Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τράπεζες και capital control

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τράπεζες και capital control

    Γειά σας παιδιά,
    πρόκειται να ανέβω την Δευτέρα για 2 βδομάδες Νυρεμβέργη και επειδή οι καταστάσεις είναι λίγο πολύπλοκες στην Ελλάδα, θα ήθελα να ξέρω πόσα λεφτά μπορούμε να βγάλουμε από τράπεζα στην Νυρεμβέργη από ελληνικό λογαριασμό.
    Ακούω ότι υπάρχει καθόλου ρευστό και δεν μπορείς να βγάλεις καθόλου.

    #2
    Προς το παρών εγώ που είμαι Αγγλία δεν μπορώ να βγάλω ούτε σέντς. Αν γίνει συμφωνία σιγά σιγά θα αλλάξουν τα πράγματα.

    Comment


      #3
      Την βάψαμε ! Ευχαριστώ πολύ!

      Comment


        #4
        απο όσο ξέρω χρήματα δεν μπορείς να βγάλεις καθόλου αλλά μπορείς να κάνεις αγορές μέσω κάρτας.
        Εδώ όμως θέλει προσοχή, οι Γερμανοί δεν συμπαθούν τις κάρτες Visa. Εχω κάρτα εγώ electron visa συνδεδεμένη με λογαρισμός για αυτόματη εξόφληση, στην ουσία χρεωστική δηλαδή , η οποία δεν γίνετε σε αρκετα καταστήματα δεκτή.
        Εδώ η κάρτες τους είναι επι το πλείστον maestro.
        Για παράδειγμα στα super market, τα discounter (lidl, aldi, penny) δεν παίρνουν visa, τα μεγαλύτερα κανονικά τις δέχονται, έχω δοκιμάσει μόνο στο Rewe και πέρναγε δεν ξέρω σίγουρα για τα υπόλοιπα.
        Η DB την δέχετε οπότε μπορείς να βγάλεις εισητήρια τρένου αν χρειαστής και λογικά στο ξενοδοχείο δεν θα έχεις πρόβλημα , έχω νοικιάση και αυτοκίνητο με visa αλλά αμφιβάλω αν θα μπορείς να βάλεις βενζίνη.
        Οπότε εφόσον έχεις τέτοια κάρτα (νομίζω όλες στην Ελλάδα τέτοιες είναι) μαθαίνεις που γίνονται δεκτές και αναγκαστικα συμβιβάζεσε και κάνεις από εκει τις αγορές σου. Πάρε βέβαια και όσα μετρητα μπορείς μαζί σου.
        Καλή επιτυχία

        Comment


          #5
          Για ταξιδι στο εξωτερικο μονο μετρητα μαζι.Εφοσον οι λογαριασμοι ειναι σε Ελληνικες τραπεζες οι μονες συναλλαγες που γινονται με πληρωμες μεσω καρτων ειναι μονο προς λογαριασμους εντος ελλαδος.Με λιγα λογια με Ελληνικη χρεωστικη η πιστωτικη καρτα δεν μπορεις να κανεις καμια πληρωμη η αναληψη στο εξωτερικο.Προσοχη λοιπον
          Better Think twice instead once

          Comment

          Working...
          X