Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by K&kat View Post
    Καλημερα σας όλους θα σας θελω να που οτε φεβωμε με τουριστκι νιsa γιατη έχει αρωστισε η μαμα μου παρα πολλι, και θελωμε να πάμε κοντα της. Αυριο θα ενημερώσω το co μας μεσουν email. Ουφ ανχοθικα παρα πολλη τορα!!!!!!!!
    Αυτη ειναι η σωστη διαδικασια ,το να ενημερωσεις τον case officer .Περαστικα στην μαμα σου.

    Το παρακατω ,απ το site της πρεσβειας στο Βερολινο.

    18. Can I travel to Australia while my Partner visa application is being processed?
    You may apply for other visas while your migration application is being processed. This will be assessed against the criteria for that visa subclass and will not affect the assessment of your migration application. Further information on other visas to Australia can be found on our website, Australian Government Department of Immigration and Border Protection.

    Please be aware that if you enter Australia on a one way ticket you may be asked by Australian immigration authorities, on arrival at the airport, about your plans for departing Australia. If entering Australia on an ETA or Tourist visa the immigration officer will need to be satisfied that you are a genuine visitor. You would need to explain your intentions to the officer so that the officer is satisfied that you do not intend to stay beyond the period which your visa allows. This also applies if you have an ongoing application for a partner visa.

    If your travel to Australia results in you spending a cumulative period of 12 months or more in Australia in the last 10 years, you will need to provide an Australian Federal Police (AFP) check before your visa can be granted.

    19. Can my Partner visa be granted while I am in Australia?
    No. If you have lodged your partner visa outside Australia, it is a legal requirement that you also be outside Australia at the time of visa grant. If you are in Australia when your visa is ready for grant, you will need to depart. You can depart for any country in the world and you should spend at least 4 working days outside Australia to allow for processing of your visa. Working days do not include Saturday, Sunday or Public Holidays. You should keep your case officer informed of your contact details.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #17
      Καλησπερα σε ολους απο Αυστραλια πλεον. Φτασαμε χθες αργα το απογευμα και δεν προλαβαμε να δουμε σχεδον τιποτε ακομη αλλα η συζυγος περασε απο τον ελεγχο και το αεροδρομιο χωρις κανενα προβλημα με τουριστικη βιζα και εισιτηριο διχως επιστροφη. Μαλιστα εκαναν και πλακα στο αεροδρομιο με τις κοπελες που προσπαθησε η μια να της μιλησει ελληνικα για να δειξει οτι τα ξερει. Δεν μας εκαναν τον παραμικρο ελεγχο στις αποσκευες αλλα σιγοιυρα τις περασαν απο x ray και ειδαν οτι δεν ειχαμε τιποτε παρανομο μονο ρουχα και παπουτσια. Φυσικα για να μην υπαρξει παρεξηγηση, προσοχη οσοι σκεφτονται να κανουν κατι τετοιο: ισως εμεις σταθηκαμε τυχεροι δεν σημαινει οτι σε αλλους μπορει να μην δημιουργησουν προβληματα στο immigration. Παντως η συζυγος στο χαρτι που μας εδωσαν να συμπληρωσουμε για τον λογο τηε επισκεψης της εδω τσεκαρε το "other" και οχι visiting friends and relatives η κατι αλλο. Αυτα για την ωρα. Παντως ο καιρος εδω ειναι απαισιος. Ψυχρα, συννεφια και βροχες.

      Comment


        #18
        Μπράβο gtsourn Καλή αρχή να έχεις εσύ και η οικογένεια σου με υγεία πάνω απ' όλα.

        Comment


          #19
          Originally posted by gtsourn View Post
          Καλησπερα σε ολους απο Αυστραλια πλεον.
          Καλώς ήρθατε
          Εύχομαι πάνω από όλα υγεία και να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #20
            Λοιπον αν εισαι γκαντεμης εισαι. Φτασαμε την προηγουμενη Τεταρτη στην Αυστραλια και σημερα ηρθε mail οτι η βιζα της συζυγου ειναι ετοιμη και εχει 49 ημερες στην διαθεση της να βγει απο την χωρα για να ενεργοποιηθει. Αν καθυστερουσαμε μερικες ημερες ακομη ισως γλιτωναμε την Ν.Ζ. Δεν πειραζει ας ειναι. Αντε spyrospap σειρα σου. Ελπιζω να ερθει συντομα και η δικη σου βιζα.

            Comment


              #22
              Καλημέρα από Ελλάδα .

              Σήμερα 08/09/2015 μου ήρθε η VISA ( gtsourn ) νομίζω είσαι ο επόμενος.

              Έχω περιθώριο μέχρι τις 30/12/2015 για να κατέβω στην Αυστραλία πιστεύω ότι και εσύ ( gtsourn ) θα έχεις ανάλογο χρόνο για να μπορέσεις να προγραμματίσεις το ταξίδι για την ενεργοποίηση της VISA

              Λεπτομέρειες για την VISA :
              1. δεν έβαλα πουθενά την σφραγίδα APOSTILE ούτε στο ποινικό μητρώο
              2. έκανα όλη την διαδικασία ONLINE
              3. πλήρωσα με Prepaid Cart
              4. μετά την πληρωμή έκανα την επισύναψη των εγγράφων (δεν το ήξερα αλλά υπάρχει μεγάλο περιθώριο για την κατάθεση ( επισύναψη ) των εγγράφων)
              5. κατέθεσα μόνο τα απαραίτητα έγγραφα
              6. δεν κατέθεσα στοιχεία για τα παιδιά μου ( αυστραλιανές υπηκοότητες, πιστοποιητικά γέννησης, μόνο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης) και δεν μου ζητήθηκαν, απλά κατά την διαδικασία της ONLINE ανέφερα ότι τα παιδιά μου είναι Αυστραλοί υπήκοοι και δεν συμπεριλαμβάνονται στην αίτηση μου
              7. μετά από ένα μήνα ανέλαβε C.O. και μου ζήτησαν ιατρικές εξετάσεις τις έκανα άμεσα
              8. μεταφράσεις κατέθεσα και του υπουργείου εξωτερικών και από το british council

              Προς το παρόν αυτά και τώρα το δύσκολο κομμάτι η προετοιμασία του αποχωρισμού

              «Υείαν και ευλοΐαν, αδέλφια» που λέμε οι πόντιοι

              Comment


                #23
                Μπραβο Σπυρο. Συγχαρητηρια. Εσυ και η γυναικα μου τις πηρατε τις βιζες την ιδια μερα. Στην δικη της περιπτωση ομως εχει μεχρι τελη Οκτωβριου να βγει και να ξαναμπει Αυστραλια. Ο αποχωρισμος ειναι πολυ δυσκολος φιλε μου αλλα η πλακα ειναι οτι οταν ερθεις στον ξενο τοπο δεν εχεις χρονο να σκεφτεις αυτους που αφησες πισω και μπαινεις σε μια νεα καθημερινοτητα. Πιστευω οτι ειναι πιο δυσκολα για αυτους που μενουν πισω. Καλο κουραγιο και καλη επιτυχια απο εδω και περα.

                Comment


                  #24
                  Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν θυμάται κάποιο μέλος πόσο είναι το κόστος των εξετάσεων στο ΙΑΣΩ και ύστερα από πόσο καιρό μετά τις εξετάσεις, εγκρίθηκε η βίζα...

                  Comment


                    #25
                    Καλησπέρα από την Αυστραλία, είμαστε εδω και 3 εβδομάδα τορα εδω τορα και καμιά νεο απου βερλινο για την βιζα τον σύζυγος, , 23 κλινουμαι 12 μήνες. Στο αεροδρόμιο Μελβούρνης περάσει απου το immigration με κανέναν πρόβλημα. Αλλά ανισιχω που περνανε η μερες και θα τελιοσε η 3 μνήμη τουριστική νιζα και ο σύζυγός θα πρέπει να φύγει πίσω, στην ελλαδα εγώ να πρεπι να μινο εδω πίσω να ειμαι κοντα στη μητέρα μου που έχει αροστισαι ,,,,,,, το γαιτη αργούν τοσο???????

                    Comment


                      #26
                      Originally posted by K&kat View Post
                      Καλησπέρα από την Αυστραλία, είμαστε εδω και 3 εβδομάδα τορα εδω τορα και καμιά νεο απου βερλινο για την βιζα τον σύζυγος, , 23 κλινουμαι 12 μήνες. Στο αεροδρόμιο Μελβούρνης περάσει απου το immigration με κανέναν πρόβλημα. Αλλά ανισιχω που περνανε η μερες και θα τελιοσε η 3 μνήμη τουριστική νιζα και ο σύζυγός θα πρέπει να φύγει πίσω, στην ελλαδα εγώ να πρεπι να μινο εδω πίσω να ειμαι κοντα στη μητέρα μου που έχει αροστισαι ,,,,,,, το γαιτη αργούν τοσο???????
                      καλό θα ήταν να επικοινονησετε με τον C.O ή με το immigration για όποια πληροφορία
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #27
                        Καλησπέρα - Καλημέρα.. Δεν ξέρω αν σας έλειψα, αλλά σίγουρα έλειψα στον c.o μου γιατί σήμερα έλαβα πάλι ένα email με το οποίο μου γράφει ότι δεν επαρκούν τα χαρτιά που μέχρι στιγμής του έχω στείλει για να βγει η 100 και αν έχω να του στείλω από τον Μάη του 2012 και πριν... Από τις 16:00 που είδα το μήνυμα του ως κ τώρα δώδεκα είμαι κολλημένη σε έναν υπολογιστή ψάχνοντας να βρω τι άλλο θα μπορούσα να του στείλω.. Μέχρι στιγμής έχω στείλει τα εξής χαρτιά: 1)Ποινικά Μητρώα 2) Ληξ. Πράξη Γεννήσεως δικό μου και Birth Certificate συζύγου 3)Φωτοτ. Ταυτότητας μου 4) Φωτοτ. από τα διαβατήρια μας 5) Ληξ. Πράξη Γάμου 6)Φωτογραφίες μας 7)Φωτοτυπίες από μισθοδοσία του σύζυγού μου από Αυστραλία 8) Εισιτήρια από διακοπές (τα εισιτήρια μας από το 2008 που είχαμε πάει Αυστραλία και άλλα δυο από Αθήνα) 9)Φακέλους από φίλους που μας είχαν στείλει γράμματα κατά καιρούς 10)Βεβαίωση Μόνιμης Κατοικίας από τον Δήμο 11) Υπεύθυνη Δήλωση από τα πεθερικά μου ότι μέναμε σε σπίτι που μας είχαν παραχωρήσει 12)Εκαθ.Εφορίας 13) Αποδείξεις από Western Union, που μου έχει στείλει ο σύζυγος μου από Αυστραλία 14) τρεις φόρμες 888 15) δυο statements σχετικά με την σχέση μας 16)Αποδείξεις ότι έχουμε επικοινωνία τόσο καιρό που είμαστε χώρια(facebook,skype και έναν φάκελο με μια κάρτα, του έστειλα)... Αυτά τα λίγα και τώρα μου ζητάνε από πριν τον Μάη του 2012.. Αμ,τι?έτσι εύκολα θα ξεμπέρδευα..Εμείς παντρευτήκαμε τον Σεπτέμβρη του 2012, τον προηγούμενο μήνα κλείσαμε 3 χρόνια γάμου.. Γιατί τώρα μου ζητάνε κ εξτρά? Μήπως επειδή τον Μάη έστειλα τα χαρτιά μου, το μετράνε από τότε? Τίποτα ιδέες βρε παιδιά? Κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς δεν έχουμε?Είχαμε αυτούς που είχαμε από πριν γνωριστούμε και αυτούς τους κλείσαμε πριν αρκετό καιρό (λες και έχουμε εκατομμύρια να βάλουμε μέσα). Λογαριασμοί κτλ. όλα ήταν στο όνομα του συζύγου μου.. Ειλικρινά έχει στερέψει το μυαλό μου.. και να είχα και κάτι, όταν μετακομίσαμε στην Αθήνα τον Νοέμβρη πέταξα πολλά πράγματα.. Που να φανταστώ ότι θα έπρεπε να κρατήσω αποδείξεις ότι είμαστε μαζί 10 χρόνια.. Ζευγάρι είμαστε,όχι συνέταιροι... άντε πάλι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας......

                        Comment


                          #28
                          Το μονο επιπλεον που ειχα στειλει εγω ηταν ενας κοινος τραπεζικος λογαριασμος κ κατι γραμματα που ανταλλασαμε οταν σπουδαζα στην Αθηνα..Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορεις να στειλεις!Παντως μη σε αγχωνει κ πολυ αυτο κ μενα μου το ειχε ζητησει αλλα δεν ειχα κ πολλα καινουργια πραγματα κ του εστειλα κατι ξεχωριστους λογαριασμους που ειχαμε λεγοντας του οτι ολα αυτα ειναι μονο στο ονομα του ενος..αυτα στα ζηταει για να σου βγαλει κατευθειαν την permanent..με αυτην εχω την εντυπωση οτι εχεις σχεδον ολα τα δικαιωματα που εχει κ ενας υποικοος αλλα κ την temporary να παρεις ,μετα απο 2 χρονια απο την μερα της αιτησης σου,την παιρνεις..εγω σε αυτην την φαση ειμαι τωρα...ελπιζω συντομα να εχεις ευχαριστα νεα!!

                          Comment


                            #29
                            Originally posted by Αγγελική# View Post
                            Το μονο επιπλεον που ειχα στειλει εγω ηταν ενας κοινος τραπεζικος λογαριασμος κ κατι γραμματα που ανταλλασαμε οταν σπουδαζα στην Αθηνα..Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορεις να στειλεις!Παντως μη σε αγχωνει κ πολυ αυτο κ μενα μου το ειχε ζητησει αλλα δεν ειχα κ πολλα καινουργια πραγματα κ του εστειλα κατι ξεχωριστους λογαριασμους που ειχαμε λεγοντας του οτι ολα αυτα ειναι μονο στο ονομα του ενος..αυτα στα ζηταει για να σου βγαλει κατευθειαν την permanent..με αυτην εχω την εντυπωση οτι εχεις σχεδον ολα τα δικαιωματα που εχει κ ενας υποικοος αλλα κ την temporary να παρεις ,μετα απο 2 χρονια απο την μερα της αιτησης σου,την παιρνεις..εγω σε αυτην την φαση ειμαι τωρα...ελπιζω συντομα να εχεις ευχαριστα νεα!!
                            Άστα βρε Αγγελική, δεν ξέρω πια τι να πω... Από την στιγμή που δεν έχει βγει ακόμη η βίζα μου και έχουμε κλείσει τα 3 χρόνια γάμου που ζητάνε για την 100, γιατί μου κάνει την ζωή τόσο δύσκολη.. Άσε που εδώ και 1 χρόνο έχω φύγει από Ρόδο και είμαι στο πατρικό μου στην Αθήνα και πριν φύγω (από Ρόδο)είχα στείλει για ανακύκλωση πολλά παλιά χαρτιά αφού -κακώς- θεωρούσα ότι δεν θα ωφελούσαν και σε κάτι... Έχω σκεφτεί να του στείλω κάτι, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν και να του γράψω και ένα γράμμα, να του εξηγήσω και πως έχει η όλη κατάσταση... Δεν ξέρω αν εγώ έχω πέσει στην "περίπτωση"..... Αν επιτρέπεται, εσείς πόσα χρόνια ήσασταν παντρεμένοι όταν κάνατε την αίτηση?

                            Comment


                              #30
                              Σε καταλαβαινω!εμας να δεις ποσο μας ταλαιπωρησε μεχρι να τη δωσει!το αγχος δεν περιγραφεται !Εμεις δεν ημασταν καν παντρεμενοι τοτε που εκανα την αιτηση..απλα ημασταν 4 χρονια μαζι ..Τωρα σε αυτο,πιστευω παιζουν δυο πραγματα ..δυσταζουν να δηνουν την 100 ευκολα ,γιατι πρωτον με αυτην εχεις εδω πολλα δικαιωματα εξαρχης κ δευτερον γιατι κανουν πολλους λευκους γαμους με υποικοους μονο κ μονο για να παιρνουν βιζες κ γιαυτο τα ξεψαχνιζουν!εγω προτεινω να στειλεις οτιδηποτε σκεφτεσαι κ ας θεωρεις οτι δεν ειναι σημαντικο!κ εγω αυτο εκανα ,εξηγωντας του..Μην αγχωνεσαι θα δεις στο τελος ολα καλα θα πανε!κ ευχομαι να παρεις την 100!!!

                              Comment

                              Working...
                              X