Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

    Καλησπέρα στο φόρουμ, θα ήθελα πληροφορίες, τι γίνετε όταν κάποια μένει έγκυος ακριβώς πάνω στο δοκιμαστικό εξάμηνο ενώ έχει συμβόλαιο εργασίας 1 έτους; Θα ήθελα να γνωρίζω 1) αν μπορούν να την απολύσουν 2) αν λόγο τις εγκυμοσύνης μπορεί να αλλάξει εργασία γιατί η εργασία της είναι δύσκολη και πολλά φάρμακα(καθαρίστρια) και 3) τι παροχές δικαιούται απο το Γερμανικό Κράτος π.χ άδειες, επιδόματα η κάτι άλλο που εγώ δεν έχω σκεφτεί. Επειδή δεν γνωρίζουμε τι γερμανική γλώσσα αν θα ήταν εύκολο πρώτα να μου τα εξηγούσατε στα ελληνικά και μετά κάποιο link.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    #2
    Δεν ξερω να σου απαντησω ακριβως, αλλα θα σου προτεινα να επικοινωνησεις με την Diakonie Deutschland - The social welfare organisation of Germany's Protestant churches , ειναι κοινωφελης οργανισμος που προσφερει πασης φυσεως βοηθειας σε μεταναστες και προσφυγες αφιλοκερδως. Αν ξερετε Αγγλικα θα συνεννοηθητε σιγουρα. Τωρα βαση αυτων που γνωριζω η λογικη μου υποδεικνυει πως δεν μπορουν να την απολυσουν (επισημα) λογω της εγκυμοσυνης, αλλα δε θα της ανανεωσουν το συμβολαιο εργασιας μετα τους 12 μηνες. Επισης μπορειτε να επισκεφτειτε το job center της περιοχης σας για να παρετε απαντησεις. Συνηθως μιλανε και αγγλικα. Εαν δεν γνωριζετε ουτε αγγλικα, μπορειτε να βρειτε και διερμηνεις που πληρωνονται με την ωρα.

    Comment


      #3
      Ευχαριστω DiD666 γνωριζω Αγγλικα αλλα εδω στιν Γερμανια δεν Θελουν και πολυ να μιλανε, οσο αφορα Diakonie Deutschland - The social welfare organisation of Germany's Protestant churches αυτη σε πιο σημειο θα με βοηθησουν?

      Comment

      Working...
      X