Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναγνώριση γάμου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αναγνώριση γάμου

    Καλησπέρα παιδιά,

    Ανεβήκαμε Γερμανία πέρισυ, έχουμε γραφτεί και οι δύο μας στο δημαρχείο, ως single. Ωσπου αποφασίσαμε με την κοπέλα μου να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο. Ο πολιτικός γάμος θα γίνει στην Ελλάδα σε 2 μήνες περίπου. Τώρα βρισκόμαστε πατρίδα λόγω διακοπών, οπότε θα κάνουμε την απαραίτητη χαρτούρα. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

    Όταν παντρευτούμε στην Ελλάδα, τι χαρτιά θα πρέπει να μεταφράσω και να πάρω μαζί μου στην Γερμανία;


    Επίσης να υποθέσω ότι αφού παντρευτούμε και ανέβουμε ξανά Γερμανία θα πρέπει να ενημερώσουμε:

    - Δημαρχείο
    - Ασφάλεια (αυτό γίνεται μέσω του εργοδότη ; )
    - Ασφάλεια Υγείας
    - ??? τι άλλο ???

    #2
    Πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ή/και την ληξιαρχικη πραξη γαμου για το δημαρχειο εδω. Για την ασφαλεια, εαν η γυναικα σου ειναι ασφαλισμενη μονη της δεν αλλαζει κατι νομιζω, εαν οχι τοτε μπορεις να την ασφαλισεις εσυ. Τον εργοδοτη σου πρεπει να τον ενημερωσεις αφου αλλαξεις Steuerklasse ουτως ωστε να αλλαξουν και οι κρατησεις που σου γινονται.

    Comment


      #3
      Originally posted by DiD666 View Post
      Για την ασφαλεια, εαν η γυναικα σου ειναι ασφαλισμενη μονη της δεν αλλαζει κατι νομιζω, εαν οχι τοτε μπορεις να την ασφαλισεις εσυ. Τον εργοδοτη σου πρεπει να τον ενημερωσεις αφου αλλαξεις Steuerklasse ουτως ωστε να αλλαξουν και οι κρατησεις που σου γινονται.
      Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

      Δεν έχει ασφάλεια, οπότε θα την ασφαλίσω εγώ. Steuerklasse πως αλλάζω; Πού πρέπει να απευθυνθώ γι αυτό;

      Comment


        #4
        Στην εφορία της περιοχής σου θα πας και θα συμπληρώσεις το ανάλογο έντυπο.

        Comment


          #5
          Είμαι εδώ και 7 μήνες στην Γερμανία με την κοπέλα μου έχουμε δηλωθεί και οι 2 εδώ και εργαζόμαστε και θέλουμε να παντρευτουμε με πολιτικό εδώ τι χρειάζεται???

          Comment


            #6
            Originally posted by Ilias Rigopoulos View Post
            Είμαι εδώ και 7 μήνες στην Γερμανία με την κοπέλα μου έχουμε δηλωθεί και οι 2 εδώ και εργαζόμαστε και θέλουμε να παντρευτουμε με πολιτικό εδώ τι χρειάζεται???
            http://www.griechisches-konsulat-stuttgart.de/ Ποιο λιγο θα σου επαιρνε να το γκουγκλαρεις. Παρακαλω.

            Comment

            Working...
            X