Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα! Ματούλα στην ερώτηση 8 θα βάλεις το by grant και την ημερομηνία θα την αφήσεις κενή. Κι εγώ ίδια περίπτωση με τον άντρα σου είμαι. Το συμπλήρωσα αυτό έτσι και στα έγγραφα έβαλα και φωτοτυπία το πιστοποιητικού υπηκοότητας.
    Originally posted by matoula kamitsi View Post
    Καλημερα σε ολους στο πατριωτακι! Τελικα η ερωτηση μου εχει να κανει με την form 40 sp. Socworkersk την βοηθεια σου!!Στην σελιδα 7 ερωτηση 8 what is your citizenship status ib Australia? By birth or by grant? Εμενα ο αντρας μου δε γεννηθηκε στην Αυστραλια πολιτογραφηθηκε ως Αυστραλος υπηκοος απο τον πατερα του οταν γεννηθηκε στην Αθηνα.Οποτε τι βαζω; by grant; και αν βαλω αυτο μετα λεει date of arrival in Australia τι βαζω;
    Ευχαριστω

    Comment


      Σε ευχαριστω πολυ socworkersk σου εστειλα προσωπικο μηνυμα.
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        Γεια σας και παλι μηπως ξερει καποιος να μας απαντησει σχετικα με το αν τα παιδια με permanent visa πληρωνουν στα δημοσια σχολεια; Ειναι κατι που με απασχολει και ενδιαφερεται να μαθει και η Socworkersk.
        Ευχαριστω
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          Originally posted by matoula kamitsi View Post
          Γεια σας και παλι μηπως ξερει καποιος να μας απαντησει σχετικα με το αν τα παιδια με permanent visa πληρωνουν στα δημοσια σχολεια; Ειναι κατι που με απασχολει και ενδιαφερεται να μαθει και η Socworkersk.
          Ευχαριστω
          OXI (Στα δημόσια σχολεία)
          http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...AF%CE%B1-2269/

          Comment


            Καλησπερα σας επανηλθα ξανα με τις ερωτησεις μου!! Αυτη τη φορα θελω να ρωτησω σε ποσο διαστημα απο οταν σταλουν τα χαρτια για την partner σε αναλαμβανει ο C.O ;
            Ευχαριστω
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              Εμένα μετα από δυο μήνες που είχα στείλει την αίτηση μου εστειλε μέιλ που ζητούσε κάποια περαιτερω έγγραφα και έτσι έμαθα ποιος ήταν ο co.
              Originally posted by matoula kamitsi View Post
              Καλησπερα σας επανηλθα ξανα με τις ερωτησεις μου!! Αυτη τη φορα θελω να ρωτησω σε ποσο διαστημα απο οταν σταλουν τα χαρτια για την partner σε αναλαμβανει ο C.O ;
              Ευχαριστω

              Comment


                Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει στη 47 sp form σελιδα 23 signature of dependent applicant ποιος υπογραφει; main applicant ειμαι εγω στα dependent εγραψα τα ονοματα των παιδιων μου; ειναι ενταξει;
                Και στο part E σελιδα 11 μπαινουν τα στοιχεια του αντρα μου ή τα δικα μου;
                Τα ξανατσεκαρω γι'αυτο ρωταω για επιβεβαιωση και τυχον διορθωση.Ευτυχως που πρωτα τα εγραψα με μολυβι.Οποιος μπορει θα ημουν ευγνωμων αν μου απαντουσε!!
                (Υπομονη σε ενα μηνα πρωτα ο θεος θα την καταθεσω!Μετα θα ερθουν αλλοι προβληματισμοι!!)
                Ευχαριστω εκ των προτερων
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  Θα υπογραψεις εσύ στο main applicant. Τα παιδιά επειδή είναι κάτω των 16 δεν χρειάζεται να υπογράψουν.
                  Στο part E μπαίνουν τα στοιχεία του άντρα σου.
                  Originally posted by matoula kamitsi View Post
                  Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει στη 47 sp form σελιδα 23 signature of dependent applicant ποιος υπογραφει; main applicant ειμαι εγω στα dependent εγραψα τα ονοματα των παιδιων μου; ειναι ενταξει;
                  Και στο part E σελιδα 11 μπαινουν τα στοιχεια του αντρα μου ή τα δικα μου;
                  Τα ξανατσεκαρω γι'αυτο ρωταω για επιβεβαιωση και τυχον διορθωση.Ευτυχως που πρωτα τα εγραψα με μολυβι.Οποιος μπορει θα ημουν ευγνωμων αν μου απαντουσε!!
                  (Υπομονη σε ενα μηνα πρωτα ο θεος θα την καταθεσω!Μετα θα ερθουν αλλοι προβληματισμοι!!)
                  Ευχαριστω εκ των προτερων

                  Comment


                    Γεια σας σε ολους και οι περιπετειες μου συνεχιζονται...Εχω κολλησει οσον αφορα την πληρωμη της βιζας.Πιστωτικες καρτες δεν χρησιμοποιουμε, τραπεζικη επιταγη με τοσα πολλα λεφτα και ανεβασμενο επιτρεπομενο οριο ( ειναι στα 7000 περιπου ευρω ) και δεν εκδιδουν εδω αλλα και λογω των capital controls δεν θα ειναι ευκολο να γινει.
                    Οποτε τι κανουμε;;;
                    Μετα σκεφτηκα και κατι αλλο το οποιο και προτεινα σαν λυση στον υπαλληλο που με εξυπηρετησε και μου ειπε οτι πιθανον και να γινεται.Επειδη στην Αυστραλια εχουμε ανοιξει ηδη τραπεζικο λογαριασμο να βγει απο εκει bank cheque not personal οπως μου απαντησαν απο την Αυστραλιανη πρεσβεια στο Λονδινο και να σταλει απο εκει.
                    Γνωριζει καποιος αν μπορει να γινει ετσι; Οσοι αιτηθηκατε για παρτνερ πως κανατε την πληρωμη της μηπως κατατοπιστω και εγω;
                    Οποιος μπορει ας με βοηθησει επειδη ειμαι ηδη μπερδεμενη.
                    Ευχαριστω

                    Καποιος τροπος θα υπαρχει για να πληρωθει δε μπορει..Οποιος γνωριζει κατι πανω στη πληρωμη της βιζας παρακαλω οποτε μπορει να με ενημερωσει.
                    Ευχαριστω πολυ.

                    Αλλη μια σκεψη που καναμε με τον αντρα μου ειναι να στειλουμε ταχυδρομικη επιταγη που δεν υπαρχει οριο.Πριν λιγο εστειλα μειλ στη πρεσβεια της Αυσυραλιας στο Βερολινο μηπως και βρουμε ακρη.

                    Μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει οσον αφορα την πληρωμη της βιζας μου;
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      Αλλη μια ερωτηση σχετικα με τα statements για την ιστορια της σχεσης και το πως σκοπευει να με στηριξει ο συζυγος οικονομικα τα δυο πρωτα χρονια χρειαζεται να υπογραφτουν απο καποιον απο τη λιστα των επαγγελματων;
                      Ευχαριστω εκ των προτερων
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        Τα statutory declarations 888 υπαρχει χρονικο οριο που θα γραφτουν; Δηλαδη και τα δυο εχουν γραφτει και υπογραφτει τελος Ιουλιου και ολα τα χαρτια θα τα στειλω τελος του αλλου μηνα.Υπαρχει προβλημα σε αυτο; Σας παρακαλω οποιος γνωριζει ας μου απαντησει σε αυτο και το προηγουμενο ερωτημα μου.
                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          Τελικα προς ενημερωση και αλλων τα statutory declarations 888 ισχυουν μονο για 6 εβδομαδες.
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            Εχω αλλη μια ερωτηση οποιος ξερει ας μου πει.Επειδη εχουμε αφησει τελευταιο το ποινικο μητρωο για ευνοητους λογους και λογω του οτι θελουμε να αποφυγουμε τη διαδικασια της μεταφρασης απο την υπηρεσια του Υπουργειου Εξωτερικων γινεται να μας το μεταφρασει δικηγορος ή μηπως επειδη προκειται για το ποινικο δεχονται μονο απο το ΥΠΕΞ ;
                            Θα περιμενω απαντηση.
                            Ευχαριστω!
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              Ναι γίνεται δεκτό

                              Comment


                                Socworkersk και oinoi-mitsos ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας στις αποριες μου!Αλλη μια που εχω ειναι οταν με το καλο πρωτα ο θεος παρω την 100 αυτη απευθειας περναει στο διαβατηριο μου ηλεκτρονικα ας πουμε;
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X