchen | Tarifregister NRW

    Comment


      #3
      Originally posted by physion View Post
      Ανοίγω αυτό το θέμα(καθώς απ όσο είδα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο) για να δούμε και όσοι δεν φυγαμε ακόμα τί παιζει με δουλειές και τι μισθούς έχετε εσείς οι πιο τυχεροί εκεί έξω στη Γερμανία. Θα ήθελα να αναφέρετε το επάγγελμά σας και από δίπλα τον μισθό σας και αν παίζει σημαντικό ρόλο και τα χρόνια που εργάζεστε στη συγκεκριμένη δουλειά..
      Φιλε μη το παρεις στραβα, αλλα υπαρχει κοσμος εδω που του εγινε ο σφιγκτηρας ζαντα διχως τυχη και βοηθεια.
      Επειδη το εκκαθαριστικο μου δεν το βρισκω, εδω θα βρεις ακριβως μισθους για το επαγγελμα που σε ενδιαφερει.Übersicht: Gehälter in Deutschland

      Comment


        #4
        Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας! Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι καθόλου εύκολο για κάποιον να έρθει στη Γερμανία όπως είναι πλέον τα πράγματα.. Ελπίζω οι επόμενες απαντήσεις να είναι λιιιιγο πιο αισιόδοξες μπας και δούμε λίγο φως..

        Comment


          #5
          Originally posted by geoman View Post
          Καλησπέρα!

          Προσωπικά όσες δουλειές είχα ήταν mini-jobs δηλαδή 450€ το μήνα max.

          Ξέρω πως το παραπάνω δεν βοηθάει στην ερώτηση σου μα ίσως το παρακάτω site σε βοηθήσει να πάρεις μια ιδέα από τους μισθούς στη Γερμανία. Να σημειώσω πως οι μισθοί στο site είναι το μικτό ποσό κάθε μήνα.


          Grundvergütung Branchen | Tarifregister NRW
          Οι κρατήσεις φίλε μου τι ποσοστό περίπου των μεικτών είναι ?

          Comment


            #6
            Για το τι κρατήσεις έχει κάποιος στο μισθό του εξαρτάται από το σε ποιά φορολογική κλίμακα ανήκει.

            Για παράδειγμα κάποιος ανύπαντρος ανήκει στην κλίμακα 1. Εκεί έχεις πολύ υψηλές κρατήσεις. Δηλαδή αν έχεις περίπου μικτό μισθό 1690 ευρώ καθαρά στο χέρι τέλος του μήνα θα έχεις περίπου 1170.

            Αν κάποιος είναι παντρεμένος ή έχει παιδιά κτλ τότε οι κρατήσεις μειώνονται αρκετά.

            Σε δουλειές mini jobs δεν υπάρχουν κρατήσεις σε όποια φορολογική κλίμακα και αν είσαι διότι τα λεφτά είναι ήδη ελάχιστα.

            Comment


              #7
              German Tax Calculator - Connecting Indians
              Εδω μπορείς να δείς τι κρατήσεις αντιστοιχούν στα μεικτά. Υπάρχει μία μικρή απόκλιση αλλά θα σου δώσει μία καθαρή ιδέα.
              Εχε στα υπόψην σου ότι τα περισσότερα αγαθά στην Γερμανία είναι λίγο πίο φθηνά από Ελλάδα.

              Σίγουρα πάντως η ζωή και οι μισθοί στην Γερμανία δεν είναι ειδυλλιακή όπως πολλοί νομίζουν

              Comment


                #8
                Originally posted by georgek View Post
                German Tax Calculator - Connecting Indians
                .

                Σίγουρα πάντως η ζωή και οι μισθοί στην Γερμανία δεν είναι ειδυλλιακή όπως πολλοί νομίζουν


                Aυτό ξαναπέστο.

                Ειδικά αν μένεις σε μεγάλη πολή τα νοίκια είναι πανάκριβα, πληρώνω μοναχο 600 για γκαρσονιέρα και ο βασικός είναι κάπου 1150 καθαρά. Οχι δεν έχω νοικιάσει στο κέντρο ή επάνω σε πλατεία, τόσο είναι ο μέσος ορος γκαρσονιέρας εδω πέρα.

                Comment


                  #9
                  Εγώ μένω στη Νυρεμβέργη μόνος μου και πληρώνω για μια γκαρσονιερα 33 τμ 450 Ευρώ ζεστό με ρεύμα και θέρμανση όλα μαζί. Όσον αφορά τη φορολογία είναι όπως τα περιέγραψαν οι παραπάνω για 1600 μεικτά κάπου 1100 καθαρά στην κλίμακα 1 επειδή είμαι ανύπαντρος. Αν κάποιος είναι παντρεμένος πάει κλίμακα 3 όπου οι κρατήσεις είναι λιγότερες αυτό βέβαια σε συνάρτηση με τη δουλειά του συντρόφου γιατί αυτός που βγάζει περισσότερα πάει 3 κι άλλος 5 και παίρνει λιγότερα αυτός που είναι στην 5, εκτός κι αν δεν τα βρίσκεις οικονομικά με τον συντροφό σου (μου έχει τύχει) και πηγαίνει τότε κλίμακα 4 ο καθένας και η φορολογία είναι ακριβώς η ίδια όπως στην κλίμακα 1. Επισυνάπτω ένα πρόγραμμα που είναι πολύ καλό και τα υπολογίζει με ακρίβεια εγώ αυτό χρησιμοποιώ.
                  Brutto Netto Rechner 2015 2014 Gehaltsrechner 2015 2014 Lohnrechner 2015 2014 Gehalt

                  Comment

                  Working...
                  X