Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γερμανική Υπηκόοτητα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γερμανική Υπηκόοτητα

    Καλησπέρα παιδιά, συγχαρητήρια για την δουλειά σας. Βοηθάτε πολύ με τα σχολιά σας. Αυτές τις μέρες δεν έχω σταματήσει να διαβάζω και να παίρνω πληροφορίες και ελπίδα για κάτι καλύτεο!!! Λοιπόν έχω μια απορία. Σκέφτομαι όπως και όλοι μας τελικά να φύγω Γερμανία, το θέμα μου όμως είναι ότι εγώ έχω ήδη γερμανική υπηκόοτητα αλλά δεν ξέρω τι ισχύει για μένα. Διακαιούμαι άλλα πράγματα σαν γερμανίδα; Είμαι άνεργη, πτυχιούχος, παντρεμένη με ένα μικρό 20 μηνών και άντρα πάλι άνεργο. Μπορεί μήπως κάποιος να με βοηθήσει;

    #2
    Δεν πιστευω να δικαιουσαι αλλα πραγματα. Πιστευω ομως οτι θα ειναι πιο δυσκολο να σου αρνηθουν το επιδομα που δικαιουνται ολοι οσοι δεν εχουν αρκετο εισοδημα (Hartz 4). Σε εναν Ελληνα μπορουν να το αρνηθουν στην αρχη, γιατι ισχυριζονται οτι ηρθε μονο για να βρει δουλεια. Εσυ ομως μπορεις απλα να δηλωσεις οτι κανεις επαναπατρισμο. Σε αυτη την περιπτωση (και αν δεν υπαρχει αλλη περιουσια) δικαιουσαι Hartz 4 και ασφαληση.

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Τι είναι αυτό το Hart 4? Πόσο περίπου είναι; Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα. Φαντάζομαι ότι ήδη ζεις εκεί και ξέρεις πράγματα παραπάνω από μένα (που τώρα μαθαίνω), για να βρω δουλειά είναι προτιμότερο να βρίσκομαι Γερμανία ή να ξεκινήσω πρώτα από δω στέλνοντας βιογραφικά και βλέποντας.....Θέλω πολύ να έρθω Γερμανία αλλά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω. Πόσο εύκολο είναι να βρεις μια δουλειά ώστε να ανταπεξέλθεις στα πάγια έξοδα και να μπορώ σιγά σιγά να ψάχνω κάτι καλύτερο;

      Comment


        #4
        πιο ευκολο ειναι σιγουρα να βρεις δουλεια οταν εισαι ηδη γερμανια
        καλυτερο ομως θα ειναι (μαλλον το τελειο) να εχεις ηδη βρει κατι πριν πας...αλλα ειναι δυσκολο
        εξαρταται ομως τι σπουδασες τι εμπειρια εχεις
        αν εισαι πχ γιατρος, μηχανικος, πληροφορικος κλπ τοτε εχουμε αλλα δεδομενα
        εξαρταται και ποσο καλα ξερεις την γλωσσα

        Comment


          #5
          Δεν εχεις κανενα προνομιο ως Γερμανιδα υπηκοος νομικα. Δεν ξερω τι προγραμματα μπορει να εχουν για επαναπατρισμο, αλλα καλο ειναι να στειλεις καποια e-mail (θα σου απαντησουν) για την περιπτωση σου. Αλλα αν εχεις καποια οικογενεια εδω και θελετε να δουλεψετε σιγουρα το arbeitsamt θα σας βρει καποια δουλεια εαν δεν εχετε ηδη βρει μονοι σας. Για το hartz IV διαβασε εδω Hartz IV Tipps & Hilfe - Hilfe zum Arbeitslosengeld II

          Comment


            #6
            Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την βοήθεια. Θα επικοινωνήσω μαζί τους σίγουρα τηλεφωνικός ή με email και θα ρωτήσω και για επαναπατρισμό και για το Hartz IV που μου είπες.

            Comment

            Working...
            X