Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταφορά μοτοσικλέτας στη Ηνωμένο Βασίλειο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταφορά μοτοσικλέτας στη Ηνωμένο Βασίλειο

    Καλησπέρα σε όλους.
    -Παιδιά σκέφτομαι να μεταφέρω τη μοτοσικλέτα απο Ελλάδα στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνεται αφού τη φέρω εδώ ? Αυτό που γνωρίζω είναι χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος οτι μπορώ να έχω τη μοτοσικλέτα εδω για 6 μήνες και μετά θα πρέπει να τη βγάλω απο τη χώρα και την επόμενη μέρα μπορώ να τη ξαναβάλω μέσα για άλλους 6 μήνες. Μέχρι εδώ καλά αλλά αν θέλω να βγάλω αγγλική πινακίδα τι παίζει ? Με την ελληνική πινακίδα - εφορία τι γίνεται ?

    -Όσον αφορά την Ασφάλεια θα μπορώ να βγάλω και απο Αγγλική ασφαλιστική ή μόνο απο Ελλάδα σε περίπτωση που κρατήσω την Ελληνική πινακίδα ?

    -Επίσης γνωρίζετε κάποια μεταφορική εταιρία ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    Είναι κάποιος Κυρίως Λουκας σίγουρα στο Εδιμβούργο που έχει φέρει την μηχανή του από την Ελλάδα και το έχει κάνη από Ελληνικές πινακίδες σε Αγγλικές αλά δυστυχώς δεν έχω παραπάνω στιχία!!

    Comment


      #3
      Vehicle importing Ποιο εγκυρη πληροφορηση δεν θα βρεις πουθενα

      Comment


        #4
        Έχω βρεί απο το διαδίκτυο αυτή την εταιρία μεταφορών YaSaTrans η οποία είναι Ελληνική και η ιστοσελίδα τους η εξής Μεταφορές | Metafores YaSatrans
        Την γνωρίζει κανείς ? είναι αξιόπιστοι ?

        Ευχαριστώ.

        Comment


          #5
          Δεν την γνωριζω, αλλα κανε ενα τηλεφωνημα και στα γραφεια τους εκει, αλλα και στην Ελλαδα. Ρωτα ποσο συχνα στελνουν φορτωτικες, ποσο διαρκει η μεταφορα, απο που θα παραλαβουν και απο που θα παραλαβεις εκει. αν δειξουν επαγγελματισμο, και κυριως δεν ζητησουν δραχμη μπροστα ειναι σοβαρη εταιρια. Αν αρχισουν τα μα και μου, γυφτιλικια του τυπου "να γεμισει η νταλικα και μετα βλεπουμε" κανε περα. Στα λεω απο πρωτο χερι επειδη εψαχνα να φερω το ταπερ πανω και ειχα μπλεξει με μεγαλα κωθωνια.

          Comment


            #6
            Vlad καλημέρα,
            - Ως μόνιμος κάτοικος UK δεν έχεις δικαίωμα να οδηγάς όχημα/ δίκυκλο με ξένες πινακίδες
            - Η διαδικασία αλλαγής από ξένη σε αγγλική πινακίδα εάν δεν πρόκειται για μοντέλο κάποιας αξίας ακόμα και συναισθηματικής / ιστορικής, είναι τέτοια που δεν αξίζει τον κόπο.
            Αν θέλεις, δες στο google τα παραπάνω και ανάλογα κρίνε.

            Comment


              #7
              Καλημέρα.
              Δηλαδή να υποθέσω πως το παραπάνω που γράφω για 6μηνη παραμονή του οχήματος και ανανέωσης του 6μήνου σε περίπτωση που το βγάλεις εκτός UK για 1-2 μέρες και ξαναμπείς δεν ισχύει στην περίπτωση που μένει κάποιος μόνιμα ?
              5ετίας 750cc είναι και είναι κρίμα ρε γαμώτο να σαπίζει εκεί. Θα το κοιτάξω όμως μπας και βγάλω καμια άκρη.

              Comment


                #8
                Vehicles
                Import and registration of vehicles in the UK


                https://www.justlanded.com/english/U...rmits/Vehicles

                Ταξινόμησης αυτοκινήτων και των φόρων / Car registration and taxes

                Car registration and taxes

                Για να καταχωρήσετε το αυτοκίνητό σας, θα πρέπει να υποβάλουν τα ακόλουθα έγγραφα :

                Car registration documents and formalities

                Car registration documents and formalities – United Kingdom

                EU - How to register your car in different EU countries
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment

                Working...
                X