Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άλλη μια ερώτηση για το θέμα της γλώσσας ...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Άλλη μια ερώτηση για το θέμα της γλώσσας ...

    Καλησπέρα,

    έχω βρεί δουλεία σε αμερικάνικη τράπεζα στο Μοναχο με πολύ καλά λεφτα. Η γλώσσα που θα μιλάμε στην δουλειά ειναι η αγγλικη καθότι είναι κοσμος απο όλη την ευρώπη στο Τμήμα.

    Το θέμα είναι ότι τόσο εγώ όσο και η συζηγός μου δεν έχουμε ιδέα απο Γερμανικά. Αγγλικά είμαστε άψογοι αφου έχουμε σπουδάσει Αγγλία. ΟΚ τα παιδάκια θα μάθουν αφού ειναι 10 μηνών και 2.5 χρονων και ειναι σφουγγάρια.

    Εμείς οι γονεις ποσο ευκολο θα είναι να μαθουμε την γλώσσα οσο δουλευουμε (εγω) και μεγαλώνουμε τα παιδιά;

    Το καταλαβαίνω ότι πάντα καλύτερο ειναι να εχεις κανει προετοιμασία αλλά απο μια θέση στο Λονδινο τελικά μου προτάθηκε απο την ιδια τράπεζα μια θέση στην Γερμανια.

    Το μονο που έχω σαν ψυχολογικο κόλλημα ειναι η γλώσσα. Ποσο εμποδιο μπορεί να σταθεί στην μετάβαση στην Γερμανία. Να αφήσεις μια μαμά με δυο παιδιά που δεν μπορεί να συννεννοηθέι καθόλου για την καθημερινότητα .. ψωνια ... θα της επιφέρει ακόμα μεγαλύτερο ψυχολογικο στρες που ήδη θα έχει λογο της μετακομισης.

    Είναι κάτι ανυπέρβλητο που θα κάνει την μετάβαση παρα πολυ δυσκολη;


    Σας ευχαριστώ

    #2
    Αν έχει κολήσει το μυαλό σου ότι τα γερμανικά είναι δύσκολα και δεν θα τα μάθεις ποτέ , δεν θα τα μάθεις ποτέ !
    Αν θέλεις να τα μάθεις , σε 3 χρόνια το πολύ θα είσαι σε C2 επίπεδο και μάλιστα τα παιδιά σου θα σε μαθαίνουν ....
    Προσωπικά θα ήμου ήδη εκεί ( δεν ξέρεις πόσο όμορφη πόλη είναι το Μόναχο ) .
    Στην αρχή όλα θα είναι δύσκολα, αλλά για να γίνει κάποιος Αρχηγός ΓΕΕΘΑ σαν πρωτοετής στην ΣΣΕ έτρεχε, έκανε τις τουαλέτες, πολύ καψόνι και έτρωγε πολύ ξύλο .. Εσύ για να έχεις μια καλή ζωή με ΜΕΛΛΟΝ (και για τα παιδιά σου ) πρέπει να δυσκολευτείς λίγο στην αρχή !
    Α , σαν πάς με το καλό στείλε τα παιδιά σου υποχρεωτικά παιδικό σταθμό , προτίμησε ένα Waldkindergarten
    ( τα παιδιά μιλάνε ΑΠΙΑΣΤΑ την γλώσσα του σώματος που είναι ίδια σε όλους του λαούς και ανθρώπους, τα παιδιά σου θα είναι όλη την μέρα στον παιδικό σταθμό... ψάξε να δείς το κόστος και το πως αντιμετωπίζεται η μητρότητα στην Γερμανία-Βαυαρία )

    Comment


      #3
      Originally posted by kupepe View Post
      Καλησπέρα,

      έχω βρεί δουλεία σε αμερικάνικη τράπεζα στο Μοναχο με πολύ καλά λεφτα. Η γλώσσα που θα μιλάμε στην δουλειά ειναι η αγγλικη καθότι είναι κοσμος απο όλη την ευρώπη στο Τμήμα.

      Το θέμα είναι ότι τόσο εγώ όσο και η συζηγός μου δεν έχουμε ιδέα απο Γερμανικά. Αγγλικά είμαστε άψογοι αφου έχουμε σπουδάσει Αγγλία. ΟΚ τα παιδάκια θα μάθουν αφού ειναι 10 μηνών και 2.5 χρονων και ειναι σφουγγάρια.

      Εμείς οι γονεις ποσο ευκολο θα είναι να μαθουμε την γλώσσα οσο δουλευουμε (εγω) και μεγαλώνουμε τα παιδιά;

      Το καταλαβαίνω ότι πάντα καλύτερο ειναι να εχεις κανει προετοιμασία αλλά απο μια θέση στο Λονδινο τελικά μου προτάθηκε απο την ιδια τράπεζα μια θέση στην Γερμανια.

      Το μονο που έχω σαν ψυχολογικο κόλλημα ειναι η γλώσσα. Ποσο εμποδιο μπορεί να σταθεί στην μετάβαση στην Γερμανία. Να αφήσεις μια μαμά με δυο παιδιά που δεν μπορεί να συννεννοηθέι καθόλου για την καθημερινότητα .. ψωνια ... θα της επιφέρει ακόμα μεγαλύτερο ψυχολογικο στρες που ήδη θα έχει λογο της μετακομισης.

      Είναι κάτι ανυπέρβλητο που θα κάνει την μετάβαση παρα πολυ δυσκολη;


      Σας ευχαριστώ
      kupepe γεια σου ! Νομίζω ότι το βλέπεις λίγο παραπάνω αρνητικά απ' όσο θα 'πρεπε....Είναι μεν ένα εμπόδιο στον δρόμο σας το γεγονός ότι δεν γνωρίζετε την γερμανική αλλά όχι ανυπέρβλητο. Η σύζυγος σου θα μπορέσει να συνεννοηθεί σε κάποιες περιπτώσεις και στα αγγλικά , δεν μιλάνε όλοι φυσικά αλλά πιστεύω θα την βρείτε την άκρη ! Για τα παιδιά μην ανησυχείτε καθόλου, θα μάθουν την γλώσσα πολύ γρήγορα . Θα μπορούσατε αν έχετε χρόνο να πάρετε κάποια μαθήματα στην Ελλάδα για να εξοικειωθείτε όσο γίνεται περισσότερο με την γλώσσα . Προσωπικά, γνωρίζω περίπτωση μητέρας 2 παιδιών που δεν έχει χρόνο για μαθήματα , ο σύζυγος δουλεύει, δεν γνωρίζει γερμανικά και συνεννοείται όσο γίνεται με αγγλικά ...Αν έχετε και κανέναν γνωστό ή συγγενή να σας βοηθήσει και να σας καθοδηγήσει θα ήταν πολύ θετικό . Για ότι απορίες έχετε είμαστε και 'μεις εδώ για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε ! Καλή αρχή !

      Comment


        #4
        Για καθιστε ρε παιδια. Εχουν 2 παιδια, το ενας βρεφος. Χτυπατε ξυλο αν χρειαστουν γιατρο θα ψαχνουν να βρουν καποιον να μιλαει αγγλικα, τον kinderarzt το ιδιο. Δημοσιες υπηρεσιες, τραπεζες. Δεν ειναι τοσο απλα "αϊντε παμε και βλεπουμε". Δεν ξερω ποσο συντομα θα ξεκινησεις δουλεια, αλλα αν μπορειτε, ξεκινηστε καποια ιδιαιτερα οσο ειστε κατω, και κλειστε ιδιαιτερα αν το σηκωνει η τσεπη σας και εδω, διαφορετικα σε καποιο απο τα προγραμματα του BAMF ή VHS. Σας τα λεω γιατι κι εγω με Αγγλικα μονο στην ουσια ηρθα και δεν ειναι να στηριζεσαι στην ευσυνειδησια του καθε υπαλληλου ή γιατρου. Η καθημερινοτητα ειναι ζορι διχως γλωσσα ειδικα με μωρα παιδια στα χερια. Προς Θεου δεν λεω "μην ερθετε, δε θα τα καταφερετε", αλλα κανετε καλη προετοιμασια. Η γλωσσα θα σας ζητηθει πολυ συντομα και στην εργασια σας, ασχετως εαν τωρα σας λενε μονο αγγλικα. Καλη προετοιμασια και καλη επιτυχια!

        Comment

        Working...
        X