Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Καλημέρα Ματούλα!!Από Αθήνα είμαι εγώ αλλά μετά από 13 χρόνια στην Ρόδο μπορείς να με πεις και Ροδίτισσα πια!!Και χάρη στο πατριωτάκι γνώρισα και την συντοπίτισσα socworkersk!!Συμπτωματικά είμαστε από το ίδιο νησί και στείλαμε και τον ίδιο μήνα και χρόνο τις αιτήσεις μας.. Αλλά και αυτοί πάνε Σίδνει..Αν στείλεις την αίτηση τον άλλο μήνα, άνετα του χρόνου θα φύγετε.. Εγώ την έστειλα τον Μάη του 2015, τον Ιανουάριο -φέτος- έστειλα καινούργιο ποινικό μητρώο γιατί αυτό που είχα στείλει με την αίτηση το είχα βγάλει τον Δεκέμβρη του 2014!! Άρα σε συμβουλεύω για το ποινικό να είναι όσο πιο καινούργιο γίνεται.. Όπως σου είπα τον Φλεβάρη έκανα τις εξετάσεις-αν και μου είχε πει να πάω από τον Ιανουάριο- και τον Μάρτη βγήκε η απόφαση... Διορία μου έχουν δώσει ως τις 30/12/2016.. Την 80 δεν μου την επέστρεψαν πάντως.. Τα μόνα που μου γύρισαν είναι κάτι φωτογραφίες κ ένα προσκλητήριο γάμου... Νομίζω και κάτι εισιτήρια που τους είχα στείλει..

    Comment


      #92
      Aussie μαλλον δε το θυμαμαι καλα το ταξιδι μας στη Μελβουρνη !!Το μονο σιγουρο ειναι οτι ανυπομονουσα να φθασουμε!!Μου αρεσε πολυ η Μελβουρνη,ειχαμε παει και σε ενα ελληνικο εστιατοριο, βολτα στο Yarra River , επισκεψη στο Melbourne Museum ..3 μερες βεβαια μονο αλλα καλο ηταν και αυτο.
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        #93
        Γεια σε ολους!Oinoi-mitsos και socworkersk στη Ροδο γεννησα τον γιο μου τον Φεβρουαριο του 2012 !Και αν εχω κανει ποδαροδρομους στη Ροδο εκει κοντα στη καφετερια Θερμαι εμενα λογω του οτι εκει ηταν η γυναικολογος μου!
        Oinoi-mitsos ο αντρας σου να υποθεσω οτι ειναι αυστραλός υπήκοος;Παιδια εχετε;
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #94
          Καλησπερα σε ολους στο πατριωτακι! Μια βοηθεια παρακαλω! Μπορει καποιος να μου πει ποσο θα πληρωσω την partner visa που σε αυτη θα μπουν και τα δυο μου παιδια ;Ειναι κατω των 18.
          Ευχαριστω εκ των προτερων και οποιος μπορει να μου απαντησει!!
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            #95
            Originally posted by matoula kamitsi View Post
            Καλησπερα σε ολους στο πατριωτακι! Μια βοηθεια παρακαλω! Μπορει καποιος να μου πει ποσο θα πληρωσω την partner visa που σε αυτη θα μπουν και τα δυο μου παιδια ;Ειναι κατω των 18.
            Ευχαριστω εκ των προτερων και οποιος μπορει να μου απαντησει!!


            Pricing Estimator

            BC100 Partner - First stage UF309 1 6,865.00
            Additional Applicant Charge U18 2 3,440.00
            GST 0.00
            Total AUD 10,305.00

            Comment


              #96
              Originally posted by australian View Post

              BC100 Partner - First stage UF309 1 6,865.00
              Additional Applicant Charge U18 2 3,440.00
              GST 0.00
              Total AUD 10,305.00
              Στο παραπάνω ποσό ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται έξοδα ιατρικών εξετάσεων,πιστοποιητικών, μεταφράσεων και ταχυδρομικά.

              Comment


                #97
                Αυτά να μην υπήρχαν, και θα ήταν όλα τόσο καλύτερα...

                Comment


                  #98
                  bpetros και σε ολους βεβαια απευθυνομαι αλλα ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ !! που λεμε καμια φορα..
                  Εχε χαρη που θελουμε τοσο πολυ να φυγουμε και εχουμε παρει αποφαση πως για να κανεις αυτη τη κινηση εκτος του οτι πρεπει να το πιστεψεις οτι το θες πραγματικα αλλα και οτι χρειαζεσαι πολλα χρηματα απο τη στιγμη που θα αιτηθεις τη βιζα και μετα οοολαα τα υπολοιπα : εισητηρια,μεταφορικη, αυτοκινητο για εκει κλπ κλπ να μη τα σκεφτομαι απο τωρα !! Μονο η βιζα για μενα και τα παιδια ειναι στα 7000 περιπου σε ευρω σε AUD 10000 περιπου οπως μου απαντησε χθες o australian.

                  Αλλιως no money no honey!!
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by matoula kamitsi View Post
                    bpetros και σε ολους βεβαια απευθυνομαι αλλα ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ !! που λεμε καμια φορα..
                    Εχε χαρη που θελουμε τοσο πολυ να φυγουμε και εχουμε παρει αποφαση πως για να κανεις αυτη τη κινηση εκτος του οτι πρεπει να το πιστεψεις οτι το θες πραγματικα αλλα και οτι χρειαζεσαι πολλα χρηματα απο τη στιγμη που θα αιτηθεις τη βιζα και μετα οοολαα τα υπολοιπα : εισητηρια,μεταφορικη, αυτοκινητο για εκει κλπ κλπ να μη τα σκεφτομαι απο τωρα !! Μονο η βιζα για μενα και τα παιδια ειναι στα 7000 περιπου σε ευρω σε AUD 10000 περιπου οπως μου απαντησε χθες η australian.
                    To ξέρω, κι εγώ έχω 3 παιδιά και μου βγαίνει κοντά στις 8500€. Βάλε μεταφράσεις, διαβατήρια, ιατρικές εξετάσεις, κοντεύεις τις 10000.
                    Κοντά στις 4000€ για εισιτήρια, και άλλες 5-6000€ να έχεις στην τσέπη για το πρώτο δίμηνο. Ένα 20άρικο για να πεις καλημέρα.

                    Εγώ σκέφτομαι να καταθέσω offshore partner visa για εμένα, και μόλις βγεί, να πάρω τα παιδιά μαζί μου, και να καταθέσω onshore visa για αυτά πάνω στο εξάμηνο της τουριστικής. Αλλά δεν γνωρίζω εάν μπορώ να το κάνω αυτό. Μήπως γνωρίζει κάποιος?

                    Comment


                      Δε εχω απαντηση σε αυτο που ρωτας, ισως καποιοι που ξερουν παραπανω να ειναι σε θεση να σου απαντησουν
                      Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω και εγω επι της ευκαιριας ειναι το εξης: λεμε υποθετικα οτι αποκτω την 100 και τα παιδια μου μαζι μπαινουν στη χωρα με την μονιμη βιζα.Τι γινεται με τα σχολεια; Θα μπορεσουμε να στειλουμε δωρεαν την κορη μου Δημοτικο εκει; Σημειωση : θα μπει σε δημοσιο αυστραλεζικο.Για τον γιο μου που θα ειναι 5,5 χρονων τι γινεται;
                      Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μπορει να μου απαντησει σε αυτο εγκυρα.
                      Ευχαριστω
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        Μηπως καποιος γνωριζει να απαντησει στην ερωτηση μου;
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          Μια ερωτηση επισης οσο αφορα τα χαρτια : στην 888 statutory declaration στην ερωτηση 1 visa applicant's name μπαινει το δικο μου ονομα; και στη 2 του αντρα μου που ειναι υπηκοος; oinoi-mitsos ή socworkersk μηπως μπορειτε να μου απαντησετε ;
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            Ματούλα στη 2 μπαίνει το όνομα του άντρα σου.
                            Τώρα για τα σχολεία, εγώ έχω καταλάβει σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα http://www.decinternational.nsw.edu....conditions.pdf ότι οι τα παιδιά που είναι με την 100 δεν πληρώνουν διδακτρα. Λογικά η κόρη σου θα φοιτήσει στο δημοτικό και ο γιος σε νηπιαγωγείο. Αν ξέρει κάποιος άλλος να μας πει για τα σχολεία, θα με βοηθήσει κ εμένα.
                            Originally posted by matoula kamitsi View Post
                            Μια ερωτηση επισης οσο αφορα τα χαρτια : στην 888 statutory declaration στην ερωτηση 1 visa applicant's name μπαινει το δικο μου ονομα; και στη 2 του αντρα μου που ειναι υπηκοος; oinoi-mitsos ή socworkersk μηπως μπορειτε να μου απαντησετε ;

                            Comment


                              Socworkersk σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Μακαρι να ειναι οπως τα λες επειδη ειναι εξτρα κοστος αν πρεπει να πληρωνουμε και διδακτρα..
                              Θα επανελθω αυριο με αλλες ερωτησεις σχετικα με την form 47 sp και καποιες αποριες που εχω.Καληνυχτα σε ολους!
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment


                                Καλημερα σε ολους στο πατριωτακι! Τελικα η ερωτηση μου εχει να κανει με την form 40 sp. Socworkersk την βοηθεια σου!!Στην σελιδα 7 ερωτηση 8 what is your citizenship status ib Australia? By birth or by grant? Εμενα ο αντρας μου δε γεννηθηκε στην Αυστραλια πολιτογραφηθηκε ως Αυστραλος υπηκοος απο τον πατερα του οταν γεννηθηκε στην Αθηνα.Οποτε τι βαζω; by grant; και αν βαλω αυτο μετα λεει date of arrival in Australia τι βαζω;
                                Ευχαριστω

                                Μηπως μπορει να απαντησει καποιος στην απορια μου σχετικα με την form 40 sp;
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X