Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα σε ολους! Θελω μια βοηθεια οσον αφορα τα χαρτια και την παρουσιαση τους στο φακελο: απ' οσο εχω μαθει δεν πρεπει να χρησιμοποιησω καθολου συνδετηρες, να συρραψω τα χαρτια μεταξυ τους ή να μπουν σε διαφανειες κτλ.Επομενως οι ερωτησεις μου ειναι :
    -Πως να βαλω τα χαρτια στο φακελο;θελω να πω με τι σειρα θα μπουν;
    -Μπορω να τα τοποθετησω σε χαρτοφυλακα και μετα σε φακελο;
    Τελος με ποιο τροπο να τα στειλω;με courier του ταχυδρομιου ή να επιλεξω ενα ιδιωτικο;
    Οπως καταλαβαινετε , ειμαι στο σταδιο λιγο πριν καταθεσω την αιτηση, γι'αυτο και πολλες οι ερωτησεις μου.
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      Originally posted by matoula kamitsi View Post
      Καλησπερα σε ολους! Θελω μια βοηθεια οσον αφορα τα χαρτια και την παρουσιαση τους στο φακελο: απ' οσο εχω μαθει δεν πρεπει να χρησιμοποιησω καθολου συνδετηρες, να συρραψω τα χαρτια μεταξυ τους ή να μπουν σε διαφανειες κτλ.Επομενως οι ερωτησεις μου ειναι :
      -Πως να βαλω τα χαρτια στο φακελο;θελω να πω με τι σειρα θα μπουν;
      -Μπορω να τα τοποθετησω σε χαρτοφυλακα και μετα σε φακελο;
      Τελος με ποιο τροπο να τα στειλω;με courier του ταχυδρομιου ή να επιλεξω ενα ιδιωτικο;
      Οπως καταλαβαινετε , ειμαι στο σταδιο λιγο πριν καταθεσω την αιτηση, γι'αυτο και πολλες οι ερωτησεις μου.
      Ευχαριστω εκ των προτερων!
      Καλησπερα και παλι !Μηπως μπορει καποιος να απαντησει στις ερωτησεις μου επειδη ειμαι ετοιμη να καταθεσω θελω μια βοηθεια!
      Ευχαριστω εκ των προτερων!
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        Καλησπερα σε ολους στο πατριωτακι! Μηπως τελικα καποιος γνωριζει να μου πει με ποιο τροπο καλυτερα να στειλω τα χαρτια για την καταθεση της αιτησης ;Να τα στειλω με courier ταχυδρομειου ή με ιδιωτικο; Και μπορω να τα βαλω σε χαρτοφυλακα και μετα σε φακελο; Και με τι σειρα;
        Ειναι τοσα πολλα τα χαρτια, που δεν ξερω με ποια σειρα πρεπει να τα βαλω.Επισης ειναι και οι αιτησεις.
        Μπορω, δηλαδη, για παραδειγμα να βαλω 47 sp form με τα αντιστοιχα χαρτια που ζητανε, 40 sp form μαζι με τα χαρτια που θελουν κ.ο.κ
        Καπως ετσι θα ειναι καλυτερα ή ξεχωριστα τα χαρτια και επειτα να ακολουθουν οι forms;
        Παρακαλω οποιος μπορει ας με διευκολυνει μπας και ξεδιαλυνω λιγακι με αυτα!
        Ευχαριστω εκ των προτερων!
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          Καλησπερα και παλι σε ολους! Τελικα οσον αφορα το ποινικο μητρωο μου, ειδα οτι το πρωτο που ειχα εκδοσει , εχει ημερομηνια θεωρησης αρχες Απριλη οποτε για να μην καθυστερω αλλο θα στειλω αυτο και το πολυ πολυ εαν ειναι θα μου ζητησουν αλλο!Αυριο θα παρω την μεταφραση του πιστοποιητικου οικογενειακης καταστασης σπο τον δικηγορο , οποτε το Σαββατοκυριακο φτιαχνω τον φακελο με ολα τα χαρτια και τα στελνω επιτελους πρωτα ο Θεος Δευτερα πρωι στο Βερολινο!
          Λετε να υπαρξει προβλημα με το ποινικο; Εγω νομιζω πως οχι.
          Oinoi-mitsos αυτο ηταν! Η σειρα μου εφθασε και το ρολοι θα αρχισει να χτυπαει αντιστροφα!
          See you down under in Aussieland!! Ελπιζω ολα να πανε καλα..
          Aυτα για την ωρα..
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            Εχεις κανεις ιδεα επειδη το ποινικο μητρωο εχει ημερομηνια θεωρησης τον Απριλιο του 2016 αν θα εχω καποιο προβλημα τωρα που θα το στειλω με τα υπολοιπα χαρτια μας;
            Ευχαριστω εκ των προτερων!!
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              αυτο με την πληρωμη τησ βιζας?επαθα σοκ!μα νομιζω διαβασα εδω στο patriotaki οτι καποιοι που δεν ειχαν πιστωτικοι εδωσαν αριθμο λογαριασμου κ τα τραβηξαν απο το λογαριασμο !αυτα ηταν πριν τα capital control?εαν δεν εχει δηλαδη καποιοσ καποιον να τα πληρωσει απο κει κ να θελει να φυγει δεν μπορει?μασ εχουν εγκλωβισει σε μια χωρα που μιζεριαζει !!?

              Comment


                ματινα διαβασα καλα δεν υπαρχει αλλοσ τροποσ πληρωμεισ τησ βιζασ?

                Comment


                  Originally posted by matoula kamitsi View Post
                  Εχεις κανεις ιδεα επειδη το ποινικο μητρωο εχει ημερομηνια θεωρησης τον Απριλιο του 2016 αν θα εχω καποιο προβλημα τωρα που θα το στειλω με τα υπολοιπα χαρτια μας;
                  Ευχαριστω εκ των προτερων!!
                  Βγάλε ένα καινούργιο για να μην αγχώνεσαι....
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Originally posted by Klailia View Post
                    ματινα διαβασα καλα δεν υπαρχει αλλοσ τροποσ πληρωμεισ τησ βιζασ?
                    Κοιταξε εμεις πιστωτικη καρτα δεν εχουμε ,δεν ειχαμε ποτε.Τωρα αν το οριο της καρτας "σε παιρνει" την χρησιμοποιεις πιθανων αν και μετα απο ερωτηση που εκανα στην πρεσβεια της Αυστραλιας στην Αθηνα οσο αφορα τον τροπο πληρωμης της βιζας μου απαντησαν προς λεξη οτι στη θεση τη δικη μας υπαρχουν και αλλοι που λογω των καπιταλ κοντρολς δεν μπορουν να βρουν τροπο να πληρωσουν.Μονο,μου ειπαν αν υπαρχει καποιος γνωστος,φιλος,συγγενεις απο εκει να μας τη πληρωσει.
                    Τωρα τι να σου πω;,!!
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      Για την δικη μας περιπτωση εν τω μεταξυ εγω μαζι με τα δυο παιδια μου, το ποσο ξεπερναει τα 7000 ευρω.Οποτε μιλαμε για ενα μεγαλο ποσο και δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν εφικτο ακομα και αν βγαζαμε πιστωτικη να ολοκληρωνοταν η πληρωμη.Μιλαμε παντα λογω των περιορισμων.
                      Οπως και τελικα θα ακολουθησουμε αυτο που μας υπεδειξε η πρεσβεια!
                      Αυτο ελεγα και εγω!Να θελεις να πληρωσεις για να φυγεις και να μην σε αφηνουν!!Ελλας το μεγαλειο σου!!
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        κ εμεισ δεν εχουμε πιστωτικη αλλα πιστευα πωσ θα εδινεσ ενα αριθμο λογαριασμου κ θα τα τραβαγαν ...καταλαβα!οχι μονο πρεπει να υπαρχει η καλη θεληση να σε φιλοξενησουν αλλα κ να σου πληρωσουν την βιζα κ να τουσ τα δωσεισ ..πολυ ωραια!!δυσκολα τα πραγματα..κ να φανταστεισ ματινα οτι εχει κανα χρονο ,ενα μιση που αυξηθηκε τοσο πολυ το κοστοσ τησ βιζασ πριν ηταν τα μισα χρηματα!κ βεβαια ειναι πολλα τα χρηματα! αν σκεφτεισ οτι στην αθηνα πουλανε διαμερισματα με τοσα χρηματα! τωρα με τα καπιταλ κοντρολ ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα ...εισαι περιορισμενοσ!θεσ να φυγεισ κ δεν μπορεισ!

                        Comment


                          Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα! Τι να κανουμε;; Εχω ενα συγγενικο ζευγαρι που θελει ο αντρας να υποβαλλει και εκεινος αιτηση για αυτη τη βιζα, λογω υπηκοοτητας της γυναικας του και μεταξυ σοβαρου και αστειου μου λεει σε καποια φαση οτι αν δε βρει τροπο να πληρωσει θα παει ο ιδιος στο Βερολινο να τους πληρωσει!!! Αλλα δε νομιζω καποιο τροπο θα βρει, εμας ειναι αρκετα μεγαλο το ποσο για αυτο ειναι δυσκολο.
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            Ναι η αληθεια ειναι πως εχει αυξηθει αερκετα το κοστος της βιζας σε σημειο που πλεον ειναι ιδιο με το να αιτηθεις onshore την βιζα δηλαδη απο Αυστραλια.
                            Ας ελπισουμε πως ο χρονος επεξεργασιας για την δικη μου θα ειναι στους εννια μηνες αν και δε το νομιζω διοτι η oinoi-mitsos kai socworkersk την πηραν σε 10 μηνες.
                            Ειδωμεν..
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              Α! Και το ονομα μου ειναι Ματουλα. , οχι Ματινα!!
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment


                                συγνωμη ειδα που σε ελεγαν ματινα σε καποια φορουμ γι αυτο σε αποκαλεσα κ γω ετσι!αναλογα με το φορτο εργασιασ μπορει να εισαι τυχερη κ να την παρεισ κ νωριτερα την βιζα.τουλαχιστον εχεισ ανθρωπουσ που σε στηριζουν εκει κ το πηρατε αποφαση κ φευγετε αν κανεισ αιτηση δεν υπαρχει πισωγυρισμα!εισαι τυχερη!καλη τυχη !κ απο οτι λενε ολοι τα δυο πρωτα χρονια ειναι δυσκολα μετα συνηθιζεισ!μακαρι να ειχα κ γω πιο καλεσ προυποθεσεισ κ να φευγα!προσ το παρων μου φαινεται οτι για μασ ειναι μεγαλο ρισκο!αλλα ποτε δεν ξερεισ...

                                Comment

                                Working...
                                X